Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пейзаж и природа

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Пейзаж и природа

    Първоначално публикуван от n960 Преглед на мнение
    [ATTACH=CONFIG]797544[/ATTACH]







    Осоговско...



    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:сс.jpg
Прегледи:1
Размер:278.9 КБ
ID:5657993


    Любо, това е оригинала. К'во съм кривил?! Отдясно долу имаше стълб и решетката на апарата беше пусната и ,,вертикалирах''...

    Коментар


    • От: Пейзаж и природа

      Не съм Любо, но видимо небето е кривнато и потънало на ляво. Това има просто обяснение, ако снимката е правена със широкоъгълен обектив - той криви и като стълба е бил отдясно при малко фокусно разстояние е нормално всичко да е наклонено на една страна. Не знам дали го написах достатъчно разбираемо.
      Ако имаш засечка на дисплея (аз снимам през визьор и там има такива), трябва внимателно да огледаш към какво да хоризонтираш или вертикализираш кадъра.

      Коментар


      • От: Пейзаж и природа

        Не си Любо, ама щракам с Оли, с кроп 2, 19 мм/38мм/ и нема как да е широкоъгълен... Снимам през дисплея. Наистина искам да разбера кое е криво, кое е право?!
        П.П. Може би илюзията за кривнатото небе са следите, оставени от аропланите?! Покажете нагледно, моля - правия хоризонт...
        Последно редактирано от n960; 04-05-15, 22:12.

        Коментар


        • От: Пейзаж и природа

          Първоначално публикуван от n960 Преглед на мнение
          Не си Любо, ама щракам с Оли, с кроп 2, 19 мм/38мм/ и нема как да е широкоъгълен... Снимам през дисплея. Наистина искам да разбера кое е криво, кое е право?!
          П.П. Може би илюзията за кривнатото небе са следите, оставени от аропланите?! Покажете нагледно, моля - правия хоризонт...
          Много добре знам кропа на Олито, защото и аз снимам с такъв. 38 мм си е широкоъгълен, но не много (нормалният е 50-55 мм).
          Но може би си прав в случая, и просто не само следите от самолетите, а и облаците са сбъркани, за което ти нямаш вина.
          Наистита, снимката стои като завъртяна заради небето.
          А ето и едно мое предложение за редакция на оригинала - първата снимка, която си редактирал, ми се струва с не много естествени цветове.

          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:qq1.jpg
Прегледи:1
Размер:391.5 КБ
ID:5658041

          Коментар


          • От: Пейзаж и природа

            Първоначално публикуван от bgrali Преглед на мнение
            Много добре знам кропа на Олито, защото и аз снимам с такъв. 38 мм си е широкоъгълен, но не много (нормалният е 50-55 мм).
            Но може би си прав в случая, и просто не само следите от самолетите, а и облаците са сбъркани, за което ти нямаш вина.
            Наистита, снимката стои като завъртяна заради небето.
            А ето и едно мое предложение за редакция на оригинала - първата снимка, която си редактирал, ми се струва с не много естествени цветове.

            [ATTACH=CONFIG]797804[/ATTACH]
            Акцентът ти е в/у облаците, много е осветено и ми е постно цветово... Честно - и аз бях там!

