Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Седмица на Олимпус във Фотосинтезис

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Седмица на Олимпус във Фотосинтезис

    Значи седмицата започва в неделя в 14:00
    Ще се съберем на втория етаж във Фотосинтезис и ще си говорим за малки и големи Олимпуси.
    Хубавото е, че ще има на разположение всичко. Ще могат да се видят и пипнат апарати, обективи и май всички аксесоари. Примерно като онези лед диодчета приличащи на рогца на охлюв, които занимаващите се с макро вероятно оценяват най-добре. Ще се правят принтове на място, прожекци и т.н. Няма специални покани, всички са добре дошли.
    Ето я официалната информация:


    " Тази седмица ще изследваме темата фотография през погледа и практиката на много различни лектори. Общото между тях е марката Olympus. Всеки ще разкаже за своя опит с безогледалните фотоапарати на Olympus. След това продължаваме с практически тест на новите модели, които ще имаш възможност да пробваш в действие.

    Започваме тази неделя с ФЕНско събитие - 25 ноември в 14:00 часа :-)

    Olympus Mirrorless система през погледа на професионалисти и любители - Бони Бонев, Димо Калайджиев, Росен Русинов – 25.11. ...(неделя) / 14:00 – 18:00 ч.

    - Травел фотография по пътя до коприната с Димо Калайджиев.
    Започваме с Димо Калайджиев - пътешественикът, който измина почти 20 000км от България до Памир и обратно. От 100-те фотографии oт това пътуване, които Димо представи в изложбата “Пътят до коприната”, повече от половината са направени с Olympus Pen.

    - Росен Русинов за Olympus Mirrorless система
    Росен снима основно в две категории: художествена фотография – пейзаж, концептуална фотография, хора и движение - и Street-фотография. Той ще разкаже за своята работа, защо е избрал Olympus и ще ни покаже съвсем пресни фотографии от Париж, заснети с новия Olympus E-PL5 и някои от най-новите обективи на марката.


    - Street-фотография с OM-D и Бони Бонев
    Освен за Street-фотография, с Бони Бонев ще си говорим за неговия опит с OM-D от позицията на професионалния фотограф и ще разберем може ли да се заснеме професионално цяла сватба с „джобен“ фотоапарат.

    Техника на разположение за тест:

    Тела:
    Е-М5 OM-D
    E-PL5 PEN
    E-PM2 PEN mini
    E-5
    XZ-2

    Обективи за Микро 4/3:
    M.ZUIKO DIGITAL 17mm 1:1.8
    M.ZUIKO DIGITAL ED 12-50mm 1:3.5-6.3 EZ
    BODY CAP LENS 15mm 1:8.0
    M.ZUIKO DIGITAL ED 60mm 1:2.8 MACRO
    M.ZUIKO DIGITAL ED 75mm 1:1.8
    M.ZUIKO DIGITAL 45mm 1:1.8
    M.ZUIKO DIGITAL ED 12mm 1:2.0
    M.ZUIKO DIGITAL ED 9-18mm 1:4.0-5.6
    M.ZUIKO DIGITAL ED 75-300mm 1:4.8-6.7
    M.ZUIKO DIGITAL ED 14-150mm 1:4.0-5.6
    M.ZUIKO DIGITAL ED 40-150mm 1:4.0-5.6 R
    M.ZUIKO DIGITAL 14-42mm 1:3.5-5.6 II R

    Аксесоари:
    HLD-6 - батериен пакет (грип) за Olympus E-M5 OM-D
    MMF-2 - адаптер за използване на 4/3 обективи с micro 4/3 тела
    MAL-1 - светлинен източник за макро и предметна фотография "
    ______2
    Е = MZ

  • #2
    От: Седмица на Олимпус във Фотосинтезис

    Супер събитие. Там съм! Таман ще си пробвам Oly Digital 9-18-ката с истински MMF адаптер.

