Обява

Свий
Няма добавени обяви.

От ван до кемпер - Мовано

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От ван до кемпер - Мовано

    Здравейте!

    Вдъхновени от подобни проекти (и този в същия раздел ), видео материали, няколко срещи с vanlife-ери по света и около 50 000км на кемпер/карава в радиус от 3000км, преди 2 месеца се запалихме, да направим една бърза и бюджетна самоделка, да покрие лесно и бързо няколко пътувания през 2019г. с крайни дестинации Алжир, Азербайджан, Норвегия. И понеже нямахме никакво търпение да потърсим най-подходящия за целта автомобил се задоволихме с малко алпийско Мовано, собственост на детски състезателен ски тийм в Австрия.
    Автомобилът макар и тесен, предложи 2.5 мотор с помпа и дюзи Бош, на които имам доверие, 146 кончета, 6 степенна роботизирана кутия, климатик, няколко зимни екстри и реален пробег от 230 000км. И понеже е каран само в природния парк Алпи, няма точица ръжда!

    Снимките говорят повече за проекта, но си струва да спомена основните параметри:

    Външна дължина 5.37см, височина 2.50см.
    Отгоре: люк с вентилация и термостат, преден люк, 265 Ватов фотоволтаичен панел.
    Отзад "спалня" с размери 187см х 135см. Под нея 2х11кг газови бутилки, Трума Комби 6Е бойлер и отоплител на газ и ток, 20Amp MPPT контролер, Електроника за зареждане на бордови и стартерен акумулатори, бушониери, 100л. чиста вода, хидрофор.
    Напред: Баня с размери 92 х 82см. 2бр. седалки с триточкови колани, малка кухня с мивка, компресорен хладилник 50л., 225Ач бордови акумулатор, 1000Вата инвертор, сгъваема маса, която на долно ниво образува детско легло 120 х 80см.
    Отдолу: Резервоар за отпадна вода 80л.

    Изолацията/тапицерията е реализирана с динамат, микропореста самозалепваща гума 20мм, каменна вата 50мм, парна мембрана, фазер/щертплат, мокет. Предстои дублиране на прозорците с плексиглас отвътре.

    Имаме довършителни задачи, основно декоративни, тапицерски и т.н., но не остана желание за повече работа (работя на улицата и добре се намръзнах поседния месец..)

    Днес приключихме дългия процес по узаконяване от ДЕКРА > ДАИ > КАТ успешно и вече сме специализиран автомобил 3+1.

    Поздрави и Ви пожелавам (както и на нас), много безаварийни пътешевствия през новата година!

    Камен

    Снимки тук
    https://photos.app.goo.gl/rGQDpWcNp3xMq9h38

  • #2
    От: От ван до кемпер - Мовано

    БРАВО справили сте се чудесно.
    Трагичното не е смъртта, а животът, който
    хората живеят или не изживяват до смъртта си.
    Чарлз Буковски

    Коментар


    • #3
      От: От ван до кемпер - Мовано

      Много ми хареса! Със здраве да я ползвате!
      edoors.bg- Джаджи за врати и врати

      Коментар


      • #4
        От: От ван до кемпер - Мовано

        Браво за труда. На толкова място е много добре.
        За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

        Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

        Коментар


        • #5
          От: От ван до кемпер - Мовано

          Професионално изпълнение!
          Тука трябваше да стои една умност, ама по-насетне ще спиша някоя.

          0034 605 82 41 87, 0897 34 28 58

          Коментар


          • #6
            От: От ван до кемпер - Мовано

            Поздравления за направеното!
            0осем9осем7шест0осем7едно
            Миро

            Коментар


            • #7
              От: От ван до кемпер - Мовано

              А да питам с "Грозотил" какво стана?
              0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

              Коментар


              • #8
                От: От ван до кемпер - Мовано

                Грозотилчо изгни добре преди няколко години, направихме пълна реставрация / рециклиране и се кара като работен кон последните 50 000км в семейството. Движи се добре, похарчва малко масълце, появиха се пак ръждите. Ако се окаже, че е твърде скъп "да стои" ще потегли към вторичните...

