Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Почистване на язовир Въча 2009

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Почистване на язовир Въча 2009

    Мисля да дойда да ударя едно рамо,кога трябва да се каже категорично?

    П.С.
    Колежке интересна машина 4х4,колко харчи?
    Аз съм толерантен!

    Коментар


    • #17
      До: Почистване на язовир Въча 2009

      Днес със Станко скоканхме до Въча , за да преместим боновото заграждение, за да не пречи на предстоящото контролно изспускане на язовира и да дозаградим новодошлите боклуци.

      На стената ни очакваше изненада, от НЕК бяха позиционирали кран и камион с който да извадят дънерите пред преливниците, както си е по устав.

      С няколко маневри и малко боново им решихме тази задача и те се захванаха да чистят кротко дънери в другият край на стената.
      А ние дозаградихме и отдалечихме боновото от опасната зона.

      Докато бяхме там наплъниха 2 камиона с дървета от язовира.

      Опънахме и една лента пред преливниците, за да не се запълват отново с боклуци до предстоящото изспускане на водата.

      След като приключихме дейностите на язовира се отправихме към Пловдив, за да се срешнем с инициятивен комитет от собственици на понтонни къщи и рибарници.

      Хората искат да се включат в предстоящото мероприятие с жива сила и лодки.

      Изготвя се списък , като до сега са осигурени 25-30 човека и 10 тина лодки от тяхна страна.

      Очертава се най-мащабната доброволана акция правена някога у нас.

      По пътя на връщане се роди една .... идея , защо да не си улесним работата като транспортираме боклуците в долния язовир- Кричим?
      Като за целта използваме пързалка- преливниците на Въча?

      На предстоящото контролно изпускане ще проведем експеримент:
      Ще отделим известно количество "подбран боклук" и ще го пуснем по пързалката в яз.Кричим.

      Там ще монтираме бонови заграждения и ще го уловим.

      Идеята е ,че на брега на яз. Кричим има супер удобно място за изваждане на боклуците и може да ползваме течението от турбината за да насочваме боклука на точно определено място.

      Снимките са в обратен ред.

      Мнения?
      Прикачени файлове
      Последно редактирано от greenflag; 26-03-09, 21:47.
      sigpic

      Коментар


      • #18
        До: Почистване на язовир Въча 2009

        Първоначално публикуван от greenflag Преглед на мнение
        ........

        По пътя на връщане се роди една .... идея , защо да не си улесним работата като транспортираме боклуците в долния язовир- Кричим?
        Като за целта използваме пързалка- преливниците на Въча?

        На предстоящото контролно изпускане ще проведем експеримент:
        Ще отделим известно количество "подбран боклук" и ще го пуснем по пързалката в яз.Кричим.

        Там ще монтираме бонови заграждения и ще го уловим.

        Идеята е ,че на брега на яз. Кричим има супер удобно място за изваждане на боклуците и може да ползваме течението от турбината за да насочваме боклука на точно определено място.

        Снимките са в обратен ред.

        Мнения?
        Гениално. Мисля че ще проработи.
        Ако се работи и на 2та "фронта" още по-добре. Като се има предвид очакваното по-масирано участие в 1-вата акция.
        О899 2б2 1З2

        Коментар


        • #19
          До: Почистване на язовир Въча 2009

          Първоначално публикуван от greenflag Преглед на мнение
          ...
          Мнения?
          Моето го знаеш, но ще напиша и тук.

          На пръв поглед - добра идея.

          Но има няколко проблема.

          1.Шлюзовете ако се вдигат нагоре, отваряйки път за водата отдолу, няма как плуващият боклук да потъне за да мине през тях.

          2. Ако все пак мине, огромното налягане и падането от високо на твърдо
          ще спука повечето бутилки и те ще потънат на дъното на реката. Значи да замърсим реката.

          3.Лавина от дървета, бутилки и всякаква друга гняс може да застраши централата, респективно - няма да разрешат.

          4.Има опасност да сме първите в историята изчистили язовир, замърсявайки друг.
          5. ......
          6. .....

          Продължаваме да мислим!

          Поздравления за свършеното вчера!! Респект!

          Коментар


          • #20
            До: Почистване на язовир Въча 2009

            Първоначално публикуван от rumbata Преглед на мнение
            .............

            4.Има опасност да сме първите в историята изчистили язовир, замърсявайки друг.
            !
            Да, това не е нашият стайл .
            Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

            Коментар


            • #21
              До: Почистване на язовир Въча 2009

              Жоре, ако не ми мине котка път и при някои други условности, с които си запознат, пиши и мен. Имаш ми данните.
              LZ1LRE, Range Rover 300Tdi
              www.ADV-Bulgaria.com

              Коментар


              • #22
                До: Почистване на язовир Въча 2009

                Здравейте,

                Май аз съм най-запален по тази идея, та да си споделя съображенията.

                1. Считам за реално да се отделят дърветата от боклука до изпускането.

                2. Считам за реално "чистия" боклук да се насочи към шлюзовете, без опасност от завличане и на боновото заграждение.

                3. Според мен, голямата част от боклука ще мине през преливниците (имаме информация от миналогодишното изпускане). Може да попитаме до къде се отварят шлюзовете и да направим реална преценка.

                4. В началото на долния язовир имаме прекрасни възможности за работа по изваждането на боклука. Ширината е малка, пътя върви покрай брега, имаме насочващо течение, което е с постоянна посока (не като вятъра горе). Възможно е да направим жива верига, с малко хора, и боклука да отива от водата директно в контейнера.

                5. Не мога да преценя съображението на Румбата за разтрошаването на бутилките и потъването им. При всички случаи от миналогодишните боклуци, изпуснати през преливниците, голяма част са стигнали до стената на яз. Кричим.

