Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Гуми и помпане. Коректно налягане и как се определя?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Гуми и помпане. Коректно налягане и как се определя?

    Първоначално публикуван от georgipetkov64 Преглед на мнение
    На 2.2 не стават ли дървени?
    Пробва ли как се държи на пътя,при 1.8 и 2.2?
    Окото лъже.Ставам абонат на темата.
    При 1.8 на летните гуми изглеждат добре и върви с лекота и вози комфортно, със зимните гуми на 1.8, освен че изглеждат сплескани като гъби в долната си част, при потегляне все едно съм качил 5 човека и пълен багажник и вози като джипка с въздушни възглавници, при 2.2 джипката ми потегля с такава лекота, все едно съм сложил чип за още 100 коня но и друса, май ще взема да направя златната среда в този случай и да ги оставя на 2 атмосфери...?

    Предполагам че проблема идва от твърде по-меките бордове на чисто зимната гума....

    Коментар


    • #62
      От: Гуми и помпане. Коректно налягане и как се определя?

      В другата тема Ясен много добре обясни причината за меките бордове при зимните гуми ! Аз в почти винаги карам с посочените от производителя стойности и следя ширината на стъпката на протектора ! В случай , че застъпва ръба отстрани значи са меки , а пък не стъпва ли по цялата повърхност значи са с високо налягане !И в двата случая гумата се износва неправилно освен другите вреди !

      Коментар


      • #63
        От: Гуми и помпане. Коректно налягане и как се определя?

        Първоначално публикуван от stankos Преглед на мнение
        В другата тема Ясен много добре обясни причината за меките бордове при зимните гуми ! Аз в почти винаги карам с посочените от производителя стойности и следя ширината на стъпката на протектора ! В случай , че застъпва ръба отстрани значи са меки , а пък не стъпва ли по цялата повърхност значи са с високо налягане !И в двата случая гумата се износва неправилно освен другите вреди !

        Направих детайлни снимки да видите как изглеждат зимните гуми, напомпени на 2.2 атмосфери, изглеждат в нормата все пак а не пренапомпени, представете си как изглеждат при 1.8 атмосфери, не ми се спадаше пак гумата на 1.8 за сравнение, просто както се вижда на снимките при 2.2 атмосфери си изглежда съвсем в норми, ето и снимките:


        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2906.JPG
Прегледи:1
Размер:246.9 КБ
ID:5773307


        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2907.JPG
Прегледи:1
Размер:323.9 КБ
ID:5773308


        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_2909.JPG
Прегледи:1
Размер:338.1 КБ
ID:5773309

        Коментар


        • #64
          От: Гуми и помпане. Коректно налягане и как се определя?

          Вижда ми се твърда. Няма никакво смачкване на борда, а аз винаги гледам да има минимално.
          Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
          Телефон - в профила!

          Коментар


          • #65
            От: Гуми и помпане. Коректно налягане и как се определя?

            От 235/70/15 до 265/70/15 карам на 2.2 зимата и до 2.5 през лятото.Ако е века износва периферията,ако е пренапомпана износва средата ,ако е пренапомпана с много има вероятност за изкривяване в зоната на протектора .При подобни показатели никога не съм имал неравномерно износени гуми.По сервизите като бачках се помпаше стандартно на 2.2.Спадал съм джиповите до 1.5 за измъкване ,но това е инцидентно.В момента съм с235/70/15 с едни АТ 2 2015 карам ги на 2.2 и вози като Кадилак Фронтерата ,с 31ците също помпам 2.2 и пак возията и проходимоста са си 6.Дуелери 265/70/15карам през лятото и ги помпам на 2.5 ,държат се супер.
            Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

            Коментар


            • #66
              От: Гуми и помпане. Коректно налягане и как се определя?

              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:1,8.jpg
Прегледи:1
Размер:73.7 КБ
ID:5773317Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2.jpg
Прегледи:1
Размер:97.0 КБ
ID:5773318Това са съответно на 1.8 и 2 бара налягане ! Направило ми е впечатление , че като ги регулирам студени после от движението налягането се вдига и не стяпват на целия протектор и напоследък го правя след изминаване на някакво разстояние ! На Мерцедеса ми беше отбелязано налягането при студени гуми.

              Коментар


              • #67
                От: Гуми и помпане. Коректно налягане и как се определя?

                Първоначално публикуван от stankos Преглед на мнение
                Направило ми е впечатление , че като ги регулирам студени после от движението налягането се вдига и не стяпват на целия протектор и напоследък го правя след изминаване на някакво разстояние ! На Мерцедеса ми беше отбелязано налягането при студени гуми.
                По всички "Мануели" (© дядо Владо) пише, че препоръчваното налягане е за студени некарани гуми и не бива да се коригира след като се повиши при / след каране.
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • #68
                  От: Гуми и помпане. Коректно налягане и как се определя?

