Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Програма за обработване на снимки.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Програма за обработване на снимки.

    Не съм човека който може да дава съвети,защото и аз самия се нуждая от тях,но...
    Прави ми впечатление четейки тук/а и в други теми/,че доста хора искат с едно натискане на бутона и 5мин. да обработят 300-500снимки.
    Да ви кажа честно на мен това ми изглежда малко несериозно
    Няма как да се получи нещо сносно като пост обработка при подобно действие,защото никога един усреднен алгоритъм не може да изкара макса от една снимка.
    На един кадър му трябва примерно цвят,на друг му куца експонацията,на трети рязкост и т.н.
    Автоматичната обработка пооправя нещата,но...дори и когато те според софтуера са перфектни ,на мен примерно в много случаи просто не ми допада как изглежда снимката.
    Така се губи и именно творческия момент при обработката.
    Според скромното ми виждане,процеса е следния:
    1. Максимално добре издържана технически снимка/т.е. напъни на фотографа още при снимането-това означава като видиш снимката да си кажеш-"тази е супер и дори не и трябва никаква обработка"/
    2.Отсяване предварително на плявата
    3.Обработка със качествен софтуер,но всеки кадър самостоятелно!
    Така и само така може да се постигне някакъв добър резултат на краен продукт.Говорим добър...от техническа гледна точка!
    Всъщност...след доброто познаване на техниката с която човек снима/което е първата и основната предпоставка за добра снимка/,е...да се научи да прави добра композиция!
    Това е трудното,защото една супер технически издържана снимка...далеч не може да се нарече "ДОБРА"...
    Та...според мен трябва да се набляга именно там.На композицията,където си проличава дали един фотограф е творец...или поредния щракаджия с хубав фотоапарат!
    След като има човек в един кадър добро техническо изпълнение и добра композиция...пост обработката само ще подчертае прекрасния кадър правейки го невероятен!
    Към това трябва да се стремим...останалото е,както има един лаф"да се изходим...че после да се мъчим да го замазваме"...
    Поздрави на всички!
    NISSAN FOREVER
    -----------------------------------------------------------------------------
    Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

    Коментар


    • #77
      От: Програма за обработване на снимки.

      Зная само, че преди време, когато снимах на филм имах много по-голям процент ставащи кадри отколкото сега при стотици...
      Освен това филмовите кадри не са минавали през обработка за разлика от сега със съответният разход на време породен от нея.
      Та някак в мой личен план не виждам ползата от щтракането.
      Дори бих бил по-краен в самооценката си - едно време снимах. Сега се хващам, че просто щтракам.
      Враг усраине

      Коментар


      • #78
        От: Програма за обработване на снимки.

        Първоначално публикуван от Esper Преглед на мнение
        Зная само, че преди време, когато снимах на филм имах много по-голям процент ставащи кадри отколкото сега при стотици...
        Освен това филмовите кадри не са минавали през обработка за разлика от сега със съответният разход на време породен от нея.
        Та някак в мой личен план не виждам ползата от щтракането.
        Дори бих бил по-краен в самооценката си - едно време снимах. Сега се хващам, че просто щтракам.
        Според мен точно там се крие разковничето.Успокоени,че веднага виждаме резултата/само ,че...на малкото дисплейче нищо не се види в детайли и после на компа се хващаш за глава на моменти/,щракаме на воля с идеята ,че после трием и пак щракаме.В условията на лентовата фотография...нещата стоят съвсем по друг начин.Там премисляш и внимаваш...впрягаш си акъла и знанията и..не чакаш софтуера на фотоапарата да ти дооправи снимката.Виждаш резултата едва след като вече е късно за корекции и момента е отминал!
        Затова...сега щракаме с хиляди кадри...
        Другото което е...да не забравяме,че/мое лично мнение де/,качеството при лентовата фотография,има още много вода да изтече докато се достигне с цифровия фотоапарат...еле пък с тия от средните,ниските класове,а да не говорим за сапунерките!
        Затова и...аз лично се придържам към едно простичко правило,казано ми от хората ,които за първи път ме ограмотяваха във фотографията ,а именно...Трябва да се стремим да направим толкова хубава снимка,че виждайки я да си кажем ,че е страхотна и дори няма нужда от допълнителна обработка.След това с постобработката...просто такъв кадър става перфектен/като техническо изпълнение разбира се де/.
        Ако само щракаме...и се надяваме да оправим мазалото със софтуер после...нищо не правим!
        Както писах и по-горе обаче има и нещо по-важно от техническото изпълнение.Това е именно композицията и погледа....това прави една снимка шедьовър,само,че...то пък липсва на повечето снимащи.Това е трудното и...дори и с по-калпав апарат да е снимано има ли го...снимката е много по-ценна!
        Поздрави!
        NISSAN FOREVER
        -----------------------------------------------------------------------------
        Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

        Коментар


        • #79
          От: Програма за обработване на снимки.

          Мда...
          Не е истина колко хора накупуваха DSLR-и с които просто цъкат!
          Не че едно време цените на лентовите тела бяха ниско но въобще не може да се прави сравнение със съвременните тела за хиляди левове, които се демодират след няколко години.
          А хубавата снимка е била хубава и на филм!
          Уф, да се спрем до тук че това няма нищо общо с темата.

          Я да попитам ползващите RawTherapee - нахвалиха ми я, компилирах я обаче се оказа, че не чете RAW файловете от новите X-Trans матрици на Fuji.
          Ползвам последната версия.
          UFRaw обаче си работи с тези файлове - Digikam го ползва и си ги обработва нормално.
          Диджикама обаче никога не съм го харесвал за обработка - само за организация на снимки...
          Има ли начин да се каже на терапията на ползва UFRaw енджина вместо вграденият за този тип файлове?
          Или чакане на нова версия му е майката?
          Странно е че не са го включили вече - X-Trans матриците са от началото на годината и не са чак толкова нови.
          Враг усраине

          Коментар


          • #80
            От: Програма за обработване на снимки.

            Малко прибързано съм писал горе - UFRaw също не работи с RAW формата новите сензори на Фуджи.
            Показва само привюто от RAW - нищо повече.
            Изобщо познат и дискутиран проблем. За сега няма нейтив линукс приложение, което да обработва този тип RAF файлове.
            Моделите ползващи този сензор са X20, X100s, X-Pro1, X-E1... Абе май всички нови модели на X-серията.
            Явно ще се чака.
            Враг усраине

            Коментар

            Активност за темата

            Свий

            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

            Зареждам...
            X