Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Бърз въпрос за 2 обектива Tamron

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Бърз въпрос за 2 обектива Tamron

    Здравейте, приятел ще ми идва на гости, има 2 излишни обектива и се чудим дали ще работят коректно на моето D3200. Обективите са напълно механични :
    1 ) модел - Tamron SP 28-80mm F/3.5-4.2 Model 27A
    2) Tamron Adaptall 2 80-210mm F/3.8-4 Model 103A

    Та, попринцип си щракам в "ръчно" и не ми е особен проблем да ползвам напълно механични обективи. Притесняват ме следните моменти:
    1) фокуса - дали ще го догаждам всеки път в желаната позиция .
    2) апарата, ще може ли да измерва "бялото" или ще трябва аз да го преценявам ;
    3) най-интересният момент е дали ще работи скалата която индикира дали снимката е преекспонирана или неекспонирана, нали се сещата "+" и "-" дето се гледат във визьора.

    * най-вече ме интересува, дали ще може изобщо физически 2-та обектива да създават изображение в/у матрицата

    Абе като цяло е това, обективите, евентуално ще ми ги даде за малко пари, само дето не знам дали да му казвам да ги мъкне излишно с него (ще идва от Щатите).


    Поздрави !
    п.п. гледам има някакви чипове по ибей за безмоторни обективи, с такова ще заработят ли нормално с апарата ?

  • #2
    От: Бърз въпрос за 2 обектива Tamron

    Ако имат пръстен за ръчен фокус и за бленда - ще си работят човешки. Фокуса ще трябва да преценяваш на око в окуляра, или в режим Live View на екрана, особено ако има опция "Лупа".

    Цветовия баланс ще е според зависи. Експозицията ще е горе-долу вярна, достатъчно вярна за да не е проблем. Апарата ще трябва да е в ръчен режим на фокусиране, в режим А ако искаш сам да наглася скоростта. Възможно е ако обективите отварят много (под 2.8 примерно) експозицията да избяга към недоекспониране с мъничко. Обективите ще трябва да са в режим ръчна бленда, а не "А" (ако имат такъв).

    При монтирането се оглеждай внимателно какво стърчи от обективите (разни палчета за управление на блендата, ала бала), да не направят беля по апарата при слагането. Според поколението някои имат, някои нямат.

    Чиповете за сега ги остави.
    Издъних се на Тюринг теста

    Коментар


    • #3
      От: Бърз въпрос за 2 обектива Tamron

      Точно теб чаках . Ами тогава, ще му кажа да ги донесе пък ще видим. Сега говорихме по скайпа и каза, че за 80-210 е взел чип. Пробвали са го преди време на Д5100 и работел нормално. За малко пари може и да се навия да ги взема, особено "дългия".

      Поздрави !
      Последно редактирано от I.Stoyanov; 16-11-13, 20:57.

      Коментар


      • #4
        От: Бърз въпрос за 2 обектива Tamron

        Такаа. Вече въпроса е за 1 обектив и по-конкретно 80-210мм. След като вчера Goblin ми даде отговор на повечето въпроси, за което искрено му благодаря, стигнах до становището, че ми трябва нещо по-дълго, което ще го ползвам достатъчно рядко, че да може да прежаля автофокуса. Сега остана последното нещо, което ме чопли, а именно дали да взимам чип. Goblin каза, че няма няблюдения в/у подобен чип (глухарче). Четох разни мнения из чуждите форуми и повечето хора са на мнение, че почти е безмислен този чип.
        В началото аз си го представяхтака - слагаш чип = виждаш на самото тяло кога обектът е на фокус (светва лампичка). Ала се оказва, че лампата светва, но не стойностите които покрива на фокуса са прекомерно големи или лапичката свети, ама орентировъчно. В този случай, по-добре да не се заигравам с чип, поне засега.
        - следващият момент с чипа е дали БЕЗ него скалата за "меренето" по която се ръководя дали обекта е в "нормална" експозиция спрямо скорост и бленда ще показва коректни стойности, макар, че невиждам как след като блендата се настройва ръчно. Апарата как ще направи изчисленията за експозицията на обекта без да знае стойността на третата компонента (блендата) . Та тук вече е по-серионият проблем, щото почти във всяка ситуация след като задам исо, бленда и скорост според моите виждания и сравня със скалта винаги има леки корекции, докато скалата покаже 0 . Дали с чипа нещата ще стоят така, те т'ва е въпроса

        Поздрави !

