Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Шосейни зимни гуми

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Шосейни зимни гуми

    Здравейте, колеги. Да питам аз за шосейни гуми в офроуд форума
    Дайте мнения за прилични шосейни зимни гуми, моля. Да са поне среден клас. Обмислям Bridgestone Blizzak LM005, но това ми е предел като цена. За Michelin или Goodyear пари няма да мога да отделя. Vredestein, BF Goodrich, Nokian са ми опция също, но мисля, че Bridgestone-a са по-добри.

  • #2
    На колата съм с този Bridgestone. Единствен уж с клас А на мокро, нов модел е, излезе миналата година. Карал съм го миналата зима, ма то зима нямаше, а и вече май ще е така. Цената е доста добра за този клас. А и в моя доста крив размер нямаше много избор. Ако докато си заминат тези зимни гуми не се промени положението, май ще минавам на всесезонни гуми. За три дена сняг все ще се оправя.
    Ford Maverick II 2.3 XLT
    Ford Mondeo MK5

    Коментар


    • #3
      За каква кола и за каква употреба?

      В страните със задължителни зимни гуми, народът масово си взима най-евтините такива с безплатен монтаж на прИмоция от местния супермаркет, карат зимата с тях, после и лятото с тях понеже няма изискване за "задължителни летни гуми", есента ги хвърлят и купуват нови пак от най-евтините, пак на промоция с безплатен монтаж. Излиза поне четири пъти по-евтино от два комплекта, монтаж-демонтаж два пъти годишно, за два комплекта джанти да не говорим.
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • #4
        Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
        За каква кола и за каква употреба?

        В страните със задължителни зимни гуми, народът масово си взима най-евтините такива с безплатен монтаж на прИмоция от местния супермаркет, карат зимата с тях, после и лятото с тях понеже няма изискване за "задължителни летни гуми", есента ги хвърлят и купуват нови пак от най-евтините, пак на промоция с безплатен монтаж. Излиза поне четири пъти по-евтино от два комплекта, монтаж-демонтаж два пъти годишно, за два комплекта джанти да не говорим.
        Ами то така се получава от много акъл от управници и задължителни неща. Само дето не ги хвърлят за втората зима, освен ако не са им натъркаляли 40-50 х.км. Въпреки, че тук не е задължително да си със зимни, че то остана и с Норвегия да ни сравнят. Дъжд вече не помня какво е, за сняг скоро май само детските спомени ще останат. Малко се отплеснахме, но все е по темата.
        Ford Maverick II 2.3 XLT
        Ford Mondeo MK5

        Коментар


        • #5
          Неизползването на зимни гуми ме връща 20 години назад, дори повече. Какви индианци бяхме, как не се избихме по пътищата незнам. Естествено, че за зимата си трябва подходяща гума. Която и в този клас да вземеш, няма да сгрешиш. Лошото е, че ако не правиш километри, след три зими са заминали

          Коментар


          • Bogoljub Gagic
            Bogoljub Gagic коментира
            Редактиране на коментар
            Ниска скорост и слаб "пърформанс" на МПС-тата. Или не можеш изобщо да излезнеш от квартала, за да стигнеш до шосето, или като поднесеш на първия по-лек завой (липса на ESP, ABS и т.п.) се н@сир@ш от страх (щото недай Боже да чукнеш леко колата беше голям проблем за оправяне, па и на ГТП дето беше само в КАТ не пускаха да минеш с лека драскотина дори) и почваш да пъплиш с 20 км/ч.

        • #6
          Ето какво карам аз и съм вече на 3ти сет => Cooper Weather-Master WSC 265/65 R18 114T , произведени са в Англия струват 150 лири едната, супер доволен съм, на сняг и лед са супер, не много шумни, добре спират и на вода, когато остареят ги карам и лятото до като ги изтъркам до дупка.

          Близак зимни са най-добрата зимна гума, която съм карал през живота си, и на сняг и на зимна кал в планините, няма по-добра гума за мен, но цената също е добра.

          Нокиан зимни също са страхотни гуми но малко са кът в джипови размери.
          Бъдете живи и здрави!

          Коментар


          • #7
            Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
            За каква кола и за каква употреба?
            Колата е KIA Sportage 2005. Да кажем, че е екскурзионната ни кола. Ще има качвания на Витоша и на Боровец, примерно, но ще се кара по пътища, които се чистят. Размерът на гумите е 215/65 R16.

            Коментар


            • BENZBOSS
              BENZBOSS коментира
              Редактиране на коментар
              В размера няма нищо джипово,мойта резервната кола в оригинален размер е 225 ширина с тия размери и носимост по 750 кила на гума та твойта джипка ще я носи и пее.

              Прочетох за Мишелина,че пари не ти се дават,но точно това ти препоръчвам вместо всяка година да се занимаваш с разни марки и смяната им,с добър Мишелин с твоето каране 5 години спокойно ще изкарат.

