Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Венцислав Петров - фотография, дизайн, реклама..., двумерни пластични среди...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_C1_9230.jpg
Прегледи:233
Размер:2.94 МБ
ID:6682733

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_C1_9239.jpg
Прегледи:220
Размер:2.59 МБ
ID:6682734

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_C1_9377.jpg
Прегледи:215
Размер:2.63 МБ
ID:6682735
    VPetrov.photography

    Коментар


    • Снимките са чудесни. Правена ли е някаква обработка?
      Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

      Коментар


      • Да, разбира се. Всъщност снимка без обработка няма как да се извади от цифров апарат. Но върху тези е работено повече от обичайното...
        VPetrov.photography

        Коментар


        • Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
          ....Всъщност снимка без обработка няма как да се извади от цифров апарат...
          Не е за тази тема, но какво точно се има предвид? Защо да не може?

          Със съдържащи ламелен или сферичен графит над 2,14% не разговарям.

          Коментар


          • Накратко защото дори т.н. RAW файл е резултат на множество обработки, които от своя страна са зависими от редица фактори. Оттук насетне RAW конвертора извършва на свой ред конверсии... Ако е интересно, мога да направя една онлайн лекция, но с писане ще ми отнеме твърде много време. Дори формирането на цвят е резултат на алгоритми, които за съжаление са твърде далеч от това да бъдат точни. Само ще дам пример, един 36MPix апарат например е всъщност 8Mpix синьо + 8Mpix червено + 16Mpix зелено. 36Мpix е само в рекламните брошури. Но в "картинката" има 36Mpix с цвят... който е формиран на основата на алгоритмични предположения... И това е само един от проблемите, споменавам го защото лесно се обяснява...
            VPetrov.photography

            Коментар


            • Еделвайс
              Еделвайс коментира
              Редактиране на коментар
              Венци, какво мислиш за черно-бялата фотография с лентовите филми, предполагам при тях "обработката" на снимките за онези времена се е свеждала направо на място преди снимане, в общи линии спрямо външните условия, слънце, облаци и т.н. , ще ми е интересно да споделиш нещо за "обработката" им по онова време как е било?

            • Венцислав Петров
              Венцислав Петров коментира
              Редактиране на коментар
              Ей като се каже "онова време" :-) че то беше скоро,си мисля и веднага констатирам, че съм поостарял... На въпроса, не, там също има много обработка. Процедурите във филма са включени в химическите характеристики. Не случайно имаше много видове филми, все за различно предназначение. Освен това процеса на проявяване може не малко да повлияе на резултата и т.н. Общо казано, при филмите също имаме много сложни зависимости, но рецептата за тях е в химическият състав.

              А генерално погледнато, всички проблеми идат от факта, че възприемането на образи от окото на човек (доста примитивно като оптика, но с един мозък отзад... ;-) ) и всякакви други технически средства (филм, матрици...) е много различно. И съответно получените образи с технически средства трябва да ги направим такива, каквито "ги виждаме" отново с технически средства. И така нещата стават сложни... А и не бива да забравяме, че художествената фотография не се занимава с технологии за точно възпроизвеждане. Такива технологии са важни само за репродукциите на произведения на изкуството. При художествената фотография авторът създава онзи образ, който той иска да види... Който образ може да няма нищо общо с някаква действителност, цветове и светлина...

          • Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Lamp2 1.jpg
Прегледи:211
Размер:359.8 КБ
ID:6682864
            VPetrov.photography

            Коментар


            • Интересна ми е темата.
              Най-много лично мен ме интересува сраввнение м/у аналоговия начин за фотографиране и цифровия за по-вярно пресъздаване на действителността.
              Тоест - фотографията като вярно /относително/ пресъздаване на това, което търсим във видео /телевизора/ и в акустичното възпроизвеждане.

