Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Олимпус E300 или Олимпус Е500?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Олимпус E300 или Олимпус Е500?

    Темата произлиза оттук:
    Какъв фотоапарат да си купя?


    Моля модераторите да сменят името на темата "Олимпус E300 или Олимпус Е500"
    Реших да бъде DSLR, пък ако ще и античен. Колебанието е между горепосочените модели, като разбира се единия+обектив ще струва с около 100 лв. по-малко от другия. Въпроса е заслужава ли си по-скъпия или не.
    Последно редактирано от Yaro; 23-11-10, 12:41.
    Александър

  • #2
    От: Олимпус E300 или Олимпус Е500?

    Аз съм с OLYMPUS Е 500 и съм много доволен.Ако ти го дават с двата китови обектива-не се чуди!За мен Е500 е по добър вариант.

    Коментар


    • #3
      От: Олимпус E300 или Олимпус Е500?

      Взех E300, беше доста по-евтин и по-запазен, е-500 беше с пукнатина на светкавицата и може да е изпускан. За съжаление китаци нямам и снимам с ръчен. Ще се набавят постепенно.
      Александър

      Коментар


      • #4
        От: Олимпус E300 или Олимпус Е500?

        Честито. И двата са много добри за времето си, и сред последните олимпуси с Кодак матрица, която е известна с близките си до реалността цветове. След това Олимпус минаха на Панасоник матрици, които според си имат други качества и кусури.

        Китов обектив си търси от ибей - САЩ. Пълно е с тях, преди няколко месеца имаше промоции тук и куцо и сакато накупи цели комплекти като резервни апарати, и китовите им оптики хартисаха. Второто поколение 14-42 изглежда по-несериозно от първият китов 14-45, но се намира по принцип по-евтино, а оптически е поне толкова добър (отделно че аз имам лоши спомени от него, но май все попадах на калпави бройки с отклонения).

        Същото е при 40-150-ките, второто поколение държи по-ниска цена понеже всеки се лови за това че първото поколение отваряло при 40мм на 3.5, а новият - на 4.0. А оптически второто поколение е може би най-невероятния обектив правен някога за такива пари.

        И двата се намират под 100$ в ново състояние (хората разопаковат комплекта и ги мятат в чекмеджето), и са прекрасни обективи.

        Със здраве да го ползваш, мисля че можеш с малко късмет да намериш и ръкохватка за Е-300 за жълти стотинки в Ибей, едно време заминаваха нови в кутия от залежали партиди по 30$ парчето, ама май умря тая радост вече.
        Издъних се на Тюринг теста

        Коментар


        • #5
          От: Олимпус E300 или Олимпус Е500?

          Цветовете наистина са страхотни. За съжаление в ибея няма много добри предложения, с изключение на един 17.5-42 обектив за около 55 паунда с доставката.
          Иначе имам предложение за около 140 лв. за малкия китов обектив, но засега ще изчакам малко, да излязат повече оферти. По принцип навремето съм снимал с ръчен фокус и засега ще снимам на "М", само че обектива ми е малко тъмен. Имаш ли представа дали в София още го има битака пред Невски, да си взема един зенитовски обектив 35 или 50 мм.
          Александър

          Коментар


          • #6
            От: Олимпус E300 или Олимпус Е500?

            Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
            Цветовете наистина са страхотни. За съжаление в ибея няма много добри предложения, с изключение на един 17.5-42 обектив за около 55 паунда с доставката.
            Иначе имам предложение за около 140 лв. за малкия китов обектив, но засега ще изчакам малко, да излязат повече оферти. По принцип навремето съм снимал с ръчен фокус и засега ще снимам на "М", само че обектива ми е малко тъмен. Имаш ли представа дали в София още го има битака пред Невски, да си взема един зенитовски обектив 35 или 50 мм.
            Ако си мераклия имам Практика с 1.8/50мм Пентакон, 4/200мм Майер и 2.8/180 Зонар на Карл Цайс.

