Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Преправяне на ГНП от TD за работа с TDI

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: Преправяне на ГНП от TD за работа с TDI

    Последен опит! Всъщност, ясно ми е че няма как да убедя колегата сесоа1 в каквото и да било защото той си знае как са нещата а аз се изморих от всичко това. Само бих искал, четящия това да се върне назад в темата за да проследи развитието на спора и тезите на всеки от нас. Който разбира - ще разбере.

    Пускам отново графиката на работа на всережимния регулатор, която мисля казва всичко.
    Превеждам текста за да може всеки да преценява сам.
    Абцисата е разграфена в обороти/минута на двигателя.
    Ординатата показва изместването на контролния пръстен - КП (не на педала!) което съответства на изменението на цикловата порция - ЦП.

    A: Позиция "старт" на контролния пръстен
    S: Старт на двигателя, със стартова ЦП
    S–L: Стартовата ЦП намаля до ниво за празен ход
    L: Празен ход nLN след стартиране (без товар)
    L–B: Ускоряване на двигателя след "натискане на газта" от празен ход до определени желани обороти nc (тук се има предвид - под товар, например потегляне а не форсиране на място и не "педала до ламарината")
    B–B': КП остава за кратко в положение на "пълно подаване" (макс.ЦП) което предизвиква бързо нарастване на оборотите.
    B'–C: КП се връща обратно (намалена ЦП, по-високи обороти) в съответствие със *speed droop (*характеристика на регулатора - изменение на оборотите според товара, при не-променено положение на педала) , колата поддържа желаната скорост (двигателя поддържа оборотите) nc в режим на частично натоварване.
    E: Обороти на двигателя nLT при снемане (отпадане) на товара (примерно - натиснат съединител) и без промяна на положението на педала. (всъщност, това е горната граница на *speed droop)
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:gov dia.jpg
Прегледи:2
Размер:59.8 КБ
ID:5257251

    Коментар


    • #77
      От: Преправяне на ГНП от TD за работа с TDI

      Много яка тема
      за съжаление колегата с голфа на който има реални резултати спря да пише. Почти съм сигурен, че ще мога да си направя помпата само да знам кое точно от електронната помпа да прехфъря на механичната. Впрочем механична още нямам, но мисля да се сдобия с такава от AAZ. Дано да свърши работа. Имам приятел на който голф 3 1Z е с помпа и турбо от AAZ обаче майстор му е пипал дюзите, защото каза че без настройката колата няма тихи обороти и общо взето е много зле. Незнам какво и е правил обаче голфа си пали и върви нормално дори неизпушва много.
      Как мислите кой е по добрия варянт да се нагласи помпата или да си остане така и да се пипат дюзите?

      Коментар


      • #78
        От: Преправяне на ГНП от TD за работа с TDI

        Много добре си обяснил работата на всережимния регулатор.От там тръгна и спора.Обаче има една две подробности.Първо, разгледан е принципа на действие на регулатора, но без корекцийте на въртящия момент.(демек е разгледан отделно за по-голяма яснота, както например се разглежда отделно действието на дозиращите устройства в карбуратора, въпреки взаимносвързаната им работа).Второ, една от корекциите се прави от нагнетателните клапани на помпата и няма нищо общо с хода на регулиращия пръстен(контролния пръстен-КП).Така че, дори цикловата порция да се увеличава с покачването на оборотите заради нарастване на дроселиращия ефект, това евентуално ще се предотвррати чрез по-голямо разтоварване на горивопровода за високо налягане от нагнетателния клапан(ако се ползва този метод за корекция).Действието на корекцията на ЦП, с помощта на нагнетателния клапан, мисля че е описано при другите корекции.В общи линии при повишаване скоростта на впръскване на горивото, нагнетателния клапан се повдига повече и след затварянето си разтоварва горивопровода за високо налягане повече.При следващото впръскване, част от цикловата порция се губи за компенсиране на по-ниското налягане в горивопровода и така тя реално се намалява.Главния недостатък на този начин, е че при него се измества и ъгълът на предварение на впръскването, към закъснение, което не е полезно за оптималната работа на двигателя(разбира се, този недостатък се преодолява в голяма степен, чрез подходящи настройки на авансатора на помпата).
        Та мисълта ми беше...Вижда се, че контролния пръстен при пълно натоварване се измества до едно и също максимално положение в целия работен диапазон.Ти казваш, че все пак и при това положение цикловата порция се увеличава заради дроселиращия ефект при високи обороти(съгласен съм).Аз казвам, че пък тя се и намалява от корекция с нагнетателния клапан.Следователно в най-компромисният вариант за нашия спор, цикловата порция остава постоянна с повишаване на оборотите, но не се повишава.
        И пак повтарям, че графиката която си дал е само за регулатора, без да се разглеждат корекцийте.
        Всичките неща в документа са дадени първо теоритично, и някои по отделно.Ясно е, че не всичките варианти за прецизиране на горивоподаването се изполват едновременно и на всеки двигател.Обяснено е кога кои се предпочитат.Става ясно в крайна сметка, че характеристиката на помпата се прави такава, че да удоволетворяват изискванията на двигателя.Т.е помпата трябва да подава оптимално количество гориво в точно определен момент за всеки работен режим на двигателя.И това където някъде ми обясняваше за една от графиките, че не е "двигателят го изисква"(съгласен съм, че не е), е по скоро "двигателят има възможност да оползотвори".

