Обява

Свий
Няма добавени обяви.

искам да съм легален

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • искам да съм легален

    Здравейте,
    от 2 години имам автосервиз (в сивия сектор) - правим ремонти и сменяме гуми такива неща , под наем съм и закупих земеделска земя, която сега започвам да преустройвам. Някой от вас може ли да ми помогне с информация относно всичко което знае и ме очаква. Знам че няма да е лесно , но ще го направя. На първо време ме интересува най-много за какво трябва да кажа, че ще преустройвам земята , така че в последствие да ми е по- лесно, а именно за автосервиз, сервиз за гуми, диагностичен център автоработилница ли как?
    Благодаря на всички отзовали се!
    п.с. знам че ще последва вълна от коментари как няма да се справя , как това ще ми изяде живота и парите, как не е възможно да стане. Благодаря и на тези от вас, които ще се включат с тези коментари, но само ще си загубите времето

  • #2

    Може тези теми да са ти полезни.

    https://offroad-bulgaria.com/forum/%...BE%D1%82%D0%B8


    https://offroad-bulgaria.com/forum/%...B0%D0%BD%D0%B5

    Коментар


    • #3
      При всички положения ще те разцепят от проверки, ако станеш легален.
      Има и добри страни да си на бяло, ама цените ще станат други, а клиентите доста по-малко.

      Коментар


      • #4
        Искаме или Не в сравнително недалечно бъдеще ще ни направят Европейци. В това число все по-малко възможно да се работи в сивия сектор. Така погледнато одобрявам инициативата. Пожелавам успех на пусналия темата. Току виж, че и институциите се европеизират
        Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

        тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

        Коментар


        • #5
          Внимавай какво си пожелаваш,защото може да се сбъднеУспехът,или провалът на идеята зависи от прекалено много фактори-каква конкуренция има в населеното място-бяла,сива,черна?Колко клиента ,и какви цени са склонни да плащат?Намери си счетоводител,нека ти обясни колко ще му плащаш,и каква ще е общата ти данъчна тежест в проценти.За идеята да не си под наем,а да си е твое-приветствам.Тук в нашият град има някакви глупаци,собственици на сервизи,непрекъснато се местят-като катунЧовек трябва да ги намира после два часа.Автомонтьорството е в много добра позиция,клиенти има прекалено много,майстори мошеници-също,та цената за клиентите не е най-важното.А да се свърши работата бързо и качествено

          Коментар


          • #6
            "Заданието" ти е твърде общо. Не е ясно (и може би по добре е така) нито къде е, нито каква е земята. А конкретните отговори зависят от това. Различните общински "регулатори" в различните общини реагират по различен (понякога и противоположен на съседната община) начин. Държавните са по-постоянни в мизериите, които създават.
            Не знам какво има да се прави но "Пълната програма" започва с "Преценка по ОВОС от РИОСВ - особенно ако започваш стоежа от нула на гола поляна. Ще ти създадат сума проблеми само за да вземат една такса от 500 и кусур лева.
            За всеки етап ще срещаш едни тарикати, които ще започват със "спокойно, всичко ще ти оправим, само трябва да се плаща..." Внимавай с такива. Докато не ти обяснят в подробности какво ще правят и къде са проблемните моменти - нищо не плащай. И най-добре плащането - след крайния резултат.
            За ПУП-а "ток и вода". За водата преди минаваше с "кладенец за лични нужди" в имота, но сега все повече не става. Поискай от съответното ВиК "присъединителен проект", за тая хартия ще платиш доста пари но дълго време ще те спасява от затруднения на следващите етапи. Тя ще "залегне" на различни места в проектите за разрешителни.
            Иначе потърси си в имота стар кладенец, имаш още три години да го намериш но.... трябва да е изграден "преди 23.12.2016 г." Това се "декларира". Ако не си бил собственик по него време - декларация от тогавашния собственик.
            Този кладенец ще ти е полезен за бъдещата ти дейност (особенно ако решиш да правиш в един момент и автомивка) но без договор с ВиК за вода и канал няма да минеш (след като искаш всичко за ти е законно).
            Ако намериш кладенеца отсега - вписва се в документите за преценка към РИОСВ "съществуващ кладенец" без много приказки. Всичко каквото напишеш към РИОСВ, колкото и да е глупаво, те го повтарят в "Решението" и няма мърдане.
            За "тока" .... нека някой друг да пише.

            Всичко това, ако сбственика на имота е юридическо лице. Според мен най-добре еоод. Физическото лице с договори за наем ...... Адвокатите ще изкарат много допълнителни пари.
            Последно редактирано от bogilloff; 03-03-23, 10:24.
            ОФБ ДБ X22SE
            Не искам Турция да ме пази от Русия. Стигат ми 500 години.

