Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Затъмняващи неутрални филтри (ND filters), бегли опити за маскиране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Затъмняващи неутрални филтри (ND filters), бегли опити за маскиране

    "Арнолд Шварценегер е мръсник !!!"

    Това ми изтърси изневиделица един относително неприятен мой съквартирант с който деляхме стая в студентските ми години, ровейки в купчина списания с гръмки заглавия от рода на "Мускул", "Мускус", "Бицепс", "Трицепс" и прочее "Млад културист". Странно змиеподобно същество, с относително крехко телосложение, висок, тънкокрак, с дивно свръхоразмерени бицепси.

    - Що бре ?
    - Защото лъже младежта !
    - Ъ ?
    - Ми ей на, гледай го кво пише: "Вдигайте по Х кила на ден, тласкайте по Y, блъскайте по Z, и ще станете като мен !"
    - Е какво да напише човека ?
    - Ми как какво: "Вдигайте по Х кила на ден, тласкайте по Y, блъскайте по Z, лапайте по половин кило химия на ден, и ако не пукнете - ще станете като мен !!!
    - Грух ?


    Сетих се за този богат на междуметия разговор зяпайки две снимки, снимани през няколко секунди. За да не изляза по-мръсник от стадартно полагащото ми се - ето, признавам без бой как съм ги правил .

    Повечето снимки илюстриращи примерите вече са се появявали тук таме във форума. Та. Накратко:


    Да вземем тази банална снимка на заспалия атлантически бряг, която някои си спомнят от темата "Поздрави от Ицко":





    О, камъни, о, води, о, облаци...


    Или тези от дежурния ми фотополигон:









    Или тази, единствена награда за редките ми прескоци до главния офис в Ню Джърси (е, това плюс прекрасната японска закусвалня на пътя за в къщи):






    Та, както споделяше Мечо Пух - "...Хубаво би било нали, мечките да бяха вместо тез пчели... Кошерите с мед щяха да напълнят - на ниско, да не качвам стълби..."


    Хубаво би било нали, снимките да бяха вместо сухи и корави - мазни и заспали... Ето като тази:






    Защото, без много-много да си даваме сметка - [ вбкод "отвори фройдистки анализ ] Контраста между неподвижен обект и движещи се елементи създава в повечето случаи приятното усещане което полазвало Швейк всеки път когато си свършел добре работата - точно преди фелдфебелът да го срита и да му обясни че единственото нещо което може да го лази него е въшка нощем [ / вбкод затвори фройдистки анализ ]

    Горното е стандартна нощна снимка, дълга експозиция, отличаваща се с това че а) май я снимах с един от старите си олимпуси, рядък модел който в Щатите никога не е продаван, и б) е снимана по време на един от най-високите за годината приливи. Но идеята е ясна: спокойствие и мазнотия му е майката.


    Съответно, с помощта на подли технически средства без заместител, а именно в случая - с помощта на безбожно (всъщност - не чак толкова) скъп неутрален затъмняващ филтър, както и на други подправки, получаваме следните варианти на горните снимки:






















    С думи прости - както и при нощните снимки, необходимо е да ползваме дълга експозиция, за да уловим движението на облаците и за да "изгладим" водата. Едно към гьотера - говорим за минимум няколко секунди, и нагоре - до минути.


    Необходими продукти и подправки:

    Всичко необходими за нощни дълги експозиции, а именно:

    - Статив (триножник, трипод, каквото му е там общоприетото име на български в момента, предвид че съм виждал и приятно българската дума "трипод").
    - Апарат който позволява ръчно избиране на бленда и скорост.
    - Апарат който по възможност позволява снимане с "отнемане на черен кадър", или така нареченото "dark frame substraction", или с думи прости - който след снимка с експозиция 20 секунди взима още една "черна" снимка с продължителност 20 секунди, за да извади "горещите пиксели". Звучи сложно, но почти всеки читав апарат го има като функция, с различни имена.

