Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на уред за мерене на нитрати в храната

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Избор на уред за мерене на нитрати в храната

    Здравейте,
    предстои покупка на уред за мерене на нитрати и искам да помоля всеки, който има такъв уред и/или има впечатления да ги сподели.
    Иначе на първо четене:
    - грийнтест са от 150 до 330 в зависимост от излишните екстри
    - соекс са със подобни малко по-високи цени

    неясно е кои са 'по-надеждни' , тоест по-точни.
    Моля, който ийма опит да го сподели, дори да е от друга марка/модел.

  • #2
    Не знаех, че има такъв уред. Мислех, че тези измервания стават само в лабораторни условия.
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

    Коментар


    • #3
      Не мога да ти помогна с марка и модел уред. Но нитратите са много добре разтворими във вода, готвачите препоръчват за маруля и другите листни зеленчуци, когато отделите листата да ги накиснете във вода с лед за няколко минути.
      Винаги го правя за коприва, спанак, маруля лук, не съм проверявал истина ли е или мит , но им се доверявам

      Коментар


      • s_s1
        s_s1 коментира
        Редактиране на коментар
        А леда за какво служи в случая?

      • large
        large коментира
        Редактиране на коментар
        Би трябвало водата да е топла... от физикохимична гледна точка, разстварянето на нитрати във вода е ендотермичен процес, тоест, за да го засилим е по-добре загреем водата...
        ама същия резултат може да се постигне и с увеличаване на контактната повърхност (нарязване на краставицата на фини ленти) и смяна на водата няколко пъти.

        ако проверката ще се пртави на пазара, преди да се купи... и аз не знам за уред, ама сигурно има нещо, дето мери проводимостта на "краставицата" заради разстворени соли. Налучквам.

      • trav
        trav коментира
        Редактиране на коментар
        s_s1 коментира
        По табиетлийско е, салатата трябва да е свежа, Така го правят мастер шефовете.

    • #4
      И аз търся, но като ги гледам уредите, които се предлагат, сякаш са ми съмнителни. Повечето уж имат сертификати, но кой ги знае.
      Иначе в днешно време това найстина не си е за подценяване.
      https://www.mh.government.bg/bg/info...olizm/nitrati/
      Може би като се купи уред трябва да се пробва и да се сравни с резултат (върху същия зеленчук) от някоя лаборатория и ако има голямо разминаване да се върне уреда. Аз накрая така ще направя..

      Коментар


      • stefsab
        stefsab коментира
        Редактиране на коментар
        Много повече нестабилни азотни съединения бълва дизела без EGR, ама не си мериш състава на въздуха преди вдишване!

    • #5
      Първо-не се занимавайте с модни глупости, това с вредността на нитратите е дивотия, ама модна, та света е луднал.

      Второ-ако ставаше с китайски машинки-нямаше да се правят тестове в лаборатории. Ама то сигурно е за да вземат парите на бедните хора, малко им е дето ги тровят...

      Трето-нитратите са доста неустойчиво съединение, и в кой да е зеленчук се разпадат за ден-два. Та ако си купувате зеленчуци от магазин или пазар, а не си ги късате сами от градината-вероятността да има нитрати е нищожна, От момента на откъсването до момента на изяждането със сигурност минават поне два дни, а в масовия случай доста повече.

      Четвърто-нитрати има само в зеленчуците които са зелени на цвят. Т.е.-зелен лук, салати, краставици, чесън(зелен), спанак, коприва, и т.н. В моркови, домати, репички, картофи-и да искате-не може да намерите.

      Пето-наистина е дивотия мерене на разни неща в храните, ама както си знаете. Човек винаги може да стане за смях.
      Или да не стане.
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • Кольо
        Кольо коментира
        Редактиране на коментар
        грешка123456

    • #6
      Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
      ...

      Трето-нитратите са доста неустойчиво съединение, и в кой да е зеленчук се разпадат за ден-два. Та ако си купувате зеленчуци от магазин или пазар, а не си ги късате сами от градината-вероятността да има нитрати е нищожна, От момента на откъсването до момента на изяждането със сигурност минават поне два дни, а в масовия случай доста повече.

      ..
      Значи казваш, че ако има зеленчуци с нитрати, то за 'ден-два' тези нитрати се изпаряват от зеленчуците ?!? Все пак има закон за запазване на масата. Надали се анихилират с антиматерия.
      На какво точно казваш , че се разпадат нитратите в зеленчуците? Доста несериозно звучи, без дори да коментирам 1,2,4, и 5.

      Коментар


      • Кольо
        Кольо коментира
        Редактиране на коментар
        Нитратите преминават в нитрити.
        Ама то пак е химия, та по-добре си купи машинка. Ама да мери и нитрити.

    • #7
      Колчо е прав на 50% - както често става.

      Нитратите в зарзавата са проблем. "Модата" на борбата с наднормените нитрати у нас е от 1985-86 година - поради факта че тогава е станала горе-долу възможна. Проблемът е от по-рано. Спомням си обширни статии в "Работническо дело" от онова време. Разбира се, тогава виновни за проблема бяха "частниците" - подгонили безмерната печалба. През 90-те години постихна разправията, поне в медиите - обществото имаше други проблеми.

      След откъсване от корена съдържанието на нитрат намалява, но с различна скорост в зависимост от условията.