        Коментар


        • #5
          От: Бърз въпрос за 2 обектива Tamron

          За тия чипове - на знам какво правят и за какво са. Ако обектива си има гривна за блендата си снимаш на Р - апаратът си прави меренето на скоростта. Блендата си е твоя работа. Единствено с много широки обективи и рибешки очи мереното може да бърка и да трябва да компенсираш (поне от моя опит с 350D и рибешко око). Но от опита ми с ръчен 50 мм (100 мм на 4/3) никога не е имало проблеми с меренето. Само трябва да си направя фокуса, което е сложното.

          Фокусът, обаче, си е цяла отделна история. Ръчния ми обектив на практика беше неизползваем на DSLR Olympus Е-620 през отпичния визьор. Единствения начин за фокус е през LV-то с увеличение на фокус зоната. Подобна е историята и с другия ДСЛР, който ми се намира наоколо - Canon 350D (ама неговия визьор си е по-лош от 620-ката). Снимал съм с D800 и там визьора е като на кино - да, на такъв апарат се фокусира добре - честно казано ако имах такова FF тяло почти сигурно щях да ползвам само стари, твърди ръчно фокусни обективи (поне широките). С другите ми м43 тела за да фокусирам винаги трябваше да включвам на лупа фокус зоната. Сега с Е-М5-цата е малко по-лесно заради хубавия визьор и дисплей, но дори и с него се налага за точен фокус за увеличиш - там поне е лесно - настройва се един Fn бутон, който да увеличава фокусната точка и в комбинация с вградената стабилизация е много лесно да фокусираш...

          Между другото, понеже май много хора се увличат по М режимите, да си кажа, че аз снимам основно на А, с авто ISO. Имам достатъчно вяра в електрониката на камерата, за да си пълня главата с ненужни неща. Моята фотография е такава, че нямам много време да ги нагласям, и така оставям хардуера да ги мисли тези параметри...
          LZ2NKM

          Коментар


          • #6
            От: Бърз въпрос за 2 обектива Tamron

            Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение
            За тия чипове - на знам какво правят и за какво са. Ако обектива си има гривна за блендата си снимаш на Р - апаратът си прави меренето на скоростта. Блендата си е твоя работа. Единствено с много широки обективи и рибешки очи мереното може да бърка и да трябва да компенсираш (поне от моя опит с 350D и рибешко око). Но от опита ми с ръчен 50 мм (100 мм на 4/3) никога не е имало проблеми с меренето. Само трябва да си направя фокуса, което е сложното.

            Фокусът, обаче, си е цяла отделна история. Ръчния ми обектив на практика беше неизползваем на DSLR Olympus Е-620 през отпичния визьор. Единствения начин за фокус е през LV-то с увеличение на фокус зоната. Подобна е историята и с другия ДСЛР, който ми се намира наоколо - Canon 350D (ама неговия визьор си е по-лош от 620-ката). Снимал съм с D800 и там визьора е като на кино - да, на такъв апарат се фокусира добре - честно казано ако имах такова FF тяло почти сигурно щях да ползвам само стари, твърди ръчно фокусни обективи (поне широките). С другите ми м43 тела за да фокусирам винаги трябваше да включвам на лупа фокус зоната. Сега с Е-М5-цата е малко по-лесно заради хубавия визьор и дисплей, но дори и с него се налага за точен фокус за увеличиш - там поне е лесно - настройва се един Fn бутон, който да увеличава фокусната точка и в комбинация с вградената стабилизация е много лесно да фокусираш...