            Коментар


            • #7
              От: Олимпус E300 или Олимпус Е500?

              Другата седмица ще ти се обадя да видя 50 милиметровия.
              Александър

              Коментар


              • #8
                От: Олимпус E300 или Олимпус Е500?

                Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
                Другата седмица ще ти се обадя да видя 50 милиметровия.
                За съжаление нещата вървят комплект заедно с Практиката ТЛ 1000.

                Коментар


                • #9
                  От: Олимпус E300 или Олимпус Е500?

                  Не живея в България. 140 лв за китов обектив не ми се вижда много зле ако е за втора серия (14-42). 17.5-42 го остави, той е някакво запъртъче, беше ограничена серия ала бала но технически си е недоносче в сравнение с другите два. Има някаква стойност за колекционерите.

                  Всички 4/3 апарати имат неприятно малки окуляри. Матрицата им е малка, огледалцето им е малко, съответно и окулярчето им е малко като да гледаш в тунел. Няма нищо общо с това да гледаш в хубав окуляр на стар лентов апарат.

                  С това нещо много трудно можеш да фокусираш ръчно. Окулярчето е малко, не можеш да прецениш. Отделно че ако апаратът е по-старичък - не е невъзможно да е лекичко разцентрован, и да виждаш ясно а фокусът всъщност да е мътен.

                  Това се оправя с фокусиране в режим Live View (през екрана, там можеш и да зумнеш в кадъра за по-точен фокус), но твоят модел няма тази опция.

                  Ако ще си играеш с ръчни обективи - вземи си от ибей преходник с чип. Казва се AF Confirm chip. Братята китайци го продават. Лъже апарата че е налапал съвместим обектив, и като фокусираш - бипва зумерчето като постигнеш точно фокусиране. Работи гадта.

                  Друг е въпросът че с ръчни обективи ще си играеш до време. Ще ти писнат бързо. 4/3 системата има кроп фактор 2х - стандартен 50мм обектив на такъв апарат седи като 100мм на филмов 24х36 апарат. А стар обектив под 28мм адски трудно ще намериш на тънка цена. Това те праща на екивалент 56мм.

                  За по-късо - трябва ти китовия. Не случайно е 14мм в долна граница, екивалент е на 28мм.

                  Много гот ще ти е ако си намираш телеобективи, там кроп фактора ти позволява интересни неща. Но ако съм на теб - повече от един набор пентакони (28мм, 50мм и 135мм) не бих си взел. Има ги в сума ти различни вариации, но са готини и на битака ще ги има. Но при всички положения - наблягай на олимпус оптика. Остава си най-качествена за тези апарати, малката матрица е взискателна и не прощава оптическите недостатъци. А старите обективи, колкото и да са хубави, са оптимизирани да покриват по-голям кръг, и от там няма как качеството да е същото като на zuiko digital (или панасоник-лайка, или каквото се сетиш в 4/3 формат), което е оптимизирано да покрива кръгче като монета от десет стотинки, ама ела да видиш как го покрива. Както викат тук - Been there - done that. Или както казва Венци - "проверено е"

                  Както и да е. Качеството няма да ти е проблем, но невъзможността да снимаш на малко по-широк ъгъл ще те дразни зверски.

                  Друго - иди на сайта на Олимпус и си смъкни Olympus Viewer. Безплатен е. Направи си няколко типови снимки в raw формат, и ги отвори в програмата. С нея можеш да възпроизведеш всички реглажи на апарата, едно към едно, и да ги приложиш на снимката. Така ще разбереш кой реглаж в какво положение ти харесва. По този начин можеш да си научиш различните реглажи без да си играеш сто години с апарата.
                  Издъних се на Тюринг теста

                  Коментар


                  • #10
                    От: Олимпус E300 или Олимпус Е500?