    Плюс:

    - Силно затъмняващ неутрален филтър (в моя случай - B+W ND 110 3.0). "Силно затъмняващ" да се разбира като "Черен, мамка му". Неутрален - е, неутрален е че уж не придава оцветяване на снимката. За това по-нататък.
    - Апарат който може да снима в RAW формат (важно).

    Много желателно:

    - Апарат който позволява Live View снимане (да може да се ползва екрана вместо визьора. Като на сапунерка).
    Последно редактирано от Goblin; 07-09-12, 18:03.
    Издъних се на Тюринг теста

  • #2
    От: Затъмняващи неутрални филтри (ND filters), бегли опити за маскиране

    Та, слагате значи апарата на статива, завинтвате филтъра и - пей сърце.

    Смъквате снимките на компютъра и почвате да плачете.

    Снимките са прекалено тъмни. Цветовете са каквото се сетиш. Това - ако статива не ви е предал, и не сте се окотили и с мътни снимки понеже всичко е шавало.

    Кратък спринт обратно:

    - Този път закрепвате статива като хората. Или го хвърляте където куче не минава, издебвате някой фотограф с читав статив и му взимате статива с обещания за светло бъдеще без статив и за липса на бъдеще въобще ако не го даде.

    - Този път коригирате експозицията към свръх експониране с поне +1.0, правите много проби на плюс минус, и въобще - няма пет-шест.

    Прибирате се в къщи, мятате RAW файловете на компютъра, оправяте цветовете (щото в най-добрия случай - имате яко лилаво навсякъде, в най-лошия - имате неподлежаща на корекция варираща според зоните в снимката цветова помия).

    И ставате щастлив автор на няколко читави снимки.
    Последно редактирано от Goblin; 11-09-12, 23:25.
    Издъних се на Тюринг теста

    Коментар


    • #3
      От: Затъмняващи неутрални филтри (ND filters), бегли опити за маскиране

      Но нека продължим. По мрак
      О’ Шентър се натряска пак.
      Шуртеше бирата от крана,
      по чашите течеше пяна,
      Момците пееха във тон
      Съсед на Томи беше Джон
      пияница и обущар.
      На Том той бе добър другар
      и дружбата им бе голяма.
      На пода често спяха двама.

      Пфу. Обърках се . Та. Нека продължим:



      Качества и недостатъци на ТЪМНИТЕ неутрални филтри (като този ползван в темата):

      Както стана ясно (или ако не е станало ясно - нека да е ясно ) - идеята е да направим дълга експозиция, без апарата да мърда. Дългата експозиция е основен елемент на даден тип нощни пейзажи (въпрос на вкус, с непрестанния прогрес в наши дни са възможни всякакви фокуси, включително и нощни снимки на "дневна" скорост в някои специфични случаи.

      При нощните снимки на дълга експозиция недостатък, или преимущество, според търсения ефект, са и светлинните следи от автомобилни фарове и/или летателни апарати.


      Тази снимка например :






      си има варианти със самолетна светлинна следа:











      Докато тази директно си показва кервана самолети към летище Лагуардия (движат се от дясно наляво, в неделя вечер не е като да липсват )





      Абе с две думи - при дълга експозиция нощем или привечер - куцо и сакато си носи светлинен източник и се отбелязва на снимката. Въпрос на вкус - без тях не може, и остава да ги интегрираш в снимката и да си намериш извинение и функция, понеже не можеш да ги махнеш.


      - При употребата на тъмен ND филтър обаче, особено през деня, стават едни весели неща:


      Нормална "дневна" снимка:





      Същата, с ND филтър, експозиция 70 секунди:



      На въпросната снимка няколко пъти минах пред апарата, мотаха се разни патета и гъски, в небето минаваха самолети и какво ли не още. Дори една видра се мерна. Но понеже никой не си носеше фенерче - няма ни на снимката.

