Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Phase One XF - 100-те мегапиксела са вече реалност

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Phase One XF - 100-те мегапиксела са вече реалност

    https://www.phaseone.com/en/Products...s/XF100MP.aspx

    Аз не се чувствам достатъчно компетентен да коментирам, а и едва ли някога ще имам възможност да пипна това нещо, струващо почти 50к зелено.
    Картинките на сайта им обаче са доста впечатляващи, дори и без да се отварят пълноразмерните тифове.
    Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

  • #2
    От: Phase One XF - 100-те мегапиксела са вече реалност

    Сигурен съм, че ще е уникално добра камера. Със законите на физиката още никой не се е преборил, макар че гледам маркетинг отделите на много компании се опитват постоянно. А в тази камера, нещата са много истински.

    100 мегапиксела не са проблем за производство. Проблем е да са "истински" не просто бройка. В камерата на Фейс 1 пикселите са с размер над 4 микрона.
    Друга много сериозна причина за уникалността на камерата е 16 битовият аналогово цифров конвертор.

    И нещо на което не се обръща много внимание, но всъщност е основа за сериозни студийни приложения. Това е перфектната интегрираност със софтуера за обработка в реално време (тетеринг). При това Кепчър 1 е един от двата най-добри... Въобще всички основания за нещо уникално добро. А цената не ми се струва висока за това, което е... Като се добави и сервиза за 8 часа където и да е... за който се твърди, че обикновено 7 часа от него са излишни...
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #3
      От: Phase One XF - 100-те мегапиксела са вече реалност

      Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
      ... А цената не ми се струва висока за това, което е...
      Венци, това си е много висок клас професионален инструмент и цената му е съвсем оправдана, като за такъв. Лошото е, че контингентът фотографи, които могат да си го позволят, е съсредоточен предимно в модната и рекламната фотография - нещо, което от моя гледна точка е най-меко казано тъжно. Много ми се иска да видя какво може да произведе такава камера в ръцете на хора като Камил Тамиoла или Грег дю Тоа, но силно се съмнявам това да се случи скоро.

      п.п. Упс, оказва се че бъркам - Камил е снимал вече с Фейз1, макар и с предишния 50Мп и не пълноразмерен среден формат. Което значи, че скоро ще докопа и 100 мегапикселовия, понеже той ползва предимно наета, а не собствена техника. Какво е произвел с него може да се види тук: http://www.alpine-photography.com/CA...e-One/2/thumbs, има и интересно видео, в което се виждат и не особено приятните условия, в които е снимано.
      Последно редактирано от stargazer; 05-01-16, 00:11.
      Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

      Коментар


      • #4
        От: Phase One XF - 100-те мегапиксела са вече реалност

        Да се надяваме, че повече от колегите ще имат възможност да поработят с такава техника. Винаги съм смятал, че фотограф, който не работи с техника, която да отговаря като ниво на проектите му, само си губи времето.
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #5
          От: Phase One XF - 100-те мегапиксела са вече реалност

          Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
          Да се надяваме, че повече от колегите ще имат възможност да поработят с такава техника. Винаги съм смятал, че фотограф, който не работи с техника, която да отговаря като ниво на проектите му, само си губи времето.
          Венци, ще изместим темата, но аз поне съм останал с впечатление, че по света е доста масово явление, най-вече при професионалните фоторепортери, да се работи или с техника, собственост на редакцията, или с такава под наем. Като опцията "под наем" е достъпна и за много широк кръг любители. У нас, за съжаление, това е много далеч от някакъв реален бизнес - двата основни фото магазина уж предлагат... но повечето "интересни" неща, за които човек би прибягнал към наем (по чисто финансови причини) не са налични дори и за купуване кеш. Та в тоя ред на мисли - аз с кеф бих поснимал пилци с Никор 200-400/4, но по никакъв начин не бих могъл да го купя просто за кеф... а за да мога да го взема под наем трябва да отида поне в Германия или Англия
          Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