    Не би било лошо да сложат и Lumix MFT обективите за тестове, щото гледам няма седмица на Panasonic. Аз примерно снимам основно с Lumix 14 и 20 на оли тялото.
    LZ2NKM

    Коментар


    • #3
      От: Седмица на Олимпус във Фотосинтезис

      Аз ако дойда, мога да ги замерям с тела и обективи от 4/3 серията от София до Япония.
      Как така ме заебаха, насред нищото и сега ме навиват да си купя нещо от тях?

      Стотинка няма да видят от мен. Обиден съм доживотно на Олимпус.
      Утре като сменят М4/3 серията с "нова и още по-перспективна", да не ревете и вий ?
      Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

      Коментар


      • #4
        От: Седмица на Олимпус във Фотосинтезис

        Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
        ...
        Ами съвсем удачен момент да им го кажеш. Всички ще бъдат там и вероятно ще предложат решение, което ти е убягнало


        П.П.
        Доколкото си спомням ти отдавна смени системата и се раздели с всичко ?
        ______2
        Е = MZ

        Коментар


        • #5
          От: Седмица на Олимпус във Фотосинтезис

          Димо, благодаря за поканата! Ще е интересно!

          п.п.
          Ники, ако не си се разделил още с някои 4/3-брамбазлъци, мога да ти помогна като ги преместим в моя куфар например

          Коментар


          • #6
            От: Седмица на Олимпус във Фотосинтезис

            Димо, барикадирай се с едно OM-D и един 75мм 1.8 в ъгъла и не ги давай до последна капка кръв

            Ник не го слушай - ядосва се че не са му заменили Е-300-ката, при положение че след нея имаше една върволица по-нови 4/3 тела, от Е-ХХХ сериите през Е-30ката та до Е-5-цата, дето трябва да се събудиш преди зори за да му намериш друг кусур освен цената. Явно не е бил никога клиент с пълна Канон FD система, да види как за една нощ остарява колекция обективи на голяма фирма

            PS: С цел да не се разваля дружеската атмосфера - скрийте някъде MMF-2 адаптера по джобовете на Damon да си пробва обектива, и не се вкарвайте в приключение с демонстрация на 4/3 обективи на м43 тела. Като почне едно фокусиране от тук до довечера - луди ще станете.

            PSS: Адаш, направи си сверка на предателите: Олимпус до ден днешен произвежда нови тела за 4/3 обективи (вярно, само един модел), и до ден днешен произвежда нови 4/3 обективи.

            Олимпус изнесе 4/3 стандарта на плещите си, при положение че първоначално към стандарта бяха подписали сума ти фирми: Олимпус, Панасоник, Лайка, Кодак, Фуджи.

            Панасоник са тези които натиснаха м43 стандарта, оставиха 4/3 клиентите си да увиснат като драни м@де на бодлива тел, и зачеркна всичко 4/3 с един замах. Това при положение че именно те нямаха обектив под 800$. Първите м43 тела на Панасоник въобще не функционираха с Панасоник 4/3 обективи в автоматичен режим, чак второто и третото поколение се сетиха че аджеба някои от клиентите им са увиснали с обективи по 1500$ на ръцете.

            Олимпус бяха хванати от м43 обявата на Панасоник по бели гащи на малки вратички (уж работеха съвместно, пък в един момент Панасоник изкараха първия м43 апарат изневиделица). Отне им над година и половина да изкарат собствен модел, и едвам в последствие наваксаха, съвземайки се окончателно с последното поколение Сони матрици. Преди зависеха от Панасоник, а Панасоник нещо не бързаше много-много да ги снабдява с последните си модели матрици.

            И въпреки всичко Олимпус продължиха да осигуряват поне някаква съвместимост с всички обективи 4/3 стандарт включително скъпите Паналайки които Панасоник остави на ръцете на клиенттите си. Редно е да им се отчете. Ако не беше м43 да им направи малко мангизи, 4/3 стандарта щеше отдавна да е повсеместно мъртъв.

