Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фино калибриране на AF - въпроси и отговори

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Фино калибриране на AF - въпроси и отговори

    Здравейте, понеже вече доста тела имат опцията да си донагласяш с точност автофокуса за всеки отделен обектив, ще се радвам в тази тема обсъдим основните положения и проблеми възникващи при тази операция, защото въпросната калибровка далеч не е просто да опънеш една скала с числа копната от нета и да нагласиш фотото под някакъв ъгъл и готово...Да, ама не...
    Задълбах се повечко в материята/това покрай опитите да си калибровам Сигма 10-20/ и нещата са доста по-сложни.
    Та да задам и първите въпроси, на които се надявам да получа и отговори.
    Първото нещо което ме интересува е дали според вас калибрацията веднъж направена е валидна за всякакви разстояния/говорим си за обектив тип zoom, но това едва ли е от съществено значение/, или иначе казано ако си калибрираш обектива залагайки обект на фокус на 1м. от фотоапарата, и след това снимайки на примерно 5м. AF-а дали ще е точен или пък ако го калибрираш след първата настройка на новото разстояние ще иска друга калибрация.
    Този въпрос изниква, поради факти като например, че по-близкия обект ще е вероятно доста по-лесен за фокусиране от апарата от този на по-голямо разстояние.Там се променя светлината, фокусното разстояние и т.н. което при всички случаи няма как AF системата да отчита, защото то просто всеки път ще е различно.
    Втори въпрос...Калибрацията доколкото разбирам май е за едно фокусно разстояние и за една бленда.
    Пример, ако калибрирам въпросната Сигма 10-20 на 10мм. и бленда f4 това май означава, че след това ако снимам на 10мм. и бленда 8 калибровката ще избяга...или пък на 16мм. и 4 бленда отново...
    Това така ли е, или аз нещо не съм разбрал правилно.
    След тези два важни въпроса следва и обединяващия обобщаващ краен въпрос...
    Ако всичко е така, как е най-правилно да се подходи към калибрацията на даден обектив?
    Доколкото разбирам май това с табличката и точните ъгли на наклон и също точното разстояние на което трябва да отстои фотоапарата при пробата за фронт /бек фокус май става много относителна работа, в това число и на сервиз да отиде за калибриране, където те най-вероятно ще направят същата работа със скалата...е може би малко по-прецизно откъм ъгли на разположение и т.н.
    Та в този ред на мисли, ако разсъждавам логично, трябва ли да направя следното нещо.
    Разполагам статива на някакво подходящо място за снимане /в случая някакъв добър пейзаж/ и правя поредица от кадри, като след всеки кадър променям стойностите на калибрацията от -20 до +20 през стъпка 1 и след това гледам на компа, на коя настройка най-ми харесва общия изглед като фокус и рязкост по целия кадър.Паралелно с това предварително нагласям обектива на най-използваните от мен стойности на фокусно разстояние и бленда и не ги пипам при всички опити.
    Какво ще кажете за моите изводи...или я бъркам някъде...
    Последно редактирано от lubashki777; 08-10-14, 11:22.
    NISSAN FOREVER
    -----------------------------------------------------------------------------
    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

  • #2
    От: Фино калибриране на AF - въпроси и отговори

    За калибириране на автофокуса си трябва фокусна скала и статив, с пейзаж няма да стане (на 10мм и бленда 8 примерно и фокус на 2м си отсекъде в хиперфоклано). Калибрирането го правиш на най-отворената бленда. При мен широкия обектив 12-24 Токина (наред с 35/1.8G) беше единствения без нужда от калибриране с Д7000.

    Не виждам как затворена бленда ще ти измести фокуса, по-скоро ще ти увеличи DOF и ще те излъже.

