Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за летни гуми

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос за летни гуми

    Привет, колеги!
    Търся мнения за две марки и модели летни гуми за леката кола.
    Nokian iLine или Dunlop Streetresponse 2.
    Коя ще ми препоръчате?

    И двете са клас "С" за разход и на мокро. И двете са 68 dB като шумност.
    Благодаря!
    Your conscience is all you can take to your grave.

  • #2
    Нямам наблюдения над тези двете, но Нокиана се прави и в Русия. Аз не бих си купил гума, правена там. Имал съм две лади и едно съм научил от тях - руснака не му спори с каучука.
    Ford Maverick II 2.3 XLT
    Ford Mondeo MK5

    Коментар


    • Asen Kushlev
      Asen Kushlev коментира
      Редактиране на коментар
      Ми за 5 години на две Лади толкова. От 2006 нямам досег с руското автомобилостроене. Не ми липсва. Не знам друга марка, на която гумен тампон на носач да се сцепи за 3 месеца. Преди 3 години възстанових едно ремарке, нови амортисьори руски за Лада, на втората година се бяха напукали все едно са на 20. Явно няма промяна в каучукувата им промишленост.

    • kameno karp
      kameno karp коментира
      Редактиране на коментар
      Ако е за тампони, купи си Елад или Елада (Руски са) и пиши кога ще се разпаднат. Сложи от масово продаваните на Балаково, седни и ги загледай и веднага ще забележиш, че са почнали да се пукат, втвърдяват и разпадат.

    • Asen Kushlev
      Asen Kushlev коментира
      Редактиране на коментар
      Е какви съм слагал 2003 година не знам. Руски и винаги от хубавите се пазаруваше. От магазин за руски авточасти.

  • #3
    Нокиан се прави в Русия, но това не е драма. По скоро, Нокиан са добри за зимни гуми, карал съм и на приятели съм давал, не са лоши. Ама за летни - бих заложил на Дънлоп.

    Коментар


    • #4
      Саше, хвърляй чоп и вземай каквото се падне. Казвам го от опита на човек, който два пъти вече сменява гуми, които са купени "по препоръка". Нито аз съм в твоите обувки, нито ти си в моите. Освен това, тия нови евроозначения обикновено се присъждат на продукти от много по-висок клас, а се цитират и за 12 цоловите пръчки на дадена марка.Това е малко като тема в раздела какъв джип да си купя. А точно по темата - от Дънлоп имам само позитивни впечатления и то на БМВ а Нокиан никога не съм качвал на моя кола.

      П.П. Видях мнението преди моето и го споделям напълно. И аз мислех да пиша, че бих заложил на Нокиан ама при зимните.
      Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
      Из "Златния телец"

      Коментар


      • #5
        Дънлопа - незнам...
        За Нокиан-а ти казвам директно - от зимните съм много доволен... взех ги нови, имат още хляб в тях, трета година са а си още меки ламелите..
        За летните - есента ги изхвърлих... на 2 години и половина някъде, купих ги нови... нито един път не са ми хлъзнали... нема сухо нема мокро... единствения недостатък е че нещо много бързо ми свършиха... нещо по груби сметки към 25 000 км.. а ми се струва, че е малко това... ама проблема може и да е в геометрията на предницата и сега като сложа новите ще мина и реглаж.... Иначе сега съм поръчал HANKOOK VENTUS PRIME3 K125 205/55 R16 91V MFS па да видим дали ще съм се минАл...
        Don't hunt IF you can't kill
        първо 0883 после 333 накрая 448

        LZ1BGD

        Коментар


        • #6
          Лятото на 2017 г. си закупих два броя Dunlop Streetresponse 2 за предни на леката кола. Това е цитат на мнението ми в един друг форум: "Вчера монтирах летните гуми и днес им врътнах около 80 км извънградско ( Dunlop streetresponse 2). Прекрасно поведение и спиране на сух асфалт, страхотно комфортна возия, изключително тихи (дават им 68 db) . Ако и на мокро се представят добре, считам избора си за абсолютно правилен . Гумите са произведени в Тайланд." На мокро също са добре.
          На следващата година си закупих още две и четирите ги карам до момента (едните на 12 000 км., другите на 18 000) и проблеми нямам. Гумите се държат адекватно. Размерът е 175/65/14.

          Коментар


          • #7
            Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
            Привет, колеги!
            Търся мнения за две марки и модели летни гуми за леката кола.
            Nokian iLine или Dunlop Streetresponse 2.
            Коя ще ми препоръчате?

            И двете са клас "С" за разход и на мокро. И двете са 68 dB като шумност.
            Благодаря!
            Аз постъпвам така:

            1. Намирам актуален или миналогодишен тест на АДАК за конкретния размер гума (не си казал какъв е)

            2. Гледам в теста гумите на първите места.

            3. Проверявам в КМБ-я колко кинти чинат.

