Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Нов във фотографията. Съвети и препоръки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Нов във фотографията. Съвети и препоръки

    Здравейте колеги , от 2 дни съм собственик на употребяван но много читав фотоапарат марка: Canon EOS 400D.
    Апарата беше на мой добър приятел, който се отказа от хобито си още преди 2-3 години ... и от тогава техниката стои.
    Като цяло ми го даде с една чанта неща към него: 2 обектива (Canon Zoom Lens EF-S 18-55mm и Tamron AF 28-200mm) , 2 Батерии, 3 Карти памет , дистанционно (никога не отваряно) , зарядно , и тия дни ще ми даде светкавица която е ползвал 2 пъти.

    Сега почвам ... т.е. не знам нищо за фотографията , имал съм само сапунерки ... това е първото голямо.

    За сега снимам само на Автоматичен режим с първия обектив ... чакам малко мнения и препоръки
    Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
    Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
    Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

  • #2
    Честито

    После ще допиша, че в момента цъкам от телефон. Но накратко - в ползването на автоматичен режим, противно на градските легенди, няма нищо престъпно или "нефотографско". Аз лично горещо го препоръчвам. Успех.
    Издъних се на Тюринг теста

    Коментар


    • #3
      От: Нов във фотографията. Съвети и препоръки

      Започвам ... ето я и първата снимка:


      Като цяло започвам да разучам кое какво и защо.
      Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
      Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
      Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

      Коментар


      • #4
        От: Нов във фотографията. Съвети и препоръки

        Преди да направиш 58 000 снимки на Веспа-та, прочети тази книжка -
        http://photo-forum.net/ebook/start.htm
        Ще разбереш поне основите и ще ти се поизясни малко

        Успех с фотографията.

        П.С. Пускай Мерца за продажба, че ще ти трябват пари за обективи
        Редакция: А, ти си го пуснал вече

        Коментар


        • #5
          От: Нов във фотографията. Съвети и препоръки

          Здравей и честито за придобивката!

          Отчасти снимането с "по-истински" фотоапарат може да се сравни с офроуда и джиповете - не сменяш гуми според терена, но пък сменяш обективи според заснемания обект и светлина . По техническата част има всичко в нета. Трябва само да си потърсиш. Може да започнеш от http://photo-forum.net. Там има форум, който се посещава от много хора, изкарващи си хляба с фотография и може да се прочетат интересни неща. На автоматичен режим стават много хубави снимки, но лично за мен леко се губи тръпката да имаш тоя уред в себе си с толкова възможни настройки и нищо да не му пипнеш Пробвай да снимаш на "М" и си прави експерименти да видиш кое какво влияние оказва на снимката. При по-висока скорост на затвора (exposure) позволяваш по-малко светлина да влезе при сензора, съответно изображението е по-тъмно. Чрез настройките за бленда регулираш отвора за светлина на обектива - колкото по-голям е отвора, толкова повече светлина се пропуска и изображението е по-светло. При стойностите на блендата по-малките цифри означават по-отворена бленда. Например при бленда 3.5 имаме по-голям отвор отколкото при бленда 8 да речем. Темата е необятна и има какво да се чуе и прочете. Най-накрая всичко се свежда до виждането на човека зад апарата. Ако умееш да видиш момента и точната картинка можеш да направиш хубава снимка и с най-обикновен апарат. Написах ти набързо най-елементарни неща - аз в никакъв случай не се определям като капацитет по темата и затова не спирам да чета и да се интересувам.

          Пожелавам ти много приятни разходки и моменти с новото апаратче.. и много хубави снимки!

          Коментар


          • #6
            От: Нов във фотографията. Съвети и препоръки

            блазе ти и аз искам да ми паднат 8000лв. на главата или направо един 7Д (опакован в мек материал) и да почна да си го разучавам. Аз снимам предимно на ауто, защото в повечето случаи трябва да е бързо, но ако нещо не ми харесва резултата и има време си тествам на М. Също и докато чакам и имам време за губене си тренирам ръчния режим.

            Коментар


            • #7
              От: Нов във фотографията. Съвети и препоръки

              Ако Faca позволи, да се включа с няколко въпросчета.

