Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Широки гуми на тесни джанти-рискове?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Широки гуми на тесни джанти-рискове?

    В момента карам с BFG-AT 31-10.5-R15 върху джанти 7 инча. Искам да премина на 32 инча (същия модел и марка) и поради липсата на 32-10.5 се заглеждам в 32-11.5-R15, за които е дадена минимална ширина на джанта 8 инча. Въпроса ми е: Има ли рискове при комбинацията 32-11.5-R15 върху 7 инча джанта и какви са те?
    Благодаря.
    Последно редактирано от Peter TurboD; 05-03-09, 15:52.

  • #2
    До: Широки гуми на тесни джанти-рискове?

    Първоначално публикуван от Peter TurboD Преглед на мнение
    В момента карам с BFG-AT 31-10.5-R15 върху джанти 7 инча. Искам да премина на 32 инча (същия модел и марка) и поради липсата на 32-10.5 се заглеждам в 32-11.5-R15, за които е дадена минимална ширина на джанта 8 инча. Въпроса ми е: Има ли рискове при комбинацията 32-11.5-R15 върху 7 инча джанта и какви са те?
    Благодаря.
    Риск има. 31х10,50 е за джанта 7,0 и има ширина на "балона" ~ 260мм.; 32х11,50 е за джанта 8,0 и има ширина на "балона" ~ 290мм. При монтаж на по-тясната джанта бордовете ще се свият навътре, а "балонът" ще се "раздуе" малко повече и гумата няма да стъпва правилно на пътя. Рискът е за бързо и неправилно (и неравномерно) износване на профила. Освен това - при проблем с нова гума - нямаш никакви шансове за рекламация. Но общо взето, мисля че не е толкова страшно...
    Когато се събереш с непознати да играеш покер, първо се огледай кой е жертвата! Ако не я видиш ... значи си ти ...

    Коментар


    • #3
      До: Широки гуми на тесни джанти-рискове?

      Малко по-ниско налягане и нямаш пролеми
      99 WJ V8, 5" lift long arm, 35"...
      It's a Jeep thing - you wouldn't understand..!

      Коментар


      • #4
        До: Широки гуми на тесни джанти-рискове?

        По-трудно разбортиране при по-ниско наляганетова ако е минусВиж за устоичивост, странична,ще трябва да се съобразяваш.Особено при по-висока скорост,но си е за осмица да знаеш.
        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

        Коментар


        • #5
          До: Широки гуми на тесни джанти-рискове?

          Първоначално публикуван от goro01 Преглед на мнение
          ... При монтаж на по-тясната джанта бордовете ще се свият навътре, а "балонът" ще се "раздуе" малко повече и гумата няма да стъпва правилно на пътя ...
          Освен това, гумата ще ти стои по-ниска, отколкото същия размер, монтиран на джанта с правилна ширина.
          Ние не сме неутрални!

          Коментар


          • #6
            До: Широки гуми на тесни джанти-рискове?

            И аз те съветвам да минеш поне на 8" джанти, 10" най-добре пък и хубаво стои (не съм спец но четох че се препоръчва 30 мм по тясна джанта отколкото е ширината на гумата като оптимален вариант, а при 7"=177.8 мм и 265 има 87мм разлика... а за 32" ще е.. ) Тъкмо търсех тема за това дали джанта R15x8" не е тясна за 31"х10.5 R15 и ти ме успоки че си с 7" а гуми 31"
            Успех

            Коментар


            • #7
              До: Широки гуми на тесни джанти-рискове?

              Джантата трябва да е широка приблизително 70% от ширината на гумата. Тогава всичко ще е наред, и парите няма да са изхвърлени.

              Коментар


              • #8
                До: Широки гуми на тесни джанти-рискове?

                По книга джантата трябва да е 2 инча по-тясна от гумата, но всяко правило си има изключения. Аз карам 4 години 10,50 гума на 6" джанта и мога да ви кажа, че гумата е износена като по книга. Не е важна джантата и гумата, важното е правилното налягане.
                99 WJ V8, 5" lift long arm, 35"...
                It's a Jeep thing - you wouldn't understand..!

                Коментар


                • #9
                  До: Широки гуми на тесни джанти-рискове?

