Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Автоматично разпознаване и отделяне на размазани снимки - има ли такъв софтуер?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Автоматично разпознаване и отделяне на размазани снимки - има ли такъв софтуер?

    Здравейте, имам въпрос - има ли софтуер, който автоматично да може да разпознае и отдели (филтрира, премахне) размазани снимки?Имам пред вид това - бач обработка на много снимки и филтрирането им по определени критерии като "размазани". Разбира се, в художествената фотография размазването е по-скоро художествен ефект, говоря за размазване от мръдване основно.

  • #2
    От: Автоматично разпознаване и отделяне на размазани снимки - има ли такъв софтуер?

    Последния Фотошоп има някакъв инструмент за "оправяне" на размазани снимки, който според случая (снимката) работи или добре, или никак.

    За бач - няма софт който да го направи с анализ. А и да имаше би отнело много време. Лайтрум може да се параметрира при внасяне да разделя снимките по избрани параметри, на теория ако му зададеш да отдели всички снимки при които "скорост <= Фокална дължина в мм" има шансове да набара повечето.

    Това горното ще е за фулфрейм, при АПС-Ц ще е "Скорост <= (Фокална дължина в мм)х1.6", за м43 ще е "Скорост <= (Фокална дължина в мм)х2". Така ще имаш грубо сортиране. Но така или иначе и отделените ще трябва да ги прегледаш по някое време.

    Ето тук някакъв момък си е играл с подобни варианти.

    Предполагам същата работа може да се нагоди и с някакъв скрипт който да чете метаданните от всяка снимка при внасянето и, но хич не ги разбирам тия работи.
    Издъних се на Тюринг теста

    Коментар


    • #3
      От: Автоматично разпознаване и отделяне на размазани снимки - има ли такъв софтуер?

      Твърде индивидуално е, много е сложно да се систематизира по формален критерии. Може би, ако се добави малко във фърмуера на един апарат и даден собственик направи поредица от кадри, ще може да се прецени кога е близо до границата и кога не. Иначе установих, че твърде много зависи от конкретният човек и ръка... Аз например, снимам с 300мм. на 1.5 кроп фактор на 1/80 без стабилизация без проблем..., т.е. под 20% брак... Има обаче един човек който на толкова не може да снима с 50мм. и си го знае, болен е от Паркинсон. Та е твърде индивидуално.

      Гледал съм демонстрация на софтуер за военните, който от размазана снимка на вертолет, вади идеални надписи... Само че нямам линк... :-)
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #4
        От: Автоматично разпознаване и отделяне на размазани снимки - има ли такъв софтуер?

        Така си е, но да речем че може да се извади някаква зависимост ако говорим само за един фотограф - както май е в случая. Може да се прецени как и кога ги "мътнее" най-често.

        Проблемът е че освен ако не говорим буквално за хиляди снимки, не си струва разправията.

        Ако аз трябваше да се справям с "подръчни" средства - просто в Пикасата бих сложил пойнтъра на мишката над жълтата звездичка, после с бутон дясна стрелка на клавиатурата - бързо бързо минавам снимка по снимка, маркирам със звездичката лошите снимки, после като стигна до края - избирам всички маркирани със звездичката и ги изтривам.

        Още по-бързо е просто боравене с бутон дясна стрелка и бутон "delete", но там като се засиля неминуемо по рефлекс трия и хубави снимки Затова предпочитам да си ги маркирам, така ако маркирам погрешно мога да размаркирам.

        А за военните - еххх... Аз още сънувам тая антиснайперна система дето я бяха изкарали французите, дето я бяха пуснали в продажба в "скопен" вариант за граждански цели, да засича папараци по отблясъка на обектива.
        Издъних се на Тюринг теста

        Коментар


        • #5
          От: Автоматично разпознаване и отделяне на размазани снимки - има ли такъв софтуер?

          Хи, хи, искам и аз..., само малка корекция, не е по отблясъка... т.е. не се бърка от стъкла и огледала... Но е твърде специфично и не ми се ще да го пиша тук...
          VPetrov.photography

          Коментар


          • #6
            От: Автоматично разпознаване и отделяне на размазани снимки - има ли такъв софтуер?

            Първоначално публикуван от 100yanov Преглед на мнение
            Здравейте, имам въпрос - има ли софтуер, който автоматично да може да разпознае и отдели (филтрира, премахне) размазани снимки?Имам пред вид това - бач обработка на много снимки и филтрирането им по определени критерии като "размазани". Разбира се, в художествената фотография размазването е по-скоро художествен ефект, говоря за размазване от мръдване основно.
            Не ми се вярва да има такъв софтуер, който да познава самия кадър за размазвания, особено като вземе предвид че дефокуса се използва във фотографията като ефект. Трябва да e доста интелигентна тая програма. Както казва Goblin с много програми можеш да си правиш разнообразни филтри, но основно на базата на EXIF. Пък и едва ли снимаш толкова хиляди снимки, че да няма начин да отхвърлиш лошите снимки сравнително бързо. Аз ползвам Lightroom и преглеждам снимките една по една - флаг-вам ги с натискане на P, после останалите които не съм харесал трия (или местя). Още една селекция и така - лесно и бързо. Всяко програма може да го прави - Picasa със сигурност чрез звездичките (favourites) май се водят. С по-сложните като Lightroom можеш да оценяваш снимки, да ги тагваш, да им слагаш различен цвят и т.н.
            LZ2NKM

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X