Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Установка за преснимане на негативи ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Установка за преснимане на негативи ?

    Очертава ми се задачка за дигитализиране на един стар архив от черно-бели негативи. Като казвам стар - става дума за ленти на около 75 годишна възраст. Кадрите са на първа оценка около 7-8 хиляди, като около 20% от тях са среден формат.
    Поради възрастта не ми се иска да ги пускам през скенер (имам скенер за 35мм, който успява да докара доста прилично качество), защото лентите вече са сравнително крехки и податливи на драскане.
    Принципната постановка за преснимане на 35мм негатив ми е ясна - два макро меха, обектив с добра острота между тях, матово стъкло, холдер/слайдер/държач за лентата, подходяща подсветка и съответните съединителни елементи. Въпросът идва обаче за средния формат - там единия макро мех трябва да е с голямо сечение за да може да поеме негатив 6х9, а не съм виждал такова животно...
    Дайте някакви идеи - примерно изработване на нещо като кутия от черен картон (паспарту) или друго, ако някой има такъв опит.
    Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

  • #2
    От: Установка за преснимане на негативи ?

    За 35мм го имам готово устройството. Някъде в мазето по спомен. За диапозитиви е, ама принципа е същия.
    За другия формат - обади се да се видим на по бира и ще го мислим!

    Коментар


    • #3
      От: Установка за преснимане на негативи ?

      За 6Х9 ти трябва един държач за негативи от фотоувеличител, малко паспарту, както и малко велпапе + некоя и друга дъска, ръчен труд, ръчна светкавица с радиосинхронизатор, затъмнена стая и желание да станеш на бухал за неизвестен период от време. Ако имаш макрообектив не ти трябва и мех даже. Най-труднопостижимото нещо е чистотата. Още на 20-тия кадър ще имаш достатъчно боклуци по апаратурата.

      П.П. Между другото имам Епсън В600, който може да сканира среден формат. Ако са нарязани филмите съм склонен да ти го дам за проба. Няма стъкла на рамките, така че колкото можеш да надраскаш при преснимане толковяа можеш да надраскаш и при сканирането.
      Последно редактирано от коко келеша; 28-03-15, 17:02.
      Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
      Из "Златния телец"

      Коментар


      • #4
        От: Установка за преснимане на негативи ?

        Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
        За 35мм го имам готово устройството. Някъде в мазето по спомен. За диапозитиви е, ама принципа е същия.
        За другия формат - обади се да се видим на по бира и ще го мислим!
        Ще ти звънна в понеделник, като се смъкна в града.

        Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
        За 6Х9 ти трябва един държач за негативи от фотоувеличител, малко паспарту, както и малко велпапе + некоя и друга дъска, ръчен труд, ръчна светкавица с радиосинхронизатор, затъмнена стая и желание да станеш на бухал за неизвестен период от време. Ако имаш макрообектив не ти трябва и мех даже. Най-труднопостижимото нещо е чистотата. Още на 20-тия кадър ще имаш достатъчно боклуци по апаратурата.

        П.П. Между другото имам Епсън В600, който може да сканира среден формат. Ако са нарязани филмите съм склонен да ти го дам за проба. Няма стъкла на рамките, така че колкото можеш да надраскаш при преснимане толковяа можеш да надраскаш и при сканирането.
        Чистотата ще я докараме. За момента самите филми се почистват от прахоляк. За съжаление някои имат и петна от влага, които предвид възрастта са квазиневъзможни за почистване.
        Твоя скенер е по-големия брат на моя V350. В интерес на истината моя се справя добре, но ме притеснява механизма за автоматично подаване на лентата, понеже както споменах са крехки.
        Обектив - мисля за начало да си ползвам 24-ката. Ако към проекта има такъв интерес (платежоспособен) както се надяваме - тогава ще се купува и по-сериозна техника. Но трябва да почнем с някаква начална презентация с прилично качество.
        За подсветката - аз мислех да ползвам лампа за видео, а не светкавица. Но съм готов да изслушам (и послушам) аргументите за и против едното и другото.
        Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

        Коментар


        • #5
          От: Установка за преснимане на негативи ?