    И да, фокланото разстояние оказва влияния на калибровката. Аз само един зуум калибрирах - 80-200/2.8 - избрах го да калибрирам на 105мм на разстояние като за портрет. При 80мм имам фронт фокус, при 135-200 бек фокус. Толкоз.
    Jeep Cherokee XJ '95 2.5i

    UaZ 469B

    Коментар


    • #3
      От: Фино калибриране на AF - въпроси и отговори

      Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
      ...
      Първото нещо което ме интересува е дали според вас калибрацията веднъж направена е валидна за всякакви разстояния/говорим си за обектив тип zoom, но това едва ли е от съществено значение/, или иначе казано ако си калибрираш обектива залагайки обект на фокус на 1м. от фотоапарата, и след това снимайки на примерно 5м. AF-а дали ще е точен или пък ако го калибрираш след първата настройка на новото разстояние ще иска друга калибрация...
      Повечето апарати, вероятно и твоя, имат за всяка точка калибриране за максималната дължина на обектива и за минималната. Калибрираш тези двете и си свиркаш, останалото апарата го изчислява.

      Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
      Втори въпрос...Калибрацията доколкото разбирам май е за едно фокусно разстояние и за една бленда.
      Пример, ако калибрирам въпросната Сигма 10-20 на 10мм. и бленда f4 това май означава, че след това ако снимам на 10мм. и бленда 8 калибровката ще избяга...или пък на 16мм. и 4 бленда отново...
      Калибрира се винаги на най-отворената бленда и на фокална дължина поставяща мишената в "центъра" (в дълбочина), за да се избегнат заблуди дължащи се на голяма дълбочина на полето, а не от читав фокус. За твоята сигма това значи доста близо, понеже е широк обектив. В нета е пълно с калкулатори за дълбочина на полето. Според тях - ако сигмата ти е модела 4.5-5.6 - калибрирането при 4.5 и 10мм е най-добре да го направиш на 40см от мишената (40см от матрицата до мишената, не от края на обектива до мишената, но и от края на обектива става). При това положение имаш 10.4см дълбочина на полето пред мишената, и 21см зад (вЕрвай ми, играх си доста. С други разстояния дълбочината зад мишената става метри, което разваля целия тест).

      Ако модела ти е ф3.5цата - тогава при ф3.5 и 10мм гледай да си възможно най-близко, там 35-40см.

      При горната граница на 20мм - ако най-широката бленда ти е 5.6 най-читавото разстояние до мишената ще е 70см. Ако е ф3.5 - 70 до 80см.

      Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
      Ако всичко е така, как е най-правилно да се подходи към калибрацията на даден обектив?
      Доколкото разбирам май това с табличката и точните ъгли на наклон и също точното разстояние на което трябва да отстои фотоапарата при пробата за фронт /бек фокус май става много относителна работа, в това число и на сервиз да отиде за калибриране, където те най-вероятно ще направят същата работа със скалата...е може би малко по-прецизно откъм ъгли на разположение и т.н.
      Вариантите са или от статив с наклонен на 45 градуса надолу да снимаш центъра на разграфена линийка лежаща на земята (по дължина), или ако мишената е на стена а апарата е хоризонтален и точно под прав ъгъл спрямо мишената (не трябва нищо да е наклонено) - просто правиш серия снимки от -20 (или което е там минимума) през 0 до +20 и гледаш коя е най-читава. Отново - статив, добро осветление, дистанционно или самоснимачка.

      Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
      Та в този ред на мисли, ако разсъждавам логично, трябва ли да направя следното нещо.
      Разполагам статива на някакво подходящо място за снимане /в случая някакъв добър пейзаж/ и правя поредица от кадри, като след всеки кадър променям стойностите на калибрацията от -20 до +20 през стъпка 1 и след това гледам на компа, на коя настройка най-ми харесва общия изглед като фокус и рязкост по целия кадър.Паралелно с това предварително нагласям обектива на най-използваните от мен стойности на фокусно разстояние и бленда и не ги пипам при всички опити.
      Да, точно така, но не с пейзаж а с каквато и да е читава мишена на горепосочените разстояния. Банкнота, щрих код, етикет - каквото се сетиш на което апарата ще фокусира читаво.
      Издъних се на Тюринг теста

