Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Да си взема ли 85/1.8 на Canon?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Да си взема ли 85/1.8 на Canon?

    Здравейте, тъй като все още търся "своя" обектив, след дълги тестове по магазини и проучване в нета и разбира се щракане по улицата и вкъщи, реших, че е добре да започна с класическите дължини. 35мм съм го покрил с 22/2 , 50мм засега го боря с китовия нагласен на 30-35 и се замислям за телеобектив за портрети. Имам 50 / 1.8 , но не го харесвам особено много (50% снимките не са на фокус). Замислям се за среден телеобектив, като общо взето избора ми е
    между 85/1.8 и 100/2. Чудя се дали обаче 85/1.8 няма да ми идва "тесен" вкъщи, а навън да идва къс. Общо взето търся обектив с максимално "размазване" на фона и приятен рисунък, и същевременно много голяма острота на нещата във фокус. Пари скъп обектив нямам и се налага да се огранича до около 500-600 лв.
    Александър

  • #2
    От: Да си взема ли 85/1.8 на Canon?

    Във Photopavilion дават обективи под наем и 85мм има за Канон и Никон. Най-добре ще е да го вземеш за 2-3 дни и да го пробваш

    Коментар


    • #3
      От: Да си взема ли 85/1.8 на Canon?

      50/1.4 не е ли вариант? Моя е голяма резачка и рисува красиво във дефокуса. Ако си от София може да се видим да пощракаш с него.

      муш една снимка с него:
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:29948_1440847375082_2313030_n.jpg
Прегледи:1
Размер:54.9 КБ
ID:5554319
      Нива е горски автомобил (когато изобщо се брои за автомобил).

      - Ясен

      Коментар


      • #4
        От: Да си взема ли 85/1.8 на Canon?

        И аз се чудя дали да не разкарам 50/1.8 и да взема 50/1.4. Не знам обаче, дали 85/1.8 не е по-остър, нека някой, който има и двата да каже. Поснимах с него в един магазин и много ми хареса.
        Александър

        Коментар


        • #5
          От: Да си взема ли 85/1.8 на Canon?

          Всико зависи от твоите предпочитания.
          85мм и 100мм не са много големи разликите...

          Имай впредвид, че и двата обектива за които се чудиш Canon 85mm F/1.8 Canon 100mm F/2.0 - Чак толкова много остри не са и двата (sharpness) - мо са Много добри, особено за цената си.

          Мисля, си че 85мм ми харесва малко повече (лично мнение) - Имах го няколко месеца и по някакъв начин правеше много хубави портрети, без да е твърде sharp - има някакъв чар в него.


          Ето нещо от него:



          Отделно има и значение с какъв апарат си - Crop sensor or Full Frame ?


          Поздрави,
          Калин
          Последно редактирано от darkrose; 14-01-14, 21:31.
          .

          Коментар


          • #6
            От: Да си взема ли 85/1.8 на Canon?

            Кроп е.
            Александър

            Коментар


            • #7
              От: Да си взема ли 85/1.8 на Canon?

              Първоначално публикуван от darkrose Преглед на мнение
              Всико зависи от твоите предпочитания.
              85мм и 100мм не са много големи разликите...

              Имай впредвид, че и двата обектива за които се чудиш Canon 85mm F/1.8 Canon 100mm F/2.0 - Чак толкова много остри не са и двата (sharpness) - мо са Много добри, особено за цената си.

              Мисля, си че 85мм ми харесва малко повече (лично мнение) - Имах го няколко месеца и по някакъв начин правеше много хубави портрети, без да е твърде sharp - има някакъв чар в него.


              Ето нещо от него:



              Отделно има и значение с какъв апарат си - Crop sensor or Full Frame ?


              Поздрави,
              Калин
              Аз ли си въобразявам, или цветовете на този обектив са такива, че по-добре да гледаш снимката черно-бяла.
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:londonstreet-bw.jpg
Прегледи:1
Размер:81.3 КБ
ID:5554879
              Александър

              Коментар


              • #8
                От: Да си взема ли 85/1.8 на Canon?

                Ти си въобразяваш. Просто апарата е замерил бялото по клавишите по липса на друго, а те не са чисто бели.
                Издъних се на Тюринг теста

                Коментар


                • #9
                  От: Да си взема ли 85/1.8 на Canon?

                  Общо взето ще се колебая между 50 1.5, 85 1.8 и 60 2.8 Макрото - макар и да са коренно различни обективи, ще пробвам и трита варианта. Може да пробвам и 100/2, въпреки че последния ще е трудно използваем вътре.

                  Някой може ли да даде линк да видя при еднакво кадриране примерно в цял ръст и лице рамо кой би бил най-подходящ.
                  Александър

                  Коментар


                  • #10
                    От: Да си взема ли 85/1.8 на Canon?