      На слънце и въздух за няколко часа си е заминал всичкия нитрат защото растението го преобразува в белтъци. Уж затова е и торенето, да може растението да прави белтъците. Ама откъснат и оставен на слънце и въздух зарзаватът губи търговски вид, затова производителите го навтикват в щайги и го пращат да се продава.

      На хладно, тъмно и в опаковка става по-различно и вредна концентрация нитрат може да се запази с дни.


      Дали нитрат или нитрит не е чак много интересно - двете форми са в равновесие според количеството на достъпния кислород.


      Машинките не съм ги виждал, ама като нищо ще си взема някоя че ми е любопитно. Вероятно са електрохимични клетки от рода на рН метрите.

      Коментар


      • #8
        Доколкото виждам и двете джаджи, които е споменал u_bo мерят проводимост и се осланят на това, че тя се определя от солите, които в общия случай са нитрати. Ако е за лично успокоение, може, но ако ще мериш нещо, преди да го продаваш някъде, където ще ти платят, след лабораторни изследвания, мисля, че фотометричните джаджи дават по-точен резултат. Търсене в гугъл за "portable nitrate meter" изплюва доста резултати.
        Queen o’ the Hebrides’ golden tears, Distillation o’ two hundred years
        Skal, Prost, Salud, Kampei, Cheers, Slainte-mhath! Laphroaig!

        Коментар


        • #9
          Имам една такава джаджа. Май Greentest беше марката. Май беше руско производство. Мери с променлив ток на различна честота и форма на сигнала, не е само съпротивление.

          Та с това по големите магазини не съм засичал нищо с високи нива на нитратите. Но пък виж - на пазара дето продават собствена продукция съм хващал няколко пъти.

          Колко вярно мери не мога да кажа. Изглежда резултатите да са сравнително смислени. Седи си залепена на хладилника от години и се ползва изключително рядко. След като маса време ходех с нея да пазарувам стигнах до заключение, че по магазините има някакъв контрол. Кой и как го прави - идея си нямам.

          И още нещо интересно установих с джаджата - домати с високи нитрати като преседят няколко дни и нитратите падат. Явно си ги харчи и след като е набран. Същото дето е писано по-горе.

          Коментар


          • Кольо
            Кольо коментира
            Редактиране на коментар
            В доматите няма как да има нитрати.
            Щом машинката показва, че има-бах таз машинка бах... Тя сигурно и в кюнците на печката ще покаже, че има...

          • brum
            brum коментира
            Редактиране на коментар
            Защо?

          • Кольо
            Кольо коментира
            Редактиране на коментар
            Нитрати може да се открият само в зеленчуци със зелен цвят.
            Няма ли го зеленото-няма и нитрати.

            Ама и без това не ми вярвате и смятате, че съм дървен философ-не приемайте моето мнение за единствено вярно.
            Купувайте си машинки, те ще ви кажат по-вярно. А ако този модел не ви харесва-купете си от по-скъпите.

            Майка ми беше агроном и началник на 30 дка оранжерия, и редовно ядяхме краставици през зимата. Които са изкуствено отгледани в нереални за тях условия, и са далеч от еко и био храни. Даже според съвременните схващания това си беше чиста отрова. Това от съвсем невинна детска възраст, още откак съм могъл да хрупам с моите си зъбчета. Хрупал съм по над десет отровни фишека на ден, то и затова сега съм такъв шашав...

            Ама вие си купете машинки де, да не вземете нещо да се натровите.

        • #10
          В узрелите (червени) плодове е безсмислено да има нитрати, не че не може да има. Просто не носи печалба на земеделеца и затова обикновено не се прави.

          Коментар


          • #11
            Доматите дават плод няколко месеца. През тези месеци не се ли торят?

            Джаджата показва доста постоянни резултати. Примерно на 3 краставици купени от едно място ще покаже неща с 10% отклонения. На следващите купуване стойностите ще са различни, но пак близки. Та някак си ме кара да ѝ имам доверие. Но това не пречи да стои над година на хладилника неизползвана.

            Коментар


            • #12
              Удера лови ли соли в други храни, примерно ми е интерсно колко натриев нитрит има в къканката и другите сушени меса... Е250 е по класификацията

              Коментар


              • #13
                Първоначално публикуван от mendi Преглед на мнение
                Удера лови ли соли в други храни, примерно ми е интерсно колко натриев нитрит има в къканката и другите сушени меса... Е250 е по класификацията
                Не знам дали мери, но може да се предположи горе-долу колко е, на мръвките обикновено им се слага между 1,5 и 2,5% сол. За домашните мръвки, ако е необходимо може да се замести половината с нитритна, за заводските не знам, май по рецептурник всичката може да е нитритна. Та нитритната сол, коят се продава и се използва в индустрията е обикновена сол с 0,4-0,6% натриев нитрит. Малко е като цяло, а този процент е направен точно с разчета да се получи безпасно количество.

                Извън Европа май не е така, американската розова сол (pink curing salt) е с 6,25% нитрит и там трябва да се внимава.
                Queen o’ the Hebrides’ golden tears, Distillation o’ two hundred years
                Skal, Prost, Salud, Kampei, Cheers, Slainte-mhath! Laphroaig!

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X