Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Снимане на монитор - въпрос...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Снимане на монитор - въпрос...

    Първоначално публикуван от stojan_defender-a Преглед на мнение
    Има едно явление при снимане на монитор с каквото и да било(камера, фотоапарат, GSM) той излиза на черно-бели ленти като зебра. Е това защо става така?
    Стояне, след като разбра принципа на работа на телевизора, монитора и фотоапарата, предполагам, че с по-леко сърце ще ползваш клавиша PrintScreen от клавиатурата.

    Коментар


    • #17
      От: Снимане на монитор - въпрос...

      Най-общо казано стандартът PAL е на 25 кадъра в секунда, а NTSC е на 30. Има два вида сканиране - прогресивно (progressive - последователно изобразяване "ред по ред") и "преплетено" (interlaced - не знам точно как да го преведа, но изобразява първо четните редове, а после нечетните). Разликата е в начина, по който се изобразява картината ("цъкнете" за да видите):

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:p.gif
Прегледи:1
Размер:16.6 КБ
ID:5212194Натиснете снимката за да я уголемите

Име:i.gif
Прегледи:1
Размер:30.0 КБ
ID:5212195

      Сега по-подробно стандартите:

      50i (i стои за "interlaced") - 50 преплетени кадъра са 25 реални. На този принцип работят стандартите PAL и SECAM

      60i - 59.94 преплетени кадъра или 29.97 реални. Това е стандартът на NTSC телевизията

      24p - популярният от киното "24 кадъра в секунда" стандарт използващ прогресивно сканиране. Използва се от 1920г и до днес. Неправилно хората го използват и когато говорят за телевизията. Когато филмът трябва да се конвертира за телевизия, то при NTSC кадрите се намаляват до 23.98, а при PAL се увеличават до 25.

      25p - формат за прогресивно сканиране, който е създаден за съвместимост между кино филмите и PAL стандарта. За съвместимост с NTSC трябва кадрите да се намалят до 24.

      30p - остарял стандарт, който е използван в киното за кратък период от време.

      50p и 60p - това са популярните наскоро HDTV стандарти, заради които ни продават новите телевизори.

      72p - експериментален стандарт, който може би ще ни продават в бъдеще.


      LCD и плазмените телевизори и монитори поддържат САМО прогресивно сканиране. Вече "старите" CRT дисплеи поддържат и interlaced.

      Толкова за "кадрите в секунда". Сега идва по-важното - честотата на опресняване на екрана. Тя се мери в херци (Hz). При телевизорите хората рядко се интересуват, но при мониторите честотата на опресняване е популярна - обикновено върви в интервала между 60 и 100 херца.

      Честотата на опресняване ни казва колко дискретни кадъра ще бъдат показани за една секунда на екрана. Трябва да се прави разлика между "frame rate" (кадри в секунда) и "refresh rate" (честота на опресняване).

      Ако например имате телевизор с честота на опресняване 72Hz показващ 24 кадъра в секунда, то това означава, че всеки един кадър ще се изобразява точно по три пъти във всяка 1/24 от секундата.

      Стандартно NTSC телевизорите използват 60Hz (при 30 кадъра, т.е. всеки кадър се изобразява два пъти в 1/30 от секундата), а PAL телевизорите използват 50Hz (при 25 кадъра, т.е. отново всеки кадър се изобразява два пъти).

      Когато работите с компютър обаче толкова ниски честота на опресняване е неприемлива - обикновено ги усещате като "трептене". Затова при гледане от близо се препоръчва честота на опресняване 85Hz или по възможност 100Hz. Естествено при по-голяма разделителна способност (познатите "пиксели по хоризонтала и вертикала") се изисква повече "усилие" за опресняването и най-високите честоти не са възможни за най-високите разделителни способности.

      За човешкото око е прието, че движението е напълно гладко при 24 кадъра в секунда. При по-малко вече се усеща накъсване на картината. "Мигането на екрана" пък се появява осезаемо при по-малко от 50Hz, когато гледаме отдалеч. От близо вече казах, че са нужни повече.

