Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Снимки за критика

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Снимки за критика

    Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение
    По тоя въпрос виж какво казва дядо ти Бресон: "При прилагането на златното сечение, единствените компаси, които фотографът има са неговите две очи. Всякакъв геометричен анализ, всякакво опростяване на снимката към схема, може да бъде направен само след като снимката е отпечатана, а тогава това може да се използва единствено за нейното проучване. Надявам се, че няма да видя деня в който фото магазините ще продават малки схемички-решетки, които да си защипваме на визьорите. И златното сечение, няма да бъде нарисувано на стъклото на визьора." Сещам се и за Ансел Адамс: "Няма никакви правила за хубави снимки, има просто хубави снимки."

    За съжаление Бресон доживя момента в който златното сечение го има по визьорите, но е прав. Опростяването на композицията до някакви правила и схеми не води до добро. Ето в тоя случай ти си го направил понеже е "точно колкото трябва" и вероятно на дисплея ти и била нарисувана решетката. Сигурно е имало още 50 възможни по-добри композиции, но си ги пропуснал мислейки за математиката на златното сечение... А то не се мисли, просто се усеща. И фотографията не е стругарска работа - да мерим по визьора... Просто трябва снимане, снимане, снимане и развиване на интуиция за композиция, а не да се хващаме за някакви опростени формули за добра композиция. Разбира се и аз съм снимал също с включени линии на дисплея и след време установих, че губя ужасно много време опитвайки се да сложа хоризонта или обекта "където трябва", което почти винаги води до посредствена композиция, която обаче е "както трябва"...
    Хахаха...така ли прозвуча...че едва ли не с шублера съм го мерил....
    Затова го обичам този форум...пълно е с готини хора и това ме кара да се чувствам добре.Благодаря!
    На въпроса...дори не знам на Никон D5100 с който снимам в момента откъде се изкарват на визьора линии,решетки и тем подобни,пък и досега не са ми и потрябвали!
    Констатацията отностно разположението на небето направих тази вечер вследствие на по-горен пост/т.е. не съм го снимал защото трябвало така,а защото така ми е харесало/.Загледах се...и на мен не ми изглежда чак толкова много повече като пространство отделено за него.Пробвах и да го отрежа/кропна/ малко...ама нещо хич не ми хареса.Може би е въпрос на вкус/както казало кучето преди.../и все пак мен не ме дразни и моето виждане е такова.
    П.П.Да ви кажа...аз постоянно съм извън правилата.Все нещо не ми е където трябва разположено,линий там пресечни точки,златни правила и т.н. и дори...тази вечер за първи път се учудих ,че небето съм го издокаросал по правилник и то без да го правя нарочно и умишлено...а то не трябвало така...
    Поздрави!
    Последно редактирано от lubashki777; 09-10-13, 22:14.
    NISSAN FOREVER
    -----------------------------------------------------------------------------
    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

    Коментар


    • #62
      От: Снимки за критика

      Зравейте искам да постна два кадъра да ги обсъдим
      Имам някакво мнение след много обстойно оглеждане,но...различни хора,различно виждат...
      Та искам мнението ви за тези кадри...





      Поздрави!
      NISSAN FOREVER
      -----------------------------------------------------------------------------
      Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

      Коментар


      • #63
        От: Снимки за критика

        Позволих си малко рязане. Вариант първи:

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:27-DSC_0173.jpg
Прегледи:1
Размер:623.1 КБ
ID:5534765
        Вариант втори:
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:27-DSC_0173 (1).jpg
Прегледи:1
Размер:379.9 КБ
ID:5534766
        Вариант единствен:
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:53-DSC_0313.jpg
Прегледи:1
Размер:608.7 КБ
ID:5534767

        Имам и друго виждане за гледните точки, например при водата още по-ниско разполагане на камерата, на 50-тина см. от "земята. При вятърника още наляво, така че пътчето да пресича кадъра почти по диагонала долно ляво - горно дясно. И там ще е необходима по-ниска гледна точка поне според мен. Дано не съм досадил!
        Последно редактирано от коко келеша; 10-11-13, 14:32.
        Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
        Из "Златния телец"