        Мен наистина няма нужда да ме убеждаваш, и наистина мисля, че ги знам нещата.Обаче, в интерес на истината, има един начин да ме убедиш в твоята теза.Повторих го няколко пъти– намери реални данни, които се ползват при регулиране на помпите на стенд.
        Аз лично имам познати спецове по дизелите.И то няколко, и по-важното е, че едни от тях са специалисти по най-новите системи за горивовпръскване, а другото момче, заедно с баща му, са специалисти предимно по старите системи включително и тези за които говорим.Мисля да намина към тези хора(хем са ми и на близо) и да взема някоя и друга регулировъчна карта или поне данните от нея...
        Ако резултата подкрепя твоето твърдение, ще ги публикувам тук, а ако доказва моето, ще ти ги пратя на лични, пък ти ще си прецениш дали да ги публикуваш.
        Ще гледам до няколко дни да взема информацията.

        P.S. За хора, които не са в час с тази материя не бих си направил труда нито да обяснявам нито да доказвам каквото и да било.Фактът, че продължавам да го правя, означава, че не смятам, че ти си от тях.(ако все пак мнението на един "толкова заблуден" е от значение).
        Ясен: "Правилата просто не могат да обхванат живота, затова компромиси има навсякъде. Само различно дълбоки. И според местните и личните разбирания кое е по-важно."

        Коментар


        • #79
          От: Преправяне на ГНП от TD за работа с TDI

          Това последното звучи обещаващо. Искам да поясня че през цялото време съм имал предвид че максималната ЦП е "позволена" и в режим максимална мощност. Никога не съм споменавал че макс не се подава и в по ниски режими. Затова толкова настоявах за обсъждане точно на тази графика и я пускам за втори път. Сега с превод, но не ми се вярва че преди това не си знаел какво показва. Съгласен съм че е принципна, но да не забравяме че тя не показва стойността на ЦП а логиката по която регулатора движи КП. Вече се изясни че и двамата знаем за ефекта от скоростта върху изпомпеното количество, както и начините за компенсиране на това, но това е друг въпрос. Това което на мен наистина не ми е ясно е дали при атмосферен двигател ЦП ще стига до макс (добре де... хода на КП) за щяло и нещяло? При турбо-пълнене и съответния компенсатор, максималния ход на КП ще е ограничен до нивото на надува и ще расте заедно с налягането във всмукателния коректор. Знаеш как е - по-голяма ЦП= повече газове=повече турбо=още по-голяма ЦП, сиреч не можеш да го наблъскаш с гориво без да има въздух за това. Ако искаме да е бездимно, растежа на ЦП следва налягането. Колкото по "отдалеч" го следва, толкова по бездимно. За това са настройките в буст-компенсатора с пружината под мембраната и конусния пин който всъщност описва пропорцията на изменението на ЦП спрямо налягането в колектора.

          ПП:
          А и моля публикувай някакви конкретни данни, независимо какво показват стига да са достоверни. Споменавал съм преди, и повтарям че аз нямам такива и че я карам по логика на едни други машини при които мериш температура на изгорели газове и индикаторно налягане в движение и можеш да се бъзикаш с аванса и ЦП за всеки отделен цилиндър. Там няма такива помпи, нито такива обороти. Познанията за автомобилните са от личен интерес.
          Последно редактирано от MAP; 02-03-11, 15:28. Причина: ПП:

          Коментар


          • #80
            От: Преправяне на ГНП от TD за работа с TDI

            Вече има първият реален резултат. Второ място на едно малко местно състезание с 15 джипа. Миналата година на това трасе карах на 1 скорост и малко 2 ск, сега мотора ме очуди с мощност карах предимно на 2ск и малко 3 ск.
            Имам огромна мощност която мога да управлявам с педала на газта.

            Коментар


            • #81
              От: Преправяне на ГНП от TD за работа с TDI

              Колега GOLF-SM може ли да си оставиш координатите тел. или скайп?
              Искам да те питам някои неща защото ще си правя и моя голф м-тди но не искам да разглобявам помпата преди да съм се консултирал с човек които вече е правил манипулацията.