            4. Избирам си коя марка и модел ше е по отношение резултат от тест/цена

            Ако дадеш твоя размер бих ти казал къде стоят тези модели.
            Land Rover Discovery II, V8 4.0
            VW Golf VI variant
            Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

            Коментар


            • TigerHunter
              TigerHunter коментира
              Редактиране на коментар
              195/65/15

          • #8
            Нокиана Iline suv в моя размер 225/55/18 беше средно скъпа гума. Добре се държеше до 15-18000 км. След това рязко започнаха да се разпадат и бяха сменени в края на втория сезон. Руски бяха. Не препоръчвам.
            Peugeot 4007
            ex Nissan X-Trail 2.2 Di

            Коментар


            • #9
              За съжаление последното от АДАК за този размер намирам от 2017 а оттогава много вода е минала.

              За тази година това го дават най доброто но не е АДАК но е немски сайт:

              https://testsieger.bussgeldkatalog.org/sommerreifen/

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Без име.jpg
Прегледи:606
Размер:97.0 КБ
ID:6727674
              Land Rover Discovery II, V8 4.0
              VW Golf VI variant
              Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

              Коментар


              • #10
                Вредещайна го зачеркни веднага - отдавна не бях качвал толкова пластмасова гума, при това в почти идентичния размер 195/55/15. Впечатления от лято 2019-то. Купени по препоръка на комшия, който уж кара само с такива на GL, понеже били нидерландско производство и нямало ментета.
                Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                Из "Златния телец"

                Коментар


                • #11
                  аз отдавна не робувам на марки, стига да е нова гумата и да не е пластмасарка. Не знам защо си се ограничил само до тези два модела, сигурно има причина.

                  аз онзи ден сложих Сумитомо ВС100 на Тусона, по препоръка на приятел. Карах ги само 7-8км. и не мога да имам много впечатления, но ми харесаха спрямо старите изтъркани мишлени.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:sumitomo.JPG
Прегледи:675
Размер:44.6 КБ
ID:6727716



                  Субаруто пък го карам вече 6-7 години с Вредещтайн и то целогодишно с всезенонния им модел
                  ________________________________________________
                  Subaru OUTBACK 2,5
                  Hyundai TUCSON 2.0

                  Коментар


                  • #12
                    Не бих сложил летни меки каучук гуми на лека кола в България еле ако е нормална,спокойно бих заложил на всесезонна гума с твърдост на каучука поне 450 от изпитана марка.

                    Никой не пиш какъв каучук гуми слага и е абсолютно нормално гума с каучук 200 да свърши двойно по-бързо от гума с каучук 400.На сравнително тежка кола с осмаче без много да я тормозя задни хвърлям на 12-13 000 километра,каучук 200. същата кола със същото каране държи комплект гуми по 60 000 километра но с каучук поне 500

                    Дънлопа ми бяха 200,на смяна на масло хвърлих и гумите та има голямо значение на какво ги слагаш,как ги караш и какво търсиш от тях - добро поведение имаха ма на третия месец си бяха за смяна,баси далаверата
                    TOYOTA SEQUOIA ‘11
                    W140 S420 '99

                    Коментар


                    • IvanIvanovi
                      IvanIvanovi коментира
                      Редактиране на коментар
                      тук не съм виждал такъв показател "твърдост на каучука" , не че съм го търси де

                    • dimkaraganchev
                      dimkaraganchev коментира
                      Редактиране на коментар
                      На летните гуми има надпис с малки букви "Treadwear 300". Колкото по-голямо е числото, толкова по-бавно свършват.

                  • #13
                    Гумите са за Ситроена (С5 комби).
                    В момента е със зимни, които са от есента и не искам да ги съсипвам. Почти нови са.
                    Мислех си за някакви нискобюджетни , но тези два модела ги намерих на цени, колкото нискобюджетните.
                    Дънлопа на 62 и стотинки, а Нокиана на 59.
                    Дънлоп съм изтъркал два комплекта с по-предишната Ксантия в Италия и втория половината тука. От серията SP.
                    Даваха ми ги с 40 000 или две години гаранция, безплатен монтаж и баланс и безплатно "въртене". Не си спомням по колко пари съм ги плащал, че беше отдавна.
                    Много съм доволен по всички показатели. Гумата има отлично сцепление, но е мека. Аз меки си исках тогава.
                    За Нокиана, знам че правят отлични зимни. За летните нямам впечатления. Затова питах.
                    По-миналата есен изхвърлих едни летни Корморан ли бяха, Тайгър ли, или подобните сръбски модели. Е, нема такива дървета!!!
                    Кютуци пластмасови и твърди. Шумни и с лоша возия. Имаха грайфер за минимум още един топъл сезон, но ги оставих при гумаджията.
                    Помислих си, че китайците ще са подобни дървета на сръбските. Затова се разрових по-обстойно и намерих тези двете.
                    Вече рядко пътувам на дълго. Повечето в града и до някое съседно село. По работа. Рядко до София и още по-рядко по-далече.
                    Идеята е, да изкарат поне два топли сезона, без да се нервирам и да ги хвърля. Затова и не искам скъпи. А и не ми е широко около врата, да карам скъпи гуми.
                    Не съм състезател. Дори по-скоро вече карам по пенсионерски.

