Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се Купува - Продава цяла фирма - ООД има ли рискове и подводни камъни ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как се Купува - Продава цяла фирма - ООД има ли рискове и подводни камъни ?

    Здравейте колеги.

    Един познат си ликвидира бизнеса поради сбор от няколко различни фактора. От година спря всякаква дейност освободи персонала по надлежния ред и сега подава нулеви деклараций и т.н.
    Остана му някакъв недвижим имот и малко амортизирани за вторични машини и инструменти.
    Иска да ги продаде обаче на куп заедно със все фирма.
    Не ще да се занимава да я закрива и тем подобноте процедури.
    Няма никакви кредити и задължение към Бюджета или други инстанций.

    При продажба на цялата фирма имотите пак ли се прехвърлят чрез покупко продажба всеки един по един или се прехвърля цялата фирма а имотите и вещите вървят с фирмата.

    Благодаря на отзовалите се .



    Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
    Място и хора към които да принадлежи ...

  • #2
    Имотите са си фирмени и си вървят с фирмата. Прехвърлят се дяловете нотариално и после в агенцията по вписванията! Не е никаква философия.
    יעבור
    «И това ще мине»

    Коментар


    • #3
      Да разбирам че,се извършва смяна на собствеността на дяловете на фирмата със всички произтичащи от това +/- ,а по документацията на имотите и активите не се прави никаква промяна.Те реално си остават на същия собственик.
      Няма нужда да им се вадят скици ,данъчни оценки и т.н.

      Правилно ли разбирам.
      Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
      Място и хора към които да принадлежи ...

      Коментар


      • DBRS
        DBRS коментира
        Редактиране на коментар
        Да. Ако може да си закрие фирмените банкови сметки преди продажбата, улеснява бъдещия собственик (нова сметка е по-лесната процедура, от доказването, че си новия титуляр)
        Това в случай че не е по ДДС

    • #4
      Темата явно е актуална.

      И кой в българската търговско-правна рамка е луд да купи фирма?

      Коментар


      • deyan_h
        deyan_h коментира
        Редактиране на коментар
        Не съм виждал такъв... При това даже в нашио бранш, дето фирмата си е с действащи лицензи.... ))
        Смята се, че рискът от скрити задължения си е ... непренебрежим. )) Та хората предпочитат да наемат човека и да вадят наново лицензите, отколкото да му придобиват фирмата, и да се опитат да спестят време и пари.

        Та доста учудваща е темата на темата? Защо ще се предпочита да се продаде дружеството, а не да се продадат активите и да си стои без дейност? Ммм?

      • santaclash
        santaclash коментира
        Редактиране на коментар
        Продават се доста добре, особено ако има някои интересни лицензи, история и примерно в обществената поръчка имаш изискване за реализирах Х лева оборот в последните 5 години.

      • Тропчо
        Тропчо коментира
        Редактиране на коментар
        За обществена поръчка, справка за оборотите подават фирми, които имат подобна история. Новите фирми не подават нищо и това не е причина да ги отстранят. Даже съм забелязал едни и същи физиономии, всяка година представляват все нова фирма. Нарочно!

    • #5
      Ми примерно защото ако дружеството има имоти които са на ниска остатъчна стойност и се продадат като имоти отделно трябва да е на близка до пазарната цена.
      Което от своя страна ще им увеличи годишните данъци с пъти.
      Примерно продавача има имота от 30 години и е плащал 7-800 лева годишно и след продажбата вследствие на текущите пазарни цени данъка литва на 2 - 3000 лева годишно.

      Поправете ме ако греша.
      Но имам горчив личен опит.
      Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
      Място и хора към които да принадлежи ...

      Коментар


      • santaclash
        santaclash коментира
        Редактиране на коментар
        ТОва е врътка при апортите с ДДС-то. Понякога нямаш избор и трябва да купиш цялата фирма заедно с имоета, иначе само имота ще ти излезе златен.

    • #6
      странен аргумент...
      - Зверь, самый лютый, жалости не чужд.
      - Я, леди, чужд. Так, значит, я не зверь.

      Коментар


      • #7
        Първоначално публикуван от Николай Колев Преглед на мнение
        Ми примерно защото ако дружеството има имоти които са на ниска остатъчна стойност и се продадат като имоти отделно трябва да е на близка до пазарната цена.
        Което от своя страна ще им увеличи годишните данъци с пъти.
        Примерно продавача има имота от 30 години и е плащал 7-800 лева годишно и след продажбата вследствие на текущите пазарни цени данъка литва на 2 - 3000 лева годишно.

        Поправете ме ако греша.
        Но имам горчив личен опит.
        Ако имотът носи печалба тия 3000 лева ще ги прежалиш.

        За сметка на това няма как да прежалиш изненадата с произволно голямо задължение на фирмата, поето с подписа на предишния собственик - примерно към самия него или за по-сигурно към кварталната мутра.

        Ама всъщност няма значение към кого, защото нищо не може да спре един Гагич с горещото сърце, хладния ум и записа на заповед в ръката.

        Коментар


        • #8
          Гагиииииич, къде си? Имаме нужда от свежата ти облигационна сатира!

          Коментар


          • #9
            Мен пък миналата година ме питаха нямам ли някоя фирма, търсеха се доста. Май без дейност я търсеха, но не отказваха по принцип и други.
            Ford Maverick II 2.3 XLT
            Ford Mondeo MK5

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X