Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Ремонт на задвижван диск при домашни условия.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Ремонт на задвижван диск при домашни условия.

    Сега много колеги ще кажат; -Толкова ли нямаш пари за нов диск та ще ремонтираш стар!

    Тръпката сам да си го направиш и после да няма на кого да споменаваш майката стои над всичко! Пък като се замисля ремонта без труда ми излиза на 1/4 от стойността в магазин.....бая пари остават за бира!
    Ако някъде съм збъркал ще се явявам на поправителен!

    1.Намерих подходящи фрикционни накладки / външен и вътрешен диаметър + дебелинана накладката/




    2.Разпробих нитовете на старите фрикционни накладки и ги махнах от задвижваният диск.











    3.Поставих задвижваният диск върху една от фрикционните накладки.Започнах да пробивам отвори през диска в накладката /за улеснение поставях нитче в отвора -да не мърда много/
    Поставих белег защото дупките не бяха симетрично разположени.







    4.Същата процедура повторих и с другата накладка.Отворите през които ще минават нитовете за срещуположната накладка разпробих с по-голяма бургия.Фрезенк направих като под накладката поставих стъкло и ограничих пробиването .






    5.Поставих нитовете но умишлино ги обърнах /главата им е с друга форма/ и при разплескването им придадох необходимата форма.








    6. В крайна сметка се получи това;



    Спорът ражда истината, а нуждата - изобретението!

    Ако тръгнеш след муха, непременно ще стигнеш до лйно! /партийна поговорка/

  • #2
    До: Ремонт на задвижван диск при домашни условия.

    Дано да не си го монтирал още. Това може да се спретне в домашни условия, но не и с поп нитове! Много са нежни за тая работа. Не им е това предназначението! Трябват масивни алуминиеви или медни нитове. Да не говорим, за това, че в попнитовете остават стоманени части!
    А за динамичния баланс, демпферните пружини и омекотителите да не споменаваме .
    Все пак струва ли си?

    Коментар


    • #3
      До: Ремонт на задвижван диск при домашни условия.

      Наистина, махай тия нитове. Незнам струва ли си наистина. Такива неща травихме 90та година когато навлязаха западните морги и нямаше никакви части, ама на днешно време не мисля че си струва.
      "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

      Коментар


      • #4
        До: Ремонт на задвижван диск при домашни условия.

        Изглежда добре и ако не бие странично, ще е супер. До преди 10-15 години това беше най-популярния метод за ремонт на съединители.... Остава само дребния риск да се счупи някоя демпферна пружина от умора на материала, ма на кой му пука, труда и времето нали е без пари .... Иначе евала за ентусиазма.... Не вярвах, че още има хора, дето го правят за леки автомобили.
        П.П> Колегите са ме изпреварили ... Той стоманените пирони предвидливо ги е извадил, а и нитовете едва ли ще се скъсат, преди да е станала друга беля и да да го е сменил със нов ....
        "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
        Неизвестен мъдрец

        Коментар


        • #5
          До: Ремонт на задвижван диск при домашни условия.

          Ами да го слага и после да докладва.
          Аз последно съм го правил това упражнение през 1979г. за съединител и 1980 за спирачки.

          Коментар


          • #6
            До: Ремонт на задвижван диск при домашни условия.

            Естествено че трябва да разкараш кухите нитове, с тях веднага ще стане беля. Купи нормални плътни, най-добре от Бриколаж. Номерът е, че там има пакетчета само с нитове, а има и с нитачки, освен нитовете. Това е една стоманена пръчица с вдлъбнатина за формоване на глава с чука, и една наковалничка. Пакетчето с инструмента струва 5 - 10 лева, според размера на нитовете.
            Нитове по-добре купи от автомагазините, продават за накладки. Че бриколажките са напълно разкалени, и ще ги среже веднага.
            Дали пружините ще преживеят още едно феродо не знам, много вероятно е да успеят.
            Биенето от неравномерност на дебелината ще се претрие, ако си ги разместил по радиуса - не. Такива неща правилно се правят с шаблони. Ама едва ли си струва да правиш, те са скъп инструмент. Ако имаш къде - провери баланса, ще спестиш от смяна на лагери.

            Коментар


            • #7
              До: Ремонт на задвижван диск при домашни условия.

