Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Жива или мъртва елха?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Жива или мъртва елха?

    Днеска,уважаеми колеги,се замислих за коледна елха.
    Кво да прая?!
    Мъни нема много,пластмаса не обичам....
    ----------
    ...беше време,когато елхичките се продаваха на пазара.отиваме семейно и тате я избира,поглеждайки въпросително мама.елхичката е метър-метър и двайсе,но толкова...магнитна,ароматна,примамваща...спомени!
    ---------------
    По мое време,тоест преди 15-тина години имахме разсадник наблизо.За най-различни дървесни и не такива,видове.Та като се метнех у големите ботуши,през дебелия до коляно сняг и през идеята за ограда...-два удара и ЕТО- йолки палки нашлиии...

    Е да ,ама НЕ!-дет викаше оня дето ми води лекции в казармата.Сега няма разсадник.Няма и ДПС,ма няма и дръвчета...
    Та,пламнах Мерцедеса /не го подпалих,ЕЙ!!,не казвайте на полициайте/ и отидох на километър разстояние,дето има една каменна жена вдигнала ръце към небето.местността се казва ЖАЖДА-кат мойта ф...ма не това е интересно.Що била вдигнала ръце ли?Ми,пита:БЕ НЯМА ЛИ МЪЖЕ В ТОЗ ГРАД БЕЕ,БОЖЕ?Или нещо от сорта...бъзикам се ей,жената просто моли за ДЪЖД.
    Та покрай нея има една борова горичкаааа...
    Извадих аз брадвата...
    Огледах се зло...
    И...
    Си отсякох няколко клонки от най-ниските.По метър,нейде.В къщи ги оплетох трички и се получи прилична и напомняща миналото елхичка.Украсихме я с жената и сега-чакаме да дойдат децата да й се порадват.
    та,мисълта ми е,че е по добре живо клонче,без да се убива дървото,отколкото пластмаса от ...едни еврейски ...
    --------

    Сутрин1кън 4 часа като ти прегорят дървата в каминка,и като скочиш да заредиш,се усеща и един друг аромат...на борова гора...
    Да сте живи и здрави приятели и весели празници!

  • #2
    От: Жива или мъртва елха?

    Спомени, спомени, къде си детство? ......А беше толкова хубаво, всички бяха живи и усмихнати, елхата грееше в средата на стаята, от кухнята ухаеше на вкусни гозби които маминка ми готвеше сякаш правеше фокуси, дядо ми дялкаше сурвачка, майка ми нижеше сушени плодове и пуканки, а татко ми лъскаше ламарините на дървената шейна и ме возеше с нея.
    Хубаво е да замирише на смола у дома, няма сравнение с домашният уют и топлина.
    Дай боже на всички ни!
    Амин!
    Силните плачат сами. Не ръкомахат. Не викат. В гръб не забиват ками. И не се кланят на никого.

    Коментар


    • #3
      От: Жива или мъртва елха?

      Преди 7-8 години, с един приятел отиваме за елхи, жените дават зор - иде коледа... Та отиваме в гората и почваме да търсим хубаво дръвчеее... След около час и нещо ходене, намерихме каквото търсехме - към метър и половина, с перфектна правилна форма, гъсти иглички и идеален зелен цвят, леко посипана със сняг. Спогледахме се двамата.. почудихме се... е душа не ми даде да посегна на такова красиво нещо, зада му се радвам една две седмици, а то е расло и се е развивало с години..... и обратно, без елха. Оттам направо в китайския магазин за изкуствена елха.
      После като си говорихме и двамата бяхме на мнение, че това дърво си беше точно за мястото на което беше...

      П.П. Сега какви елхи има - досущ като истински, така, че коледен дух няма да липсва. А и ще имате на сметката си едно спасено, много красиво дръвче!!
      Don't hunt IF you can't kill
      първо 0883 после 333 накрая 448

      LZ1BGD

      Коментар


      • #4
        От: Жива или мъртва елха?

        Прескачате до най - близкият разсадник и си купувате живо дърво за съвсем малко повече пари.
        След 2-3 седмици си го бодвате където ви е кеф около блока.
        Sent from my Nokia s fenerche

        Коментар


        • #5
          От: Жива или мъртва елха?

          Преди години като дете страшно се радвах на елхата. А тя беше естествена и миришеше на планина и свобода. Не съжалявах, че някой я е отсякъл защото от училище всяка година ни пращаха поне веднъж да садим борчета някъде, така че съвестта ми беше чиста. В последните години освен, че нямам време да се занимавам с елхи, не съм засял нито едно дръвче освен няколко вишни и праскови, и нямам основание за жива елха. Затова карам на изкуствена. Та така...

