Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Правилна поддръжка на въжетата

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Правилна поддръжка на въжетата

    С масло за смазване на стоманени въжета и механизми изложени на атмосферни условия... Има го като производство на кой ли не. Аз използва на Вюрт и съм доволен... За разлика от маслото, не тече, много по-гъсто е, не се лепи мърсотия по него...
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #62
      От: Правилна поддръжка на въжетата

      Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
      Щото не се спомена за друг вид поддръжка на стоманените въжета.
      Е бях останал с впечатлението че хората които ползват лебедка знаят елементарните неща свързани с употребата й - че въжето се навива стегнато и подредено, и че не трябва да има "чупки" и разплетени места. Дефектите във въжето намаляват здравината => гледаш да няма дефекти. По това просто няма какво да се коментира.

      От там нататък следват спорните въпроси за поддръжката, за която всеки има лично мнение и по които има смисъл да се води спор, дали се маже, мие, пудри, деодорира, лакира.
      Първоначално публикуван от stojan_defender-a Преглед на мнение
      Въжето трябвало да е смазано. Най-добре било с ВД40 (което даже не е смазка), ама ставало и с 600мл трансмисионно. Новите въжета идват фабрично обмазани, но някак много фино и смазката е по-особена. Прилича все едно е капсуловано с восък. Как да се повтори това покритие след време обаче не ми е ясно.
      Ми не, не трябва да е смазано. Може да се ползва и във вида в който е излязло от завода. И не, ВД40 не е "най-добре". Ако искаш, замисляш се какъв е смисълът от смазката. Ми тя, да речем, предотвратява от външни влияния като влага и дребни твърди частици, и не се стига до ефекти като корозия и абразия. След това се замисляш дали тези корозия и търкане ще имат ефект върху въжето което ти ползваш. Ако металното въже стои дълго време неползвано, може би се вижда някакъв смисъл да се замислиш за корозия. Ако го ползваш по-често, вероятно е по-добре да му отредиш няколко години живот, след което да го смениш с ново - тогава няма какво да му мислиш за разни мазила.

      Относно капсулованото с восък - онова което се ползва в завода не знам да се продава за домашно ползване. Има подобни мазила, за които също по форумите се води дискусия за и против и няма еднозначен отговор. Ако допълнително напластяваш восъкоподобни мазила, восъкът се натрупва и пак се получава неудобство.
      Последно редактирано от Asteri; 27-08-15, 00:08.

      Коментар


      • #63
        От: Правилна поддръжка на въжетата

        Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
        Е бях останал с впечатлението че хората които ползват лебедка знаят елементарните неща свързани с употребата й - че въжето се навива стегнато и подредено, и че не трябва да има "чупки" и разплетени места. ...
        Това е теорията. На живо нещата изглеждат малко по-различни ...
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • #64
          От: Правилна поддръжка на въжетата

          Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
          ...
          От там нататък следват спорните въпроси за поддръжката, за която всеки има лично мнение и по които има смисъл да се води спор, дали се маже, мие, пудри, деодорира, лакира.

          Ми не, не трябва да е смазано. Може да се ползва и във вида в който е излязло от завода. И не, ВД40 не е "най-добре". Ако искаш, замисляш се какъв е смисълът от смазката. Ми тя, да речем, предотвратява от външни влияния като влага и дребни твърди частици, и не се стига до ефекти като корозия и абразия. След това се замисляш дали тези корозия и търкане ще имат ефект върху въжето което ти ползваш. Ако металното въже стои дълго време неползвано, може би се вижда някакъв смисъл да се замислиш за корозия. Ако го ползваш по-често, вероятно е по-добре да му отредиш няколко години живот, след което да го смениш с ново - тогава няма какво да му мислиш за разни мазила.

          Относно капсулованото с восък - онова което се ползва в завода не знам да се продава за домашно ползване. Има подобни мазила, за които също по форумите се води дискусия за и против и няма еднозначен отговор. Ако допълнително напластяваш восъкоподобни мазила, восъкът се натрупва и пак се получава неудобство.
          Явно не се е разбрало предното ми мнение (по-точно начина на изрязяване). Както и да е - исках да кажа точно това, което ти казваш

          С тези стоманени въжета почнахме на едно място да тъпчем.
          Аз моите колани ги пера в една кофа с вода и малко прах за пране к'ъвто падне. Накисвам ги, след 10-15 мин ги прекатам малко, след още толквоа пак и ги плакна. Мятам ги на простора и след това на руло в багажника.
          Щото според мен коланите е много важно да се пазят от абразивното действие!
          о 88 з 417 оо 4 - Стоян

          Коментар


          • #65
            От: Правилна поддръжка на въжетата

            Естествено всеки може да си има собствена теория и практика по който си ще въпрос... Но все пак отбелязвам, че въжета стоманени се използват в индустрията много и постоянно. Има натрупан доста опит, та преди откриването на "топлата вода" може да се провери дали не е вече открита...
            VPetrov.photography

            Коментар


            • #66
              От: Правилна поддръжка на въжетата

              Първоначално публикуван от stojan_defender-a Преглед на мнение
              ... Аз моите колани ги пера в една кофа с вода и малко прах за пране к'ъвто падне. Накисвам ги, след 10-15 мин ги прекатам малко, след още толквоа пак и ги плакна. Мятам ги на простора и след това на руло в багажника.
              Щото според мен коланите е много важно да се пазят от абразивното действие!
              Общо взето, това е, което можеш да направиш. Ако не за друго, поне за собствено успокоение, а и по-малко да се цапаш при боравене.
              Ние не сме неутрални!

