В региона е настанала паника. По данни на местната телевизия, все още няма информация за пострадали хора и разрушения.
Подземния трус е бил регистриран в централните части на провинция Ван. Неговият епицентър е бил в село Моллаказъм, на 30 км североизточно от столицата на провинцията.
Изпаднали в паника пациенти от една от болниците във Ван и техни роднини напуснали сградата и прекарали нощта в колите си на паркинга на медицинското заведение.
Според сеизмолози, след пърия трус са последвали още четири с магнитут между 2,5 и 3,3 по скалата на Рихтер.
Директорът на Националния център за наблюдение на сеизмична активност Доган Калафат коментира, че днешното земетресение има пряка връзка с труса от 23 октомври с магнитут 7,2 по Рихтер.
Част от експертите сеизмолози отбелязват, че на територията на провинция Ван се намира „сляп тектоничен разлом”, чиято активност е трудна за предвиждане и наблюдение. Специалистите отбелязват още, че основната причина за жертвите и разрушенията са не толкова силата на земетресенията, колкото нестабилността на сградите в провинцията, за които е непосилно да издържат големите колебания на земните пластове.
На 23 октомври в Източна Турция земетресение с магнитут 7,2 по Рихтер и последвалите около 460 вторични труса отнеха живота на повече от 430 души.