            Между другото, понеже май много хора се увличат по М режимите, да си кажа, че аз снимам основно на А, с авто ISO. Имам достатъчно вяра в електрониката на камерата, за да си пълня главата с ненужни неща. Моята фотография е такава, че нямам много време да ги нагласям, и така оставям хардуера да ги мисли тези параметри...
            Интересно за мен следния казус.При снимане в режим А/говорим не Auto,а режим приоритет на бленда!!!/,и апарата е настроен на автоматично исо какво се случва по подразбиране?
            1. Софтуера се придържа към минимално възможно исо,а компенсира с изменение на скоростта?
            2.Софтуера първо компенсира с исо...а после дооправя нещата със скоростта?
            3.Въобще някой дали е наясно с т. 1 и 2?
            Момента хич не е за пренебрегване,защото в определени моменти може софтуера да помпи исото,а реално кадъра да е реализируем на други настройки с по-ниска скорост да речем!!!
            Да ви кажа честно...май аз лично пък предпочитам да не се доверявам много на софтуера.Вярно е,че си иска време за настройване и за моментен кадър е малко трудно да се уцели от първия път/това за съжаление може да означава изтърване на момента/,но според мен при добро познаване на техниката това се изчиства в доста големи граници.
            Е...разбира се,всеки си има тертип на снимане,а и марките фотоапарати са различни и софтуерите им са различни....
            Все пак горния казус е интересен...
            Поздрави!
            NISSAN FOREVER
            -----------------------------------------------------------------------------
            Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

            Коментар


            • #7
              От: Бърз въпрос за 2 обектива Tamron

              Добър въпрос. Винаги на авто-исо поне докато не стане съвсем тъмно ми държи скоростта на добри стойности за да няма размазване и досега не съм се интересувал подробно. Ето какво намерих сега в нета за олимпус Е-М5:

              The algorithm for adjusting exposure in decreasing light using aperture priority and auto ISO is as follows:

              1. shutter slows down to a predetermined limit
              2. then ISO goes up to max ISO (menu E: ISO-Auto Set)
              3. then shutter speed goes below predetermined limit

              For the Olympus 45mm f/1.8 lens the predetermined limit is 1/(2FL) or 1/100.
              For the Panasonic 20mm f/1.7 lens the predetermined limit is 1/(3FL) or 1/60.
              Предполагам, че и при другите производители алгоритъма на смятане е същия - за 40 мм на FF поне 1/40 и оттам вдига исо-то, за да държи скоростта над тая стойност.

              Във форума, където го намерих имаше разбира се, мнения като твоето, че е глупаво да вдига ИСО-то, след като стабилизацията спокойно може да ти осигури острота при 1/15, дори до 50мм. Това е вярно, обаче само за статични обекти. Ако снимаш репортаж със стандартен обектив, то трябва да държиш скоростта на над 1/60 или дори 1/100 щото хората ти се мърдат също. Та зависи от личните предпочитания. Ако имаш време да си промениш исо-то, ако не ти стига скоростта, сигурно е добре да си го задаваш ръчно. Аз също го правя при снимане на статив да речем. Иначе лично мен не ме притеснява особено повишеното ИСО - аз си знам лимита, който ми върши работа и той е зададен в настройките (при E-PL1 800, G3 - 1600, Е-M5 може и до 3200). А решението да снимам на авто-исо го взех преди няколко месеца - до тогава и аз бях на ръчно, като си следях скоростта и променях. Забелязах, че при снимане на много динамични събития това води до грешки - изпускаш кадри, защото си ги размазал, като се усетиш вдигаш, губиш време, ядосваш се, разсейваш се...
              LZ2NKM

              Коментар


              • #8
                От: Бърз въпрос за 2 обектива Tamron

                Сега, аз не се смятам за какъвто и да било специалист, но в началото "лепех" на ръчно, но след като разбрах, че апарата има функця авто исо + ограничение се родих. Настройваш го да ограничава на 1200 исо, примерно и то си слага което е най-подходящо. Ползвам функцията винаги когато снимам някакви животинки, деца или други бързо движещи се и не предсказуеми обекти. АКо стм тръгнал на разходка с джипа и времето е чудесно за снимане или закотвям исо 100 или слага авто, но го ограничавам до 400. Така ми е мирна главата, щото моето тяло след 800 заочва да "шуми" повече и не ме кефи.
                - иначе разбрах, че на М ми се получават най-хубавите снимки, поне за мен стигнах до това разбиране след доста проби. Тук обаче е и моментът да уточня, че при снимане на спортни събития премерно слагам на сортен режим или на P.


