Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Малки амортисьори?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Малки амортисьори?

    Пичове, трябват ми амортисьори за една количка със собствено тегло около 45 килограма и полезен товар в рамките от 10 до 15 килограма. Теглото (на око) е с разпределение 65% отзад на 35% отпред. Ходовете на окачването ще са около 12-15 сантиметра общо в двете посоки. Това чудо ще се движи по 'пресечен' терен (все пак с 30 сантиметрови гуми - колко да е пресечен? ) със скорост до 15 километра в час макс.

    Та се чудя от какво могат да се използуват амортисьори? Велосипедните са твърде корави и твърде тежки някак, а друго нищо не ми идва на ум. Освен може би от пералня, но за беля никога не съм си играл с такива и нямам идея нито колко им е хода, нито на каква твърдост са, нито дали изобщо са годни за подобно нещо.

    Местата за закрепване все още не са уточнени, така че хода може и да е по-малък от посочените петнадесетина сантиметра.

    Имам и ограничение в цената, до 20 лева на бройка ще ги преглътна някак, но това е тавана. Поне засега.

    Приемам всякакви разумни съвети.

    П.П. Ако не съм уцелил темата - моля за извинение.
    О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

  • #2
    От: Малки амортисьори?

    От пералня няма да станат.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #3
      От: Малки амортисьори?

      А какво ще е окачването? На мен например ми хрумва идеята все пак да се ползват амортисьори от колело, защото са твърди и с малък ход, а окачването да е на принципа на пантографа, както примерно е линковото окачване от зад на много мотори. Така хем ще имаш ход на окачването, хем можеш да го направиш прогресивен (при малки неравности меко окачване, а при скокове и големи неравности прогресивно твърдо)
      Honda Transalp XL600v PD06 1993 - откраднат в Лондон.
      Honda Varadero XL1000 SD03 2011

      Човек е 80% вода и ако няма мечти или цели в живота, това е просто една вертикална локва.

      Коментар


      • #4
        От: Малки амортисьори?

        При думата "малки" се сещам за тези на багажника и предният капак на колите. Няма никаква идея дали стават за подобно приложение.
        Toyota Land Cruiser BJ70 1985
        Lexus LS430

        Коментар


        • #5
          От: Малки амортисьори?

          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
          От пералня няма да станат.
          Подозирах, че ще е така...

          Първоначално публикуван от Grayfox Преглед на мнение
          А какво ще е окачването? На мен например ми хрумва идеята все пак да се ползват амортисьори от колело, защото са твърди и с малък ход, а окачването да е на принципа на пантографа, както примерно е линковото окачване от зад на много мотори. Така хем ще имаш ход на окачването, хем можеш да го направиш прогресивен (при малки неравности меко окачване, а при скокове и големи неравности прогресивно твърдо)
          Окаването ... каквото го направя, засега идеята е за независимо, но подробностите все още ги уточнявам, ще зависи донякъде и от това какво може да се използува. Тъкмо затова пуснах и питанката.
          Велосипедните по начало ги бях харесал, защото общата маса на един велосипед с някоя 45 кила велосипедистка е горе-долу пак толкова. Но тази маса се поема само от един амортисьор (говоря за задните де), а и отношението на рамената е доста сериозно - по спомен някъде около 1:3. Тук ще са два отзад, отделно, че предницата става съвсем лека, дали няма да стане прекалено 'дървено?' Може и да не разсъждавам правилно, не съм чак толкова в час с велосипедните чаркалаци
          Другото, което ме спря е, че евтините май няма никакъв амортисьор вътре, гола пружина само, надяната на празен телескоп. Що-годе читавите са на цени над 150 кинта за бройка, а за толкова пари по-добре да отскоча до Евгени Филчев, той поне със сигурност ще ми ги изработи каквито си поискам Само дето ще надскоча бюджета няколко пъти...

          Първоначално публикуван от vento5 Преглед на мнение
          При думата "малки" се сещам за тези на багажника и предният капак на колите. Няма никаква идея дали стават за подобно приложение.
          Имат ли масло вътре? Или са само газова пружина? Така и не съм си направил труда да срежа някой да видя...
          О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

          Коментар


          • #6
            От: Малки амортисьори?