          • #8
            Първоначално публикуван от градско чедо Преглед на мнение

            Колата е KIA Sportage 2005. Да кажем, че е екскурзионната ни кола. Ще има качвания на Витоша и на Боровец, примерно, но ще се кара по пътища, които се чистят. Размерът на гумите е 215/65 R16.
            Евтини зимни гуми (препоръчвам) по горната методика - каране зимата и лятото, после нови. Обикновено са с безплатен монтаж.
            Иначе ето я сметката:
            - хубави зимни гуми 4 бр. х 250 (айде да са по 200 лв. макар и не толкова "хубави") = 800 лв., монтаж-баланс 2 пъти годишно (щото нали се слагат в един момент летните, па се свалят, па пак се слагат зимните) = 50-100 лв. Тотал към 900 лв. начална "инвестиция" + още 100 - 200 лв. за още две години. В тази сметка не влизат летните гуми, които в някакъв момент също ще трябва да смениш.
            - евтини зимни гуми с монтаж "на прИмоция" 4 бр.х 60-80 лв. = 320 лв. Следващата година - пак. За три години пак отиват към 900 лв. (е, само 150-200 лв. се спестяват от монтажите), но-о-о-о-о всяка зима си с чисто нови зимни гуми И не купуваш други летни гуми.
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • Bogoljub Gagic
              Bogoljub Gagic коментира
              Редактиране на коментар
              В "Гуми7" почват от 90 лв. кучите марки и китайските. Vredestein, BF Goodrich, Nokian почват съответно от 170-180 лв., стигат до 300+
              Всеки да си прави сметката. Има си лаф "на свинче - звънче".

            • градско чедо
              градско чедо коментира
              Редактиране на коментар
              Да де, ама много евтино звънче може да вкара в голяма беля свинчето.

            • Bogoljub Gagic
              Bogoljub Gagic коментира
              Редактиране на коментар
              Да разчиташ на супер-дупер гуми е все едно да разчиташ на ESP / EBD / ACC / LA и т.н. да те пазят, па ти да си натискаш газта само. Става като онзи американец, дето включил "автопилота" на кемпера и отишъл в задната му част да си вари кафе. Та оттогава "автопилотът" стана "круиз-контрол".

          • #9
            Зимни, че дори и всесезонни гуми лятото не е работа.Трябват си летни и зимни, пък биле те и по-евтини.

            В същия размер съм с Sailun на неприлично ниска цена и съм доволен след първата зима. По-тихи са от летните ми и се държаха прилично. Единствено нараних грайфера на едната след закъсване в чакъл и много буксуване, но сам съм си виновен. Много са меки.
            Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
            Телефон - в профила!

            Коментар


            • BENZBOSS
              BENZBOSS коментира
              Редактиране на коментар
              15 години поне лятото съм с всесезонни та съвсем не съм съгласен с това твърдение,зимата си държат,не като чисто зимни гуми,но проблем нямаш.

              С километрите които ще набива 5 години няма да ги пипне,баланс на добра гума не ми е мърдал 500 000 километра сборно та мммммм баланс на 6 месеца е на скапана гума,6 месеца проверка налягане иска и това е.

              Всяка година с гуми да се занимавам,за седмица или 2 сняг........ебаси мерака

          • #10
            Първоначално публикуван от Иван Жоров Преглед на мнение
            Зимни, че дори и всесезонни гуми лятото не е работа.Трябват си летни и зимни, пък биле те и по-евтини.
            Ако шпориш с 200 по магистралата при дъжд - да.
            Имаше някаква тема с показания - спирачен път, аквапланинг, шум - да, зимните са по-зле, но основната причина да не се карат от "любители" зимни гуми през лятото е износването и желанието да се запазят "неопечени" за следващата зима. Всичко друго на асфалт през лятото им е по-добре като показатели от АТ например.
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • Иван Жоров
              Иван Жоров коментира
              Редактиране на коментар
              С 200 не, ама със 140-160 ми се случава. Отделно за паркетник и лека кола недостатъците са, че са по-шумни, по-тежки, с по-лошо поведение на мокро, в горещо време при по-дълго каране заминават много бързо, свирят при тръгване и спиране.

              Лошото на летните е, че в този размер за паркетник няма почти нищо леко и със прилична не чисто шосейна шарка.

            • Bogoljub Gagic
              Bogoljub Gagic коментира
              Редактиране на коментар
              Щото ти е жал за зимните гуми и ги пазиш за следващия сезон. Ако си ги взел за едногодишна употреба - голям праз, че шумят и свирят. На мокро просто се кара по-бавно с такива. Ясно е, че са по-склонни към аквапланинг. Някъде имаше данни, че правели и по-дълъг спирачен път, ама сега не ми се търси. Ако е само за шосе и без изпълнения, бих правил (и съм го правил с "Пасата" и "Тротинетката Меган" на сина ми) точно така - румънски няква куча марка, ама правени в "Goodyear Dunlop Romania" за 50-60 лв. бройката от "Метро" с талон за безплатен монтаж и целогодишно докато стават (то си се усеща, нали). Прочее - изкараха по три години и "Пасата" го продадох с такива, а тротинетката бръмчи с тях в т.нар. вече "Нидерландия".