          Ами не знам, когато съм ползвал постоянно осветление, винаги филма се е опитвал да стане на тръба при нагряването. Освен това топлия въздух разнася прашоляка.
          Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
          Из "Златния телец"

          Коментар


          • #6
            От: Установка за преснимане на негативи ?

            Димо, що стана с цифровизацията бре?
            Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
            Из "Златния телец"

            Коментар


            • #7
              От: Установка за преснимане на негативи ?

              Събирам чаркалак за "установка", а ортака чисти и сортира негативи. До няколко дни ще има проби.
              Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

              Коментар


              • #8
                От: Установка за преснимане на негативи ?

                Ако си натрупал опит, сподели някои полезни практики?

                Коментар


                • #9
                  От: Установка за преснимане на негативи ?

                  ... също ако може и снимка на осталъка за заснемане...
                  Публикувайте отговор

                  Коментар


                  • #10
                    От: Установка за преснимане на негативи ?

                    Най-големият проблем се оказаха прахът по негативите и статичното електричество. Ако лентите са напипани с мазни пръсти пък е още по-голям кеф.
                    Оправи се с преработването на входящото устройство за подаване на негативите и със смяна на софтуера, тъй като този, който идва с устройството не става за нищо.
                    Резултатите са задоволителни за негативи, снимани от до средния клас фотоапарати, за фотографски изцепки не става, а пък, за тези от сапунерките си е цял ъпгрейд, като се има предвид, че накрая работи добрият стар Фотошоп разбира се.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Установка за преснимане на негативи ?

                      Дейността по тоя проект беше в застой доста време, поради ред (не-технически) причини. Скоро ще бъде възстановена, но поради голямото количество и не съвсем ясното съдържание на материала, решихме първо да прекараме цялото количество през обикновен скенер за да можем да направим опис и да отсеем нужното. Чак след това ще се пристъпи към дигитализиране на единични кадри.
                      Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Установка за преснимане на негативи ?

                        А какво устройство за преснимане на негативите ще използваш? Аз видях тези, които продават в Лидъл и оттам започна работата. Не ми се даваха 70+ лв. за него, за 5-6 ленти и взех един Грундиг от приятел, който беше вдигнал ръце от него.
                        Тъпо направен - трябва да режеш лентата на по 6 кадъра, да поставяш в държач и тогава в скенера. Лентата се гърчи и докато я натъпчеш не може да не я пипнеш с пръсти. Преработих държача за цяла лента, почистих оптиката и работата потръгна

                        Коментар


                        • #13
                          От: Установка за преснимане на негативи ?

                          Ами аз все още съм на мнение, че преснимането с качествен обектив и макро пръстени/мех е доста напред като качество от всичко, освен професионален барабанен скенер. Проблемът, който стои, е типа на подсветката - пробвах с един 20W LED прожектор - като светлина (сила, температура и равномерност) е чудесен, но за мое съжаление "произвежда" познатата от снимане на всякакви монитори "плаваща" линия - оказва се, че диодът (този е от големите, които са като плочка) явно не свети постоянно, а трепти. Вероятно с екпериментиране може да се нацели точната скорост на снимане, при която това да се избегне. Другият вариант е да се ползва подсветка от нажежаем тип, но там пък ще има други проблеми.
                          Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Установка за преснимане на негативи ?

                            Във фотографията си напред с материала и не мога да те съветвам, но за LED-a мога да кажа със сигурност, че трепти заради драйвера в него. Ако прожекторът се захрани от отделен филтриран правотоков източник, ще свети много мазно и гладко.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Установка за преснимане на негативи ?

                              Една енергоспестяваща крушка за пилотна светлина и светкавица за снимката. Поне няма да имаш (големи) ядове с ББ. Всъщност май не си споменавал дали става въпрос за ЧБ или цветни негативи.
                              Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                              Из "Златния телец"

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X