      Естествено - до късмет е. В повечето случаи ще се вижда барем някаква сянка. Но, в добри дни, толкова плътен филтър може да послужи за снимане на претъпкана улица, създавайки илюзията че е празна. В добри дни, понеже в лошите - ще се виждат сенки, стоповете на колите, отблясъци и прочее.


      Другото качество на хубавия неутрален тъмен филтър е че няма промяна в цветовете при дневна светлина, или почти. Там вече започва висшия финансов пилотаж, и според размера и покритието се озоваваш в даден момент с плочка Singh Ray с размер на половин пощенска картичка и с цената на професионална светкавица. Е, аз все още не съм. Стиснат съм


      Съмнителни качества на тъмните ND филтри:

      - Ами като всяко друго весело нещо - много лесно се прекалява с тях. Като почнеш да го ползваш под път и над път - получаваш доста брак.


      Тази снимка например...




      ...няма никаква обективна причина да се превръща в тази снимка:





      В някои случаи просто е по-добре без него.

      - Цветови промени в края на деня:

      Когато слънцето слезе, светлината се променя и се появяват измествания в цветовете. В общи линии - всичко придобива пурпурен оттенък конкретно при моя филтър, но при други филтри и други апарати - преобладаващият цвят може да бъде друг. Това не е проблем сам по себе си, и важното е оттенъка да е постоянен, за да може да се премахне след това бързо и лесно с всяка самоуважаваща се програма. Това е и причината винаги да снимам и в RAW формат плюс jpg-а в такива случаи.

      Тук е и разликата между читав и калпав филтър. Калпавият както може да сработи, така може и да даде променливи оттенъци в различни зони на снимката, и тогава ходи гони Михаля да ги оправиш...Читавият или няма да дава оттенък, или ще даде постоянен и повторяем такъв, което ще позволи премахването му в някои случаи направо да се автоматизира от програмата.

      - Загуба на детайли:

      Читавият филтър оптически няма да отнема детайли и няма да "замътнява" снимката. За сметка на това, се получава едно доста интересно "отрязване" или "насищане" на тъмните части в снимката при липса на достатъчно светлина (основно - по залез). С думи прости - под дадено ниво на осветеност (нещо в сянка някъде по снимката например), филтъра просто няма да пропусне никаква информация.

      При снимането на "тъмнина" без такъв филтър, снимката все ще излезе малко по-светла ако оставим блендата отворена мнооого дълго време. Все нещо ще мине. Все нещо ще се отрази и ще излезе на снимката.

      С филтъра обаче - ако нещо не е достатъчно осветено, ще си излезе "чернилка" независимо дали експозицията е 30 секунди или 300. Съответно - стигаме до ситуации при залез слънце при които без филтър е прекалено светло, със - прекалено тъмно.

      Е, за такива случаи има междинни филтри . Просто аз ги нямам.

      Следва
      Последно редактирано от Goblin; 06-09-12, 20:34.
      Издъних се на Тюринг теста

      Коментар


      • #4
        Страхотни! Вижда се усет, финес, чувство...
        Никога не бих могъл да направя такава снимка (а има какво да се снима), уви

        Коментар


        • #5
          От: Затъмняващи неутрални филтри (ND filters), бегли опити за маскиране

          Е за това не снимам! От всичкия китайски, разбрах сано думата "статив".
          Goblin, защо не дойдеш на едно плаване, аз ще карам, ти ще щракаш. Само дето това с "немърдането" вечер не знам как да ще се постигне.
          Отивам да си гледам собствените снимки и да псувам...
          https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

          Коментар


          • #6
            От: Затъмняващи неутрални филтри (ND filters), бегли опити за маскиране

            Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
            Само дето това с "немърдането" вечер не знам как да ще се постигне.
            Във Флота не се постига никак. Освен с интелигентно наслагване на последователни кадри.

            Коментар


            • #7
              От: Затъмняващи неутрални филтри (ND filters), бегли опити за маскиране

              То с мърдане се постигат също доста интересни неща. Та дефекта мое да е доста добър ефект накрая.