      За фотографията по-горе хората се изказаха. Следва да се спомене обаче, че там ефекта се получава заради "честотата на опресняване", а не заради "кадрите в секунда". Изпробвайте - сложете два монитора един до друг. Единият да бъде на 60Hz, а другия на 100Hz. След това ги снимайте с видео камера и проверете резултата. Ще видите, че "черните ленти" и мигането ще се вижда по-отчетливо на монитора с по-малко херци.

      Последно по HDTV стандартите - продават се телевизори с 720p и 1080p, като могат да бъдат на различни херци (търсете с повече - не ги пише по брошурите обаче, за да "не ви затормозяват" с "излишна" информация - хохо). Преди имаше и 1080i стандарт. Разликата между 720p и 1080p e в разделителната способност. Имайте в предвид, че HD телевизиите са на 720p. Засега единствено BlueRay дисковете (скъпо удоволствие) и компютърните игри на Playstation и XBox360 могат да поддържат 1080p.

      Източник: знания през годините + силна подкрепа от Wikipedia

      След като ви отегчих до смърт - нека сега и да попитам - интересно ми е дали има разлика във фотографирането на екран при interlaced и progressive сканиране?
      Последно редактирано от Filthy@JvruceR; 24-09-10, 23:01.

      Коментар


      • #18
        От: Снимане на монитор - въпрос...

        Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
        Стояне, след като разбра принципа на работа на телевизора, монитора и фотоапарата, предполагам, че с по-леко сърце ще ползваш клавиша PrintScreen от клавиатурата.

        Еееее, Вени, сига беееее.
        Тъкмо мислех да си лягам, а сега се разсъних...
        Оооох, насълзиха ми се очите

        П.П. Извинете за оффтопика, ама то не се издържа

        Коментар


        • #19
          От: Снимане на монитор - въпрос...

          Здравейте! След доста подробното теоретично обяснение за начина на получаване на изоброжението на различните по стандарт и вид екрани,се сетих че снимките които съм правил с лентов фотоапарат и с цифров апарат не са от един и същи вид екран.Тези които пуснах в първия ми пост са правени от LCD ТВ-р с цифрова техника/камерофон/,а тези направени с лентовия "Зенит" от кинескопен/CRT/ ТВ-р.Кражбата на GSM-а ми/от моделистката изложба-има "прибрани" хора/,ми попречи /за около месец и нещо/ да пробвам да снимам с цифров фотоапарат от кинескопен ТВ-р.Отскоро се поднових с нов камерофон СЕ-САТИО/12МП/-трябваха ми и телефон и "фотоапарат" и вече успях да направя пробите.Ето какво се получи:



          Понеже нямам скенер,за да Ви покажа снимки направени със "Зенит"-а/за тези на които тази марка не им говори нищо-това е любителски клас огледално -рефлексен руски фотоапарат/,реших да ги преснема със "СЕ-САТИО"-то и ...Ето и няколко примерни кадъра:



          Тези снимки са направени с фотолента "ФУДЖИ.СУПИРИЯ 200 АСА" на скорост 1/30-та и бленда 4 или 2,8 според яркостта на екрана.Снимките с телефонната камера са според "мнението " на автоматиката/но пак при скорост в интервала 1/15-1/30та/.
          При сравняване на снимките,това което забелязвам е:
          -При снимки с лентов апарат от кинескопен екран,ивиците/от смяна на кадри или опресняването им/ са тънки,движещи се по диагонала от ляво на дясно и отдолу нагоре.
          -При снимки с цифров апарат от кинескопен екран ,същия тип ивици са хоризонтални,по-широки и по-видими.
          -При снимане на LCD ТВ-р/екран/ с цифров апарат,ивиците почти не се забелязват/може да се каже ,че ги няма/.Предполагам ,че същия резултат ще се получи и ако се снима с лентов апарат,но не съм го пробвал .
          Това са "ефектите" при моите опити и снимки,а при Вас има ли големи разлики в сравнение с показаните от мен снимки?
          Лада-2107 , 1.5л, 1989г

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X