Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Просто геотагване на снимки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Просто геотагване на снимки

    Какво е това геотаг? Нещо не ми идва на акъла превод на български. Това е процес при който в EXIF информацията на снимката се вкарват географските координати и евентуално надморската височина, държавата, градът и т.н. Миналата година забелязах, че това би било много полезно, особено когато искаш да направиш някакъв разказ след време, или пък да си сигурен къде точно си направил снимката. Особено важно става на пътуване, при което минаваш големи разстояния и правиш постоянно снимки и после се чешеш по по главата, чудейки се откъде точно е тая снимка...

    Има вече апарати, които са с вградени GPS приемници, има и приставки за някои апарати, а май най-новите смартфони също го имат вградено. Какво, обаче, правим ако нямаме такъв апарат? Трябва ни просто GPS устройство, което да прави трак, докато снимаме. Фотоапаратът няма значение. Може да бъде навигатор, смартфон с приложение (аз нямам такова нещо, но мисля че има доста свободни програмки и на практика с всеки телефон с GPS приемник може да прави трак), или пък малко приемниче, което единствено записва трак. Има такива - продават се като разни шпионски джаджи, и са доста евтини. Аз ползвам Garmin навигацията за трака.

    Ето и какво трябва да се направи (няма да слагам картинки, защото е съвсем просто):
    • Датата и часът на фотоапарата се сверяват с GPS-а.
    • Снимаш си. През това време GPS устройството прави трак.
    • Инсталира се произволна програма за геотагинг - аз ползвам Gpisync, но има много такива безплатни. Въпрос на избор.
    • Пуска се програмата, избира се директорията със снимките и gpx файла с трака, правят се разни настройки ако има нужда. Между другото дори датата и часът на апарата да не са точни, програмата може да се настрои с произволен offset.
    • Когато се пусне, софтуерът отваря EXIF информацията на всеки файл, прочита часа и датата, чете трака и намира в него същата дата и час, и вкарва GPS позицията в EXIF-а. Съвсем просто е и за 1000 снимки на бърз компютър ми отне около 15-20 мин. Трябва просто да се слеят всички трак файлове в един, но предполагам има и геотаг софтуери които могат да зареждат няколко трака едновременно.


    Съвременните програми като Picasa, Lightroom и т.н. работят с геотагнати снимки и директно показват на картата къде е направена. Много е удобно.

    Ето и какво получаваме, примерно в Picasa, за една геотагната снимка: https://picasaweb.google.com/lh/phot...full-exif=true
    Може да видите, че в EXIF-а е вкарана дори страната и областта (това е функция на Lightroom, но по-добрите geotag програми също могат по позицията да определят държавата, градът и улицата и да я вкарат в EXIF-а). Разбира се от фото софтуера с който обработвате снимки, може да разрешвата или забранявате геотаг инфото. В Lightroom има една отметка Remove Location Info при експорт, която не слага позицията на готовата снимка.

    Picasa уеб албумите подържат опцията карта, на която се вижда всяка снимка, при наличие на геотаг: https://picasaweb.google.com/lh/albu...8524250913#map
    LZ2NKM

  • #2
    От: Просто геотагване на снимки

    Nikon View NX също може да прикрепя геотаг информация към снимките.
    Jeep Cherokee (Liberty) 2.8 CRD 2006.

    Коментар


    • #3
      От: Просто геотагване на снимки

      Може би с външно GPS е по-бързо и точно.
      Аз имам GPS на фотоапаратът (Canon 6D), но от малкото проведени тестове тези дни се оказа, че не винаги си намира сателитите, или ги намира бавно...
      Да не говорим, ако си в сграда...още по-зле.
      Така че го изключих. Засега поне.
      .

      Коментар

      Активност за темата

      Свий

      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

      Зареждам...
      X