                    Goblin, благодаря за изчерпателното инфо. Изтеглих я програмката. За обектива - определено реших да е малкия китов, вече го намерих на 150 лв. от човек от фото форума и за 200 от един магазин, като този в магазина пак беше на старо, но беше като нов. Сега започвам да пускам стотинки в касичката, а ръчната екзакта ще си я запазя за разни макро снимки.
                    Александър

                    Коментар


                    • #11
                      От: Олимпус E300 или Олимпус Е500?

                      Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                      Не живея в България. 140 лв за китов обектив не ми се вижда много зле ако е за втора серия (14-42)
                      Здравей, тъй като вероятно скоро ще избирам и малък китов обектив - според теб по-стария вариант 14-45, освен че е по-тежък, има ли някакви съществени недостатъци спрямо 14-42 ? Засега снимам със 40-150 и ми харесва остротата на изображението, но определени си има нужда от по-широк ъгъл в определени моменти.
                      Александър

                      Коментар


                      • #12
                        От: Олимпус E300 или Олимпус Е500?

                        Не би следвало да има други недостатъци освен размер, тегло и минимално разстояние на фокусиране. 39см за 14-45мм, 25см за 14-42мм.

                        14-45мм си е супер обектив, аз си го псувам по мои лични си каръци - първият го счупих на три части три дена след покупката, поради немарливост. Години след това си взех втори на старо за да си изживея крастата - е, беше отвратителен между 42 и 45мм. Явно си беше тръгнал по етапен ред вече, но беше като да снимаш през дъно на бутилка.

                        С 14-42мм ме гони същата кисела любовна история, там пък все си взимам и в последствие го продавам понеже ми предлагат по-добра цена. Мисля че вече съм минал през шест парчета. Последният би рекорда, миналата седмица, пристигна опакован нов, и така си и замина.

                        А причината да хваля 14-42мм е просто че е онеправдан. В "олимпийските" среди върви някаква твърда мълва че видиш ли 14-45мм е по-добър, понеже бил "по-сериозна" сглобка, и понеже е с метален байонет вместо с пластмасов. В стари времена пластмасовият байонет беше екивалент на евтиния. Ама това беше преди 30 години. Сега за какво му е на 100 грама обектив метален байонет ?

                        Та върви тая легенда за здравината на 14-45мм, а аз като знам моя как се раз-трои, и как се пръсна през средата, разкъсвайки ленти по дължина и мятайки тая здрава пластмаса по всички кътчета на офиса - хайде мерси Много ми помогна че байонета оцеля, да знаеш

                        Е, поне спаси килограм и половина апарат, нямаше как да оцелее.

                        Та както и да е. И двата са много хубави обективи. 14-42мм просто е по-мъничък, и не по-лош. Да не кажа - може би една идейка по-добър, оптически. Но разликите не са фрапантни.
                        Последно редактирано от Goblin; 26-12-10, 20:04.
                        Издъних се на Тюринг теста

                        Коментар


                        • #13
                          От: Олимпус E300 или Олимпус Е500?

                          Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                          Та както и да е. И двата са много хубави обективи. 14-42мм просто е по-мъничък, и не по-лош. Да не кажа - може би една идейка по-добър, оптически. Но разликите не са фрапантни.
                          Е това се казва отговор - всичко ми се изясни. Аз изпробвах вече един 14-42 и много ми хареса колко е лек и малък. 40-150 4-5.6 също е пластмасов, но това не е никак дразнещо - тя тази пластмаса от която са направени не е много по-евтина от метал. Сега остава да продам ръчния обектив заедно с преходника и се насочвам към пазара, само че повече предложения има за 14-45, което ще е крайният вариант и то при добра цена. Със сигурност ще е олимпус, въпреки че може за 150 лв. да се купи сигма със същото фокусно разстояние, но точно този модел има доста недостатъци, та на старо ще се търси ZD 14-42.

                          Благодаря ти и Весела Коледа!
                          Александър

                          Коментар


                          • #14
                            От: Олимпус E300 или Олимпус Е500?

