Обява

Свий
Няма добавени обяви.

дръвчета за засаждане - от къде?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • дръвчета за засаждане - от къде?

    понеже съм лаик в тази област, моля да не ми се смеете ако пиша смешки а да ме поправите и насочите

    скоро ще основем офроуд клуб и имам желание да излезем "на светло" с благотворителна акция и да покажем на обществото, че се грижим за околната среда а не и вредим

    по мое мнение, общественото мнение е, че офроудърите са хора, които ходят по горите правят золуми.
    и в тази връзка желанието ми е, да засадим някакъв обезлесен терен с нови дръвчета.

    около града ни(казанлък) миналата година имаше много пожари и почти цяла борова гора си замина. сигурен съм, че от към местна власт няма да имаме никакви проблеми и за мен основния проблем е "матрЯла".

    Та въпросът ми е, има ли от къде да се вземат безплатно фиданки за засаждане.

    При всички положения, организацията или фирмата, която ги дава ще бъде съорганизатор или спонсор, гарантирам силно медийно представяне на местно ниво на събитието .


    И в този ред на мисли, дойде идеи за други акции от този характер

    сетих се за подновяване на маркировка по пътеките

    моля ви помагайте с идеи и акъл

    предварително ви благодаря
    Последно редактирано от Тодор Пашов; 10-11-08, 19:58.
    EnduroX Alba-Damascena 2019

  • #2
    До: дръвчета за засаждане - от къде?

    Здравей,

    Поздравления за желанието!
    Имах удоволствието да присъствам на семинара в Балчик (точно по тези въпроси) и да чуя как стоят нещата от човек, който е призван да се грижи за гората и го прави изключително съвестно (колегата gadeff).
    Заключението за мен е, че единичен акт на залесяване е напълно безсмислен! Това беше обяснено и показано. Мероприятията по създаване и подържане на гората са многогодишни (десетки години). Намирането на фиданки, или семена е най-малкият проблем!

    Всяко горско стопанство има план за залесяване, подържане и т.н. Един от съветите на gedeff е при желание от наша страна, да се свържем с месното горско стопанство и да се включим като жива сила в някое от планираните мероприятия. Възможно е и вие да инициирате нещо ново, но трябва задължително да го координирате с тях, за да има смисъл! Ако направите такъв контакт, може да се мисли за не малко неща, включително помощ от ваша страна за опазване на горите и т.н. За да е полезна помощта ви, трябва да бъде адекватна и навременна!
    За напред е възможно да се включат и други колеги, не само от вашия клуб. Зависи каква организация ще създадете.

    Мисля, че първата и най-важна крачка е - горското стопанство.

    Пожелавам успех в начинанието!

    Коментар


    • #3
      До: дръвчета за засаждане - от къде?

      Колегата Станко е напълно прав. Ще добавя само, че не съобразяването с плана на местното горско стопанство или привнасянето на произволни фиданки от друг район на България, може не само да е безсмислено, но дори да нанесе сериозна вреда на местната гора.
      Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

      Коментар


      • #4
        До: дръвчета за засаждане - от къде?

        благодаря ви много за отговорите
        наистина тази информация е много полезна
        EnduroX Alba-Damascena 2019

        Коментар


        • #5
          До: дръвчета за засаждане - от къде?

          Относно залесяването. Общините, физически и юридически лица могат да кандидатстват за безвъзмездна финансова помощ по Програмата за развитие на селските райони като най- общо дейностите са следните:
          Финансова помощ се предоставя за инвестиции в следните възстановителни дейности:


          1. почистване на площи в гори, пострадали от пожари и други природни бедствия, с цел тяхното изкуствено или естествено възобновяване;

          2. презалесяване на пострадалите гори, което включва:

          a) изготвяне на технологичен план за залесяване;

          б) почвоподготовка;

          в) закупуване на семена или фиданки за залесяване;

          г) транспорт и временно съхранение на семена или фиданки;

          д) засаждане на фиданките или засяване на семената;

          3. създаване и подобряване на депа за съхранение на дървесина, добита от гори, пострадали от неблагоприятни природни въздействия.

          (2) Финансова помощ се предоставя за инвестиции в следните превантивни дейности:

          1. създаване или подобряване на противопожарна инфраструктура - лесокултурни прегради, противопожарни просеки, минерализовани ивици;

          2. закупуване на оборудване за противопожарни депа и защитни средства съгласно Наредба № 30 за условията и реда за извършване на противопожарни мероприятия в горския фонд и опазване на горите от пожари;

          3. изграждане и подобряване на хеликоптерни площадки;

          4. изграждане и подобряване на водоизточници за борба с пожарите;

          5. строителство и подобряване на наблюдателни пунктове, закупуване на средства за наблюдение и комуникация;

          6. изграждане и подобряване на горски пътища в гори с висока степен на риск от пожари;

          7. разнообразяване на видовия състав чрез превръщане на иглолистните култури в широколистни или смесени дървостои, с изключение на иглолистните месторастения.

          (3) При изготвяне на технологичен план за залесяване се предвижда използването на местни видове с ниска степен на опасност от пожар, като това изрично се посочва в него, а когато се налага смесване, то трябва да бъде поясно.

          (4) Горските пътища, допустими за подпомагане по тази наредба, трябва да обслужват противопожарната инфраструктура и дейности в горите и да не надхвърлят 1500 линейни метра дължина.
          (5) Финансова помощ се предоставя и за предварителни разходи за изработване на технологичен план за залесяване по ал. 1, т. 2, буква "а".

          Общия размер на помоща е до 300 000 евро. За повече информация пишете на egbelev@abv.bg В момента с това се занимавам. Мога да съм от полза.
          [IMG]http://forum.offroad-bulgaria.com/attachment.php?attachmentid=79977&stc=1&d=1237313877[/IMG] Дискавъри 2 , ТД5

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X