            Коментар


            • #7
              Първоначално публикуван от krassitch Преглед на мнение
              ...та цената за клиентите не е най-важното.А да се свърши работата бързо и качествено
              Тук много си се объркАл. Подписа на Таргата казва всичко необходимо за ценообразуването в сектора

              П.П. Още не съм срещнал клиент, който да не иска всичко да е готово за вчера и по възможност майстора да му плати за честта да обслужи точно неговата кола. Това важи най-много за уж най-платежоспособните.

              П.П. 2. Към автора на темата - първо прочети изискванията за легален автосервиз, поинтересувай се за таксите и сроковете, после поговори наистина със счетоводител и тогава тръгвай с рогата напред. Помисли дали си готов да "назначиш" на "работа" пожарникари, проверяващи от НАП, разни еколози, електротехници и вся остальная с.... .

              П.П.3. Имай предвид, че всичко е парцелирано у държавните "органи" и нищо не минава на приятелски начала. За всичко си има оторизирани фирми-кръвопийци
              Последно редактирано от коко келеша; 03-03-23, 11:19.
              Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
              Из "Златния телец"

              Коментар


              • #8
                Преди много години,и над 15 сервиза,всякакви измамници и дебили,заради определена марка возило,стигнах до "бял" сервиз,представител на марката.Тогава бях удивен-гаранция за сменени части,протоколи,касови бележки-срещу скромната сума от 41 лв/часБяха доста пари тогава,обаче имаше много клиенти,даже и с евтини кошници.Година и половина ходих само там,обаче ме отвратиха с шуробаджанашките изпълнения-правят първо колите на приятели на шефа,а другите чакат.Започнаха да бавят страшно ремонтите,и накрая ми писна...Ганьовските изпълнения от сервизите може да са многолики.А също такива изпълнения и от клиенти на сервизи.Шеф на автосервиз ми каза:-Ще бия накрая някой!!!Виси ми цял ден,мота се и пречи на работата,а накрая-ме ми стигат парите,да ме чакаш малко

                Коментар


                • #9
                  Здравейте, благодаря на всички отзовали се! Ясно ми беше, че така ще стане, но вие какво предлагате. Да се преместя на моето място и да се правя на ощипан и да си бачкам кротко? Работим съвестно двамата с едно момче., според много хора дори прекалено съвестно. Знаете как е - ,,подадеш му ръка то те изяде целия....''

                  Коментар


                  • #10
                    Да имаш майстор на който да разчиташ в днешно време е като бялата лястовица, благодарение на този форум открих моя майстор от години и поддържаме връзка, той ми е майстора още от първата ми джипка, няма собствен сервиз, работи и се мести в различни сервизи според неговите си условия и предпочитания, а на мен изобщо не ме интересува какъв е сервиза, а майстора на който имам доверие, та ходя където е на работа моя си човек, като самия сервиз хич не ме интересува какъв е...

                    Мисълта ми е, че по-важно е да си добър в работата си а не толкова самия сервиз какъв е, това си е мое мнение и споделям моята гледна точка като доволен клиент...

                    Коментар


                    • #11
                      Първоначално публикуван от Будилец Преглед на мнение
                      Здравейте, благодаря на всички отзовали се! Ясно ми беше, че така ще стане, но вие какво предлагате. Да се преместя на моето място и да се правя на ощипан и да си бачкам кротко? Работим съвестно двамата с едно момче., според много хора дори прекалено съвестно. Знаете как е - ,,подадеш му ръка то те изяде целия....''
                      Не разбрах-имаш проблеми с ортака,или с тарикати клиенти???Ако е второто,на тарикатите им вдигаш двойно сметките за работа и се отърваваш леееко от тяхНека конкуренцията да им се радва.Аз имам магазин,и в редки случаи съм пъдил отвратителни клиенти.Мислят си,че може да те използва да си прави безплатна психопрофилактика...Ти не можеш да работиш сам,или ти трябват работници...Аз съм против орташките работи,ама ако случиш на човек

                      Коментар


                      • mishomishev
                        mishomishev коментира
                        Редактиране на коментар
                        "на тарикатите им вдигаш двойно сметките за работа и се отърваваш леееко от тях"

                        Това не работи - пробвано е многократно. Като му завишиш двойно сметката - онзи почва да се нерви и съответно ти пили два пъти повече на главата - тоест да балансира парите: ))))
                        Не трябва да им взимаш пари - и да се махат.

                      • krassitch
                        krassitch коментира
                        Редактиране на коментар
                        Според мен работи идеално-ставаш "скъпчия",а той отива да си търси по-изгодни оферти.Това,ако искаш да се отървеш от него по-тактично.Ако е луд за връзване,директно му показвам вратата..