              Получих съвсем наскоро Canon EOS Rebel XS. Въобще не знам какво се крие зад буквичките, в нета не намерих категорично описание(пишат за 1000D/xs, други модели, но аз така и не разбрах какво точно имам) Имам известен опит с лентов EOS 300, даже сигмата 28-100 от същия пасва и работи на дигиталния, но всичко друго ми е мътна индия. Обективът, с който дойде е 35-80, канон. Чета препратката на Венци-Малкия, препрочитам, но няма да откажа допълнително инфо. За протокола - втора употреба, от задокеана.

              Коментар


              • #8
                От: Нов във фотографията. Съвети и препоръки

                Колега, получил си имено Канон 1000Д, но произведен за американския пазар. В самата Япония пък се води Kiss F. Обективът 35-80 също е от лентовата ера. Ако работи добре с тялото и резултата те задоволява, можеш да работиш за начало с него. При тези апарати, уловката е, че са "кропнати" а това ще рече, че матрицата е по-малка от площта на пълния кадър/24х36мм/. Имаш кроп-фактор, който влияе при избора на обективи. При този Канон е 1.6. С други думи 35-80 става 56-128мм, което е добре за обща фотография и портрети, но има трудности при пейзажи и архитектура примерно. Освен това за събирания и банкети също е дългичък. За тези апарати добър комплект за начало е 18-55 ИС + 55-250 ИС. Можеш да ги намериш и на старо в базара на форума. При склонност към мазохизъм можеш да ползваш и ръчнофокусни обективи на резба М42 с преход към ЕОС/с или без платка за потвърждение на фокуса/. При това за разлика от Никона имаш фокусиране на безкрайност. Ако си на ти с руския език в сайта mirknig можеш да намериш много литература по темата.
                Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                Из "Златния телец"

                Коментар


                • #9
                  От: Нов във фотографията. Съвети и препоръки

                  Първоначално публикуван от iassen Преглед на мнение
                  блазе ти и аз искам да ми паднат 8000лв. на главата или направо един 7Д (опакован в мек материал) и да почна да си го разучавам. Аз снимам предимно на ауто, защото в повечето случаи трябва да е бързо, но ако нещо не ми харесва резултата и има време си тествам на М. Също и докато чакам и имам време за губене си тренирам ръчния режим.
                  При тази сума може да се огледаш за 6Д и някоя Л-ка на старо. Ако не си супернаточен фоторепортер улавящ куршумите в полет, фулфрейма си е №1.
                  Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                  Из "Златния телец"

                  Коментар


                  • #10
                    От: Нов във фотографията. Съвети и препоръки

                    Ей, все се сещам за нещо впоследствие. За всички започващи изучаването на фотографията с ДСЛР - прочетете си инструкцията за работа с апарата. Там най-подробно е описано какво и как може да се прави с вашия фотоапарат. При това производителите са заинтересовани от получаването на добри резултати от вас. Така вие бихте препоръчали марката и на ваши приятели. Успех в обучението!
                    Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                    Из "Златния телец"

                    Коментар


                    • #11
                      От: Нов във фотографията. Съвети и препоръки

                      Сложен въпрос, с още по-сложен отговор. Аз бих препоръчал да гледаш като за начало много снимки по темата, която ти е интересна. После ще се замислиш как е направена тая снимка и ще почнеш да мислиш как може и ти да снимаш така. Като за начало, ако нищо не ти е ясно - снимай си на Ауто или на режимите "Пейзаж, портрет" и прочее, новите апарати са учудващо добри в тая посока. После като разбереш кое за какво е, ще почнеш и да снимаш в по-ръчни режими. Аз снимам 90% от времето в режим приоритет на бленда, и често компенсирам експозицията. Преди снимах дълго време само на P. Също чети книжки, списания и в нета. Информацията е безгранична, а достъпността на качествена техника в момента е толкова голяма, че почти всеки може да стане поне добър фотограф стига да го поиска достътъчно...
                      LZ2NKM

                      Коментар


                      • #12
                        От: Нов във фотографията. Съвети и препоръки

                        Ама качествената техника ще осигури само технически правилно изпълнена снимка. Всичките останали 99% от художествената страна на нещата зависят от ЗАУ-то. В противен случай голямата част от японските туристи щяха да работят в "МАГНУМ".
                        Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                        Из "Златния телец"

                        Коментар


                        • #13
                          От: Нов във фотографията. Съвети и препоръки

                          Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                          ...В противен случай голямата част от японските туристи щяха да работят в "МАГНУМ".
                          Нека не ги закопаваме толкова бързо японските туристи... Все пак на тях дължим това с което снимаме...