                Но темата не е за обсъждане на разните чалъми и похвати на всеки от нас. Въпросът бе за обективчетата. След половин час имам разговор с момчет и ще раша дали да му заръчам и чип. Това което четох в нета е разногласно. Едни са ЗА чипа, други казват, освен че не помага ами и вреди. Та май ще го пропусна за момента и ще взема само 80-210мм с Никонския преходник, пък чипа евентуално ако се наложи, макар че ми е писнало да се разправям с доработки, особено от този сорт. Чипа се леп с моментно лепило на байонета на обектива. Попринцип с моето тяло Д3200 не би следвало да има меране, апарата ще работи само в режим М, така ще е напълно като в старите времена. Вероятно ще остане моментът тялото да "разбира" кога обектът е на фокус и да го отразява на скалата във визьора. Общо взето чипа служи само за мерене и за звуково потвърждаване на фокуса. Засега ще се въздржа да видим как ще работи обектива на тялото пък после ще го мислим.. Като цяло се кефя на ръчно фокусните обктиви, само дето меренето ще е дерт,ма за малко пари толкова, криза е какво да се прави

                Поздрави !

                Коментар


                • #9
                  От: Бърз въпрос за 2 обектива Tamron

                  Ето каква я свърших - взех обектива 80-210мм + чип. Основно нещата стоят така - обектива е втора ръка, но е без следа от употреба, работи изключително мазно и коректно, с две думи - състояние неразличимо от ново. Към обектива има и преходник за Никон с монтиран на него чип. Тук е момента да отбележа, че апарата мери изключително коерктно, звуковото потвържаване на фокуса също е прецизно. При натискане на спусъка на половина и завъртането на фокусния ринг докато не се достигне точния фокус апарата не снима. Т.е. доста лестно става фокусирането, почти като на авто фокус, само дето вместо апарата да върти въря аз .По спецификации обектива е с максимална бленда f3.8, обаче чипа е кодиран на f2.8. Тялото разпознава обектива като твърд. Незнам как, с тази бленда меренето е доста коректно, макар и тялото да си мисли, че е f2.8, а всъщност да е f3.8. Пробвах с компенсация, както на експозицията така и на светкавицата - работи безупречно. Преходника е универсален за всеки Тамрон Адаптал 2, което значи, че мога да взема още стари стъкла за без пари, работещи по-същия начин, амо трябва да се оцели точната компенсация за конкретното стъкло.
                  Харесва ми букето, което прави, направо е супер , рязкостта също е добра, като се има предвид фокусното разстояние.

                  Общото обобщение - добър обектив за малко пари (не чак толкова малко, но все пак), солидна изработка. За обектив с бленда f3.8 на 80мм, ми се струва доста тъмен, но все пак се трае. На затворено САМО със светкавица, при това с компенсация +1 стават снимки. Като цяло изпитвм смесени чувства, най-вече заради това, че е тъмен и в тъмното ще трябва да се ползва само статив, защото на фкусно разстояние 210мм, трябва да се падне на скорост под 1/50, при исо 800 (по-високото не ми допада) . Взех го на смрачаване и не можах да пробвам как ще се държи на по-малка бленда, очаквам още малко острота. АМи засега е това, ще пощракам и ще видим, ако не ме удоволетворява (на крива ракета космоса и е крив ) ще го продам ..