              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

              Коментар


              • #8
                От: Затъмняващи неутрални филтри (ND filters), бегли опити за маскиране

                Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
                ...
                Goblin, защо не дойдеш на едно плаване, аз ще карам, ти ще щракаш...
                Защо де, защо ???

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Във Флота не се постига никак. Освен с интелигентно наслагване на последователни кадри.
                Абе постига се мамка му, постига се, ама с хеликоптер с Panasonic Jam Cam реклами по него, и с едни жироскопи дето май струват колкото хеликоптера. Веско ще знае повече за възможните решения. Със сигурност само с мерак няма да стане, както и няма да стане с опора върху яхтата. Трябва да е нещо летящо и неподвижно.



                Така.

                Разбрахме че с филтър и статив - така и баба знае.

                Сега да пробваме заместителите.


                Заместител на статив - въображението е единственото ограничение. Можете да пробвате със стандартните торбичка с пясък, с ориз, с боб, както и да проявите творчество и примерно да ползвате каквато и да било неподвижна повърхност, например хипопотамски труп (преди да се е подул, но след като е престанал да потрепва). Абе - всичко става. Но торбичката пълна с подлежаща на мачкане и оформяне субстанция (отново - опираме до ориз) ще позволи да нагласите що-годе апарата хоризонтално, дори когато твърдата повърхност отдолу не е.

                Ако за сметка на това разполагате с равни плоскости - всичко става за статив:











                Лирично отклонение - това горното апропо е ей това долното:





                По-обстойно съм го коментирал ТУК. Много, много симпатично апаратче, което нарекох Фаринели, понеже е кастрирано от производителя си (няма си букса за външна светкавица нито за външен визьор). Минаха ми две през ръцете и трябва да призная че за тях си спомням с носталгия.
                Последно редактирано от Goblin; 07-09-12, 18:58.
                Издъних се на Тюринг теста

                Коментар


                • #9
                  От: Затъмняващи неутрални филтри (ND filters), бегли опити за маскиране

                  Стигаме до заместител на филтъра...

                  Така. Сега да ви предупредя: предстоят снимки на много, много сложна и скъпа техника. Моля ако има завистливи, или със слаби сърца - да не четат. Не бих желал никой да остане с впечатлението че парадирам. Не казвайте че не съм ви предупредил !!!


                  По-долу

                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V

                  Още ли не сте се отказали ?!?


                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V

                  Предупредих ви ей !!!


                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V
                  V

                  Е, като не разбирате от дума... Измивам си ръцете:













                  Пред изуменият ви, и - надявам се - леко завистлив взор, се мъдри плака за заваръчна маска. Купих я от Ибей, върза ми се около 2.50$. Взех няколко с различен индекс (не ги разбирам хич), тази мисля че беше индекс 12, ако това говори някому нещо.

                  Ластиците за сметка на това струваха маса пари.
                  Издъних се на Тюринг теста

                  Коментар


                  • #10
                    От: Затъмняващи неутрални филтри (ND filters), бегли опити за маскиране

                    Сега да видим как работи...


                    На прима виста, има нещо гнило (снимките са от различни дни):







                    На втора виста - пак има нещо гнило:







                    На трета виста - ребелот:







                    Гордостта не ни позволява да оставим Ицко в положението на лелеяна булка за малките зелени същества от Алфа Кентавър, съответно трябва да вземем някакви мерки.


                    Опит едно: Директно оправяме цветовата температура на цветовете от Пикаса, ползвайки оригиналните jpeg файлове. Звучи супер сложно, знам. Не е. Просто отваряте всяка читава обработваща програма, търсите "Color Temperature", търсите "Custom", намирате "Select neutral point" (в повечето случаи - едно капкомерче), и цъкате с капкомерчето върху нещо което знаете че е бяло. В случаите долу - бели са цветенцата в храсталака вдясно, както и горната част на каскета на Ицко (мръсно бяло е там, но нейсе).