                    50 F/1.5 ? Може би имаш впредвид 50мм F/1.4 ?

                    Малка е разликата между тях като мм и по-скоро ще е който ти хареса...
                    И трита посочени са хубави обективи

                    За различните дължини има много статии.
                    Ето ти малко, заедно с примери , за да може да се види по-нагледно:

                    http://www.lesjones.com/2011/06/15/e...-on-portraits/
                    http://www.ephotozine.com/article/fo...portraits-5687
                    http://www.mcpactions.com/blog/2010/...rs-experiment/

                    Поздрави,
                    Калин
                    .

                    Коментар


                    • #11
                      От: Да си взема ли 85/1.8 на Canon?

                      Взех си 85 1.8 . Ще поснимам с него и ще видим после накъде. Определено виолетовите аберации са доста неприятни на отворена бленда, но това май е неизбежно поне за тези пари. Харесва ми светкавичния автофокус и невероятното боке. Цветовете не ми харесват и точка по въпроса. Снимам в RAW и колкото и да го мъдря, стоят доста убити. Снимам и с 22/2 на М-ка та и засега няма обектив от тези който да го бие в цветоподаването. Чак се чудя дали да не би пък в самото тяло да е проблема.
                      Александър

                      Коментар


                      • #12
                        От: Да си взема ли 85/1.8 на Canon?

                        Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
                        Взех си 85 1.8 . Ще поснимам с него и ще видим после накъде. Определено виолетовите аберации са доста неприятни на отворена бленда, но това май е неизбежно поне за тези пари. Харесва ми светкавичния автофокус и невероятното боке. Цветовете не ми харесват и точка по въпроса. Снимам в RAW и колкото и да го мъдря, стоят доста убити. Снимам и с 22/2 на М-ка та и засега няма обектив от тези който да го бие в цветоподаването. Чак се чудя дали да не би пък в самото тяло да е проблема.
                        Виж в какво цветово пространство снимаш - sRGB или AdobeRGB. Би трябвало да е в sRGB.
                        Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                        Из "Златния телец"

                        Коментар


                        • #13
                          От: Да си взема ли 85/1.8 на Canon?

                          sRGB e. Fringing-а май е болка на всички светли обективи, но 50 1.8 няма такива аберации в обектите, които са на фокус. Той, за сметка на това има аберации в бокето. Ще поснимам с него да видя дали ще ми допадне като фокусно разстояние и после ще видим.
                          Последно редактирано от axlastro; 21-01-14, 09:12.
                          Александър

                          Коментар


                          • #14
                            От: Да си взема ли 85/1.8 на Canon?

                            Привет, аз също се колебая между 50/1.4 и 85/1.8 - имал съм първия, невероятен обектив със страхотен дефокус и цветове. Работата е там, че ми се ще нещо по-дълго но с все тъй отворена бленда за портрети и акцент на централния обект в снимката. Може ли да споделиш малко повече за хроматичните аберации и ако може малко примерни снимки, ще съм много благодарен По принцип са лесни за корекция, но честно казано много ме дразнят... При 50/1.4 нямаше такива неща, а понеже е много светъл можеше да се правят снимки в почти невероятни условия.

                            Поздрави
                            What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Да си взема ли 85/1.8 на Canon?

                              Ами имам чувството, че колкото е по-къс обектива, толкова по-малко ги има тези аберации. Получават се при снимане на 85/1.8 до 85/ 2.8 , после намаляват значително. Ето снимки, малко са обработени, но на третата снимка ако се вгледаш в белите слушалки на момичето има доста сериозно синьо хало. Това са снимки в относително неконтролирани условия, с изключение на първата, където слънцето е зад един голям батут, който използвахме като дифузьор. Не искам да ти пускам снимки с аберации щото ще те откажа, а обектива не е лош за парите си.

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3110.jpg
Прегледи:1
Размер:86.0 КБ
ID:5555838Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3015.jpg
Прегледи:1
Размер:58.6 КБ
ID:5555839Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3032.jpg
Прегледи:1
Размер:82.8 КБ
ID:5555842Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3025.jpg
Прегледи:1
Размер:115.2 КБ
ID:5555840Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3031.jpg
Прегледи:1
Размер:92.4 КБ
ID:5555841Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3133.jpg
Прегледи:1
Размер:90.2 КБ
ID:5555843

                              Аз лично не харесвам цветоподаването на този обектив и се налага доста корекции да се правят после. Въпреки това има склонност да прави хората виолетови (засилва магентата). Това, предполагам може да се коригира с някакъв розов филтър примерно Skylight. Аз мисля да пробвам с такъв.
                              Последно редактирано от axlastro; 21-01-14, 11:57.
                              Александър

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X