              П.П. Ама това не трябва да Ви ограничава темата за художествената фотография.
              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

              Коментар


              • Най-близко до действителността е цифровата фотография. Аналоговата е много по-неспособна за реално пресъздаване на някаква картина. Проблемът е, че филма няма как да се "профилира", т.е. да се създаде реална обратна връзка и корекция на цветови диапазони. Аз работя проекти свързани с репродукции, всъщност не ми е известно някой друг в България да се е занимавал професионално с подобна дейност, като съдя по внесените за целта уреди и еталони, повечето от които вносителя казва, че са в един брой за мен... Разбира се, може и някой други да прави такива неща, просто да си ги купува отвън... Иначе техника по музеите за подобни цели няма, знания и технология съвсем... Общо взето е много скъпо "удоволствие" и изисква много специфични знания...

                Задължително се работи със спектрофотометри, специална техника за осветление, средноформатна техника за заснемане, специални цветни еталони за профилиране и процес. Никога и в никакви условия не може да се постигне 100% вярно предаване, но е възможно много да се доближи цифрата 100...
                VPetrov.photography

                Коментар


                • Ей така изглежда към момента най-подходящият цветови еталон за профилиране на камери, струва 800лв. и срокът на годност му е две години. И е малка част от необходимото...

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_C1_0406.jpg
Прегледи:210
Размер:279.7 КБ
ID:6682899
                  VPetrov.photography

                  Коментар


                  • И говорим само за общ профил на ситуацията. За специфични цветове и диапазони се създава конкретен профил, включително ако е нужно за даден пигмент или цвят...
                    VPetrov.photography

                    Коментар


                    • Филмовата фотография е за хора не искащи да се задълбават в технология и процеси, които получават продукт в който е заключена специфична цветова и амплитудна схема... Харесват си я и просто трябва да натискат спусъка, после химическият процес ще свърши останалото... Компресията на динамичният диапазон, която филма осигурява е допълнителна екстра и застраховка от грешки... Тази технология днес е много лимитирана и от гледна точка професионално приложение напълно безсмислена.
                      VPetrov.photography

                      Коментар


                      • Впечатления от новия ми статив:

                        https://divinepictures.eu/2020/12/08...глава-g3/



                        VPetrov.photography

                        Коментар


                        • Венци, колкото пъти съм разглеждал твои снимки, не мога да кажа нищо лошо, само хубаво, да не говорим за тема техника на снимане, обработки, твои презентации и т.н., буквално си на ти "от - до" за фотографията, би ли споделил кое те привлече да се занимаваш с фотография, коя е основната тръпка която те дръпна напред толкова в тази материя, аз се бях се запалил по-активно по едно време, но си ми остана на ниво любител и да снимам за кеф, един вид повод да отида на по-диви, сред природата излети, море, язовири и все на различни хубави места, да уловя хубав кадър без да го търся нарочно, да правя снимки ей така за кефа и в зависмост от настоящата атмосфера, но без да навлизам в дълбокото на фотографията
                          Последно редактирано от Еделвайс; 15-12-20, 17:31.

                          Коментар


                          • Благодаря! Аз с фотография се занимавам откакто се помня, просто сега и отделям достатъчно време. А защо? Не се сещам за друго, което включва в себе си, изкуство, оптика, физика, техника и IT... И възможност да имам досег до съвършено различни теми и проекти... И още един фактор, много години съм се занимавал с IT проекти и сега образно казано си почивам от света в който съм зависим и от мен зависят много хора, фактори и т.н. Сега каквото си реша това и правя... Все пак не искам да подведа някой и да си помисли, че фотографията е най-идеалната професия на света... Занимавам се с фотография и отделям толкова време за нея, защото чак сега вече мога да си го позволя... не че не съм искал в миналото... ;-)
                            VPetrov.photography

                            Коментар


                            • Натиснете снимката за да я уголемите

Име:NIM_obici-full-size.jpg
Прегледи:137
Размер:263.6 КБ
ID:6688424
                              VPetrov.photography

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X