Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Снимки на залез и изгрев?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Снимки на залез и изгрев?

    Привет колеги!Искам да попитам за съветза техника на снимане на морски залез и изгрев?Машината ми е Никон Д40!На какъв режим би било най-добре да щракам?Ще имам ли нужда от статив?Предварително благодаря за отговорите!
    0899 шест5313нула
    За всекиго по нещо

  • #2
    От: Снимки на залез и изгрев?

    Колегите с джиповете биха ти отговорили, че това е като въпроса "Какъв джип да си купя?" Извън шегата - пейзажната фотография е доста дълбока и трудна тема и бих те посъветвал да започнеш с безброй многото информация в нета, а и напечатана на тази тема.

    Машината ми е Никон Д40!
    Не мисли толкова за "машината". Ще свърши работа.

    На какъв режим би било най-добре да щракам?
    На приоритет на бленда или ръчен. Пейзажните снимки обикновено се правят със затворена бленда за да имаш "дълбок фокус" - от близко до безкрайност. Допълнителен ефект е да размажеш вълните - това се прави с по-ниска скорост и отново затворена диафрагма (за дълбок фокус).

    Ще имам ли нужда от статив?
    Категорично да! Пейзажната фотография върви само със статив - заради ниската светлина и затворената диафрагма, оттам и ниски скорости. В морските пейзажи се използват и обърнати градиентни неутрални филтри, но ще стигнеш и до тях ако ти се занимава повече...
    LZ2NKM

    Коментар


    • #3
      От: Снимки на залез и изгрев?

      Твърде много има да се каже по въпроса и едва ли темата ще обхване всичко .Предлагам да се видят някои първоначални стъпки ,примерно тук:http://stefanovaart.com/?q=page/%D1%...82%D0%B8%D0%B8.На мен като любител ми бе много полезно,не само за пейзажите.

      Коментар


      • #4
        От: Снимки на залез и изгрев?

        ОК,нека постесня малко периметъра...би ми било интересно относно снимки на самото слънце при залез и изгрев...дали има някакви тънкости?Иначе относно филтри-имам само поляризационен филтър...бива ли да го използвам при тези снимки?
        0899 шест5313нула
        За всекиго по нещо

        Коментар


        • #5
          От: Снимки на залез и изгрев?

          Първоначално публикуван от sonda Преглед на мнение
          ОК,нека постесня малко периметъра...би ми било интересно относно снимки на самото слънце при залез и изгрев...дали има някакви тънкости?Иначе относно филтри-имам само поляризационен филтър...бива ли да го използвам при тези снимки?
          Ами има тънкости разбира се. Правя уточнение, че аз също не се имам за някакъв пейзажист, и също ще "стесня параметъра" до техническата част на снимката.

          След като питаш, предполагам си направил някоя снимка, която не ти се е получила както трябва и сега се чудиш как се правят тия добре изглеждащите снимки. Примерно показвам една моя снимка, която е на залез. Снимката не струва особено, предния план не е добър, композицията и т.н., но само ще я изкоментирам технически:


          Тази снимка е много трудно да се направи с един кадър. Ако направиш един кадър и мериш светлината по слънцето, то ще се получи приблизително добре, но предния план ще е много тъмен. Затова тази е направена с "еспонационен клин", от статив, т.нар. функция Bracketing - фотоапарата прави три кадъра - недоекспониран, нормално и преекспониран. После двата, или трите кадъра се смесват на компютъра за да имаш небето и слънцето както трябва, и предния план.

          Ако искаш да снимаш слънцето едва подало се от хоризонта на морето е много вероятно да получиш неправилно експониран кадър навсякъде - ще имаш прилично слънце и наоколо тъмница. Затова истинските пейзажисти, както споменах по-горе, ползват градиентни филтри. В случая с морски изгреви/залези - обърнати градиентни филтри. Това им дава възможност да имат един "суров" кадър върху който да работят, а не няколко от които да направят една снимка.
          Хубавите градиентни филтри, обаче, са скъпи и нормалния фотолюбител не разполага с такива. Затова препоръчвам да снимаш в RAW и после да ползваш фотошоп или подобни за да затъмняваш и осветляваш определени области - това е "евтиния" начин и също може да води до добри резултати. Особено в случая с изгревите е по-лесно, щото Photoshop има софтуерни градиентни филтри, които могат да ти свършат работа. Общо взето трудно се минава без допълнителна обработка.

          Също съвет е, ако още не си го направил, да разгледаш снимки на пейзажисти. За да не слагам линконе, напиши в Гуугъл тези имена - Иван Миладинов, Павел Пронин, Евгени Динев. В блога на Миладинов има интересни неща за пейзажната фотография. Евгени Динев използва доста постобработка, но лично на мен ми харесва. Павел Пронин пък почти не ползва фотошоп освен за базови корекции. Има, обаче градиентни филтри, знае как да композира на място, и кога и за колко време да държи затвора отворен.
          LZ2NKM

          Коментар


          • #6
            От: Снимки на залез и изгрев?

            Благодаря за информацията!Доста сложна е материята и си иска четене,натрупване на опит и свободно време!Пожелавам на всички колеги да правят хубави творчески фотографии!Успех!
            0899 шест5313нула
            За всекиго по нещо

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X