            За останалите от 4/3 стандарта по-добре да не говорим. Лайка продадоха няколко палета Олимпуси с емблема Лайка на шесторна цена и забравиха удобно за случая. Кодак в началото правеха матриците, сега ги знаем къде са. Фуджи се назландисваха с преработени Никонски тела докато се усетиха какви мангизи има в Лайка клонингите.
            Последно редактирано от Goblin; 23-11-12, 17:41.
            Издъних се на Тюринг теста

            Коментар


            • #7
              От: Седмица на Олимпус във Фотосинтезис

              Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
              Аз ако дойда, мога да ги замерям с тела и обективи от 4/3 серията от София до Япония.
              Адаш, ти ела да пием бира после, пък замерянето им - то си е твоя работа. Ние с Румбата може да се мъчим да хванем нещо от хвърчащите обективи...

              Наскоро се сетих, че и в една друга тема беше изразил подобно мнение и се замислих за думите ти. Те вярно, че не бълват нови 4/3 тела, ама имат Е-3, Е-5, които са сравнително нови. Е-30, Е-620 също не са много стари според това което гледам в нета. 4/3 системата все пак още е актуална. Май има и доста много хора, които мислят като теб след като обективи на вторичния пазар се намират на супер апетитни цени. Аз вече имам два 4/3 обектива, като последния 9-18 го купих за едва 430 лв. Еквивалентния Канон ще ми струва три пъти по толкова, ако го купувам нов.

              Не знам само аз ли виждам предимствата на 4/3 формата... Един познат на който тествах 9-18 ката, си беше купил E-420 в перфектно състояние с китовите 14-42 и 40-150 за някакви си 400 лв. А човекът от който си взех 9-18ката директно ми заяви, че вече много съжалява че си е разпродал Олимпусите за да мине на Канон. А и все пак има едно доволно количество качествени 4/3 обективи под ръка.
              LZ2NKM

              Коментар


              • #8
                От: Седмица на Олимпус във Фотосинтезис

                От известно време чета за безогледалните Олимпуси ... Спрял съм се на модела E-PL5 PEN , но само четейки ... Ще бъда благодарен , ако в тази тема споделите впечатления и го сравните с E-M5 OM-D . Досещам се , че последния е с повече възможности , но и финикийските знаци са от значение ...
                Апаратът ще го ползвам по време на лов , птици , кучета и друга дребна екзота , пейзаж понякога , портрет и градско фото...
                Предварително благодаря , дано и Дядо Коледа да е добър ...

                Коментар


                • #9
                  От: Седмица на Олимпус във Фотосинтезис

                  Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                  Димо, барикадирай се с едно OM-D и един 75мм 1.8 в ъгъла и не ги давай до последна капка кръв
                  Сега си щракам с едно EPM-2, голяма радост но в неделя ще пипна и по-големите работи ...

                  Първоначално публикуван от n960 Преглед на мнение
                  От известно време чета за безогледалните Олимпуси ... Спрял съм се на модела E-PL5 PEN , но само четейки ... Ще бъда благодарен , ако в тази тема споделите впечатления и го сравните с E-M5 OM-D . Досещам се , че последния е с повече възможности , но и финикийските знаци са от значение ...
                  Апаратът ще го ползвам по време на лов , птици , кучета и друга дребна екзота , пейзаж понякога , портрет и градско фото...
                  Предварително благодаря , дано и Дядо Коледа да е добър ...
                  На безогледалните ще бъде отделено специално внимание. Даже си мисля, че ще се говори предимно за тях сравнявайки ги с огледалните...Общо взето подценени заради р-ра и комплекса, че нямам как голям фотограф да се появи с такова мааалко апаратче (и най вече да поиска толкова пари след това ).
                  ______2
                  Е = MZ

