Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Персеиди

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Персеиди

    Здравейте, знам че е малко изтъркана тема, но ако има желаещи да се организираме нещо за Персеидите около София, предлагайте. Идеята ми е да си намеря някакво място, което освен небето да има и други интересни неща, за да се получи нощен пейзаж. Малко не се сещам къде може да се зареди човек - някаква интересна сграда, евентуално езеро/язовир ми идват на ум. И разбира се, ако се намерят и други луди като мен.

    П.П. Сега видях, че има подобна тема, ако желаят модераторите да слеят мнението ми към нея.
    Александър

  • #2
    От: Персеиди

    Никой ли няма да ходи да снима?
    Александър

    Коментар


    • #3
      От: Персеиди

      Преди две години се бяхме заредили на Витоша, пътя Бистрица-Железница, на 150 метра преди Железница. Осветление по пътя нямаше, беше доволно тъмно за да може да се вижда ясно нощното небе. Поляната е голяма, има къде да се отбие колата за да не пречи на пътя.

      Качвали сме се няколко пъти и над Войнеговци, също е достатъчно тъмно и се вижда добре, но за там с лека кола не става.
      Снимки не се получиха, но разходките определено си заслужаваха.

      Аз бих се рзходил да погледам.
      Аз не вярвам в чудеса!
      Разчитам на тях!

      Коментар


      • #4
        От: Персеиди

        Ами аз нямам джипка в момента Ако искаш пиши на лично да се разберем, аз ще нося техника за снимане но ще ми е скучно сам, че си е доста чакане...
        Александър

        Коментар


        • #5
          От: Персеиди

          Разходихме се добре снощи с Иван Горчев. Като за първи път съм доволен - следващия път по-добре. По-късно ще спиша нещо като кратък разказ.

          stack1-3 by a.petlichkov, on Flickr
          Александър

          Коментар


          • #6
            От: Персеиди

            Мястото, на което се позиционирахме се намира приблизително тук: N42° 51.032' E23° 27.713'
            Предлага отлчина гледка към София, но все пак достатъчно тъмно за да може да се заснеме звездното небе.
            Сашо, благодаря за компанията! Надявам се да са се получили добри кадри.
            Аз не вярвам в чудеса!
            Разчитам на тях!

            Коментар


            • #7
              От: Персеиди

              А аз бях на Черни връх. Вадя статива, слагам апарата, закачам спусъка, пускам и на екрана - No Card. Та дайте да видя снимки...
              LZ2NKM

              Коментар


              • #8
                От: Персеиди

                Още не съм ги обработил, но то и няма много за показване. Аз малко подцених ситуацията и въпреки, че знаех, че максимума е някъде около 20:30 реших да се качим по-късно, за да е по-тъмно небето. Докато разпъвахме стативите прелетяха няколко доста големи болида. После почти не видяхме такива, а за заснемане да не говорим. Пуснах eos-m на интервалометър и го оставих да щрака. Настройките ми май не бяха много оптимални, но го разбрах чак като се прибрах - бях задал експозиция 20 секунди и исо 400, уж за да няма шум. После се наложи да дърпам експозицията с половин стоп нагоре и шума се появи... Изщраках поне 150 -200 кадъра като само на 3-4 от тях имаше метеори...

                stack1

                Този кадър е стак от три отделни, като шум не съм чистил, домързя ме. Общо взето се вижда къде е радианта, въпреки че като ги гледахме на място ни се струваше, че падат отвсякъде, особено големите. Всъщност само тук имам ярки метеори хванати в кадър.

                В това време се опитвахме да снимаме града с апарата на Иван и с моят DSLR.

                Panorama1

                Бях взел още няколко обектива за да ги изпробвам. За 85 1.8 знаех, че е много добър за астрофотография. Пробвах да намеря различни обекти, като най-лесно беше с M31 - тя се вижда добре и с просто око. После пробвах и звездния куп в "Херкулес", но не беше нищо особено - не можеха да се различат отделните звезди. Ако човек се вгледа в снимката на Андромеда в голям размер може да се забележи спиралната структура на галактиката особено вляво от ядрото. Спътника на гигантската галактика се вижда като малко петно вляво от нея. Нашата си има два, Андромеда - само един.

                andromeda

                Сложих и широкия обектив 11-22, като не знам защо на всички снимки, пише че е на 12 мм - уж го бях сложил на 11 ...