        Коментар


        • #64
          От: Снимки за критика

          Благодаря за мнението.
          За водата...ами исках да се вижда и вирчето над бързея.Снимката е направена от ниво може би малко по-високо от 50см...някъде на около 70см. може би.Имам и още по-висока,където вира се вижда още повече,но ако смъкна още надолу и ще остане само бързея,а не беше това целта.
          За другата снимка....дойде ми на ум за пътя да е по диагонал,но за съжаление още извъртане в ляво щеше да ме облещи срещу слънцето и кадъра нямаше да се получи.
          За кропа на снимката с перката съм по-скоро за вариант 2,вариант 1 нещо ми липсва още малко във небето.
          За кропа на снимката с бързея...Определено ми липсва горната част и някак снимката /която и без това е снимана в сенките/,става прекалено тъмна...
          Де да знам...може би е въпрос на гледна точка...
          Още веднъж благодаря за мнението!
          NISSAN FOREVER
          -----------------------------------------------------------------------------
          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

          Коментар


          • #65
            От: Снимки за критика

            И двата кадъра са супер и са прескочили с усмивка многобройните капани. При водния единствено можеше последния (най-далечен) бряг, там навътре, да е една идея хоризонтиран а не наклонен, понеже подсъзнателно привлича окото служейки за хоризонт. Но и без пипане е добре.

            Втората снимка е абсолютна перла - хоризонта не цепи кадъра през средата, а както трябва, под него се застъпват различни интересни диагонали които също не цепят кадъра през средата. Билото върви в една посока, пътя в друга, хоризонта в трета - всеки елемент има собствен живот и може да бъде проследен през целия кадър, но никой от тях не го обсебва само за себе си.

            Всеки един от тези елементи може самичък да опропасти снимката ако е вкаран не на място. Откъм композиция за мен нищо не трябва да се пипа в тази снимка. С цветовете и контраста винаги може да се играе, там си е на вкус.
            Издъних се на Тюринг теста

            Коментар


            • #66
              От: Снимки за критика

              Понеже кротко си хортуваме за гледни точки, искам да вметна, че лично на мен пък точно парчето небе ми отвлича вниманието от водния "обект". За това го отрязах.
              Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
              Из "Златния телец"

              Коментар


              • #67
                От: Снимки за критика

                Универсална истина няма

                На теб ти отвлича погледа, на мен ми прави ефекта на прозорец на стена. Предпочитам стая с прозорец пред стая без.
                Издъних се на Тюринг теста

                Коментар


                • #68
                  От: Снимки за критика

                  Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                  Универсална истина няма

                  На теб ти отвлича погледа, на мен ми прави ефекта на прозорец на стена. Предпочитам стая с прозорец пред стая без.
                  Мда...и при мен е така,но не намерих точното сравнение да го изкажа.
                  Благодаря за мненията.
                  Истината е,че извън основните грешки,които могат да се направят при композицията и разбира се при техническото изпълнение,тънките моменти са въпрос на лична преценка,стил и виждания.Един му допада повече така,на друг иначе...явно така се постига самобитността на всеки един автор и неговия личен стил...
                  П.П.Малей...какви слова използвах...
                  Поздрави!
                  NISSAN FOREVER
                  -----------------------------------------------------------------------------
                  Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                  Коментар


                  • #69
                    От: Снимки за критика

                    Единствено не ми харесва, че на снимката с водата част от планината отзад е ярко огрята от слънце и нарушава приятния баланс на останалата (основната) част от снимката.

                    Иначе са си супер Тази с водата има толкова приятен преден план, че е кеф да я гледаш. Другата с перката, направо ме изпълва с нетърпение да тръгна напред...
                    "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
                    Gabriel Garcia Mаrquez

                    Коментар


                    • #70
                      От: Снимки за критика

                      Благодаря за мнението.
                      Ето още един кадър от същата серия....Тук може би прозорчето което остава горе в първата снимка е по-голямо и може би ще се възприеме по-добре...



                      П.П.
                      Първоначално публикуван от Андрей Боянов Преглед на мнение
                      Единствено не ми харесва, че на снимката с водата част от планината отзад е ярко огрята от слънце и нарушава приятния баланс на останалата (основната) част от снимката.