              Тва някога го правехме на всички коли,но в никакъв случай с поп-нитове.Само алуминиеви.
              Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
              -----------------------------------------------
              Питието определя съзнанието....
              -----------------------------------------------
              0887770735

              Коментар


              • #8
                До: Ремонт на задвижван диск при домашни условия.

                Сигурен съм 100%, че ще скъса нитовете. И да е монтиран по-добре да се свали. Ще те остави точно като си на зор.

                Коментар


                • #9
                  До: Ремонт на задвижван диск при домашни условия.

                  Първоначално публикуван от krumal Преглед на мнение
                  Сигурен съм 100%, че ще скъса нитовете. И да е монтиран по-добре да се свали. Ще те остави точно като си на зор.
                  Почти сигурно е че алуминиеви нитове на съединителен диск не е много добро решение . Само стоманени ,кухи.! Причините са няколко :
                  1. Главата на Ал. нит отнема около 30 - 40 % от дебелината на феродото,съответно живота в км.
                  2. Силата на стоманения нит е несравнима с Ал.
                  3. Оригинални съединителни дискове са със стоманени нитове.
                  4. Като компромис може и с медни нитове.

                  Ако вече си монтирал диска - просто може да бъдеш изненадан при претоварване (теглене ,Офф роуд ) ,така че имай едно на ум !
                  Позволявам си да пиша от уважение към труда да си наковеш сам диска и не желая да споря с никой ! Това е мое изпитано мнение !
                  Ако желаеш - го вземи пред вид ? За ориентир - сменям феродото на диск по този начин за около 1 час нормална работа !!! Упражнения !!!

                  Коментар


                  • #10
                    До: Ремонт на задвижван диск при домашни условия.

                    Първоначално публикуван от krumal Преглед на мнение
                    Сигурен съм 100%, че ще скъса нитовете. И да е монтиран по-добре да се свали. Ще те остави точно като си на зор.
                    На московеца не ги късаше защо на Нивата да ги къса?
                    Спорът ражда истината, а нуждата - изобретението!

                    Ако тръгнеш след муха, непременно ще стигнеш до лйно! /партийна поговорка/

                    Коментар


                    • #11
                      До: Ремонт на задвижван диск при домашни условия.

                      Тази процедура съм я правил за последно преди 15 год. Тогава нямаше зап. части и наковах едно феродо от Вартбург на Рено5 . Изкара над 50 000км. Но коването става с стоманени кухи нитове!

                      Коментар


                      • #12
                        До: Ремонт на задвижван диск при домашни условия.

                        Аз мисля че нитовете за съединитела се казваха РАПИДИ и не са алумин.
                        0887632135-Краси

                        Коментар


                        • #13
                          До: Ремонт на задвижван диск при домашни условия.

                          Първоначално публикуван от vanka.ta Преглед на мнение
                          На московеца не ги късаше защо на Нивата да ги къса?
                          Ще бъде добре да СТАНЕ ясно ,че хората които пишат тук НЯМАТ нужда да се доказват !!! Просто предлагаме правилен съвет от доста натрупан опит ( дори и горчив ). Всичко това - за благото на човека , който е направил усилие да се допита до ФОРУМА ...
                          Затова нека не се Надприказваме с примери , а да оставим човека да избере как да постъпи !!! Успех при всички начинания !!!

                          Коментар


                          • #14
                            До: Ремонт на задвижван диск при домашни условия.

                            Това упражнение го помня от времето на Москвичите, отдавна не се практикува поради изброените преди мен причини, все пак рядко имаме на едно място подходящи нитове (с попнитови не става), трудно се познава качеството на феродото (на пазара има и такова,което се "замазва" и втвърдява),а и дебелината се определя заедно с притискателния. Инъче е удоволствие да направиш нещо сам.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Ремонт на задвижван диск при домашни условия.

                              Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                              Ще бъде добре да СТАНЕ ясно ,че хората които пишат тук НЯМАТ нужда да се доказват !!!
                              Колеги, ако някой смята че като съм споделил това което съм правил и изпитал на практика е заплаха за авторитетът му - готов съм да се извиня публично във форума.Ако желае може и лично на по бира!

                              Това няма да го коментирам!







                              Спорът ражда истината, а нуждата - изобретението!

                              Ако тръгнеш след муха, непременно ще стигнеш до лйно! /партийна поговорка/

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X