Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Търся идеи за допълнително осветление под вратите и в багажното.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Търся идеи за допълнително осветление под вратите и в багажното.

    Задачата ми е да направя джипа NISSAN Y60 къса база по-удобен за диво къмпингуване, а той е много зле (за целта) от към осветление и осветеност.
    Ще си разделя задачата на две части еднакво трудни и сложни за мен (за това и пиша темата, да търся съвети, препоръки и идеи). Първо - как трябва да работи системата за допълнително осветление. Второ - как да свържа системата, от къде да взема захранване, от къде да си купя прекъсвачи и др., и др.

    Първо - как трябва да работи системата за допълнително осветление.

    В момента е - един плафон в средата на тавана с прекъсвач с три позиции - 1. изключено (независимо от вратите). 2.включено (независимо от вратите). 3.включва се когато някоя от предните две врати се отвори, задните (на багажника) нямат "прекъсвач отворена врата" т.е. те не участват в схемата на интериорното осветление (за алармата задните врати са свързани с централното, ама не ми помага, а е и друга тема).

    мислех да слагам втори плафон, но като разбрах как стои въпроса с манипулациите по тавана се отказах
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SDC13036.JPG
Прегледи:1
Размер:146.2 КБ
ID:5990465
    Аз искам да добавя още 6 (шест или черти - две са под въпрос) допълнителни осветителни тела (ОТа) .
    Две под предните врати, като спра на някоя полянка нощно време да не скоча в някое кравешко ... .
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SDC13040.JPG
Прегледи:1
Размер:179.9 КБ
ID:5990466
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SDC13052.JPG
Прегледи:1
Размер:233.6 КБ
ID:5990471
    Две на горната страна на задните врати, защото от единствената светлина в купето до чекмеджетата от тази тема нищо не достига.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SDC13043.JPG
Прегледи:1
Размер:189.0 КБ
ID:5990468
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SDC13042.JPG
Прегледи:1
Размер:169.3 КБ
ID:5990467
    И евентуално две под задните врати, пак както при предните - като излизам от там да не попадам на изненади. Не знам дали тези светлини които са на горният край на з. врати ще са достатъчни, това ще го установя опитно и ще реша.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SDC13051.JPG
Прегледи:1
Размер:164.7 КБ
ID:5990470
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SDC13045.JPG
Прегледи:1
Размер:221.9 КБ
ID:5990469

    Най-добре би било всички ОТа да се свържат към прекъсвача на съществуващият плафон, и да работят както сега - да ама не. Няма начин да се прокаран кабел от плафона до където и да е, заради невъзможността (от към финанси - при тапицер операцията е около 400-500лв) да се маха/слага тавана.
    Затова минавам на друго решение, ще разделя осветлението на две. Осветлението на п. врати и осветлението на з. врати.

    За предните врати - взимам от някъде плюс и го прокарвам до осветителното тяло (ОТ), от "прекъсвач отворена врата"
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:SDC13054.JPG
Прегледи:1
Размер:192.1 КБ
ID:5990472
    взимам минуса (масата) прекарвам го през втори прекъсвач и до ОТ. Вторият прекъсвач го слагам по веригата за да мога и да изключвам ОТ, например когато суша колата и цяла нощ е отворена и няма нужда да свети под вратите. Така и от едната и от другата страна - двете вериги са независими - ВЪПРОС: това че използвам оригиналният "прекъсвач отворена врата" дали би ми създало някакви проблеми.

    За задните врати - тук ситуацията е по-сложна
    т.1. - да си прекарам по един плюсов кабел до двете врати и всяка врата да си е отделна, като и във двете врати свързването ще е еднакво. За ОТ под вратата - по същият начин както на предните врати, с разликата че "прекъсвач отворена врата" ще е на самата врата. За ОТ на горният край на вратата ще го свържа освен през "прекъсвач отворена врата" и през троен плъзгащ прекъсвач за да има функциите на плафона - 1. изключено (независимо от вратата). 2.включено (независимо от вратата). 3.включва се когато вратата се отвори. (така и за двете врати)
    т.2. - осветлението на едната врата (която се отваря втора) да се управлява от вратата която се отваря първа, и всичкото това свързване (от т.1) да е само в първата врата и от там с кабели да се прехвърли врата която се отваря втора.