                      Иначе са си супер Тази с водата има толкова приятен преден план, че е кеф да я гледаш. Другата с перката, направо ме изпълва с нетърпение да тръгна напред...
                      при мен пък това яркото някак си ми дава чувството ,че реката и бързеите са някъде дълбоко в каньона...тече обвита с тайнственост и мистериозност....
                      Затова и явно както писах на един човек гледната точка е една,на друг друга.На място аз го почувствах така/имам снимки и без триъгълничето,и по-тъмни и по-светли и от по-високо и от по-ниско/и тази снимка най-точно се приближава към моето чувство от досега там!
                      П.П.П.Ще извинявате ,че ви заливам тук с кадри и търся мнение.За мен е важно да разбера чуждо мнение по тях,защото имам идеята да участвам с тях на един конкурс/къде ли съм тръгнал и аз барабар Петко с мъжете де.../,ама...нищо не губя,а само мога да науча нещо повече,та ще пробвам.Затова ги пускам тук за мнение...така да се кажа предварително,че моето е малко пристрастно
                      Поздрави!
                      Последно редактирано от lubashki777; 10-11-13, 17:42.
                      NISSAN FOREVER
                      -----------------------------------------------------------------------------
                      Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                      Коментар


                      • #71
                        От: Снимки за критика

                        Тази определено повече ми харесва. Дълбочината на кадъра много повече се усеща, заради хубавия голям камък отпред. Това листо върху камъка не знам дали е случайно или нарочно сложено там, но е много приятно. Много повече се откроява основния обект - рекичката. И светлото петно не ми пречи в тоя вариант.

                        Не се смятам за голям разбирач, ама понеже викаш, че те интересуват коментарите на другите (което лично аз много добре го разбирам), та затова коментирам на воля
                        "The only regret I will have in dying is if it is not for love."
                        Gabriel Garcia Mаrquez

                        Коментар


                        • #72
                          От: Снимки за критика

                          Първоначално публикуван от Андрей Боянов Преглед на мнение
                          Тази определено повече ми харесва. Дълбочината на кадъра много повече се усеща, заради хубавия голям камък отпред. Това листо върху камъка не знам дали е случайно или нарочно сложено там, но е много приятно. Много повече се откроява основния обект - рекичката. И светлото петно не ми пречи в тоя вариант.

                          Не се смятам за голям разбирач, ама понеже викаш, че те интересуват коментарите на другите (което лично аз много добре го разбирам), та затова коментирам на воля
                          Хаха...и на мен ми изглежда като,че листото да е сложено нарочно,ама поне аз не съм слагал нищо.Там ще си е било...
                          Принципно все още нямам навика да нагласям такива неща.То не е лошо в даден момент дори ще подсили и някоя композиция,но...на този етап аз не се сещам за такива работи!
                          П.П....а за "разбирача"...не се притеснявай и аз не съм голям фотограф, все още се уча и за мен всяко мнение е ценно.Най-малко виждам как се възприема това което съм видял аз чрез моите снимки от гледащите ги.
                          В момента в който всеки ще казва като коментар това ,което съм видял и почувствал аз там на място...значи съм успял!
                          Благодарности за включването!
                          NISSAN FOREVER
                          -----------------------------------------------------------------------------
                          Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                          Коментар


                          • #73
                            От: Снимки за критика

                            Здравейте, ето няколко варианта, кажете кой е по-правилен >?
                            - също така да попитам, попринцип позиционирам обектите в в някоя четвъртинка на кадъра, но точно тази се е получила в средата, при такава композиция необходимо ли е да кропна примерно едната страна на снимката >?
                            - също така попринцип нали се препоръчва небето и земята т.е. хоризонта да не е посредата на снимката, в такъв случай пак ли режем ?

                            * оригинал
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:0.jpg
Прегледи:1
Размер:71.0 КБ
ID:5536000

                            *няколко вариации :
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1.jpg
Прегледи:1
Размер:87.6 КБ
ID:5536001
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2.jpg
Прегледи:1
Размер:86.6 КБ
ID:5536002
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:3.jpg
Прегледи:1
Размер:85.8 КБ
ID:5536003

                            Поздрави
                            п.п. как да направя така, че при качването на снимките на сървъра да не се влошава качеството, на всичките снимки се появяват някакви петна...
                            Последно редактирано от Димо; 13-11-13, 19:17.

                            Коментар


                            • #74
                              Re: Снимки за критика

                              п.п. как да направя така, че при качването на снимките на сървъра да не се влошава качеството, на всичките снимки се появяват някакви петна...
                              Ако ги намалиш до 1024- 768 преди да ги качиш, на софтуера няма да му се налага да ги ресйзва. Колкото и да се старае няма как да докара правилен ресайз като на фотошоп.

                              Коментар


                              • #75
                                От: Снимки за критика

                                Ресайзваш във Фотошоп на 5-6 пъти до необходимата големина, после ъншарп маск и запазваш ама не за уеб а в същата папка с оригинала и си я гласиш около 350кБ при максимално качество.
                                Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                                Из "Златния телец"

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X