            Велосипедните амортисьори изобще не се вписват в твоята цена. В по-евтините варианти са само пружина със стебло и па ктруват повече от 20 лв.
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • #7
              От: Малки амортисьори?

              Количката е интересна....
              Дай снимки нещо....
              Инак има обслужваеми амове / с различно по вискозитет масло при РЦ моделите/
              Примерно от 1/5 би ти свършило работа.
              Другото което на ум ми идва е от китайските АТВ та, те са си и с пружини...
              Ма за цената ...... не нам.....
              Поздрави!
              VITARA, SAMURAI
              FIAT PANDA 4x4 CABRIO
              RENAULT ESPACE QUADRA
              ...и едно сивикче за града...

              Коментар


              • #8
                От: Малки амортисьори?

                Първоначално публикуван от vento5 Преглед на мнение
                При думата "малки" се сещам за тези на багажника и предният капак на колите. Няма никаква идея дали стават за подобно приложение.
                Едно че не стават, и второ ще сдадат със светлинна скорост.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  От: Малки амортисьори?

                  Първоначално публикуван от samuraj Преглед на мнение
                  Количката е интересна....
                  Дай снимки нещо....
                  Инак има обслужваеми амове / с различно по вискозитет масло при РЦ моделите/
                  Примерно от 1/5 би ти свършило работа.
                  Другото което на ум ми идва е от китайските АТВ та, те са си и с пружини...
                  Ма за цената ...... не нам.....
                  Поздрави!
                  Няма снимки още, сега се твори До към април трябва да е готово. Засега имам седалка, гуми, джанти, двигатели (два електромотора с редуктори). А, да, и кормилната рейка. Носещата конструкция ще я издялам за два дена, но искам да доуточня детайлите по окачването, за да не я правя повече от 2 пъти.
                  Идеята е нещо като микробъги, достатъчно дребно и бавно, за да мога да го стигна, като се затичам, но все пак да създава някаква илюзия за истинско у един мъничък човек

                  Пружините (ако бъде с пружини де) не са проблем - завода за пружини ми е на 2 крачки, а такива дребосъци навиват всякакви, включително и по поръчка. Обаче гола пружина без амортисьор си е тегаво, знаеш.

                  Ще разгледам моделистките амове, да видим какво предлагат. Честно, не се бях сетил за тях.

                  П.П. Погледнах и. Втресе ме. 150 кинта на парче, при това с неясни параметри ... тц.
                  Последно редактирано от tef4o; 22-01-16, 15:34.
                  О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Малки амортисьори?

                    С това тегло и изисквания, според мен нещата са 100% за вилка от колело. В тази връзка, имам едно старо marzocchi z3 от 2001-ва (изглежда така), на което двете тръби са спукани точно на долния ръб на короната (короната е сивият детайл, в който влизат тръбите). Това си е истински амортисьор, 10см ход, реглаж на връщането, отворена маслена баня, работи на метални пружини и/или въздух, капачките са вентили. Стои разглобена и просто чака да бъде ползвана за нещо такова. Може тръбите да се отрежат точно където са спукани и да се измисли друг детайл, в който да "влязат" (някаква скоба или нещо такова), а да се ползват съществуващите долни тръби (т.нар. стеншъни) - на снимката са червените детайли. Трябва да им се нареже и резба отвътре, за да се навият капачките.

                    Ако ще ти свърши работа, драсни едно ЛС да се разберем - пия червена бира

                    Коментар


                    • #11
                      От: Малки амортисьори?

                      Първоначално публикуван от mioiox Преглед на мнение
                      С това тегло и изисквания, според мен нещата са 100% за вилка от колело. В тази връзка, имам едно старо marzocchi z3 от 2001-ва (изглежда така), на което двете тръби са спукани точно на долния ръб на короната (короната е сивият детайл, в който влизат тръбите). Това си е истински амортисьор, 10см ход, реглаж на връщането, отворена маслена баня, работи на метални пружини и/или въздух, капачките са вентили. Стои разглобена и просто чака да бъде ползвана за нещо такова. Може тръбите да се отрежат точно където са спукани и да се измисли друг детайл, в който да "влязат" (някаква скоба или нещо такова), а да се ползват съществуващите долни тръби (т.нар. стеншъни) - на снимката са червените детайли. Трябва да им се нареже и резба отвътре, за да се навият капачките.