                  Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                  По всички "Мануели" (© дядо Владо) пише, че препоръчваното налягане е за студени некарани гуми и не бива да се коригира след като се повиши при / след каране.
                  Знам,че налягането се повишава,но защо?
                  Въздуха ли се разширява,или гумата се свива от загряването?
                  .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                  Киа спортаж2000тди 98г
                  Ауди А3 1.9ТДИ
                  Каравана Аdria 390Q

                  Коментар


                  • #69
                    От: Гуми и помпане. Коректно налягане и как се определя?

                    На всичките ми автомобили до момента (по спомени) дават налягане при малко/много натоварен ! На Кончето налягането е едно и също 1.8/2.0 предни/задни и това е от няколко различни източника !

                    П.П. От търкалянето се повишава температурата на въздуха и се разширява докато обема на гумата е сравнително константен!
                    Последно редактирано от stankos; 25-11-17, 16:13. Причина: Допълнение.

                    Коментар


                    • #70
                      От: Гуми и помпане. Коректно налягане и как се определя?

                      Първоначално публикуван от stankos Преглед на мнение
                      В другата тема Ясен много добре обясни причината за меките бордове при зимните гуми ! Аз в почти винаги карам с посочените от производителя стойности и следя ширината на стъпката на протектора ! В случай , че застъпва ръба отстрани значи са меки , а пък не стъпва ли по цялата повърхност значи са с високо налягане !И в двата случая гумата се износва неправилно освен другите вреди !
                      Това PSI което пише на гумата,ли е препоръчано от производителя?
                      Никога не съм обръщал внимание,но сега се замислям.
                      .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                      Киа спортаж2000тди 98г
                      Ауди А3 1.9ТДИ
                      Каравана Аdria 390Q

                      Коментар


                      • #71
                        От: Гуми и помпане. Коректно налягане и как се определя?

                        Първоначално публикуван от georgipetkov64 Преглед на мнение
                        Знам,че налягането се повишава,но защо?
                        Въздуха ли се разширява,или гумата се свива от загряването?
                        Въздуха (а и всички други вещества, в една или друга степен) се стреми да увеличи обема си при загряване. Само дето като е затворен малко няма накъде и резултата е повишаване на налягането .

                        Коментар


                        • #72
                          От: Гуми и помпане. Коректно налягане и как се определя?

                          А е лесно да се намери "базовото налягане" на всяка гума има надпис за товароносимост при максимално налягане. Кг при ПСИ или БАР зависи от производителя.

                          Само за пример караш джип 2000 кг. И приемаме че са разпределени по равно на преден и заден мост и тогава имаме 500кг. на гума. На гумите виждаме че те са рейтнати 1100кг при 65 пси (4.42бар) делим 1100 кг на 500кг. И получаваме 2.2 сега делим 4.42 бара на 2.2 и получаваме 2.0 бара. Това е налягане при което производителя на гуми гарантира че при този товар контактните петно е такова за което е произведена гумата. Аз си го наричам "базово налягане" и го ползвам за отправна точка. После правя бърза проверка тръгвам на дълъг път на първото спиране след 100тина км. Веднага меря и гледам ако се качило със 0.3 бара съм ОК. Ако е по малко свалям налягането на гумата ако е повече качвам налягането.

                          Коментар


                          • #73
                            От: Гуми и помпане. Коректно налягане и как се определя?

                            При мен 'щатното' налягане на празен автомобил е 2.5/2.5 като при пълен автомобил препоръчаното налягане стига до 3.2атм....
                            При повишена скорост (очаквано магистрално шофиране) вдигам предварително налягането с около 0.2атм... Но след това при магистралата налягането не мърда много - практически се изравнява с това, което става при каране на по-мека гума (тя явно се 'мачка' повече и вдига повече налягането...
                            За влиянието на температурата - гумите от страната, стояща на слънце лятото обикновено покачва налягането с около 0.2 атм... Случвало ми се е само една гума да е мръднала с толкова, защото само тя е стояла на слънце.
                            Магистралното шофиране 'мърда' около 0.3атм. При малко по-интензивно тръгване (без превъртане на гуми) студена гума обикновено покачва налягането след около 500м с около 0.2атм...
                            При завой външната гума може спокойно да покачи температурата с около 0.1атм - мачка се повече, и се загрява...
                            При спадане на външна температура с около 10С, налягането мърда с около 0.1атм.
                            Това са наблюдения при Джипката..
                            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                            Коментар


                            • #74
                              От: Гуми и помпане. Коректно налягане и как се определя?

                              Мдаааа и след 150-160 км/ч нагоре почваш да се плашиш как се загряват гумите... Не е за хвалене но знам какво става с гума и продължително каране със скорости около и над 240 км ч. От тогава винаги си следя скоростния индекс като копувам и не си правя шеги. Гадно е когато хвърлиш две гуми на магистралата едновременно.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X