      Коментар


      • #4
        От: Фино калибриране на AF - въпроси и отговори

        За съжаление поне на Никон d7100 няма калибровка за двата края на фокусното разстояние на обектива, както примерно има на високия клас тела на Канон
        Затова и стои въпроса с калибровката при различните фокусни разстояния на един зум обектив.
        За останалото ще изпробвам какво ще се получи по зададените от Гоблин параметри.Сигмата не е 4.5-5.6, а е 4-5.6, но това са подробности.
        Ще си поиграя малко повечко с опити, и накрая като не стане ще я изпратя във фирмения сервиз за калибриране софтуерно заедно с тялото.
        Закачката обаче е аз да успея да си я наглася...поне в голяма степен
        Последно редактирано от lubashki777; 08-10-14, 17:12.
        NISSAN FOREVER
        -----------------------------------------------------------------------------
        Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

        Коментар


        • #5
          От: Фино калибриране на AF - въпроси и отговори

          Първоначално публикуван от lubashki777 Преглед на мнение
          За съжаление поне на Никон d7100 няма калибровка за двата края на фокусното разстояние на обектива, както примерно има на високия клас тела на Канон ...
          Или като всеки олимпус разполагащ с опцията... свикнал съм на лошо...
          Тогава не знам. Калибрирай някъде по средата, 15мм примерно.
          Издъних се на Тюринг теста

          Коментар


          • #6
            От: Фино калибриране на AF - въпроси и отговори

            Между другото още един въпрос по темата...
            На доста места в нета казват, че не е правилно да се прави снимка на 45градуса наклон, а на 30, че и на 20 дори се препоръчва.Така се виждал докъде стига фокуса по-добре.
            Някой да каже нещо по въпроса...
            NISSAN FOREVER
            -----------------------------------------------------------------------------
            Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

            Коментар


            • #7
              От: Фино калибриране на AF - въпроси и отговори

              Любашки, ето от тук може да си разпечаташ мишената: http://aflenses.ru/articles/backfocus
              Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
              Из "Златния телец"

              Коментар


              • #8
                От: Фино калибриране на AF - въпроси и отговори

                Любо, започва да ми прилича на Mission impossible... Дано да греша, де. Ама си мисля, че логиката сочи към сервизно натаманяване.
                По-добре здрав и богат, отколкото беден, но болен !!!

                Коментар


                • #9
                  От: Фино калибриране на AF - въпроси и отговори

                  Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                  Любашки, ето от тук може да си разпечаташ мишената: http://aflenses.ru/articles/backfocus
                  Благодаря за линка!
                  Освен да си отпечатам скалата, прочетох и какво са обяснили там.Има някои неясноти, но ще се оправя някак/нали съм прочел доста за метода и от други източници /

                  Първоначално публикуван от a100 Преглед на мнение
                  Любо, започва да ми прилича на Mission impossible... Дано да греша, де.
                  Първоначално публикуван от a100 Преглед на мнение
                  Ама си мисля, че логиката сочи към сервизно натаманяване.


                  Може и до там да се стигне.Вчера говорих със фирмения сервиз на Сигма и човека ми обясни подробно в какво се състои самото калибриране и разбрах най-важното, че всъщност калибрират обектива към отклонението което дава фотоапарата, което означава, че настройката на апарата към друг обектив, който си дава точен фокус няма да се промени. Или иначе казано, те просто изравняват разликите в стойностите на отклонение софтуерно на обектива, като ги изравняват с тези на фотоапарата.
                  Идеята както писах и по-горе е, аз да си поиграя и да се опитам да постигна някакъв поне задоволителен резултат сам.Най-лесното е да го изпратя и да ми го "натаманят" както казваш...

                  Поздрави!
                  NISSAN FOREVER
                  -----------------------------------------------------------------------------
                  Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                  Коментар


                  • #10
                    От: Фино калибриране на AF - въпроси и отговори

                    Имам предвид, че вариото е доста по-сложно за калибриране от твърдия обектив. Имах един такъв проблем с един тамрон 17-50/2,8, който ковеше на д300, обаче се е..ваше на д7100. Пробвах да го калибрирам, играх си 2-3 дена, После реших, че това не е моя обектив и го продадох. Впоследствие се оказа, че грешката е в ЗАУ-то, настройките за фокусиране бяха пообъркани... . Сетне си взех една 50-ка на 1.8 и едно дълго туристическо варио 18-200 първа версия ... И те така. Като идваш насам, обади се да пробваш рибешкото око.
                    ПС: На някой да му трябва Никор 18-200 VR, че остана сираче (не се връзва с д600)?
                    По-добре здрав и богат, отколкото беден, но болен !!!