                  Коментар


                  • #10
                    От: Седмица на Олимпус във Фотосинтезис

                    ______2
                    Е = MZ

                    Коментар


                    • #11
                      От: Седмица на Олимпус във Фотосинтезис

                      На безогледалните ще бъде отделено специално внимание. Даже си мисля, че ще се говори предимно за тях сравнявайки ги с огледалните...Общо взето подценени заради р-ра и комплекса, че нямам как голям фотограф да се появи с такова мааалко апаратче (и най вече да поиска толкова пари след това ).[/QUOTE]
                      ... ще чака с нетърпение отзивите ...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Седмица на Олимпус във Фотосинтезис

                        Първоначално публикуван от n960 Преглед на мнение
                        ...Ще бъда благодарен , ако в тази тема споделите впечатления и го сравните с E-M5 OM-D...
                        Разликите са в ергономията (ОМ-D е с две контролни кнобки без което някои хора не могат), дизайна, факта че OM-D има вграден електронен визьор който при E-PL5 трябва да си купиш отделно. Както и в стабилизационната система, която е доста по-добра на ОМ-D (фалшивата пентапризма на OM-D която имитира оптичен визьор на ретро огледално рефлексен апарат всъщност съдържа допълнителните джаджи към по-сложната стабилизация).

                        Ако можеш да живееш без вграден визьор (на Е-PL5 можеш да добавиш визьор VF-2 който все още трудно се намира под 220$, или визьор VF-3 който е по-нов, по-евтин но с по-ниски показатели) няма да имаш грам проблем. Вградения визьор на OM-D е леко модернизирана версия на VF-2). Ако нямаш против да снимаш ползвайки само екрана (става, но да не ти грее слънцето в гърба) - E-PL5 ще ти изкара абсолютно същите снимки като OM-D. Като качество на изображението са едно към едно.

                        Стабилизацията си е стабилизация, аз лично никога не съм разчитал на нея но е факт че на OM-D просто е по-добра от на всички други олимпуси.

                        При тях стабилизациите са в общи линии:

                        - Стабилизацията на Е-3, Е-30, Е-5: Доста добра
                        - Стабилизацията на Е-5ХХ и Е-6ХХ: Малко по-зле.
                        - Стабилизацията на Пен Е-P1, E-P2, E-P3: Същата като на Е-ХХХ
                        - Стабилизацията на останалите "пенчета" с L и M в името (E-PL-1, 1s, 2, 3, E-PM, E-PM2) - една идея по-слаба от на другите три "луксозни" пенчета по-горе.

                        - Стабилизацията на OM-D EM-5: Бие всички останали като маче у дирек. Просто друго поколение.

                        В общи линии - ако е само за качество на изображението - E-PL5 ще ти дава същите резултати като OM-D.

                        На OM-D функцията му е друга, там се набляга на стабилизацията, на вградения визьор и на факта че е влаго/прахо защитен като големите си батковци. А един слабо известен детайл е че влаго/прахо защитата при Олимпус наистина е турбо прасе. Не е като при КаНикон където имаш ВП защита от един вид при междинните модели тела, и "истинска" като на олимпусите при телата с една цифра. Да ме прощават каниконистите разбира се, за мен лоши апарати няма.
                        Издъних се на Тюринг теста

                        Коментар


                        • #13
                          От: Седмица на Олимпус във Фотосинтезис

                          Ееее , тайно се надявах да се включиш , Goblin , благодаря за подробното описание ...
                          Ще продължавам да чета в темата и ще ви ,,тормозя'' за обективите по нататък .
                          ... за да стигна до това , което по горе си написал , щяха да отидат n часове във фотофорумите, още веднъж - благодаря !