                  Ето малко примери :
                  - всичките са правени набленда f3.8

                  *ISO500 1/320
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC0045.jpg
Прегледи:1
Размер:366.6 КБ
ID:5538810

                  *ISO400 1/125
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC0046.jpg
Прегледи:1
Размер:336.5 КБ
ID:5538811

                  *ISO720 1/160
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC0047.jpg
Прегледи:1
Размер:336.5 КБ
ID:5538812

                  *ISO400 1/60
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC0048.jpg
Прегледи:1
Размер:345.8 КБ
ID:5538813

                  *ISO400 1/60
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC0049.jpg
Прегледи:1
Размер:329.9 КБ
ID:5538814

                  *ISO160 1/160
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC0050.jpg
Прегледи:1
Размер:307.3 КБ
ID:5538815

                  *ISO320 1/160
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC0051.jpg
Прегледи:1
Размер:348.3 КБ
ID:5538816

                  *ISO125 1/125
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC0052.jpg
Прегледи:1
Размер:291.3 КБ
ID:5538817

                  *ISO400 1/125
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC0056.jpg
Прегледи:1
Размер:328.5 КБ
ID:5538818

                  *ISO400 1/80
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC0057.jpg
Прегледи:1
Размер:376.9 КБ
ID:5538819

                  *ISO400 1/60
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC0058.jpg
Прегледи:1
Размер:356.6 КБ
ID:5538820

                  *ISO400 1/60
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC0059.jpg
Прегледи:1
Размер:362.3 КБ
ID:5538821

                  *ISO125 1/80
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC0060.jpg
Прегледи:1
Размер:294.2 КБ
ID:5538822

                  *ISO180 1/30 - това се намира на около 200м от мен, снимано от ръка..
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:_DSC0061.jpg
Прегледи:1
Размер:266.3 КБ
ID:5538823

                  Поздрави и благодаря на всички дали съвет

                  Коментар


                  • #10
                    От: Бърз въпрос за 2 обектива Tamron

                    Не знам дали ще важи и при теб, но с моите преходи има значение дали фокусираш от безкрайност или към безкрайност. В едната посока обикновено фокуса е по-точен.
                    Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                    Из "Златния телец"

                    Коментар


                    • #11
                      От: Бърз въпрос за 2 обектива Tamron

                      Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
                      Не знам дали ще важи и при теб, но с моите преходи има значение дали фокусираш от безкрайност или към безкрайност. В едната посока обикновено фокуса е по-точен.
                      - бях чел за този момент в чудестранни форуми. Засега не мисля, че има доловима разлика, но е възможо при различните форкусни разстояния и при различно отстояние от обекта.

                      Поздрави !
                      п.п. забравих да кажа, че цветопредаването също доста ми допада, направо е супер. Досега експериментрирах и взех да се вюбвам все повече в обективчето
                      Последно редактирано от I.Stoyanov; 19-11-13, 18:20.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Бърз въпрос за 2 обектива Tamron

                        А да попитам - това ми е първият дълъг обектив и в тази връзка как е правилно да се транспортира >? Примерно тръгвам на разходка и знам, че ще ми трябва точно този обектив, как е редно да ги танспортирам монтиран на тялото в чантата или поотделно ?


                        Благодаря

                        Коментар


                        • #13
                          От: Бърз въпрос за 2 обектива Tamron

                          Зависи от чантата. Задължително е обектива да не се "мачка" осово, за да не отиде автофокуса или зума. Ако е истински обектив със скали за разстояние и зум, слагаш на най-прибраното положение от зума и на безкрайност. поставяш капачките и го слагаш да стъпи на д-то. Ако е монтиран на тялото, трябва чантата да го поддържа с нещо, за да не виси на байонета. Дори и монтиран на тялото, пак трябва да е на безкрайност и минимален зум.
                          Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                          Из "Златния телец"

                          Коментар


                          • #14
                            От: Бърз въпрос за 2 обектива Tamron

                            Специално тоя е тип помпа т.е. разстоянието от челната леща до байонета е константно. При това полужение ще го слагам на безкрай и свален от тялото. Просто ме притеснява честото сваляне и слагане на обективи към тялото ..

                            Поздрави и благодарност!

                            Коментар


                            • #15
                              От: Бърз въпрос за 2 обектива Tamron

                              Ами то за това се именува "със сменяема оптика". Не му се плАши толкова.
                              Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                              Из "Златния телец"

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X