Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Сменяйте си спирачната течност редовно!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Сменяйте си спирачната течност редовно!

    Здравейте,

    Сигурно и друг път е дискутирано, но поне по отношение на спирачки, нищо няма да загубим от едно напомняне.

    Та, вчера на връщане от събора, бях свидетел що за стока е това дъртата спирачна течност, и какви характеристики има, при това по съвсем изправна спирачна система, проверена 2 дни преди събора на стенд (просто се случи че трябва да мина на преглед).

    Накратко, ОСТАНАХ БЕЗ СПИРАЧКИ. Или почти. Педала потъна кажи-речи до долу (или поне сериозно омекна), и трябваше да настъпя доста сериозно, за да се получи поне прилично спирачно усилие.

    Просто карах малко по-интензивно от обикновено, и с голямо натоварване на спирачките. Спрях на OMV, май на Берковица, гледах, цъках проверявах - нищо. Нито течове, нито нищо. Просто пропада. Лек мирис на загряло феродо от задните, барабаните горещи (което си се очакваше, предвид карането ми), а за да се удърви педала просто трябваше да напомпам няколко пъти, и след малко - пак същото.

    Та, спирачната течност на незнайна възраст и с незнайни вече параметри, просто беше кипнала. Прави мехури около апаратите, които връщат течност в казанчето, а при апаратите остава кухо. При напомпване мехурите се свиват и започва да спира почти нормално. При отпускане - пак същото. Педала мек като рибарски х.й.

    Седнах, починах. Пих една вода. Дръпнах един фас. Качих се и продължих. Вече бяха изстинали, и проблем повече нямаше чак до София.

    Каня се от известно време да я сменям, даже съм я купил (DOT4), но понеже всичко си е в ред, и рядко я карам така зверски, все отлагах. Още повече след пресния преглед.

    Та, колеги. Сменяйте си редовно спирачната течност. Особено ако карате малко по интензивно от нормалното (макар че всеки има свои критерии за това). При това я сменяйте с възможно най-добрата (DOT 5.1, или DOT5, ако колата е предвидена за нея). Това може да ви коства сериозни щети, недай боже и по вас.

    Понеже до сега съм гледал малко през пръсти, моля накой да каже каква проверена марка спирачна течност да сипя на Хулиганката? DOT5.1 ще понесе, но такова съм виждал само на OMV бензиностанциите, и сигурно има и по-читаво.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

  • #2
    До: Сменяйте си спирачната течност редовно!

    Разходи се до Дружба, в сервиза на Влади ще ти я сменят с правилната течност за нула врме - имат си машинка за целта
    ________________________________________________
    Subaru OUTBACK 2,5
    Hyundai TUCSON 2.0

    Коментар


    • #3
      До: Сменяйте си спирачната течност редовно!

      На теория,а сигурно и на практика спирачната течност след две години става опасна за каране,за щото е хигроскопична и поглъща влага от въздуха.При по-голямо загряване се получават мехурчета въздух и няма спиране.Само,че кой ли си я сменява на две години.Специално аз не се сещам да го правя.
      Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
      -----------------------------------------------
      Питието определя съзнанието....
      -----------------------------------------------
      0887770735

      Коментар


      • #4
        До: Сменяйте си спирачната течност редовно!

        Първоначално публикуван от IvanIvanovi Преглед на мнение
        Разходи се до Дружба, в сервиза на Влади ще ти я сменят с правилната течност за нула врме - имат си машинка за целта
        А къде точно му е сервиза на този пич???
        08седемшест5едно513четири

        Коментар


        • #5
          До: Сменяйте си спирачната течност редовно!

          http://www.autoexpress-2.com

          Заповядай
          Ни шакл, ни, тем более веревоньки, рваться не должны!!! Все должно быть настолько прочно чтобы отрывало мосты!
          Ει ςεγα ςι εδα μαματα ςαβςεμ

          Коментар


          • #6
            До: Сменяйте си спирачната течност редовно!