                    • #12
                      1. Бачкай на сиво до като можеш. 2. Направи си собствено място, за да не плащаш наеми. 3. С коректните клиенти изгради отношения за да ти станат постоянни и да си имате приказка. Обслужвай ги добре. Така си осигуряваш постоянна доходност. 4. Ако бачкаш с някой е същото като с точка 3. . За съжаление в БГ почти половината от икономиката е сива, та няма как да си бял и да ти се иска. То може де ама... ще има бая други неща дето косата ти ще побелее. Успех !

                      Коментар


                      • krassitch
                        krassitch коментира
                        Редактиране на коментар
                        Така е.Когато побелееш,няма връщане назад-всички хиени те знаят вече...и искат да ти вземат над 50-60% от заработеното.Когато заекът излезе "на фарове",тогава се сещат за него,и става оперативно интересен.Докато е в трънака,никой не си и помисля за него

                      • bogilloff
                        bogilloff коментира
                        Редактиране на коментар
                        Ееее, бъркате "органите" със СИК, ВИС и всички останали "застрахователи". Органите са по-скромни.
                        А и човекът не пита за това, това явно го знае. Въпросът му е как да извърви целия трънлив път, без да остави много по тръните.

                    • #13
                      Като напълно легален и като човек минал през всички стадии и форми мога да направя едно обобщение:
                      Данъчната тежест на теория е еднаква за всички (едни и същи закони) но на практика това далеч не е така.
                      Тежестта е най голяма при най малките фирми с наети едно две лица .
                      Когато прескочиш бариерата на "средното" ниво - данъчната тежест намалява...
                      Аз съм смятал че разликата между малка и средна фирма е около 30-35%.
                      Например :
                      Счетоводителя е 300 лв месечно - все тая дали ще е за фирма с 2 човека или за 12...Все тая е и дали ще е за 100 000 оборот годишно или за 600 000.
                      Касов апарат договор подръжки оценка на риска и всякакви подобни простотии - сумата е една и съща независимо дали правиш 1000 или 600 000лв
                      Ако имаш наети лица:
                      Данъчната и осигурителната тежест са коренно различни например при : 4 човека на минималната работна(с доплащане) или 2 човека на двойно по висока заплата
                      Изобщо най големите проблеми и тежести са в самото начало на фирмата...И това продължава докато (ако ) прескочи нивото и мине в средно...
                      С течение на времето - се вижда много ясно-
                      Държавата е лош стопанин - тя не трябва да получава добри приходи трябва да се плащат толкова данъци колкото да може да функционира нормално. А многото пари трябва да остават в нейните граждани. Абе буквално богати граждани и бедна държава.
                      Сега ако ние платим повече данъци - тези пари няма да отидат за благото на държавата или за смислени неща. Ще отидат за глупости и крадене.
                      Всичко това адски ме демотивира - поне мен
                      Последно редактирано от mishomishev; 04-03-23, 17:12.

                      Коментар


                      • krassitch
                        krassitch коментира
                        Редактиране на коментар
                        Държавата ще бори спекулата,но реално,когато данъците са много високи,тя предполага,че търговците печелят прекалено много.Те,или трябва да продават много скъпо,или да затворят.Тия пари откъде ще дойдат,нали клиентите ще ги дадат...

                      • mishomishev
                        mishomishev коментира
                        Редактиране на коментар
                        Ама то това не е спекула ! Това са просто - особености на данъчната тежест.
                        Между другото не можем да се оплакваме че е висока - ако сравняваме с други европейски страни. Аз бих казал че е съизмерима - ама другите европейски страни имат - да го наречем по платежоспособни клиенти.
                        Обаче това не е толкоз лошо.. Всъщност ако си гъвкав и комбинативен даже е плюс.
                        Всъщност зависи от дейността - но ковида и интернета разбутаха сериозно световния ред.
                        Затова аз мисля така:
                        За търговията и производство - България има повече плюсове - ако си комбинативен - складовете и производството са тука - вноса е през морето(наличието на морски път е плюс) - продажбите трябва да са в друга страна - чрез сайтове на техните езици. Не е трудно - ИнАут го правят масово и то с кол център - и са адски бързи - аз бих казал и сигурни.
                        Ако е за услуги - авто строителни и други - там 90% е в сивата зона - няма нужда и да се легализира - и обикновенно избора е колко и какви клиенти ще искат фактура - ако повечето не искат - няма никакъв смисъл
                        Ако е за автосервиз - то чист сервиз има ли?? Обикновенно е смесица полумагазин полусервиз - особено комбинирането(счетоводно) със доставчика излиза най изгодно(и за двете страни).

