Обява

Свий
Няма добавени обяви.

В памет на Дончо Цончев

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • В памет на Дончо Цончев

    Току-що разбрах за кончината на любимия ми български писател - Дончо Цончев.
    Мир на праха му...

    ето новината:
    Почина писателят Дончо Цончев


    22 юли 2010

    Пет дни преди да навърши 77 години, почина писателят и бивш депутат от 40-то Народно събрание Дончо Цончев.
    Цончев е роден на 27 юли 1933 г. в град Левски. Завършва гимназия в София и геология в СУ "Климент Охридски" (1959 г.).,Бил е завеждащ редакция в издателство "Народна младеж" (1968-1970), заместник-главен редактор на "Профиздат" (1970-1973), завеждащ отдел "Българска литература" в списание "Съвременник" (1973-1989). Бил е и директор на списание "Лов и риболов", основател и директор на вестник "Наслука".

    Писателят беше запален ловец и много от разказите му са свързани с природата и лова
    . За него сегашният министър на културата Вежди Рашидов бе казал, че е неговият първи даскал.

    Цончев е депутат в 40-то Народно събрание (2005-2009). През 2004 г. е награден с орден "Стара планина" - първа степен, за големите му заслуги към българската литература и по случай неговата седемдесетгодишнина. На 14 декември 2007 г. става носител на голямата награда за литература на Софийския университет.

    Автор е на близо 60 книги с проза и публицистика. Сценарист е на 4 игрални филма, написал е 5 театрални пиеси. Творбите му са преведени на 28 езика. Пише за природата и света на животните, както и детско-юношеска проза. Автор е на разкази, новели, повести, драми, сред които "Мъже без вратовръзки", "Роман на колелета", "Червени слонове", "Опасни типове", "Почти любовна история", "Принцовете", "Ако можехме да ги чуем", "Звезден прах", "Къщата на песните".



    източник - http://dnes.dir.bg/news/doncho-tzonchev-6777473
    Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

  • #2
    От: В памет на Дончо Цончев

    Mир на праха му !
    ‎По 2 литра са само млякото и сока !
    WJ 4.7

    Коментар


    • #3
      От: В памет на Дончо Цончев

      Нека почива в мир.Поклон! http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=539592
      Последно редактирано от v12345s; 23-07-10, 15:11.

      Коментар


      • #4
        От: В памет на Дончо Цончев

        Поклон!
        Който мисли за последствията, не може да бъде храбър!
        Nissan Terano 2 2.7TDI 2001г. Дълга база

        Коментар


        • #5
          От: В памет на Дончо Цончев

          Дончо Цончев има и разкази на автомобилна тематика, чел съм ги с удоволствие.
          Тези които го познаваха му викаха "Бате Дончо".
          Не го познавах , но искам и аз да му кажа:
          Почивай в мир Бате Дончо...
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • #6
            От: В памет на Дончо Цончев

            Бог да го прости човечецът щото беше човечец а не човек.Мекере на комунягите и пикаещ у сред бел ден в кръчмите.Не жалете тия кои не го познават лично
            К мирной жизни не пригоден.
            Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
            ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

            Коментар


            • #7
              От: В памет на Дончо Цончев

              Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
              Бог да го прости човечецът щото беше човечец а не човек.Мекере на комунягите и пикаещ у сред бел ден в кръчмите.Не жалете тия кои не го познават лично
              Не знам какъв човек си, Стария, но тук нещо не те разбирам. Жив и здрав...
              Искам България чиста!

              Коментар


              • #8
                От: В памет на Дончо Цончев

                Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
                Не знам какъв човек си, Стария, но тук нещо не те разбирам. Жив и здрав...
                Не величайте човек който е обикновен и няма нужда от величаенеПросто човек и това за пикаенето е истинаАко го познаваше лично нямаше да пишеш товаВеличаят се хора които оставят нещо след себе си.А бате Дончо не знам какво сте чели и колко но къде се вмества
                К мирной жизни не пригоден.
                Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                Коментар


                • #9
                  От: В памет на Дончо Цончев

                  Слава Богу, че няма живи, познаващи Левски и Ботев лично.... Идеални хора няма... Аз го познавах от това, което съм чел написано от ръката му. Затова ми стана и мъчно. С нетърпение чакам да видя следващия бате Дончо или Вазов или Ботев или Смирненски... ма нещо не ги виждам много-много...
                  Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                  Коментар


                  • #10
                    От: В памет на Дончо Цончев

                    Почивай в мир.
                    Животът е харизан кон според мен...

                    Теди

                    Коментар


                    • #11
                      От: В памет на Дончо Цончев

                      Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
                      Не величайте човек който е обикновен и няма нужда от величаенеПросто човек и това за пикаенето е истинаАко го познаваше лично нямаше да пишеш товаВеличаят се хора които оставят нещо след себе си.А бате Дончо не знам какво сте чели и колко но къде се вмества
                      De mortuis aut bene aut nihil – За мъртвите не се злослови (букв.; За мъртвите или добро или нищо)

                      Коментар


                      • #12
                        От: В памет на Дончо Цончев

                        Лека му пръст.
                        А знаете ли, че Дончо и брат му са от първите автомобилни състезатели у нас, заедно с Атанас Агура, Илия Чубриков и др.
                        Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
                        -----------------------------------------------
                        Питието определя съзнанието....
                        -----------------------------------------------
                        0887770735

                        Коментар


                        • #13
                          От: В памет на Дончо Цончев

                          Първоначално публикуван от trajal Преглед на мнение
                          Лека му пръст.
                          А знаете ли, че Дончо и брат му са от първите автомобилни състезатели у нас, заедно с Атанас Агура, Илия Чубриков и др.
                          А знаеш ли по времето на комунизма кой можеше да стане автомобилен състезател ?????????????????? И понеже някой по-умен от всички Нас и Вас е казал;че за умрелия или добро или нищо нека мнението на Всеки се води от тази мъдрост. Стария, а тебе започвам да те уважавам все повече и повече.

                          Коментар


                          • #14
                            От: В памет на Дончо Цончев

                            Почивай в мир във вечните ловни полета, Бате Дончо !
                            Не се срамувам от сълзата в окото при тази новина. Гадно е когато можещите ни напускат
                            Бате Дончо казваше, че мъж който не плаче, няма ташаци. Сълзите на мъжа се образуват в ташаците Влади, това ми го е казвала жена ми.............
                            Тъжно е !
                            Тази земя, по която тъпча сега,
                            тази земя, която пролетен вятър пробужда,
                            тази земя – не е моя земя,
                            тази земя, простете, е чужда.

                            Коментар


                            • #15
                              От: В памет на Дончо Цончев

                              Мир на праха му и Бог да го прости... Съболезнования на близките му и приятелите.
                              Това е първото ми мнение в този форум(от вчера съм регистриран!) и е тъжно по този повод... Аз съм едно 50 годишно момче, попрепатил малко в този живот, но което се е научило да бъде толерантно и снизходително към себеподобните. Все пак само безгрешните имат право да замерват с камъни.... Да прощаваш е божествено (от Бога!). Нека бъдем малко по-добри - всеки ще има полза от това.
                              Иначе какъв е смисълът да пътуваме до манастири, да палим свещи в храмовете, да помагаме на приятелите, да празнуваме Великден и Коледа.....

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X