Днес в долната камара на парламента на Италия (Камарата на депутатите) ще има вот на доверие на правителството на Силвио Берлускони по бюджетния баланс. Но депутатите, които подкрепят правителството, намаляват и това поражда несигурност относно изхода на гласуването, както и на последващите вотове.
Вече трима италиански министри, както и лидерът на парламентарната група на Народ на свободата, допуснаха възможността Берлускони да не може да събере абсолютно мнозинство от 316 гласа в долната камара на парламента. До това положение се стигна, след като няколко депутати от партията му преминаха към центъра, а други образуваха "ядро на недоволните" в лоното на Народ на свободата.
Прогнозите за това колко дясноцентристки депутати ще напуснат кораба в решаващия вот за държавните финанси в Камарата на депутатите, се разминават значително. Според вестниците, броят на потенциалните дезертьори варира между 20 и 40 депутати, което е повече от достатъчно, за да падне правителството. В предишни случаи обаче Берлускони е демонстрирал уменията си да убеждава в последния момент и неведнъж се е спасявал от поражение в парламента.
Докато съдбата на Силвио Берлускони е в ръцете на група бунтари от неговата партия, които заплашват да издърпат чергата изпод краката на правителството му тази седмица, италианският премиер използва метода на тоягата и моркова, в опит да убеди скептиците и още веднъж да спаси кабинета си в парламента, пише Ройтерс.
Посланието на Берлускони към потенциалните "предатели" е ясно: нямате къде да отидете, а ако останете, ще бъдете възнаградени. "Все още имаме мнозинство", подчерта той пред съпартийци в неделя.
Депутат от управляващата коалиция заяви, след като разговаря с Берлускони, че премиерът е готов да възнагради съмняващите се със "заслужени постове" във властта. В петък Берлускони заяви, че тези, които гласуват против партийната линия, "ще предадат правителството и страната".
В неделя той отхвърли идеята да бъде наследен от служебно експертно правителство или от политически кабинет, подкрепен от всички парламентарни сили, с думите: "Единствената алтернатива на това правителство могат да бъдат изборите".
Освен това Берлускони изглежда има резерви към мониторинга на МВФ. Той подчерта, че инициативата за инспекциите на фонда е дошла от Италия и неговата страна може да оттегли поканата когато поиска.
Според коментатори задкулисните маневри, които се извършват в момента, напомнят за така наречената Първа република (1946-1994 г.), когато в Италия многото фракции на всемогъщата Християндемократическа партия постоянно сформираха и разбиваха нови и нови кабинети.