            • Иван Жоров
              Иван Жоров коментира
              Редактиране на коментар
              Не е до жал. Това лято предпочетох да сложа стари заминащи си летни пред това да остана със зимните купени за 90лв. бройката. Просто не ме кефи да карам лятото със зимни, те сега летните ме дразнят, че като ги изтърва да са леко меки свирят непрекъснато.

              П.П. Съответно със старите летни пак се внимава на мокро. Самото поведение на колата е различно със зимни и с летни гуми. Сега със старите летни има много какво да се желае, не е като с нови.
              Последно редактирано от Иван Жоров; 22-09-20, 18:39.

          • #11
            Първоначално публикуван от градско чедо Преглед на мнение

            Колата е KIA Sportage 2005. Да кажем, че е екскурзионната ни кола. Ще има качвания на Витоша и на Боровец, примерно, но ще се кара по пътища, които се чистят. Размерът на гумите е 215/65 R16.
            най-евтино разумно, за мен е това RIKEN/Taurus SUV SNOW 215/65 R16 102H XL, наскоро ги карах случайно, лятото скърцат по-малко от повечето всесезонни, при 120кмч аквапланинг на магистрала не съм имал с тях.

            за зимата опит нямам, само по отзиви ги хвалят, че "ровичкат добре"

            байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
            Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
            Суперспам - спама на суперите

            Коментар


            • #12
              Иван Жоров коментира
              Днес, 19:25
              Не е до жал. Това лято предпочетох да сложа стари заминащи си летни пред това да остана със зимните купени за 90лв. бройката. Просто не ме кефи да карам лятото със зимни, те сега летните ме дразнят, че като ги изтърва да са леко меки свирят непрекъснато.
              Има няколко теми за "световния гумопроизводителен заговор" иницииран от "Нокиан" през 1930-някоя си година. Факт, че гумите с много ламели от мек каучук са по-добри на утъпкан или почистен сняг. Но определено е неудобно да имаш едновременно: гуми за сняг без шипове, гуми за поледица с шипове, гуми за макадам, гуми за кал, гуми за шосе, гуми за магистрала, гуми за града, гуми за плажа и още 5-6 вида. Така, че тъй освиркваните тука "компромиси" се налагат, колкото и авторитети тука да поучават, че "АТ-тата или пък всесезонните са компромис и за нищо не стават!". Особено когато заради размера, по-евтина от 300 лв./бр. гума трудно се намира.
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • Иван Жоров
                Иван Жоров коментира
                Редактиране на коментар
                Така е. За това за паркетник - чисто зимни и летни с лек елемент на АТ е най-добрата комбинация.

            • #13
              Гумите са единсвеното, с което колата има контакт с пътя. Едтествено, че имат не голямо, а огромно значение. За 16” съм 100% фен на Continental. И зимните и летните са ми такива и колата стои като нарисувана на пътя. След третата година обаче започват да губят сцепление.
              Blizzak съм карал зимни на Паджеро и нямам оплаквания, колата спираше добре.

              Коментар


              • #14

                Момчета, да поясня малко. Купих колата тази година. Май месец, веднага след като паднаха КПП-та. Беше обута с 10 годишни зимни гуми, които /естествено/ трябваше да сменя възможно най-бързо. Тогава много се чудех дали да не взема направо едни всесезонни Cooper AT3, но в крайна сметка реших да заложа на 4 летни + 4 зимни. Спорове За и Против всесезонните са водени достатъчно. Не претендирам за най-правилен избор, въпреки че след изминати 3000 км съм доволен от поведението им. Тогава изпадна хубава промоция на Nokian Wetproof SUV и за предимно асфалтовото (+ малко сухи, черни пътища) им ползване са ми чудесни.
                Та да се върнем на темата. Търся минимум среден клас зимна гума, като тавана ми е Bridgestone Blizzak LM005. Ако можете да споделите и мнения за зимни Vredestein, BF Goodrich, Nokian. Мисля, че Nexen, Debica, Cooper, Kleber, са ми най-долната граница, до която се надявам да не стигам. Над Hankook и Firestone нямам никакви наблюдения. Да взема възможно най-евтините зимни и да ги карам целогодишно не ми е опция.

                Коментар


                • bvp
                  bvp коментира
                  Редактиране на коментар
                  И аз гледах с пренебрежение Нексена, когато го монтирах на джипката. Оказа се, че е доста добра зимна гума. В града рядко пипах малкия лост на Самурая. Щом в бюджета ти е ЛМ005, защо въобще става на въпрос за другите марки. Слагай смело, доста я хвалят тази гума. Аз ще вземам нови за леката кола и мисля да ги пробвам също.

              • #15
                ЛМ-005 е стара разработка-на пръв прочит намирам на 176 лв.Ханкук-175.Аз карам с Клебер,доволен съм,средно качество-156.А Гудиър-142,50 лв.Когато се купува онлайн обаче,не са много сговорчиви да казват кога са произведени гумите

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X