              Коментар


              • #67
                От: Правилна поддръжка на въжетата

                За коланите не съм се замислял. Повечето полимерни въжета страдат от миене с препарат.

                Коментар


                • #68
                  От: Правилна поддръжка на въжетата

                  Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                  За коланите не съм се замислял. Повечето полимерни въжета страдат от миене с препарат.
                  И аз мисля така. Обикновенно водоструйката им е достатъчна.
                  Ако се върнем на темата - какво препоръчват "корифейте" за поддръжка на въжетата - Уорн, ММ, Рамзи - такива разни с опит в лебедките, не в стоманените въжета за "професионално ползване" - някой да е чел?
                  Колкото повече книги четат децата ви, толкова по-малко ще слушат чалга!

                  Коментар


                  • #69
                    От: Правилна поддръжка на въжетата

                    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                    За коланите не съм се замислял. Повечето полимерни въжета страдат от миене с препарат.
                    Кой знае защо, като гледам тази тема, се сещам за рекламата: "Пералнята живее по-дълго със Калгон". Нашата без употреба на въпросния чудодеен препарат е вече на 21 години, пък с него сигурно би ме надживяла, ако се вярва на рекламистите ...

                    Та и с въжетата така. Припиране, ако са се омърляли много с кал и толкова. Най-дълъг живот ще имат, ако си стоят в калъфче в джипката и не се използват.

                    Първоначално публикуван от PinMaster Преглед на мнение
                    ... Ако се върнем на темата - какво препоръчват "корифейте" за поддръжка на въжетата - Уорн, ММ, Рамзи - такива разни с опит в лебедките, не в стоманените въжета за "професионално ползване" - някой да е чел?
                    Четем.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:warn.jpg
Прегледи:1
Размер:187.7 КБ
ID:5677726
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • #70
                      От: Правилна поддръжка на въжетата

                      Warn, Ramzi и т.н. не са производител на въжета, а на лебедки. Мога да Ви кажа от къде взимат въжетата, там от където ги взимат и за "професионално ползване".
                      The Flat Earth Society has members all around the globe.

                      Коментар


                      • #71
                        От: Правилна поддръжка на въжетата

                        Въжета се вземат от магазина. Ти кажи с какво ги мажеш.

                        Коментар


                        • #72
                          От: Правилна поддръжка на въжетата

                          Тук съм писала разни работи.... цък

                          Смазките които се използват не са мазни, не капят, не цапат ръце и не се лепят с прах. Те проникват в дълбочина и действат основно на триенето между отделните нишки.

                          За протокола - не продавам въжета, смазки, лебедки, калгон дори. Сериозните фирми за смазочни материали имат достатъчен асортимент от препарати.
                          The Flat Earth Society has members all around the globe.

                          Коментар


                          • #73
                            От: Правилна поддръжка на въжетата

                            Чавдаре, пералнята ти живее защото си в София
                            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                            Коментар


                            • #74
                              От: Правилна поддръжка на въжетата

                              Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
                              Чавдаре, пералнята ти живее защото си в София
                              Обаче имам много сериозни подозрения, че основният оборот (или поне една солидна част от него) на въпросния препарат идва баш от тук ...

                              По темата: Производителите на лебедки препоръчват "леко смазване" или "смазване с леко масло" на металното въже като мярка против корозия. Почти 7-годишният опит от експлоатация на метално въже на Warn обаче показа, че и без смазване проблем с ръжда няма. Така или иначе, ако лебедката се употребява по предназначение, а не се вози само "за респект", много е вероятно въжето да стане за смяна не поради несмазване, а заради пречупвания поради неправилно навиване.

                              Горе-долу същото е и със синтетиката. Добре е да се припира от време на време, макар че никак не е ясно доколко джуркането във вода със или без препарат може да изкара песъчинките, които са се набили навътре в плетката. Така или иначе, при редовна употреба синтетичното въже има доста по-кратък живот от стоманеното. При него, освен абразивното действие на пръст, камъни и дЪрве, проблем е и УВ излъчването.
                              Ние не сме неутрални!

                              Коментар


                              • #75
                                От: Правилна поддръжка на въжетата

                                Записваме си - въжетата се смазват за да се осигури правилно триене между нишките в тях и никой не се бори с никаква ръжда.
                                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X