            Коментар


            • От: Пейзаж и природа

              Така...аз съм...Любо.../което не е чак от такова значение де /, ама с две думи и пример да дам и моите 5ст. по въпроса.
              Ники, писал съм и на друго място, но ще напиша пак.
              Разграничавай понятията "прав фотоапарат" и "прав хоризонт" !!!
              Та на въпроса аз не съм споменавал къде си изправял хоризонта/т.е. че е софтуерно/.Хоризонта се изправя още като снимаш, а ако не е успешно се дооправя след това на компа.
              Аз лично никога не снимам с никакви решетки и линии в окуляра.За пример веднага давам следния случай.Примерно снимаш на брега на морето някой залив, но не си точно срещу него, а си под ъгъл, или дори просто си снимаш морето пред теб, но си насочен не точно перпендикулярно на физическия хоризонт а си завъртян под ъгъл...Ами колкото и да държиш апарата прав, ако ще и на статив с хиляда нивелирчета да го стационираш...пак няма да ти се получи прав хоризонта.Това важи за всички кадри, които се снимат под ъгъл спрямо дадени важни линии в кадъра.Затова и наблягам на по-горното...а именно да се прави разлика между прав фотоапарат и...прав хоризонт, защото първото не винаги/дори в повечето случаи/ е равно на ...прав хоризонт!!!
              Снимам доста често и на...10мм./освен ако и това не ви се струва достатъчно широко не знам/, но смея да твърдя, че подобно изкривяване не е от ултраширокия обектив/все пак колкото може заради него да потъне единия край на кадъра, толкова може да потъне и...другия нали...
              , ама случая не е такъв!/.
              Да...и мои кадри има с не-дотам с добре определен и изправен хоризонт, но то в повечето случа се случва при обработка с часове на много кадри/кО да прая обичам да имам много изходен мАтриал/ и очите ми и мозъка ми се схващат.Тогава и преценката ми относно някои подобни аспекти се изкривява и...бъркам/след това тук някой ми посочва как би било по-добре и аз си го дооправям, то нали това е смисъла...да си помагаме посочвайки си грешките и да даваме мнения!/.
              Та на въпроса...трябва да съумяваш да прецениш кое ти се явява хоризонт в кадъра и той да е прав.Не винаги физическия хоризонт обаче ти се явява..."хоризонт" в онзи смисъл в който го употребяваме.Според мен под това наименование ние влагаме смисъл на...линията която трябва да е права в даден кадър, за да не дразни кадъра окото.
              В частност при твоя кадър ти си изкривил и то доста небето и облаците на ляво/направо имам чувството, че се изтъркалят някъде извън кадъра/, защото си преценил, че долната част е правилно да е изправена.Да ама не...във въпросния кадър длната част ако е крива не дразни окото, както кривите облаци и в този случай е трябвало да хоризонтираш именно тях.
              Ето и набързо изправен кадъра/не е съвсем прецизно, но мисля, че става за пример/...

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:сс.jpg
Прегледи:1
Размер:450.9 КБ
ID:5658055

              В този случай не трябва да те притеснява, че близкия план е наклонен надясно.Това изглежда по-приемливо от наклонените наляво облаци и планини в дъното на кадъра.Все пак земята не е права като тепсия и е нормално в кадъра да не ти е всичко водоравно/т.е. терена си има нклон в случая надясно и той е нормален за кадъра/.
              Та така...това е от мен.Дано да съм обяснил, това което мисля по въпроса разбираемо и да съм прав разбира се де.Ако нещо и аз я бъркам, моля нека някой който е по-вещ да се включи!
              П.П.Рали, не са виновни само облаците, ами и планините в дъното на кадъра явно...
              П.П.П.Ники...казваш за някакъв стълб...загледай кадъва в лявата му част след моята корекция и виж според теб стеблата на дърветата спрямо вертикалната граница на кадъра дали са прави...
              Според мен са...и това означава само едно, че преди да го изправя, те са били наклонени...
              Поздрави!


              Последно редактирано от lubashki777; 05-05-15, 06:55.
              NISSAN FOREVER
              -----------------------------------------------------------------------------
              Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

              Коментар


              • От: Пейзаж и природа

                Момичета и момчета - благодаря ви много! Любо - страхотен пост, благодаря!!! Пламене - ще почерпя!!! Ще помоля адаша да е по - многословен... Затова и харесвам този форум - щракам и качвам, щото сте безкрайно добронамерени... Цял ден ,,бръмчах'' нагоре надолу и все зяпах облаците - такива ,,напърчени ''като моите не видях...
                И за да докажа, че имам желание да се уча...


                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P5030061.jpg
Прегледи:1
Размер:296.1 КБ
ID:5658122

                Коментар


                • От: Пейзаж и природа

                  Давай напред........ние сме след теб !
                  Няма значение колко бавно се движиш и колко дълго вървиш. Важното е да не спираш. - Конфуций

                  Коментар


                  • От: Пейзаж и природа

                    Дооообре....