                    ПП: Босе, ти въртиш и повече км (мили) за по-малко време. Та и твърди да са, за един сезон ги оглозгаш. Пък и мощни змейове караш и тежки.
                    Към всесезонните съм с предубеждения. Основно зимата. Особено нашата, когато и се завъртят наобратно та...ците.
                    Your conscience is all you can take to your grave.

                    Коментар


                    • BENZBOSS
                      BENZBOSS коментира
                      Редактиране на коментар
                      Верно е,че драскам повече мили,но и средната температура тук е едни 25-30 градуса пък карам всесезонни,че летните ми идват много меки и до смяна на масло съм хвърлил задните.

                      Всяка гума тук си идва с индекс на твърдост на каучука,едни са по 200 единици,други са по 550 примерно,първите им вадя конците за 12-14 000 километра,вторите държат на 50-60 000,всяка една се държи прилично на сухо,а повечето и на мокро,най-кофти на мокро за МЕН е Йокохама

                      Дънлоп спорт МАХ ХХ ако правилно помня модела държи и на скорост и натоварване ма мек каучука
                      Мишелин Спорт и Континентал държат най-добре на моите коли при моите летни условия,драскат и в сняг ако се наложи,едната е с твърдост 500,другата с 550,не ми се налага да сменям гуми на 2-3 месеца.

                      Друг опит с други гуми последните 20 години нямам,абсолютно препоръчвам да се търси гума с натоварване,скоростен индекс и твърдост поне 400 в зависимост от колата,ако ги търсиш задни за Порше примерно ммммммм 150 та да лепи по асфалта,сменяш на сезон обаче

                    • IvanIvanovi
                      IvanIvanovi коментира
                      Редактиране на коментар
                      Босе, в европейския етикет на гумите няма такъв индекс, може да е някакво щатско изискване да го има.
                      Как е на английски, че гуглето ми вади странни резултати за tyres index rubber hardness

                    • BENZBOSS
                      BENZBOSS коментира
                      Редактиране на коментар
                      Щатско изискване е,от преди 30 години,в Европа това го няма,индекс за твърдост на каучука.

                      Лятна над 280 трудно се намира,всесезонна от добра марка е поне 500 и горница,на тежка кола АБСОЛЮТНО СИ ЗАСЛУЖАВА всесезонна гума ако мислиш да в караш поне 10 000 километра на година

                  • #14
                    Иначе, гледах Unigrip Sportage Pro.
                    Хем са с някой лев отгоре, хем им нямам доверие.
                    Не е въпросът за два-три-пет лева на гума повече. Поне да са някаква марка.
                    За джипката, не ме интересува толкова. Доскоро беше с "медведи", сега е с китайски АТ-та. Но тя повече от 80 рядко вдига.
                    Последно редактирано от TigerHunter; 02-04-21, 19:36.
                    Your conscience is all you can take to your grave.

                    Коментар


                    • #15
                      SP SPORT MAXX 050
                      • Size: 245/45R19
                      • Style: Blackwall
                      • Serv. Desc: 98Y
                      • UTQG: 280 A A - е това е индекса на твърдост на каучука, 280 единици
                      Това по много груби сметки ще издържи на половината километри на един Континентал примерно с 550 единици твърдост,Контито вози меко и тихо,спира и не се криви в завои,98 ти е натоварването / става за 2.5 тона кола,на долната граница ма става / и скоростен индекс Y или 300 км/ч или 186 мили

                      Тая Гума ако гледаш АЗ с осмака без напъване я убивам до 15 000 км/ч,само за идея,Ситроена не е много лек,ще си доволен от това как държи на сухо и завои,спиране и шум,няма да се изкриви лесно и може да я опъваш на скорост,но няма да извади километри.

                      Дай друга някоя,тая поне ЗА МЕН не става,пари на вятъра,не е спортна кола това

                      Континентал Екстримконтакт за сравнение
                      • Size: 245/45ZR18 100Y XL
                      • Style: Blackwall
                      • Load Range: XL - Носи повече от Дънлопа
                      • Serv. Desc: 100Y - 300 км/ч скорост
                      • UTQG: 560 AA A - 560 индекс на каучука,вади двойно повече километра от Дънлопа
                      Това по цифри,моя опит с тия същия та мммммм от там препоръчвам твърда всесезонна гума.
                      Последно редактирано от BENZBOSS; 03-04-21, 05:14.
                      TOYOTA SEQUOIA ‘11
                      W140 S420 '99

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X