          Коментар


          • #6
            От: Жива или мъртва елха?

            И аз съм на изкуствена у дома, но на вилата имам отвън естествена за украсяване.
            Your conscience is all you can take to your grave.

            Коментар


            • #7
              От: Жива или мъртва елха?

              Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
              ... на вилата имам отвън естествена за украсяване.
              Тя живата елхичка не е за стая!Истинската коледна елха е украсената на двора!(който има де)

              Коментар


              • #8
                От: Жива или мъртва елха?

                А аз си мислех, че само аз се закопавам в миналото. Много си е хубаво естественото дърво. Само плюсове. Като се сетя за изкуствена изникват само минуси. Някакво подобие на елха и то за човек невиждал такава естествена. Отделно не мисля, че е по-еко, по-щадящо природата и човека. Лично не бих отсякъл жива елхичка, но не бих си купил от пазарЯ. Едва ли там продаваните елхи са култивирани, за това в разсадника (все пак е фабрика за елхи и не се нарушава естественият горски фонд) и си купувам една, на разумна цена.
                Макар да не украсяваме в нас елхи, просто няма кой да се радва толкова. А традициите не са това, което бяха. Последно съм украсявал преди около 5 години, но никой не забеляза. Ама това е извън темата.
                Та амбицирахте ме и сега двама да скачат и да идват да украсяваме една стара съветска елхичка (естествено купена с връзки). Ех, спомени! Ама поканата важи за днес.
                Как милата ми родина се падна в толкова скапана държава?

                Коментар


                • #9
                  От: Жива или мъртва елха?

                  Всичко е суета...
                  Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Жива или мъртва елха?

                    Първоначално публикуван от сиско Преглед на мнение
                    Тя живата елхичка не е за стая!Истинската коледна елха е украсената на двора!(който има де)

                    Аз имам на двора пред нас.Висока е около 4 метра.Но друго си е да е в къщи,край камината...Май ще пусна снимка.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Жива или мъртва елха?

                      Моята е пластмасова, мъничка. Чувствам се по-съвестно с нея.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Жива или мъртва елха?

                        Първоначално публикуван от Wattie Преглед на мнение
                        Моята е пластмасова, мъничка. Чувствам се по-съвестно с нея.
                        Я да ти сръчкаме малко съвестта! За да се произведе "екологичната" ти пластмасова елхичка са отишли известно количество невъзобновяеми природни ресурси, като процесът е бил придружен със съответна доза замърсяване на околната среда. След като елхичката ти стане ненужна, какво ще стане с нея? Ще отиде на някое сметище и ще го краси колко години?

                        За сравнение, използването на истински елхи, които се отглеждат специално за целта в разсадници, практически не нанася никакви щети на природата. Та, на кой му е по-чиста съвестта???
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Жива или мъртва елха?

                          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                          Я да ти сръчкаме малко съвестта! За да се произведе "екологичната" ти пластмасова елхичка са отишли известно количество невъзобновяеми природни ресурси, като процесът е бил придружен със съответна доза замърсяване на околната среда. След като елхичката ти стане ненужна, какво ще стане с нея? Ще отиде на някое сметище и ще го краси колко години? За сравнение, използването на истински елхи, които се отглеждат специално за целта в разсадници, практически не нанася никакви щети на природата. Та, на кой му е по-чиста съвестта???
                          Да, ама не. Пластмасовата елха я ползваш не една, а 20 години, че и повече. Та не съхне и не се рони. В този аспект кое ще дойде по-екологично, тя или да убиеш двадесет живи дръвчета?

                          Коментар


                          • #14
                            От: Жива или мъртва елха?

                            Първоначално публикуван от Тихомир Преглед на мнение
                            ... В този аспект кое ще дойде по-екологично, тя или да убиеш двадесет живи дръвчета?
                            Какъв е проблемът, ако дръвчетата са засадени специално с тази цел? Що не вземеш, примерно, да дъвчеш пластмасови марули ?
                            Ние не сме неутрални!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Жива или мъртва елха?

                              Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                              Какъв е проблемът, ако дръвчетата са засадени специално с тази цел? Що не вземеш, примерно, да дъвчеш пластмасови марули ?
                              Проблемът е, че много малко хора отиват до разсадника за елха. Повечето или купуват от пазара с неустановен произход, или грабват брадвата и в гората. Иначе няма проблем, още повече, че не ям елхи. За разлика от марули.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X