                Коментар


                • #9
                  От: От ван до кемпер - Мовано

                  Браво. Много добре се е получило.
                  I get High by going Down

                  Коментар


                  • #10
                    От: От ван до кемпер - Мовано

                    Много добре се е получило, браво.
                    А аз имам 2 въпроса. Няма ли вариант да се тапицират и голите(метални)части около прозорците с мокет и банята няма ли вариант да се направи с врата тип хармоника?
                    Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                    Ford Fiesta 1.4 Tdci

                    Коментар


                    • #11
                      От: От ван до кемпер - Мовано

                      Ще се тапицират, но отнема време и труд; Вратичката засега е мистерия... Може и твърда, може и хармоника, може и без

                      Коментар


                      • #12
                        От: От ван до кемпер - Мовано

                        Много добре замислено и супер изпълнено.
                        Приемате ли поръчки за изработка на "къстъм" кастенвагени?

                        Имам и няколко въпроса:
                        265 ватовия панел е за 24 волта, а мисля че видях само 1 акумулатор, т. е. на 12 в. няма ли да са много големи загубите;
                        съда за чиста вода ми се струва малък на външен вид, а пишете, че е 100 литра. Наистина ли е 100 л. или има и друг съд;
                        няма ли начин подгревните "възглавнички" да се сложат под тапицерията на седалките;
                        мислите ли за тента;
                        50 литра обем на хладилника не са ли доста малко;
                        като мислите да ползвате кемпера зимата предвидили ли сте за предната част термоизолирано покривало-спестява много газ и осигурява много по-голям комфорт?

                        Имам и други въпроси, но на порции ще ги задавам.
                        Още един път адмирации за старанието и при разработката, реализацията и при заснемането на трудовия процес.
                        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                        Коментар


                        • #13
                          От: От ван до кемпер - Мовано

                          Здравейте!

                          На пролет ще започваме нов проект на база Sprinter 319 4x4 висока и дълга база. За него ще имам екип от работници и доста по-голям бюджет. Е, и изискванията към крайния продукт са много по-високи Но това ми е хоби, а не работата!

                          Панелът е с напрежение 30-38волта (номинал - без товар), контролерът e MPPT и преобразува на напрежение 12.7 - 14.7 волта с минимални загуби по ток. Системата е 12 волтова.
                          Съдът за чиста вода е 100литров. На мен ми се струва дори голям (сравнявам с подобен монтиран в повечето кемпери под седалките).
                          Подгревните възглавнички ще се скрият под втора тапицерия, която засега нямам време да ушия.
                          Тента не ни трябва. За 40 000км с кемпер, сме я отваряли едва няколко пъти. Въпрос на начин на пътуавне е.
                          И пак, както с тентата, 80 литровият хладилник в кемпера си седя пълен с 2-3 шишета вода. Изобщо не ни трябва хладилник (Не носим, не готвим, не пием), но това Webasto / IndelB е направо малко технологично чудо на смешна цена и трябваше да имам такова! (спокойно събира 2 бутилки вода)
                          Комплект термо-защитни капаци за отпред поръчах и пристигнаха от Англия за 160лв. - 9-слойни, с вакумни лепки, чудни!

                          Щях да снимам и видео (vlog) на процеса, хората по света пари правят в Youtube от гледания на всякакви глупости.. ама мързелът и, че е някак гейско да се лигавиш пред GoPro-то ме отказаха. Снимки - бол!

                          Поздрави,
                          Камен

                          Коментар


                          • #14
                            От: От ван до кемпер - Мовано

                            И аз тентата за 2 години съм я отварял 2 или 3 пъти, но сянка си трябва.
                            А за хладилника ние винаги пием вода, бира /това в движение/ и всичко друго като спрем. Катопътуваме рядко готвим в кемпера, но се е случвало и аз да карам, а жена ми в движение да готви гювеч във фурната.
                            А за съда за водата не знам защо, но ми изглежда да е по-малко от 100 литра.
                            Очаквам снимките на капаците.
                            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                            Коментар


                            • #15
                              От: От ван до кемпер - Мовано

                              Здравей Камене,
                              Не се познаваме, но поздравления и от мен. В този размер, аз бих направил точно същото, само с едно допълнение - бих си отворил отгоре един pop-top.
                              Въпрос - защо най-голямото комби на Трюма в този вътрешен обем на буса?

                              П.П. Налълно съм съгласен за обема на хладилника, за тентата - не съвсем (но по мой вкус де).

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X