                IMG_6257

                Малко преди да си тръгнем видях, че са изгрели плеядите, които са близо до радианта на Персеидите. Реших да се пробвам с по-дълъг обектив, с надеждата да хвана някой по-голям метеор. Уви не успях - имаше само един доста невзрачен на един от кадрите, поради което на негово място, със същата посока и дължина на следата сложих един метеор от първите кадри, за да стане малко по-ефектен кадъра.

                Pleades

                Дойде време да си тръгваме, защото вече беше към 2 часа и започна да ни става хладно - споменах ли за това - да, това беше най-голямото предимство на вечерната разходка - разхладихме се добре от горещия августовски ден.

                На връщане минахме по различен път като излязохме на 20-тина км от сборния пункт. Маршрута не беше проблем за "кубчето" на Иван, което неуморно газеше камъните и осветяваше гората. Видяхме и няколко заека и един таралеж, но едър добитък нямаше, вероятно изтребен от бракониерите.

                Догодина по-отрано и ще си направим една сериозна астро-фото група, а с наученото от този път ще се опитам да направя малко по-добри кадри.

                По-късно ще се опитам да стакна още няколко кадъра за да оптимизирам шума като може да пусна и още един на млечния път - за съжаление пак без метеори...
                Александър

                Коментар


                • #9
                  От: Персеиди

                  Аналогичен случай и у наше село.
                  Аз бях тук - N41 57.904 E24 32.445

                  Тъмнина - отлична - нищо, което да пречи със светлина.
                  Падащи звезди - никакви....
                  Чакахме със синчето, чакахме, съвсем случайно видяхме 4- само четири падащи звезди - вероятно очаквахме нещо по-грандиозно, но - уви.
                  За снимки и дума не става.

                  Успокоението ми беше, че се закачих на репитера на Черни връх, и от проведените разговори - с отлично качество - се оказа, че не само ние не сме видяли почти нищо.
                  Имаше експерт в ефира, който обяви, че пика ще е към 04.00, и понеже не ми се седеше до сабахлента, се прибрахме кротко у дома.

                  Снимките сега си ги разгледах... Не са за показване..

                  Коментар


                  • #10
                    От: Персеиди

                    Със какво стаквате?

                    Коментар


                    • #11
                      От: Персеиди

                      Да, прибирането не беше точно по план. Въпреки наличието на GPS успях да объркам пътя достатъчно за да слезем в Батулия вместо във Войнеговци. Това ... да си остане между нас!
                      От моята сапунерка снимка на звездното небе не успях да извадя. Получили са се няколко успешни нощни кадъра на София и успях да събера що-годе сносна панорама.
                      Аз не вярвам в чудеса!
                      Разчитам на тях!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Персеиди

                        Поздравления за снимките ... ние се качихме на Бонсови поляни - един познат прави радиовръзки на меторскатер (имаше MS контест и му правихме компания до към 01:00АМ)... май се оказа най-неподходящото място за снимки на метеори ... видяхме 4-5 по ярки и толкоз ...

                        Имам около 200 снимки на интервалометър (2х100, сумарно 55мин експозиция) и нищо на никоя :-( остана ми само да си слобя един примитивен стартрейлс ...

                        LR Disco II, Td5

                        Коментар


                        • #13
                          От: Персеиди

                          Ето какво успя да излезе от при мен:
                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCF2577.jpg
Прегледи:1
Размер:90.9 КБ
ID:5676817


                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCF2595_stitch.jpg
Прегледи:1
Размер:13.1 КБ
ID:5676819
                          Аз не вярвам в чудеса!
                          Разчитам на тях!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Персеиди

                            Браво Иване - като за сапунерка са си доста добре.

                            Иначе стаквах с фотошоп, защото ме мързеше да правя разните там flat, dark и т.н. кадри за DSS.
                            Александър

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X