                    Както казваше един познат - оУеУе маУе. Няма да стане...


                    И тук си спомняме че някъде километри нагоре нещо спрягахме че трябва да снимаме копия и в RAW формат. Повечето апарати си имат позиция "Jpeg + RAW".


                    Проба две - пак същото, пак с Пикаса, но от RAW файл:





                    Малко по-добре.
                    Сега пак от RAW, но с оригиналната програма от производителя на апарата (в случая - Olympus Viewer, който не блести с нищо особено):






                    За сравнение - ето снимката без нищо пред обектива:





                    Разлики - не е като да няма. Но - за баснословната цена платена за конфигурацията - толкоз...


                    А ето го и Ицко във вариант: "коригиран заварчик" и "заварчик ама без маска":





                    Последно редактирано от Goblin; 07-09-12, 20:29.
                    Издъних се на Тюринг теста

                    Коментар


                    • #11
                      От: Затъмняващи неутрални филтри (ND filters), бегли опити за маскиране

                      Такааа...

                      В примерите горе не липсват проблеми:

                      - Качеството пада. Губят се детайли.
                      - На снимката с пейките ясно личат тъмните ъгли. Обективът е на най-широк ъгъл, а стъклото е дебело. Краищата потъмняват.
                      - Някои цветове просто се губят.

                      А какво ще стане ако... ?
                      Ами да, какво ще стане ако пробваме с каре оптическо стъкло, по-тънко, или неутрално, или с отявлен червеникав оттенък (за залези), или синкав за хубаво синьо небе ?

                      Вие ще кажете. Аз нямам. Нямам си и евтин оптически магазин под ръка. Това в което съм сигурен е че варианта "заваръчна маска" е възможно най-лошия от работещите варианти. Възможностите за импровизация са безкрайни.

                      Изискванията са:

                      - Да е възможно най-тънко.
                      - Да е с равномерна повърхност (гладко) и дебелина.

                      Можете да си играете с различни индекси, и какво ли не още.
                      Издъних се на Тюринг теста

                      Коментар


                      • #12
                        От: Затъмняващи неутрални филтри (ND filters), бегли опити за маскиране

                        Това с филтъра от заваръчната маска е интересно.Но мисля, че въобще не е неутрален, а си е инфрачервен филтър.Ако отлепиш от матрицата антиинфрачервения филтър, ще получиш по-добри резултати в тая фотография!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Затъмняващи неутрални филтри (ND filters), бегли опити за маскиране

                          Първоначално публикуван от ичиконти Преглед на мнение
                          ...Но мисля, че въобще не е неутрален...

                          Неутрален филтър със сигурност не е - ако беше неутрален, нямаше да има зелен оттенък


                          Първоначално публикуван от ичиконти Преглед на мнение
                          ...а си е инфрачервен филтър...
                          Мммм...
                          Тц.

                          Инфрачервен филтър ето това:





                          И си е съвсем, ама съвсем различно. Горепоказаният инфрачервен фото филтър пропуска светлина с дължина на вълната над 720 нанометра (от където и названието R72). Това включва мъъъничко видима светлина (по принцип границата на видимата светлина е от 390нм - края на ултравиолетовото до 750нм - началото на "истинското" инфрачервено), тоест - пропуска видима светлина между 720 и 750нм, плюс "истинското" инфрачервено нагоре. По тази причина е и почти "тъмен".

                          Има инфрачервени фото филтри и от 800-900нм нагоре, които са съвсем тъмни за окото.

                          Наблягам на фото филтър, понеже инфрачервеният фото филтър пропуска инфрачервената светлина, а има и индустриални инфрачервени филтри които спират инфрачервените лъчения, тоест правят точно обратното.