    Ако някои има нещо да поправи, да допълни или просто да даде акъл да заповяда.

  • #2
    От: Търся идеи за допълнително осветление под вратите и в багажното.

    Ами това което се сещам са диодни ленти на 12v. Харчат малко ток, светят много, режат се където решиш. Окабеляването не е нищо сложно, но внимавай какъв проводник ще сложиш (с каква изолация и сечение) и задължително през бушенче.


    Поздрави !
    П.п. Има ли място под врата без да реже в самата врата да намуташ дидна лента ?

    Коментар


    • #3
      От: Търся идеи за допълнително осветление под вратите и в багажното.

      Ами да, има място. Ще е водозащитена.
      Въпроса е първо - кой вариант да избера после ще обсъдим и материалите.

      Коментар


      • #4
        От: Търся идеи за допълнително осветление под вратите и в багажното.

        имам такива джаджи като на последната снимка - казват се валет бутон. една бройка е 40ст, но са без гумен предпазител... ако често ги мокриш, ще изкарат около година...
        помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

        Коментар


        • #5
          От: Търся идеи за допълнително осветление под вратите и в багажното.

          АМи с ел. системата на патрола не съм запознат, ама не би следвало да има проблем ако използваш прекъсвачите на вратите за пускане на допълнителното (ОТ) . Просто правиш една верига при която си пускаш + през бушонче, ползваш прекъсвача на врата ( за да свети когато я отваряш в тъмното), слагъш още един прекъсвач на + за да можеш да го спираш (когато сушиш колата или не ти трябва (ОТ). Пекъсвач с три полужения ще ти е нужен само за задните прати (когато са затворени да ти свети вътре).Дано си ме разбрал.

          Поздрави !

          Коментар


          • #6
            От: Търся идеи за допълнително осветление под вратите и в багажното.

            Първоначално публикуван от Тедо /LJ73/ Преглед на мнение
            имам такива джаджи като на последната снимка - казват се валет бутон. една бройка е 40ст, но са без гумен предпазител... ако често ги мокриш, ще изкарат около година...
            Предпазителите са важни иначе ще дадат фира за по-малко от година. Най-лесно е да отиде в близката морга и да си избера какъвто прекъсвач му хареса.

            Коментар


            • #7
              От: Търся идеи за допълнително осветление под вратите и в багажното.

              На Нисана са без гуменетки (протъркали са се и са паднали) мокря го 10 пъти в годината, освен това този бутон е от външната страна на уплътнението за вратата което означава че се мокри при всеки дъжд, за сега работи. За задните врати съм приготвил от Жигула също на 30 години и не са мръднали

              Първоначално публикуван от I.Stoyanov Преглед на мнение
              АМи с ел. системата на патрола не съм запознат, ама не би следвало да има проблем ако използваш прекъсвачите на вратите за пускане на допълнителното (ОТ) . Просто правиш една верига при която си пускаш + през бушонче, ползваш прекъсвача на врата ( за да свети когато я отваряш в тъмното), слагъш още един прекъсвач на + за да можеш да го спираш (когато сушиш колата или не ти трябва (ОТ). Пекъсвач с три полужения ще ти е нужен само за задните прати (когато са затворени да ти свети вътре).Дано си ме разбрал.

              Поздрави !
              Повтаряш това което съм написал - т.е. одобряваш избрания от мен вариант. Това е добре. Не ми се смей на съкращенията (ОТ - осветително тяло, понеже още не знам какво ще е).

              Поздрави и от мен.
              Последно редактирано от Paladin; 07-11-12, 15:29.

              Коментар


              • #8
                От: Търся идеи за допълнително осветление под вратите и в багажното.

                АМи значи нямаш проблем. Остава един следобяд, галон бира и да споделиш какво си сътворил.


                Поздрави !