                  И за какво си давал толкова пари за гума, ширината на която не използваш?
                  Гледам, има няква субкултура, в която дебилите ходят освен с кухи погледи, и с панталони свлечени до коленете, и с развързани маратонки три номера по-големи от колкото им трябват. Не мисля че с тях могат да минат 42 та километра.
                  За да работят правилно всички части на гумата, тя се проектира за 30% по-тясна джанта. А колко дюйма са това, може да е единствено конкретен въпрос, и по никой начин не общ съвет.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Широки гуми на тесни джанти-рискове?

                    Пак казвам, че съм съгласен с теб, дори и за новата мода на тийнейджърите, но налягането е най-важното, а не джантата. Така моята 10,50" гума на 6" джанта с 1,2 атм. в нея е много по-широка в контактната площ, отколкото 10,50" гума на 8" джанта с 2,5 атм. в нея. Това налягане разбирасе е строго индивидуално за моя джип, при всеки друг е различно.
                    99 WJ V8, 5" lift long arm, 35"...
                    It's a Jeep thing - you wouldn't understand..!

                    Коментар


                    • #11
                      До: Широки гуми на тесни джанти-рискове?

                      Благодаря за отговорите. Май не е толкова страшно да се сложат 32/11,5R15 на 7 инча джанта, но за предпочитане е да бъде минималната препоръчана - 8 инча.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Широки гуми на тесни джанти-рискове?

                        аз карам 35х12.50х15 на j7 джанти препоръчвания размер за тях е j10 ,немам ядове...вече 2 години.
                        не разбрах само,ако са по-тесни джантите,неби ли следвало гумата да се стесни и да стои по-висока,а не обратно както казва колегата по-горе?
                        TЛК 80-4.2ТД
                        ТЛК 73-2.4ТД
                        ...................

                        Коментар


                        • #13
                          До: Широки гуми на тесни джанти-рискове?

                          Първоначално публикуван от veilside Преглед на мнение
                          аз карам 35х12.50х15 на j7 джанти препоръчвания размер за тях е j10 ,немам ядове...вече 2 години.
                          не разбрах само,ако са по-тесни джантите,неби ли следвало гумата да се стесни и да стои по-висока,а не обратно както казва колегата по-горе?
                          Чавдар е прав, при гума с по тясна дежанта, задължително се образува коремче на страничния борд. Тоест, страничния борд, не е изпънат оптимално, а е част от дъга, за да се компенсира, липсата на разстояние по хоризонтала. Именно това обуславя, загуба на част от височината на гумата. Ако нямаше разликата в гъвкавостта, на протектора, спрямо страничния борд, би се наблюдавал ефект с увеличаване на височината на гумата, при по тясна джанта. На практика, протектора е по твърд, като се стреми да запази максимално, контактната площ. Ето , защо при такъв тип монтаж е добре гумите да се карат, малко по меки 1.5 -1.7 атм. с всички произтичащи от това последствия.
                          При по твърдите регенерати, този ефект е почти незабележим, тъй като те поемат натоварванията въре между плоскостите на гумата, подобно ефекта на шпертплата. Дали обаче, това не води до скорошно отлепване на двете нехомогенни маси, една от друга - не зная. Нямам опит.
                          Геометрично, ако разгледаме разрез на гумата при контакта и с пътя, тя представлява един трапец. Ако приемем че контактната права на протектора с пътя е една и съща тоест основата на трапеца е една и съща. В този случай очевидно че при намаляване на горната страна на трапеца, като абсолютна дължина, ъглите на страниците ще се изострят и височината на трапеца, ще намалее.
                          Това е теоретична постановка на въпроса, обаче.
                          Последно редактирано от Nik Nikolov; 18-03-09, 07:54.
                          Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                          Коментар


                          • #14
                            До: Широки гуми на тесни джанти-рискове?

                            Първоначално публикуван от veilside Преглед на мнение
                            аз карам 35х12.50х15 на j7 джанти препоръчвания размер за тях е j10 ,немам ядове...вече 2 години.
                            не разбрах само,ако са по-тесни джантите,неби ли следвало гумата да се стесни и да стои по-висока,а не обратно както казва колегата по-горе?
                            veilside би ли качил една,две снимки да видя как стоят гумите. По каталог за твоя размер гуми дават ширина на джантата 8,5 до 11 инча.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Широки гуми на тесни джанти-рискове?

                              BFG AT е тясна гума. За 32/11.5R15 по-добре джантата да е 7J.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X