Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Забавления с PEN (и прочее m43)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

    То времето никога не достига
    Междувременно пристигна 20mm. палачинка и сега се опознаваме. Чакам и още една доставка

    Коментар


    • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

      Сега ще видиш вече какво е острота и светлосила. Имай предвид, че 20-ката е най-остра на бленда 4.5, а на 1.7 - 2.2 се правят много мазни широки портрети. Чакаме да покажеш снимки.
      LZ2NKM

      Коментар


      • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

        Тези са първите кадри с новото око

        Реставрация на трансмисия от Форд 78г.






        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1088719.JPG
Прегледи:1
Размер:313.3 КБ
ID:5552336

        Кадрите са без никаква обработка

        Коментар


        • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

          Една от последните ми снимки със Zuiko 9-18 преди да го продам.

          Camera: E-M5
          Focal Length: 12mm Zuiko 9-18
          Exposure: 1/8 от ръка
          F Number: f/9
          ISO: 200

          LZ2NKM

          Коментар


          • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

            Днес поснимах малко с едно интересно обективче - MZuiko 12-40/f2.8 Май, май най-добрия зуум за м43 до момента.

            Не съм изненадан, брутално остър навсякъде е, дори и на 2.8, като според тестове най-остър е на f4, но аз разликата не я виждам между двете бленди. Дифракцията започва да създава проблеми на около f8, но си иска пълен размер за да се види. Потвърждава се и това, че спокойно заменя твърдаците с идентично качество - на практика би могъл успешно да замени всички твърди обективи за м43 в диапазона 12-40 мм (24-80 на FF) без да говорим за видимо влошаване на качеството (с малки уговорки за 25мм Паналайката). Правих сравнение с Lumix 20/1.7, който е един от най-острите м43 обективи, и изображението е абсолютно същото с разликата в малко "по-мазния" дефокус заради по-отворената бленда на 20-ката. Същото е и с 45/1.8 на Оли - малко по-мазно боке на 45-цата. Иначе 12-40ката е също със 7 пера на блендата и има същия приятен дефокус, като на типичен портретен обектив. Според някои тестове мегаскъпия твърдак 12/2 на Олимпус е по-лош отколкото въпросния зуум. На всичкото отгоре 12-40 има и макро възможности.

            Общо взето не намирам недостатъци, освен цената, размерът и теглото (малко по-големи от типичен м43 обектив). Олимпус наистина са се постарали да направят един отличен зуум, с който да помислиш, че не ти трябват твърди обективи.

            Тук съм сложил малко тестови снимки без никакви претенции за фотографска стойност. Всички са директен JPEG без кропове и обработки. Интересно е да се види EXIF-a в дясно.
            LZ2NKM

            Коментар


            • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

              Обектива е супер!
              Наистина невероятно рязък на f2.8...
              Явно има защо да е такива пари!
              Поздрави!
              NISSAN FOREVER
              -----------------------------------------------------------------------------
              Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

              Коментар


              • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

                Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение
                Днес поснимах малко с едно интересно обективче - MZuiko 12-40/f2.8 Май, май най-добрия зуум за м43 до момента.

                Не съм изненадан, брутално остър навсякъде е, дори и на 2.8, като според тестове най-остър е на f4, но аз разликата не я виждам между двете бленди. Дифракцията започва да създава проблеми на около f8, но си иска пълен размер за да се види. Потвърждава се и това, че спокойно заменя твърдаците с идентично качество - на практика би могъл успешно да замени всички твърди обективи за м43 в диапазона 12-40 мм (24-80 на FF) без да говорим за видимо влошаване на качеството (с малки уговорки за 25мм Паналайката). Правих сравнение с Lumix 20/1.7, който е един от най-острите м43 обективи, и изображението е абсолютно същото с разликата в малко "по-мазния" дефокус заради по-отворената бленда на 20-ката. Същото е и с 45/1.8 на Оли - малко по-мазно боке на 45-цата. Иначе 12-40ката е също със 7 пера на блендата и има същия приятен дефокус, като на типичен портретен обектив. Според някои тестове мегаскъпия твърдак 12/2 на Олимпус е по-лош отколкото въпросния зуум. На всичкото отгоре 12-40 има и макро възможности.

                Общо взето не намирам недостатъци, освен цената, размерът и теглото (малко по-големи от типичен м43 обектив). Олимпус наистина са се постарали да направят един отличен зуум, с който да помислиш, че не ти трябват твърди обективи.

                Тук съм сложил малко тестови снимки без никакви претенции за фотографска стойност. Всички са директен JPEG без кропове и обработки. Интересно е да се види EXIF-a в дясно.