                          То и всяка майка с Рено Еспас не е Шумахер, пък пак не и е проблем да вземе завой гримирайки се, по-бързо отколкото Шумахер би го взел с гърбав запорожец...
                          Издъних се на Тюринг теста

                          Коментар


                          • #14
                            От: Нов във фотографията. Съвети и препоръки

                            И аз съм с подобна история.
                            Започнах със сапунерките и смених с Panasonic FZ38, и ето сега съм с Canon 20D . Купих си само тялото на старо. За около 2 месеца вече имам поръчани две чанти с аксесоари, триподи и сега чакам следващата доставка за трипод за отделната светкавица, чадърче с две лица, UV филтри, и още няколко неща.
                            За мен е голяма зарибявка, ако мога така да се изразя.
                            Както съм казвал за снимането и за хубавите кадри... или имаш талант, или си като мен
                            Но с повече снимане започваш да усещаш нещата малко по малко.
                            Аз съм в началото и все още разучавам, но всеки удобен момент го мъкна с мен с един от обективите и си снимам наляво надясно.
                            Най-важното според мен е да снимаш повече, да снимаш това което ти харесва, по твоя начин и както ти го виждаш. Така предаваш на снимката твоя поглед, а това е най-важното - това ще те отличава от другите.
                            Аз вече и сайт си направих само за снимки и качвам доста, да не казвам колко трия От 20 снимки може би 18 се трият.
                            Но е весело, определено.
                            А и понякога има много хубави резултати.
                            Все още ми е трудно да снимам хора, но за това се искат още доста неща, както и място и студио и .. хора

                            Успех и споделяй какво снимаш.
                            .

                            Коментар


                            • #15
                              От: Нов във фотографията. Съвети и препоръки

                              Охх... много е тежко положението при мен.. моля ви се дайте някакъв съвет...
                              Значи сега нали имам Canon G12, но ми отесня... особено видеото, а аз обичам да снимам клипчета. Та появи се нужда от по-сериозна машина и с бюджет около 1500 почнах да се оглеждам. Първото, което си харесах е Canon 650D, защото има въртящ се екран, сменяема оптика, видео Фул ХД и леко подобие на следящ фокус... Сериозна машина, има оферти освежени от производителя на старо и ще се събере в бюджета ми...с адаптор мога да ползвам руски твърди обективи, които хич не са скъпи и стават за определени видео задачи заедно с китовия, но е ОГРОМЕН и тежък и видеото хич не е перфектно. Снимките са супер... 7D е хубав, ама е много скъп.... Та това е най-лесния вариант - 650Д

                              Сега обаче имам нова идея:
                              Sony NEX 6 (NEX 7 е страхотен, ама ми е скъп)

                              Харесва ми, че е лек и малък, че има сменяема оптика, видеото му е супер, чипа му е голям, процесора е мощен и въобще конкурира напълно 7Д във видеото..сега за снимките, снима на тъмно добре, но иначе честно незнам дали е много по-зле от ДСЛР. За мен е много важно да е малък, за да мога да качвам по цепелините (тия дни се надявам да се сдобия и с квадракоптер). Важно ми е да мога да му сложа една палачинка, бам в джоба и да си снимам по улицата без да мъкна тежини, а когато снимам клипче ще го слагам на риг система с обективи и така...


                              Какво ще кажете за безогледалните? Те тука от тази година налазиха пазара и повечето хард кор фотографи не им вярват... Не съм решил на 100%, но натам отиват нещата заради размера главно, но ако някой извади някакъв страшен аргумент взимам тукмака 650D


                              Извинявайте май не му е тук мястото на моя пост. Не ми е искаше да пускам нова тема.
                              Последно редактирано от iassen; 26-10-12, 22:19.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X