          Коментар


          • #6
            От: Phase One XF - 100-те мегапиксела са вече реалност

            Първоначално публикуван от stargazer Преглед на мнение
            ... У нас, за съжаление, това е много далеч от някакъв реален бизнес - двата основни фото магазина уж предлагат... но повечето "интересни" неща, за които човек би прибягнал към наем (по чисто финансови причини) не са налични дори и за купуване кеш. Та в тоя ред на мисли - аз с кеф бих поснимал пилци с Никор 200-400/4, но по никакъв начин не бих могъл да го купя просто за кеф... а за да мога да го взема под наем трябва да отида поне в Германия или Англия
            В страни от заглавието на темата, но по този въпрос мога да те уверя, че и двата магазина имаха повече от желание да предлагат у нас подобна на търсената от теб техника под наем. И това работеше известно време. Спряха се при поредният (поне за един от двата магазина) "удар" при който и двата магазина пиха по една студена вода на 5 цифрена стойност с открадната/невърната техника, взета с фалшиви лични карти. Така, че не можем да ги виним. Ще кажеш - дори когато са давали под наем, не са давали 200-400/4, принципно да, но поне едните правиха няколко пленера, в който Всеки можеше да поснима наволя с обективи от класа на 200-400/4, та и нагоре...

            Пазара в Германия или в Англия е доста различен от този тук, за което вносителите на техника нямат никаква вина.

            Коментар


            • #7
              От: Phase One XF - 100-те мегапиксела са вече реалност

              О, аз въобще не се опитвам да вменявам вина на вносителите за това състояние на нещата, да не говорим, че и по-принцип това не е тяхна работа. Но не мисля, че е нужно да задълбаваме - пак ще стигнем до "Нема такава държава!"
              Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

              Коментар


              • #8
                От: Phase One XF - 100-те мегапиксела са вече реалност

                "Вината" за състоянието е сложно съставна и разпределена между множество субекти и обекти... от обществен и частен характер. Аз бих конкретизирал и посочил като основна причина все по-ниската визуална култура на обществото като цяло. На последната ми лекция представих моята теория защо това е така и какви са причините. И основната причина според мен е, постоянното опростяване на заобикалящата ни визуална среда. Не мога тук в няколко реда да представя обосновката, но с няколко думи, генезисът на проблема е, че все повече хора днес живеят в градовете. Всъщност според данните на ООН в световен мащаб по-голямата част на населението живее в градски условия. Там всички сме заобиколени от ФУНКЦИОНАЛНО ОПРОСТЕНИ форми. Тоест голямата част от нещата около нас са функционално опростени форми - съответно и визуално такива... Или накратко дано съм по ясен, едно магаре е много по-сложна тримерна форма от един Мердесес S... Оттук и моята теза, че би следвало както в училище се учи писменост и тя е главен съставен елемент на грамотността, така следва да се изучава визуална култура и тя да бъде също толкова значим елемент от грамотността. Ще каже сега някой критик, а в миналото, да не би да е било така? Не не е, но ще се върна на сравнението на магарето с мерцедеса... ;-) Тогава така или иначе всички са живеели в сложна тримерна среда...


                Оттам и идват всички проблеми. Иначе камерата, от която тръгна темата въобще не е скъпа. Извинявайте, но 50 000 долара е посилно за твърде много хора, това е по-малко отколкото гарсониера в Люлин все пак... Ако пък се поспрете вечер на Симеоновно шосе ще видите как няколко хиляди Фейс Уан камери на час преминават плавно... Та проблемите не са в парите, а в нуждата... А като погледнем малко по-реално, нужда има ако има причина. А колко са тези, които биха могли да различат продукта на тази камера от някаква камера? Защото уверявам всички, разликите не са големи. Да, много са съществени, но не са големи. То всъщност разликата между един шедьовър и една посредствена фотография не е много... И не са много онези, които въобще са в състояние да я видят... Ей тук е генезисът на проблема. Хубаво е да се снима с такава камера, ама дайте си ясна сметка, колко от нас са в състояние да я видят тази разлика... Колко от "фотографите" дори се грижат постоянно за своята визуална култура, посещават музеи, гледат, сравняват и се "потапят" в сложни визуални произведения...?