                    Още веднъж - благодаря!



                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P5050010.jpg
Прегледи:1
Размер:324.4 КБ
ID:5658127

                    Коментар


                    • От: Пейзаж и природа

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P5050004.jpg
Прегледи:1
Размер:184.0 КБ
ID:5658182

                      Обратно...

                      Коментар


                      • От: Пейзаж и природа

                        Първоначално публикуван от Пламен Пенов Преглед на мнение
                        Давай напред........ние сме след теб !
                        Ами разбира се...то нали това е смисъла на форума, да си споделяме и да си помагаме...
                        Лично аз, се радвам ако съм бил полезен, защото повечето от нещата във всяко едно отношение/и фотографията е само едното от тях/ ми се е налагало да ги разбирам,усвоявам и подобрявам по трудния начин...проба/грешка, и понеже знам колко е труден този начин, винаги се стремя да споделям това което знам с хората около мен, за да не им се налага да откриват топлата вода сами!
                        Просто това не е нужно...
                        Поздрави!
                        NISSAN FOREVER
                        -----------------------------------------------------------------------------
                        Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                        Коментар


                        • От: Пейзаж и природа

                          В този форум ( Offroad във всичките си раздели) имам много хора, които помагат по един или друг начин, има градивна критика, има и хвалби. Въпроса е дали нуждаещия се, вниква в тях и дали ще разбере какво му е казано. Помагали сте ми и аз се опитвам да помагам, гледам какво правите вие и се опитвам и аз да го направя так.

                          P.S. А как ги правите тези облаци бре хора, моите винаги излизат някак по семпли и не чак толкова красиви?
                          Животът не се мери с броя вдишвания, които правим, а с моментите, които спират дъха ни!

                          Коментар


                          • От: Пейзаж и природа

                            Първоначално публикуван от drago varvar Преглед на мнение
                            В този форум ( Offroad във всичките си раздели) имам много хора, които помагат по един или друг начин, има градивна критика, има и хвалби. Въпроса е дали нуждаещия се, вниква в тях и дали ще разбере какво му е казано. Помагали сте ми и аз се опитвам да помагам, гледам какво правите вие и се опитвам и аз да го направя так.

                            P.S. А как ги правите тези облаци бре хора, моите винаги излизат някак по семпли и не чак толкова красиви?
                            Драго, облачетата така подчертани се правят според мен основно по два начина:
                            1. С използването на поляризиращ филтър
                            2. С пост обработка софтуерно да се повиши малко контраста и сенките в облачетата и те да изглеждат малко по-...3d
                            Разбира се, най-важното преди всичко си остава момента при заснимането, да не ти прегори някой облак в кадъра, защото тогава нищо не става!!!
                            Поздрави!
                            NISSAN FOREVER
                            -----------------------------------------------------------------------------
                            Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                            Коментар


                            • От: Пейзаж и природа

                              Първоначално публикуван от drago varvar Преглед на мнение
                              .....P.S. А как ги правите тези облаци бре хора, моите винаги излизат някак по семпли и не чак толкова красиви?
                              Ами, не си попаднАл на подходящото място в подходящото време! А малко по-сериозно казано е пак така. При средно разкъсани облаци, дори от балкона ми стават добри снимки, само да имаш време да дебнеш по-живописна композиция. Естествено, че ако има и парчета синьо небе, става още по-шукаритетно. Ето и един пример от вчера:

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_3820_1_2_tonemapped копия.jpg
Прегледи:1
Размер:228.8 КБ
ID:5658234
                              Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                              Из "Златния телец"

                              Коментар


                              • От: Пейзаж и природа

                                Ето две по темата облаци и от мен...





                                И двете са снимани с поляризатор...

                                Поздрави!
                                NISSAN FOREVER
                                -----------------------------------------------------------------------------
                                Или трябва да намерим път,или да си направим......няма назад!!!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X