                          Употребата на горепоказания филтър дава това:





                          При оригинал това:





                          Това:






                          При оригинал това:





                          И това:





                          При оригинал горе долу това:





                          Червеното е заради пропуснатата видима червена светлина между 720 и 750нм, и коригирано за цвят дава това:











                          Стъклото за заваръчна маска, напротив, би следвало да блокира именно ултравиолетовите в долния спектър и инфрачервените в горния спектър, което би следвало да го направи да пасне именно на видимия спектър. Просто има зелен оттенък за затъмняването предполагам.

                          Тъй че - технически това стъкло е инфрачервен филтър (понеже ги спира), но не и инфрачервен фото филтър


                          Първоначално публикуван от ичиконти Преглед на мнение
                          ...Ако отлепиш от матрицата антиинфрачервения филтър, ще получиш по-добри резултати в тая фотография!
                          Ако отлепя от матрицата антиинфрачервения филтър ще получа тухла с цена 1700 долара, която, ако проработи ще ми дава пълноспектърни снимки (от 390нм до каквато е там горната граница на чувствителността на матрицата), което ще ми дава снимки с цвят и общо излъчване на помия. Ако вече след това заменя махнатия антиинфрачервен филтър с някакъв инфрачервен филтър по избор (има ги всякакви тертипи) - тогава вече ще мога се гордея с "инфрачервена конверсия", която ще ми омръзне за два дена.

                          След това ще трябва или да връщам оригинала обратно, или да слагам на обектива hot mirror филтър, за да си върна нормалния образ. А тези филтри пък какви пари са...


                          Та - мерси, но не. С инфрачервен филтър ще получа (и получавам) различни резултати, това да. По-добри - не и ако искам да запазя оригиналните цветове.
                          Последно редактирано от Goblin; 07-09-12, 22:29.
                          Издъних се на Тюринг теста

                          Коментар


                          • #14
                            От: Затъмняващи неутрални филтри (ND filters), бегли опити за маскиране

                            Е колко нанометра е тоя филтър тогава от заваръчната маска? На колко го дават?Апък за отлепянето-ще си вземеш такъв фотоапарат, на който ще снимаш само инфраред и му отлепяш предния слой на матрицата и готово...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Затъмняващи неутрални филтри (ND filters), бегли опити за маскиране

                              Какви нанометри реже филтъра на заваръчната маска не знам, мога да ти гарантирам че не е инфрачервен - ефекта от инфрачервен филтър показах по-горе. Предполагам би трябвало да реже и ултравиолетови, и инфрачервени. Заварчиците да кажат.

                              Махането на оригиналния филтър на матрицата не ме интересува по причините описани по-горе. Смяната му с поръчков такъв направен като хората струва пари за които имам приложение другаде. Отделно - смяната се прави именно за да не се налага дългата експозиция която се налага при употребата на обикновен инфрачервен филтър пред обектива.

                              Накратко - не искам да ти секвам устрема, но темата е за неутрални в рамките на възможното, затъмняващи филтри, и за постигане на дълги експозиции през деня и прочее при силна светлина. Инфрачервената фотография си е съвсем отделна, много интересна тема, но там дългата експозиция е просто следствие от конструкцията на модерните апарати. Едно време когато все още се продаваше Кодак HIE лента си щракахме с лентовите на съвсем човешки скорости, вярно - бавен беше, номинално около 40-50iso, но статив не беше нужен въобще.

                              Разделът е свободен, отвори тема за инфрачервена фотография, ще помагам с удоволствие в рамките на скромните си възможности.

                              PS: За "отлепване на предния слой на матрицата и готово" - бих спрял до тук.

                              "...и готово" действа на някои специфични стари (стари - десет годишни, не три годишни) апарати, и тия апарати се знаят по модел. На другите - всичкото (защита, байер решетка и каквото се сетиш още) е залепено многослойно в един модул, и "отлепянето и готово" предполага ресурс който ако го имаш - ще си купиш готово полицейско Фуджи с инфрачервен и ултравиолетови режими, вместо да си губиш времето.
                              Последно редактирано от Goblin; 10-09-12, 19:34.
                              Издъних се на Тюринг теста

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X