                      Ако ще ти свърши работа, драсни едно ЛС да се разберем - пия червена бира

                      Жив и здрав да си за добрата оферта, а ако наминеш към СЗ за Събора в края на седмицата - бирата така или иначе я имаш от мен.

                      проблема е, че ми трябват 4 такива неща

                      Снощи разглобих(така де, срязах) една газова пружина и като гледам, с малко преправяне, ще стане на амортисьор - чисто маслен, без никакви газ(о)ве извътре, разбира се. Ако някой не се сети за нещо по-добро, другата седмица ще ги направя по този начин.
                      О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Малки амортисьори?

                        Пробвай с китайски амове за малко атв, цените са в този диапазон.
                        мисля, да зема а се замисля...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Малки амортисьори?

                          От една вилка стават два амортисьора Но имам само една... Иначе нямам планове да идвам на този събор, но ако ще ти свърши работа - ще измислим начин

                          Газов амортисьор от стол може би визираш? Или ако не - може да помислиш и за тази опция. Столове в продавалника - с лопата да ги ринеш.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Малки амортисьори?

                            Първоначално публикуван от evos Преглед на мнение
                            Пробвай с китайски амове за малко атв, цените са в този диапазон.
                            Странно... веднъж търсих подобни и нищо не ми хареса. Сега пуснах пак търсачката и ми наизскачаха сума ти резултати... дали чичко Гугъл се е оптимизирал междувременно?
                            Един въпрос: тия, дето са по-евтини, наистина ли са амортисьори или са като на велосипедите - пружина с водач и една втулка с по-голяма стегнатост, колкото да не джаска много?

                            Първоначално публикуван от mioiox Преглед на мнение
                            От една вилка стават два амортисьора Но имам само една... Иначе нямам планове да идвам на този събор, но ако ще ти свърши работа - ще измислим начин

                            Газов амортисьор от стол може би визираш? Или ако не - може да помислиш и за тази опция. Столове в продавалника - с лопата да ги ринеш.
                            За отзад ще заспят, там не пречи и да са по-дълги. Не ти ли свиди обаче да разпарчетосам читава вилка за подобен проект?
                            Последно редактирано от tef4o; 25-01-16, 19:16.
                            О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                            Коментар


                            • #15
                              От: Малки амортисьори?

                              Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
                              но все пак да създава някаква илюзия за истинско у един мъничък човек
                              Без да се заяждам (или поне без да искам), със съвсем искренна подкрепа ми идва да изтъкна, че да се създаде илюзия на един мъничък човек е много лесно. На мен навремето ми трябваха 4 лагера(от по-големите), 3-4 дъски, малко пирони и едно асфалтирано нанадолнище и ето ти я Формула 1. Въпроса е дали не трябва да се създаде илюзията в таткото на малкия човек :-) Това вече е много по-трудна задача.

                              И за да не е съвсем спамерски този пост, с цел "конструктивна критика" ще попитам:

                              Щом скоростта ще е такава че да може да се стигне с тичане и масата ще е сравнително малка, наистина ли е необходимо да има и истински амортисьори или едни обикновенни пружини ще вършат работа (при така зададените параметри може би и по-добра защото ще е по-меко возенето на малкия човек, а масата и скороста няма да позволят машината да изпадне в неконтролируеми трептения заради окачването)

                              Също така ми хрумва идеята, че трябва да има и kill switch с дистанционно управление. Един вид ключ маса с дистанционно за да може да се даде илюзията на малкия човек за пълен контрол, но никога да не му се изпускат юздите (контрола) :-)
                              Honda Transalp XL600v PD06 1993 - откраднат в Лондон.
                              Honda Varadero XL1000 SD03 2011

                              Човек е 80% вода и ако няма мечти или цели в живота, това е просто една вертикална локва.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X