Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Да споделя някоя снимка.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Да споделя някоя снимка.

    Благодаря! Ще експериментирам. А аз директно ... прас на 1024 и един обикновен шарп филтър и айде в албума.
    Георги Танев (0+)
    Land Rover Discovery 1 300 TDi
    Land Rover Club Bulgaria
    0887 930 238, 0878 797 768

    Коментар


    • #17
      От: Да споделя някоя снимка.

      При мен ресайза не го правя точно така.
      Първо фотото ми е с 24мр матрица и резолюцията му е 6000/4000.
      При тази резолюция при мен на 19" монитор кадъра изглежда леко замазан.
      Понеже снимам в Raw формат, така или иначе кадъра в оригиналния си размер ми го отваря директно в Camera Raw. Там си правя обработките, които в повечето случаи са почти еднакви за всички кадри.Там цвят, сенки шарп винетиране и дисторсия и т.н...
      След това отварям снимката в основната директория на ФШ.Намалявам я, като използвам отметката Bucubic sharper,/дава същия резултат в повечето случаи като на Automatic , но в някои случаи се получава и по-добре/.
      Намалявам последователно размера първо до 4500мп и след това до 2500мп.При 2500мп, вече кадъра се поразпъва на екрана и придобива рязкост и детайлност/това дори и да не е шарпено преди това...просто иначе детайла се сбива и не се вижда на по-големия размер.Може би на 30" монитор няма да е така, ама за съжаление моя не е толкова голям/.
      След като съм намалил до 2500мп последват още малко обработки според случая, с някои инструменти с които съм свикнал да работя в основното меню.Когато преценя, че кадъра е вече готов, следва отново намаляване.
      Правя го/може вече да няма мисъл от това, но така съм свикнал/ от 2500 на 1800 и накрая на 1024мп.
      При това намаляване, качеството започва да се губи.Кадъра сякаш се прешарпва и в повечето случаи на мен не ми харесва как изглежда.
      Затова...последват още малко обработки, като най-вече това е работа по заглаждане на детайла/примерно използвам доста често филтъра
      Reduce noise и много рядко нещо друго/.Този филтър намалява зърнитостта /ако я има на кадъра разбира се де - примерно при кадър с недобра осветеност/ и намалява детайла/това може да се регулира с плъзгачите в менюто му - обикновено работя със стойности около 6-10% за детайла, 5% за Color и твърдо 10% за шарпа.
      Отгоре силата на самия филтър обикновено е на 5%...
      Накрая след като е намалена вече до този размер следва Save for web, като давам същите отметки като колегата и качеството го слагам на 100%/макар и на доста места из нета да казват, че трябвало да е на 70 или 80%, за което аз лично не намирам обяснение, но това не значи и че няма такова де/.
      Следва запаметяване в папка и след приключването с всички снимки, папката отива в ФТП-то на форума и от там в темите!
      Това е в груб вид при мен.Вероятно има аспекти, които е по-правилно да се правят по друг начин и в друга последователност, но мен в големия си процент резултата в крайния си вид ме удовлетворява!
      П.П. Да спомена едно важно нещо, с което доста хора не се съобразяват.При обработка, НЕ Е задължително да шарпите, после да заглаждате, или пък да затъмнявате и изсветлявате целия кадър.В доста случаи всичко под една и съща обработка не се получава добър общ краен резултат, защото примерно едно в кадъра го изсветлиш, друго направо изгаря или пък ако шарпнеш целия кадър, на места се получава добре, ама зоните със ситен детайл пък се прешарпват и т.н.
      Затова...оглеждайте добре кадъра и всяка зона я маркирайте отделно и добавяйте каквото и е нужно.В противен случай...дори може и да развалите иначе сносния кадър!

      Това е от мен и дано да съм бил полезен!
      NISSAN FOREVER
      -----------------------------------------------------------------------------
      Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

      Коментар


      • #18
        От: Да споделя някоя снимка.

        Благодаря и на двама ви. Да, беше ми полезно. Днес вечерта пътувам към яз. Батак. Ще поснимам и ще видим.
        Георги Танев (0+)
        Land Rover Discovery 1 300 TDi
        Land Rover Club Bulgaria
        0887 930 238, 0878 797 768

        Коментар


        • #19
          От: Да споделя някоя снимка.

          Жоре, същественото е уцелиш шарпа преди да ресайзваш. Когато аз обработвам, обикновено оптимизирам цветове, яркост, контраст и шарп на голямото изображение. После директен ресайз на automatic в шопа. Колкото повече е разликата при ресайза, толкова по-голям е радиуса на шарпа. Общо взето за всеки конкретен ресайз до 2-3 опита го уцелвам. До сега не съм пробвал на стъпки. Ще пробвам.

          Понякога и лек blur след шарпа помага, нищо че по дефиниция едното е противоположно на другото. Blur-a помага при резайза да не стане прекалено шарпнато, ако ресайза е голям.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #20
            От: Да споделя някоя снимка.

            Ха благодаря и на теб!
            Георги Танев (0+)
            Land Rover Discovery 1 300 TDi
            Land Rover Club Bulgaria
            0887 930 238, 0878 797 768

            Коментар


            • #21
              От: Да споделя някоя снимка.

              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              Жоре, същественото е уцелиш шарпа преди да ресайзваш. Когато аз обработвам, обикновено оптимизирам цветове, яркост, контраст и шарп на голямото изображение. После директен ресайз на automatic в шопа. Колкото повече е разликата при ресайза, толкова по-голям е радиуса на шарпа. Общо взето за всеки конкретен ресайз до 2-3 опита го уцелвам. До сега не съм пробвал на стъпки. Ще пробвам.

              Понякога и лек blur след шарпа помага, нищо че по дефиниция едното е противоположно на другото. Blur-a помага при резайза да не стане прекалено шарпнато, ако ресайза е голям.
              Аз вместо Blur използвам Reduce noise, така омекотявам прешарпването ако го има.Обикновено при готов и изглеждащ добре кадър на голяма резолюция, след ресайз картината доста се изостря и изглежда прешарпена.Именно тогава използвам филтъра за да намаля този ефект...
              Поздрави!
              NISSAN FOREVER
              -----------------------------------------------------------------------------
              Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X