                    • #14
                      Да. Условията за бизнес в БГ са направени за.. големите и в повечето пъти наши хора. Малкия и среден бизнес никой не му пука за него. Та затова и моя съвет беше да се работи "според местните особености". Пак казвам, официалният БВП в БГ е Х . Реалният е поне с 1/2 на Х отгоре. Масово се работи с кеш пари без фактура. С намалени цени в фактурата или с намалено количество и т.н. после продавача за да върже счетоводството пише брак и т.н. Абе все неща дето са публична тайна.

                      Коментар


                      • #15
                        Здравейте колеги, много благодаря на всички включили се. Да ви кажа аз докъде стигнах и ако съм с всичкия си накрая и ако имам пари да си платя интернета след узаконяването на бизнеса ще напиша подробно как се случиха нещата. Така... до момента имам скица и нотариален акт. следващата стъпка беше да отида в ТСУ в общината и О изненада, това което трябва да направя е да се обадя на фирма , която да оправи документите вместо мен, защото няма никакъв шанс сам да се справя. Цитирам: ,,Ето ти телефона на г-н Х обаждаш му се и му казваш много поздрави от мен , даваш му пълномощно и повече не се занимаваш... '' ИДЕ МИ ДА СЕ ГРЪМНА ХОРА!!! ОТ СЕГА СЕ ПОЧВА!!! Губя надежда. Накрая ще ви послушам и ще си бачкам като до сега. Въпроса е че трябва да урегулирам земята поне. Явно фирма няма да се прави... А господина Х ще ми иска по около 3 евро на квадрат/ може повече, може по-малко/ за услугата , а именно 1000 кв.м. = 1000х3 вие си го сметнете....

                        Коментар


                        • mishomishev
                          mishomishev коментира
                          Редактиране на коментар
                          Ааааа чакай чакай - ти сега друга песен пееш!! По горе ти говореше за бизнеса ама сега говориш за регулация на земята...Това е съвсем друго.
                          Затова и аз сменям приказката -
                          Щом говориш за скица и регулиране значи си собственик на земя или парцел - който искаш да вкараш в някакви параметри.
                          Аз вече подкрепям (с две ръце) регулацията - колкото и да струва - защото накрая ти ставаш собственик на един парцел (преди си бил на някаква земя). И аз мисля че няма да се справиш сам. Отивай дето са ти казали и си плащай. Пътя е утъпкан.
                          Ако го правиш сам - убеден съм че няма да е кой знае колко евтино но пък ще улучиш 837364 подводни камъка. Затова плащай и мирувай.
                          Ако платиш на друг - пак не става - всяка община си има своите тънкости.
                          Сега създаването на фирма и легализирането - там вече е въпрос на преценка - както казаха по горе..

                        • mendi
                          mendi коментира
                          Редактиране на коментар
                          Мишо, човека от първото мнение си каза че иска да сменя предназначението на собствен имот от земеделска земя в упи и в последствие там да си прави сервиз.
                          Не е питал как да си регистрира фирма, не знам защо всички залегнаха в тази посока.

                        • bogilloff
                          bogilloff коментира
                          Редактиране на коментар
                          Чакай, чакай. Ти още не си натиснал звънеца и вече "ти иде да се гръмнеш". Ами като се "отвори вратата", ами като ...... Ще трябва да си като котките, с 9 живота, за да извървиш целия път.
                          Не мога да разбера защо бягаш от "фирма". Откриването и е просто, разходите минимални и ще те спаси от доста бъдещи административни усложнения. И земята да е на "фирмата". Ако е ЕООД все едно, че твоя. Ако остане на физическо лице - договори, адвокати ..... и всякакви известни и неизвестни бъдещи усложнения. А и в двата случая не можеш да правиш нищо друго с нея, освен по "предназначението на земята."
                          Е да, ще плащаш заплати, данъци осигуровки .... Ами нали тъй искаше - "всичко да ти е законно". Ти май имаш погрешна представа за "законното". Изтърпяваш някакво "първоначално узаконяване" и после пей сърце, бий с чука и никой не те търси за нищо. Няма такова нещо.
                          С фирма, ще плащаш на счетоводител. Без фирма ще плащаш и на адвокати.
                          Вече си уцелил първите дето "ще ти оправят всичко, само трябва да плащаш". Ще имаш още няколко етапа с такива. Без такива няма да минеш, но внимавай, навъдиха се много тарикати, да не плащаш по няколко пъти на етап.
                          Вместо да четеш тук празни приказк, намери някой, близо до тебе, в същата община, със сходна дейност, който е извървял вече същия път (и сега вече знае как да го направи) и го питай за всяко нещо.
                          Умните хора се учат от грешките на другите, глупаците - от собствените си грешки, а има и едни дето от нищо не се учат.
                          Последно редактирано от bogilloff; 08-03-23, 13:34.

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X