                6. ГОЛЕМИЯТ ВЪПРОС! Ще успеем ли за задържим приливната вълна от боклук и бясна вода в опашката на долния язовир? Имаме достатъчно боново да направим доста последователни прегради (както казах там е тясно). Има няколко завоя преди това, които би трябвало да намалят силата на водата, но до каква степен ще стане?

                7. Възможно е да направим опит с малко количество, ако успеем да го уловим долу и другите неща минат задоволително, може да договорим второ, нарочно изпускане за нашите цели.

                8. Почти съм сигурен, че никой, никога и никъде не е виждал такъв боклукопад и най-вероятно няма и да види Би била уникална операция!

                Във всеки случай, си заслужава да обмислим бързо нещата, защото няма много време за действие!

                Поздрави!
                Последно редактирано от Stanko; 27-03-09, 08:44.

                Коментар


                • #23
                  До: Почистване на язовир Въча 2009

                  Нищо не пречи да опитаме, особено ако маркираме , някои основни типове замърсители с оранжева боя и ги номерираме . След това ще си ги търсим долу, за да добием статистическа извадка.
                  Според мен най гадните замърсители , полупълни и подгизнали, ще се отложат по дъното на Кричим.
                  Но опитът ще покаже.
                  Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                  Коментар


                  • #24
                    До: Почистване на язовир Въча 2009

                    Мисля, че проблем с бутилките от PET (кола,фанта,бира) няма никакъв ако са затворени (хвърлял съм пълна такава от повече от 50м. на твърдо и оцеля). Но пък кой изхвърля затворени шишета . (отворените така или иначе се пълнят и потъват) С тези от минерална вода е по-кофти. Те стареят и стават трошливи.

                    П.П. Сега съм малко по-свободен и се надявам да мога да се включа този път.
                    LZ1GYY
                    0898 436 956

                    Коментар


                    • #25
                      До: Почистване на язовир Въча 2009

                      Направо да си пуснем тема "Почистване на яз.Кричим 2009-2012"

                      Станко, вълната ще е огромна по целия участък на реката.
                      Ако боклука все пак мине през шлюзовете, тази същата вълна ще го качи на 2-3 метра от сегашното ниво на реката.
                      Значи пак в дърветата и храстите и то от двете страни на реката.
                      А знаем единия бряг какъв е.
                      Докато вълната стигне до долния яз.Кричим, ще сме "загубили" половината боклук.

                      Да не забравяме и възпитателният ефект при почистването горе на Въча.

                      Коментар


                      • #26
                        До: Почистване на язовир Въча 2009

                        Добре де, да не се палим толкова, това е само идея.

                        Не изспускат чак толкова голямо количество вода от Въча, нищо не ни пречим да опънем едно боново на безопастна дистанция от водопада.

                        Ще маркираме десет бутилки ,една дамаджана, две спринцовки и един чехъл и ще видим какво ще уловим.
                        sigpic

                        Коментар


                        • #27
                          До: Почистване на язовир Въча 2009

                          Ми нищо няма да уловим
                          Подкрепям Румен.
                          Пращането на боклуците надолу ще погребе повечето от тях ...
                          Сега ако е за да си поиграем - ОК
                          Аз понеже съм твърд фен на употребата на високотехнологични методи, когато се борим с високонеграмотни и добре организирани изхвърлячи на боклук, и както вече бях споменал някъде преди си ровя по темата.
                          Установих контакт с компания, кято изработва машини - Корабчета - както се шегуваме. Хората ми изпратиха едни големи папки с документация за различните видове машини и приспособления към тях. Както и видео - едно DVD. Качил съм на FTP-то филмче с най-подходящата според мен. За любопитните - тук 111.9 МБ!!! /А, да. изгледайте го до края, за да видите как "нещото" качва дънери, дивани и други .../
                          Знам цената. Продължавам да мисля.
                          Според мен, това не отменя действията с поучителен и образователен елемент, за които говори Nik отдавна. Тази машина не чисти по брега ... Има място и за "пионерски" - "скаутски" лагери и за дълги вечери край огъня , но работа ще се свърши ако и когато се сдобием с подобна техника.
                          А пък работата с местните е доживотна задача ...
                          Последно редактирано от Димо; 27-03-09, 11:14.
                          ______2
                          Е = MZ

                          Коментар


                          • #28
                            До: Почистване на язовир Въча 2009

                            Ей, това е гениално. Много просто и функционално.
                            Сещам се за някакви начини да се създаде подобна конструкция, ако има навити можем да побистрим на тази тема.
                            Замислям се, няма ли някакъв начин да се кандидатства по някоя програма за отпускане на средства за закупуване на такава техника. Язовири има доста, а проблема само с работна ръка трудно ще се пребори.
                            LZ1GYY
                            0898 436 956

                            Коментар


                            • #29
                              До: Почистване на язовир Въча 2009

                              Стиропора ще се стрие на каша. Не мисля че останалото ще потъне. Боновото заграждение може да го удържи само където вълната всъщност спре съвсем. Разпиляването по бреговете е сигурен проблем. Въпроса е проблем ли е, или улеснение.

                              Коментар


                              • #30
                                До: Почистване на язовир Въча 2009

                                Днес разговарях с представител на Басейнова дирекция - Пловдив.
                                Имат желание да се включат като доброволци в почистването на 25-26.04. Ще подсигурят поне 10 човека.

                                Договорихме също на едно от следващите мероприятия, на Въча край огъня да ни презентират за плана за управление на водите.

                                Като идеята е да стане дискусия на която да дадем мнения и предложения,
                                като този план от 22 декември става закон обезпечен с финанси, който трябва да се изпълнява.
                                sigpic

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X