Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Недостатъчно кръводарители в България - молба на МЗ за помощ

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Недостатъчно кръводарители в България - молба на МЗ за помощ

    Уважаеми колеги,

    Според информация на МЗ всички центрове по трансфузионна хематология в страната алармират за значителен спад на желаещите да дарят кръв. Това ограничава възможностите за попълване на депата от кръв и кръвни съставки, необходими в страната ни.

    Извършените в световен мащаб научни проучвания не съобщават за предаването на коронавируси (какъвто е и COVID-19) чрез трансфузия или трансплантация. Желаещите могат да дарят кръв без да има какъвто и да е риск за здравето им.

    Само в София за периода от 01.03. до 15.03.2020 г. броят на кръводарителите е спаднал с близо 600 души - 1138 души в сравнение със същия период на 2019 г., когато кръводарителите са били 1739.

    Министерството на здравеопазването отправя апел към всички, чието здравословно състояние позволява, да помогнат в настоящата ситуация и да дарят кръв. Целта е да се осигурят на лечебните заведения необходимите им кръв и кръвни съставки, за да бъдат извършвани животоспасяващите операции и спешните медицински интервенции.

    Повече информация за кръводаряването можете да намерите на сайта на Националния център по трансфузионна хематология.

    Актуализираното работно време на центровете по трансфузионна хематология ще бъде достъпно на сайта на НЦТХ, както и на сайтовете на отделните центрове, в рамките на утрешния ден.


    PS
    Всеки, който е здрав, и може да дари, сега е времето - докато не се е ограничило съвсем движението на хората.....



    Show must go on!
    LZ1VES

  • #2
    Преди Нова година като давах кръв безвъзмездно ,ме гледаха като ущипани ,че не я давам платена.Прехвърляха ме на двете гишета за заявления!Немам думи ,за миналата година 2 пъти .Тая при първа.възможност.
    Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

    Коментар


    • #3
      Аз отидох, но имаше над десет човека опашка. Ще пробвам в понеделник.
      ;-)
      Grand Cherokee I - 5.2 - супер беше!
      нула 999 нула 3 нула 9 нула 3

      Коментар


      • #4
        Тези, които нямат излишни 500 000 лв. и не желаят да прокламират #CoViD19-истерията, нека дарят безвъзмездно кръв. Има хора в нужда, чиито живот е застрашен от затрудненото функциониране на цялото ни общество.

        https://twitter.com/EmanuilNaydenov/...86610974572544
        Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
        „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
        LZ1EMS

        Коментар


        • #5
          Тръгнах да давам кръв, ама жената ме спря. Скоро ходи да дава кръв, и там видяла как върнали човек защото имал кръвно, и пиел лекарства.
          Та и аз пия Диронорм, проблем ли е?
          Искам да дам кръв, но...
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • #6
            Трябва да се пита, не знам.
            Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
            „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
            LZ1EMS

            Коментар


            • #7
              Не дават всеки месец да се дарява , съжалявам.
              В армията едно време нямаше проблем , а сега уж са в криза , ама не можело.
              Колкото по-проходима ти е колата ..... от толкова по-голяма дупка ще те ВАДЯТ
              За добри дела .....БЪДЕТЕ ГОТОВИ !!!!

              A1+

              Коментар


              • #8
                Обикновено няма проблем да се дава кръв при стандартните лекарства за кръвно, много колеги на бетаблокери са кръводарители.
                А най-лесно е да пита по телефона за конкретното лекарство в центъра, в който ще давате кръв.
                Show must go on!
                LZ1VES

                Коментар


                • #9
                  Точно по телефона питах, но същата информация-в кръвта не трябва да има никакви лекарства.
                  Абе давал съм и с лекарство в кръвта, като бях с Веселка, и трябваше кръва за операцията на едната тазобедрена става. Малко се намръщиха в центъра в Плевен, ама ми взеха.
                  Та явно е според зора, я да са останали съвсем без кръв-ще ми я пийнат и моята.
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • #10
                    Навсякъде пише, че не може да се дарява при прием на лекарства за високо кръвно. Няколко пъти съм се ровил, поради нужда от познати, това на официални сайтове на болници и т.н.. Но са се оправяли и без мен, та категорично не знам. Не е лошо да се знае със сигурност какво е положението.
                    Ford Maverick II 2.3 XLT
                    Ford Mondeo MK5

                    Коментар


                    • #11
                      Кръвното налягане ми е нормално.

                      По средата на процедурата усетих как „губя мощност", измериха го, беше ми спаднало на 70/40 mmHg...
                      Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
                      „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
                      LZ1EMS

                      Коментар


                      • #12
                        На мен никога не ми се е случвало, а съм давал доста пъти.

                        Ама то как няма да падне, като точат от системата
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • #13
                          Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
                          Кръвното налягане ми е нормално....
                          За себе си ли говориш?

                          0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                          Коментар


                          • #14
                            Обикновено пада кръвното на тези под 100 кила Трябва да се поддържа форма
                            Show must go on!
                            LZ1VES

                            Коментар


                            • #15
                              Благодарности за кръводарителите!

                              https://offnews.bg/obshtestvo/zdravn...li-724824.html
                              Show must go on!
                              LZ1VES

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X