По думите на премиера Реджеп Ердоган, Турция не иска да има дипломатически отношения с „така наречената“ държава, защото Анкара не признава суверенитета на „гръцки“ Кипър.
Южната ни съседка би приела евентуално председателство на Никозия, но само при обединението на Кипър в една държава, допълни Ердоган.
Турският премиер предупреди, че ще предприеме "сурови ответни мерки", ако Кипър продължи проучванията си за нефт и газ в Средиземно море.
От своя страна президентът на Република Кипър Димитрис Христофиас заяви, че представители на "гръцки" Кипър ще отидат на срещата в Ню Йорк на 30 октомври с генералния секретар на ООН Бан Ки Мун и с лидера на кипърските турци Дервиш Ероглу, на която ще се търси решение за повторно обединение на острова.
Към момента територията на Кипър е разделена на призната от международната общност южна част (Република Кипър) и отцепила се Севернокипърска турска република, призната единствено от Анкара и Абхазия.
През 2004 г. към Европейския съюз се присъединява „гръцката“ част на Кипър. От 1974 г. в северната част на острова е разположен 40-хиляден турски военен корпус, който е разположен там за защита на етническите турци по време на сблъсъци с гръцкото население.