                Много хубави снимки и много хубав резултат, наистина.
                Ако не бях с Canon сериозно бих се замислил за това, като система /твърде много дреболии се купуват като си с дадена марка/.
                А цената му за това което показва въобще не е скъпа а си е съвсем нормална.
                Теглото, ако е показаното 382 гр. също ми се вижда добре /нямам идея колко тежат нормалните обективи на м43/.

                Хубав си е.
                .

                Коментар


                • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

                  Първоначално публикуван от darkrose Преглед на мнение
                  А цената му за това което показва въобще не е скъпа а си е съвсем нормална.
                  Теглото, ако е показаното 382 гр. също ми се вижда добре /нямам идея колко тежат нормалните обективи на м43/.

                  Хубав си е.
                  Така е, за това, което предлага вероятно не е скъп, но това не пречи въпреки това да ми е скъп. Иначе за м43 обектив си е голям и тежък, ако го сравняваме с китовия де. Но пък с тая голяма леща и почти изцяло метално тяло няма как да е друго.
                  LZ2NKM

                  Коментар


                  • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

                    Две снимки на любимия ми жанр - следи от автомобилни фарове. Не че някога съм снимал серизно такива неща де, но помня като много малък една руска книга вкъщи с цветна снимка на нощно автомобилно движение, където се дивях как са ги снимали тия следи.

                    Camera E-M5
                    Focal Length 12mm
                    Exposure 17s
                    F Number f/18
                    ISO 200


                    Camera E-M5
                    Focal Length 40mm
                    Exposure 10s
                    F Number f/16
                    ISO 200
                    LZ2NKM

                    Коментар


                    • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

                      ... сподели малко как го правиш?!

                      Коментар


                      • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

                        Изрових няколко ретро обектива от зенит веднага си поръчах това:

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:preh.jpg
Прегледи:1
Размер:46.0 КБ
ID:5554734
                        Резултата ще видим какъв ще е.

                        Коментар


                        • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

                          Първоначално публикуван от n960 Преглед на мнение
                          ... сподели малко как го правиш?!
                          Eлементарно - слагаш апарата на статив и правиш дълга експозиция - виж, че двете снимки са повече от 10 сек.



                          Първоначално публикуван от Явор-Vromos.com Преглед на мнение
                          Изрових няколко ретро обектива от зенит веднага си поръчах това:

                          Резултата ще видим какъв ще е.
                          Не очаквай кой знае какъв резултат. Навремето още в началото с ПЕН-а си взех един ръчен OM обектив 50/1.8 - правеше нелоши снимки с дефокус, ако успееш да фокусираш точно, което е трудно. Трябва да си включиш лупата за фокус. Откакто си взех 45/1.8 не съм помислял за него, пък и качеството на снимките с мъничкия е далеч по-добро от "дядо му". Ако се загледаш в началото на темата съм слагал и някакви снимки с него.

                          Други опити с ръчен обектив е едно 8 мм рибишко око за канон (с преходник Канон - мFT). Слагал съм го общо 3 пъти, и нямаше особен смисъл с него поне докато имах 9-18ката - 8мм на Канон реално е по-тесен от истински 9мм на FT.

                          Имай предвид, че с ръчните обективи трябва да си настроиш в менюто колко мм е, за да работи стабилизацията правилно. Преди 2 седмици слагах на OM-D-то рибешкото око и стабилизацията полудя - правеше точно обратното. Сега се сещам, че трябваше да променя мм в настройките - би трябвало да заработи коректно след това, ще проверя.
                          LZ2NKM

                          Коментар


                          • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

                            Аз нямам кой знае какви очаквания от тази заигравка, все пак въпросните обективи са за боклука, а така ще поживеят още малко

                            Коментар


                            • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

                              Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение
                              ...Преди 2 седмици слагах на OM-D-то рибешкото око и стабилизацията полудя - правеше точно обратното. Сега се сещам, че трябваше да променя мм в настройките - би трябвало да заработи коректно след това, ще проверя.
                              Когато няма информация за фокалната дължина по подразбиране избира 50мм. Познай как ще стабилизира 9мм мислейки го за 50мм.
                              Издъних се на Тюринг теста

                              Коментар


                              • От: Забавления с PEN (и прочее m43)

                                Camera E-M5
                                Focal Length 18mm (MZuiko 12-40)
                                Exposure 1/80
                                F Number f/4
                                ISO 200



                                Camera E-M5
                                Focal Length 40mm (MZuiko 12-40)
                                Exposure 1/100
                                F Number f/4
                                ISO 200


                                Camera E-M5
                                Focal Length 29mm (MZuiko 12-40)
                                Exposure 1/60
                                F Number f/2.8
                                ISO 500
                                LZ2NKM

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X