                Коментар


                • #9
                  От: Търся идеи за допълнително осветление под вратите и в багажното.

                  бутоните изкарват по година на лодка, ползвана в Бяло море... При тия условия вратите на джипа ще ръждясат за година
                  помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                  Коментар


                  • #10
                    От: Търся идеи за допълнително осветление под вратите и в багажното.

                    1 съвет - там дето си очертал да слагаш осветлението – поне на вратите в долната част - там се оттича вода .... ..не слагаи там нищо.... Тука имам цял отдел дет се борят с това как да не влиза вода в автомобилно осветително тяло и борбата е многог трудна ....Само ядове ще береш -повярваи ми .
                    Сложи ги на корите –даже и да не светят насочено надолу –пак ще е достатъчно да не стъпиш на мина...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Търся идеи за допълнително осветление под вратите и в багажното.

                      Ако е проблем за оттичането на вратите да не слага, ама ако е заради самото осветление няма проблем. Диодните ленти са водоустойчиви така, че проблеми няма, само дето трябва да сложи кабелите вътре във врата и да ги изолира добре.

                      Коментар


                      • #12
                        От: Търся идеи за допълнително осветление под вратите и в багажното.

                        Светодиодните ленти не се режат където поискаш,а на точно определен интервал,който е отбелязан на самата лента.
                        Ако искаш да осветиш багажното,светлинния източник трябва да е разположен така,че като се наведе човек да търси нещо,тялото му да не прави сянка и в същото време да не му свети в очите.
                        А за осветлението под вратите-всичко от външната страна на уплътнението ще е прашно или кално.
                        п.п. 500 лв за сваляне на таван ми се струва малко множко.
                        Последно редактирано от B58; 07-11-12, 18:47. Причина: допълване
                        0888 364 731

                        Коментар


                        • #13
                          От: Търся идеи за допълнително осветление под вратите и в багажното.

                          Първоначално публикуван от B58 Преглед на мнение
                          Светодиодните ленти не се режат където поискаш,а на точно определен интервал,който е отбелязан на самата лента.
                          Ако искаш да осветиш багажното,светлинния източник трябва да е разположен така,че като се наведе човек да търси нещо,тялото му да не прави сянка и в същото време да не му свети в очите.
                          А за осветлението под вратите-всичко от външната страна на уплътнението ще е прашно или кално.
                          п.п. 500 лв за сваляне на таван ми се струва малко множко.
                          Последната лента дето зимах се режеше през 3 диода. Както и да е. Нищо им няма от калта и праха, все пак има паросртуйка , а за тавана - не е никак сложно да се свали и да се сложи осветление където трябва, пък и дори до тапицер да се стигне за 500лв. трябва да претапицира целия джип, че и топъл обяд да почерпи, че така де криза е все паК !


                          Поздрави !

                          Коментар


                          • #14
                            От: Търся идеи за допълнително осветление под вратите и в багажното.

                            Това което при първия оглед ми идва на ум - на предните врати ОТ можеш да го сложиш от долната страна на пластмасовия джоб на вратата.
                            Друго нещо, не можеш ли само по краищата да откачиш тавана и да си прокараш кабелите, толкова трудно ли се откача тая кора на тавана...
                            I'm not Lost, I'm Discovering !

                            088 три 3 четири 0 94 нула - Филип

                            Коментар


                            • #15
                              От: Търся идеи за допълнително осветление под вратите и в багажното.

                              В долния край на кората на врата си пробии дупки и сложи плафончета от някой автомобил.
                              Вътре светлодиодни крушки които обръщаш да светят на страни т.е. на долу. По този начик насочваш светлината да свети под наклон.
                              Горе на тавана същата работа , 2-3 плафона в краищата на кората и вътре е ден
                              Toyota RAV4 XA2 2.0 D4D 2004г. | Honda XRV 750 Africa Twin RD04 1992 г.
                              Piaggio Vespa PK50S 1983 г. | Puch Maxi N 1982 г.
                              Спортен Клуб Стрелба с Лък - Етър 78 В.Търново

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X