            Преди около година и половина ми се случи същото....но със спирачна течност сменена преди седмица....Приста. Ако не внимаваш със спирачките ще го отнесе по-първия детайл в температурния ред - или ще ти заври течност или ще си запалиш феродото...

            Коментар


            • #7
              До: Сменяйте си спирачната течност редовно!

              Феродото беше позагряло, но далеч от палене. Имаше едва доловим мирис. Ама педала потъна като все едно спирачна течност няма.

              Е, усетих се да напомпам и се удърви, а едната ми ръка инстинктивно хвана ръчната, но чувството е неприятно, а може да се окаже и опасно, ако стане в неподходящ момент. След 10-ина секунди - пак същото. И така, докато не изстинаха.

              Явно старата течност, големите и рошави гуми и малко по-лудото ми каране дойдоха в повече. Вдругиден първата ми работа ще е да сменя течността с DOT5.1.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #8
                До: Сменяйте си спирачната течност редовно!

                Някъде четох за спирачните течности, но не обърнах достатъчно внимание В общи линии беше: Някои от последните номерации - след ДОТ4 не са подходящи за всички марки автомобили. В смисъл - може да предизвикат разлагане на гумичките. Гледайте какво пише по шишетата (и в никакъв случай български ) или, най-добре, какво казва производителят.
                Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                Коментар


                • #9
                  До: Сменяйте си спирачната течност редовно!

                  DOT 5 e различна и несъвместима. DOT5.1 е съвместима с DOT3 и DOT4, но с малко по-добри параметри.

                  DOT5 е само за коли, предвидени за нея. И честно казано не съм виждал някой да продава. На коли, непредвидени за нея, прави бели.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Сменяйте си спирачната течност редовно!

                    Първоначално публикуван от trajal Преглед на мнение
                    На теория,а сигурно и на практика спирачната течност след две години става опасна за каране,за щото е хигроскопична и поглъща влага от въздуха.При по-голямо загряване се получават мехурчета въздух и няма спиране.Само,че кой ли си я сменява на две години.Специално аз не се сещам да го правя.
                    Без да споря. защото темата е много сериозна.. ? Системата не е ли херметично затворена ?? Откъде би поела въздух, съответно влага ?
                    Николай
                    VITARA 1.6, 93 къса кабр
                    КИА СПОРТИДЖ 2.0 бен, 2002

                    Коментар


                    • #11
                      До: Сменяйте си спирачната течност редовно!

                      Първоначално публикуван от vuk varna Преглед на мнение
                      Без да споря. защото темата е много сериозна.. ? Системата не е ли херметично затворена ?? Откъде би поела въздух, съответно влага ?
                      От разширителния съд(казанчето)...
                      Виден столичен ихтиолог

                      Коментар


                      • #12
                        До: Сменяйте си спирачната течност редовно!

                        Значи, при нормално каране от средностатистически приличен шофьор, кипване на спирачна течност, както и да си говорим, е почти невъзможно да се получи, дори и да напълним системата с чиста водичка. Затова се и шири мнението че щом не тече от никъде, няма защо и да се сменя.

                        Обаче като вземете да сменяте спирачната си течност и видите що за гняс обикновено излиза от вътре, ще разберете и че не само водата е проблема.

                        Бедата е там, че спирачките обикновено се товарят повече и от неопитни шофьори, както и от самонадеяни такива, без да си имат и представа че проблема съществува. И като се случи, пак поради същата причина често не успяват да отреагират достатъчно бързо и/или правилно.

                        Пък и колкото и опитен да си (не слагам себе си в тая категория), едно сериозно потъване на педала в критична ситуация, може да коства много, дори и здраве и живот.

                        Е, аз го знаех, но гледах леко небрежно на тоя проблем. А заплануваната за смяна спирачна течност си стоеше кротко в багажника ми, като все отлагах.

                        Е, не отлагайте! Иначе може да стане късно.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X