                          Коментар


                          • #14
                            От: Седмица на Олимпус във Фотосинтезис

                            Много интересно беше. След като говори Бони Бонев направо на човек му идва да отиде да си купи един OM-D. Той си призна, че по принцип доста критикува техника, но единствения сериозен недостатък на ОМ-Дто за него е следящия фокус. Тествал го е на сватби със скъпите обективи 12/2, 75/1.8 и китовия. Каза, че апарата снима спокойно до ISO6400 и за него огромното предимство е възможността много бързо да променяш фокусната точка и да фокусираш в самия ъгъл. Съвсем спокойно може да почне да снима сватби с него, и удря в земята голяма част от DSLR-ите. Мисля, че даже цитира от кой Никон нагоре е по-добър, но не запомних добре. Единствения му проблем бил, че част от околните "снимачи" по събития се отнасяли твърде подозрително към официалния фотограф заради смешния вид на малките апаратчета. На шега каза че си премята големия апарат на рамо за респект и си снима спокойно с OM-D-то. Но пък и както се изрази "Фотографа го посрещат по техниката и го изпращат по снимките."



                            Димо разказва защо PEN-а е удобен на мото пътувания. Няма да преразказвам, говорили сме си част от нещата тук. Димо обича бира и може да обясни лично на всеки.



                            Имах възможността да пипна ОМ-Д с китовия обектив, и с батерийния грип и 75/1.8 Уникално ми пасна. Има визьор, дисплея се обръща, като голям ДСЛР са му изведени основните функции на врътки. Усета е че ползваш един малък "голям" апарат. Мисля, че окончателно потвърдих какъв ще ми е следващия апарат, но ще чакам да паднат цените. Не мога да си го позволя сега.

                            Пипнах и един E-PL5 с 12/F2. Първо - приятен обектив, много интересно се минава от ръчен на автоматичен фокус с бутване на ринга за фокус напред-назад. Написани са и метражите за фокус, което би било доста удобно при улични снимки. Апаратът е по-мъничък от ОМ-Д, но ако стабилизацията и визьора не са проблем - е със същия хардуер като него. Лично аз, обаче искам ОМ-Д, заради визьора и изведените контроли, и не на последно място заради дизайна...

                            Много приятен аксесоар е и новия Lens Cap 15/f8, което е едно обективче тънко колкото капачката на тялото за моментални снимки. Може да бъде удобно за определено снимане. Димо, като човек, който си носи апарата винаги май го тества по-добре, аз на тъмно направих две снимки, но не са се получили.

                            Пробвах и MMF-1 оригиналния адаптер за да закача Zuiko Digital 9-18, който имам. Всъщност тук само Goblin е в час с моята драма, но аз ползвам един FT/MFT адаптер, който е китайска реплика на оригиналния. Оказа се, обаче че на широгоъгълния обектив прави проблеми, но трябваше да го потвърдя. Е, наистина проблемът е бил от китайския адаптер. На външен вид са почти еднакви, дори не бих казал, че оригиналния е кой знае колко по-добре направен, но с него няма проблеми и влиза много стабилно в тялото, докато китайския има едва забележимо "хляпане". Ето и една снимка с 9-18 на 9 мм:



                            Третата презентация беше демонстрация на това какво могат Пенчетата. Ставаше дума за много интересна художествена стрийт фотография с tilt shift техники и силна постобработка. Твърде далеч съм от жанра, но човекът сподели ценен опит и показа наистина интересни неща. За него най-ценното е че при тази фотография се ходи много и лекотата на ПЕН системите е от голямо значение. В една раница освен лаптопа, малък трипод, мобилни телефони, се събират и две тела със 7-8 обектива.

                            Бони Бонев също обърна внимание на удобството за него от лекото тегло, щото след години снимане по събития с тежка техника започнал да има проблеми с кръста. Затова много се радваше, че с един ОМ-Д за основен, един E-PL преметнат на рамо и два допълнителни твърди обектива в жилетката спокойно си снима цялото събитие. За Димо знаем какво значи теглото, но похвалното е че той винаги си го "носи на гъза". Сещам се за един велик фотограф, който винаги е носел Leica с 50 мм...
                            LZ2NKM

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X