Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кюстендилски легенди или истини

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Кюстендилски легенди или истини

    Чували ли сте за израза "отцеубиец"?

    На мен историята ми я разказа баща ми, който я е чувал от неговия дядо, а той... и т.н. Кюстендилският регион в България до края на 19 и началото на 20 век бил уникален може би за цял свят със синдрома на т.н. "отцеубийство". Става въпрос за изключително чести случаи на синове убили бащите си. Според родовата ми памет е било доста често срещано явление... за нещастие никъде исторически не съм намирал сведения по темата.

    Защо е имало подобен проблем? Всичко се коренило от дълбока древност на една езическа традиция - момчетата като навършат 12 лета да се женят за зряла мома (т.е. 18-25 годишна). Естествено можете да се досетите, че бащите често се възползвали от момата на синовете си, а те горките деца - те като малки не знаели за какво става дума. Чак като поотраснели им се отваряли очите и често се стигало до кървави разпри с отеца (бащата)...

    Някой да е чувал подобен мит/легенда/истина?

  • #2
    До: Кюстендилски легенди или истини

    Уникален стимул да се раждат повече момчета в семейството. Така, освен да отглежда най-малките си братя и сестри, момчето-мъж ще работи по въпроса за своите радости в зряла възраст. Това е "вяра в бъдещето".
    ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

    Коментар

    Активност за темата

    Свий

    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

    Зареждам...
    X