                            Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
                            Е това се казва отговор - всичко ми се изясни. Аз изпробвах вече един 14-42 и много ми хареса колко е лек и малък. 40-150 4-5.6 също е пластмасов, но това не е никак дразнещо - тя тази пластмаса от която са направени не е много по-евтина от метал. Сега остава да продам ръчния обектив заедно с преходника и се насочвам към пазара, само че повече предложения има за 14-45, което ще е крайният вариант и то при добра цена. Със сигурност ще е олимпус, въпреки че може за 150 лв. да се купи сигма със същото фокусно разстояние, но точно този модел има доста недостатъци, та на старо ще се търси ZD 14-42.

                            Благодаря ти и Весела Коледа!

                            Аааа, леко фикуса, сигмата е 18-50мм, не 14-45

                            КАКВО мислиш че си купих когато спрасках оригиналния 14-45 . Тогава 14-45ците още бяха новост, нямаше ги на старо, а нови бяха пари...

                            Сигмичката е СУ-ПЕР. При сигмите за 4/3 има един трик - като прочетеш тест примерно за сигма 18-50мм го четеш във версия за КаНикон. И там се оплакват че по периферията е зле. Само че на 4/3 стандарт тая периферия така или иначе не я броиш, понеже не влиза в играта. 4/3 взима една изрязана, далеч по-централна част от картината която проектира обектива. Нали матрицата е по-малка.

                            Тъй че в общи линии - взимаш само най-хубавото, понеже 99% от обективите дават най-доброто от себе си в центъра, а не в периферията.

                            Точно си представи една торта която е загнила по краищата, от която изрязваш само средата.

                            От Сигма съм ползвал двата евтиняка - 18-50мм 3.5-4.0 май беше, и 55-200мм 4.0-5.6 май беше. Вече не ги правят, сега ги правят стабилизирани, и вече не ги правят за 4/3 стандарт. И двата бяха бонбон и половина на 4/3 стандарт. Особено по-дългия.

                            Проблемът им е друг - при 18-50мм тия 18мм на долна граница са уж близко до 14те мм на олимпуса, ама си се усеща. Тия 4мм дават бая разлика, и 14 милиметровият обектив е доста по-широк. Осезателно. Едното е екивалент на 28мм, другото - на 36мм. Ако това не ти е проблем - оптически сигмата си е много добра.

                            И отделно, сигмата има по-стандартен електромотор, бръмчи като фуражомелка. И ако искаш да превключиш на ръчно фокусиране - трябва да изключиш автофокуса от самия обектив, с бутон. Дразнещо е. За всичко останало си е бонбон обективче. Ако ти изпадне по-евтино от олимпуса - не се замисляй.

                            Отделно има сигми 18-50мм 2.8-4.0 и още по-добре - 2.8 постоянно, които са си съвсем друга класа. Но те са редки. А и държат цена на 14-54мм 2.8-3.5 олимпус, а там сравнение няма, и олимпусът просто ги бие с пръчки освен ако по някаква дивна причина не настояваш абсолютно задължително при 50мм да отваря на 2.8 вместо на 3.5. Естествено, за любителя на редки редкажи сигма 18-50/2.8 в 4/3 изпълнение е като говорящата жаба за програмиста. Но там вече си е въпрос на степен на лудост, първа степен бидейки самото купуване на 4/3 апарат

                            Весела и на теб
                            Последно редактирано от Goblin; 27-12-10, 05:27.
                            Издъних се на Тюринг теста

                            Коментар


                            • #15
                              От: Олимпус E300 или Олимпус Е500?

                              Благодаря за мнението отново. Да, става въпрос за Sigma 18-50mm F/3.5-5.6 DC за Olympus - в момента го продават в магазина на 149 лв. и то с гаранция.
                              Определено ще си помисля, защото на мен ми е необходим и по-широк ъгъл - иначе трябва да снимам само така

                              Май има и още един недостатък сигмата - върти се като фокусира и не можеш да ползваш поляризационен филтър евентуално... Благодаря и весели празници.
                              Александър

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X