                И за последно, а колко от "зрителите" имат среда да видят едно произведение на тази камера... тоест имат пълна и калибрирана 10 битова система за възпроизвеждане с монитор със съответната резолюция и размери, светлинна среда около него и всичко това редовно калибрирано с колориметър и така нататък... Или пък могат да гледат отпечатани на качествен печат, специална хартия и в съответен размер тези произведения, изложени както трябва със съответното сертифицирано с висок CRI осветление... Защото иначе от произведенията на такава камера няма особен смисъл...
                Последно редактирано от Венцислав Петров; 06-01-16, 10:53.
                VPetrov.photography

                Коментар


                • #9
                  От: Phase One XF - 100-те мегапиксела са вече реалност

                  Венци, технически погледнато разликите може и да не са големи, но поне за мен са съвсем видни, дори и без контролирана среда. Технически погледнато разликата в генома на човека и шимпанзето е нищожна също
                  За визуалната култура - за някои неща, всъщност за повечето, съм съгласен с теб. Не съм съгласен обаче с това, че някой е длъжен да се съобразява с ниското ниво на заобикалящата го маса. Така ще стигнем до положение подобно на това с болниците-фирми и докторите-търговци.
                  Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Phase One XF - 100-те мегапиксела са вече реалност

                    Ей страхотно описа малките разлики, моля за разрешение за цитат на сравнението, много е ясно кратно и ... точно...

                    Колкото до разликите във визията между камерата (която обсъждаме) и контролираната среда, имам предвид, когато да речем автора е един и същи и работи с две камери тази(обсъжданата) и примерно същата, но с 14 битов цвят и 50 мегапиксела... Няма как да видиш разлики, ако нямаш съответната среда, повярвай ми, тествано е...!

                    Виж за съгласието (с международното положение) никак не си ме разбрал, нито съм съгласен, нито имам намерение да се съгласявам или предавам. Една не малка част от лятото и есента, отделих да обикалям голяма част от окръжните градове с лекция за образът и неговото развитие през последните 30 000 хиляди години. Говорих и се срещнах с хиляди хора, давах интервюта, обяснявах каквото мога и знам... Когато мога да отделя време (все пак се налага и да работя за да живея) ходя и чета лекции пред студенти, организирахме със съмишленици една национална среща - обществена дискусия, където поканих всички водещи имена във фотографията, заинтересувани или просто хора с интерес към визуалните изкуства. Надявам се такива дискусии тепърва да има, да се опитваме нещо да направим в общественото съзнание... Пиша статии, анализи... тествам, помагам където мога... С други думи, каквото мога и колкото ми позволяват възможностите гледам да правя... Надявам се все повече хора да се включват и да помагат...
                    Последно редактирано от Венцислав Петров; 06-01-16, 14:41.
                    VPetrov.photography

                    Коментар


                    • #11
                      От: Phase One XF - 100-те мегапиксела са вече реалност

                      Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                      Колкото до разликите във визията между камерата (която обсъждаме) и контролираната среда, имам предвид, когато да речем автора е един и същи и работи с две камери тази(обсъжданата) и примерно същата но с 14 битов цвят и 50 мегапиксела... Няма как да видиш разлики, ако нямаш съответната среда, повярвай ми, тествано е...!
                      Не, не говоря за чак толкова близко сравнение. Това, което мога пряко да сравня, са разликите в продукта на споменатия по-горе Kamil Tamiola с предишното поколение на Фейз1 и продукта му с "ежедневните" му камери, които по случайност са флагманите на двете големи марки - Canon 1D Mk4 и Nikon D4.

                      За другото - ни най-малко не смятам, че си се съгласил или примирил. Имах предвид, че дори и само ти да си виждаш даден плюс в продукта от едно оборудване, спрямо друго, това е достатъчен аргумент. Мнението на масата е меродавно, само ако си решил да се прехранваш от него, което пък е изначално погрешно и води само до влошаване на състоянието... на пациента.
                      Стадо оФци води ожесточен спор дали вълците или чакалите го обичат повече...

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X