              Поздрави

              Коментар


              • #82
                От: Преправяне на ГНП от TD за работа с TDI

                Костадин 0877216407

                Коментар


                • #83
                  От: Преправяне на ГНП от TD за работа с TDI

                  Имам и аз един въпрос, който е лаишки, но за мене е интересно
                  Какво ще се случи ако на мотора се подава повече гориво от фабрично сметнатото на ниски и високи обороти, при ниско и високо налягане на турбото. Не ме интересува дали ще пуши и колко ще е икономичен.
                  Благодаря предварително.
                  Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
                  Към модераторите-А изтрийте го сега.
                  Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

                  Коментар


                  • #84
                    От: Преправяне на ГНП от TD за работа с TDI

                    Първоначално публикуван от drukman Преглед на мнение
                    Имам и аз един въпрос, който е лаишки, но за мене е интересно
                    Какво ще се случи ако на мотора се подава повече гориво от фабрично сметнатото на ниски и високи обороти, при ниско и високо налягане на турбото. Не ме интересува дали ще пуши и колко ще е икономичен.
                    Благодаря предварително.
                    Така се правят Голф-четата по 240 коня. Нова глава на помпата за по високо налягане и дюзи с по голямо Ф на разпръсквачите.
                    При всички положения обаче ресурса не е "оня", ама това трябва да ти е ясно.

                    Коментар


                    • #85
                      От: Преправяне на ГНП от TD за работа с TDI

                      Първоначално публикуван от drukman Преглед на мнение
                      Имам и аз един въпрос, който е лаишки, но за мене е интересно
                      Какво ще се случи ако на мотора се подава повече гориво от фабрично сметнатото на ниски и високи обороти, при ниско и високо налягане на турбото. Не ме интересува дали ще пуши и колко ще е икономичен.
                      Благодаря предварително.
                      Ще пуши като комин и при натоварване ще прегрява.Мощността ще се вдигне до едно положение(не много), и после колкото и гориво да подаваш-все тая.
                      Ако искаш сериозно- друго турбо, кулер, помпа, дюзи, р.вал, възд.филтър, ауспух.
                      0888794435, 0878171117- VP44 Simulator
                      Дизел сервиз, BOSCH- VP44, Zexel VRZ (Pajero 3.2DID),комън-рейл.
                      Суперскан България www.decbg.com
                      Машинно почистване на DPF/FAP филтър

                      Коментар


                      • #86
                        От: Преправяне на ГНП от TD за работа с TDI

                        Първоначално публикуван от kiki.t Преглед на мнение
                        .....Ако искаш сериозно- друго турбо, кулер, помпа, дюзи, р.вал, възд.филтър, ауспух.
                        Не искам повече от това което може мотора нормално. На редовата помпа на Бош, електрическо е само преместването на рейката. Искам да си спретна мой регулатор. Доволно упростен, който да дава газ и да държи ниските обороти вместо сложните центробежни механики. Така няма да се бара нищо по самата помпа. Тя си е комплект с мотора и нормалната му мощност ме устройва. Питането беше какво ще стане ако не уцелиме дозите от първи опит. Турбото е стандартното. Донастройка според налягането на надува ще има, ама няма как да я определя без експарименти. Мога да следя позицията на рейката, ама това много няма да помогне. Имам графиките, но за да ги догоня трябва много апаратура с която не разполагам. А трябва и доста опит, който също е кът.

                        Говоря за 250турбодизел на Мерцедес. По форумите пише, че с ремап и 70мм аспух го докарват до 180 коня. На мене чак толкова не ми трябва, но в момента с фабричния комп оборотите нарастват идиотски бавно дори на празен ход. Така си беше и на колата от която свалих мотора. Мощност има .
                        Благодаря предварително.
                        Всички системи са изхвърлени. Останало е само ЕКУ-то.
                        Последно редактирано от drukman; 06-03-11, 20:08.
                        Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
                        Към модераторите-А изтрийте го сега.
                        Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

                        Коментар


                        • #87
                          От: Преправяне на ГНП от TD за работа с TDI

                          Вальо, аванса на впръскване при теб управлява ли се?
                          Освен тва ако сичко е наред към 15и ще мина накъмто Филибето и ще си говорим на живо
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • #88
                            От: Преправяне на ГНП от TD за работа с TDI

                            Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                            Вальо, аванса на впръскване при теб управлява ли се?....
                            Механичен. В помпата има датчик за позиция на рейката, термометър, клапан за спиране на нафтата и ел.магнит който мести самата рейка. Това е.
                            Бан-метод с който модераторите налагат на останалите своя начин на мислене.
                            Към модераторите-А изтрийте го сега.
                            Суратя утрепа и тоя форум. Жалко. Сбогом Приятели. Вальо. О888 557Ч7Ч

                            Коментар


                            • #89
                              От: Преправяне на ГНП от TD за работа с TDI

                              Казах ти аз да си вземеш цди да ти го направя ама ти не та не
                              Иначе пробвай - да счупиш тоя мотор от повече нафта ще си първия успял
                              Вдигаш цикловата порция на нафтата, вдигаш налягането, вдигаш налягането на турбото - в този ред, ако все още не ти харесва ще ти кажа после кво се прави
                              И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                              Коментар


                              • #90
                                От: Преправяне на ГНП от TD за работа с TDI

                                Здр. колеги. Голфа вече е с механична помпа.Пали и работи много добре.Остава само да си направя жило за гаста и да донастроя помпата.
                                Спецялни благодарности на колегата GOLF-SM благодарения на неговите консултации по телефона направих помпата без особенно големи проблеми.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X