                    Коментар


                    • #11
                      От: Фино калибриране на AF - въпроси и отговори

                      Първоначално публикуван от a100 Преглед на мнение
                      Имам предвид, че вариото е доста по-сложно за калибриране от твърдия обектив. Имах един такъв проблем с един тамрон 17-50/2,8, който ковеше на д300, обаче се е..ваше на д7100. Пробвах да го калибрирам, играх си 2-3 дена, После реших, че това не е моя обектив и го продадох. Впоследствие се оказа, че грешката е в ЗАУ-то, настройките за фокусиране бяха пообъркани... . Сетне си взех една 50-ка на 1.8 и едно дълго туристическо варио 18-200 първа версия ... И те така. Като идваш насам, обади се да пробваш рибешкото око.
                      ПС: На някой да му трябва Никор 18-200 VR, че остана сираче (не се връзва с д600)?
                      Как преценяваш като качество на заснемане/най-вече рязкостта/ при 18-200 спрямо 18-105...?
                      NISSAN FOREVER
                      -----------------------------------------------------------------------------
                      Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Фино калибриране на AF - въпроси и отговори

                        Според мен (не, че съм кой знае какъв спец, де), 18-105 е една идея по-рязък от 18 200. Иде реч за до към 80-90 мм, след това маже. Там идва ред на по-дългия, който държи рязък образ до към 150. Пак казвам - това е мое мнение. И двата си имат предимства и недостатъци...
                        По-добре здрав и богат, отколкото беден, но болен !!!

                        Коментар


                        • #13
                          От: Фино калибриране на AF - въпроси и отговори

                          Първоначално публикуван от a100 Преглед на мнение
                          Според мен (не, че съм кой знае какъв спец, де), 18-105 е една идея по-рязък от 18 200. Иде реч за до към 80-90 мм, след това маже. Там идва ред на по-дългия, който държи рязък образ до към 150. Пак казвам - това е мое мнение. И двата си имат предимства и недостатъци...
                          Точно така е.
                          Имал съм и първата и втората версия (VRII). Втория определено е по-добър. Горе долу толкова, колкото е разликата в цените на двата.
                          За мен обаче най-добрия универсален обектив за кроп, от всички системи е Никонския 18-300 - уникален, като се има предвид кратността на вариото.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Фино калибриране на AF - въпроси и отговори

                            Първоначално публикуван от radikyokushin Преглед на мнение
                            Точно така е.
                            Имал съм и първата и втората версия (VRII). Втория определено е по-добър. Горе долу толкова, колкото е разликата в цените на двата.
                            За мен обаче най-добрия универсален обектив за кроп, от всички системи е Никонския 18-300 - уникален, като се има предвид кратността на вариото.
                            Ради, бях се засилил за 18-300, ама е много голям камък (кило и нещо май). Нещо не се върза с понятието "туристически".
                            По-добре здрав и богат, отколкото беден, но болен !!!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Фино калибриране на AF - въпроси и отговори

                              Първоначално публикуван от a100 Преглед на мнение
                              Ради, бях се засилил за 18-300, ама е много голям камък (кило и нещо май). Нещо не се върза с понятието "туристически".
                              Сега нали си с ФФ - пробвай 24-70 или пък 70-200 2.8 да видиш какво е туч , 18-300 ще ти се види като детска играчка...
                              Шегата настрана - че е тежък тежък е, ама да имаш на един обектив от 18 до 300 мм (което при Никон-ския кроп са 27-450мм приравнено към ФФ) и то при качеството, което дава точно този обектив, направо е върха...
                              Сега често се сещам за този обектив и ми се ще да имаше един такъв за 5D-то...

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X