Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Голф 3 - смяна на задни накладки.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Голф 3 - смяна на задни накладки.

    Здравейте колеги.Колата е VW Golf 3 GT 1.6i 101к.с. 97г.Преди 7 години смених предните накладки и си спомням,че станаха доста лесно.Имам предвид ,че спирачното бутало се върна сравнително лесно с избутване със здрава отверка ползвана като лост.Сега се опитвам да направя същото със задните бутала,но безуспешно.Дори днес си изработих спец.скоба по модел на купешките,с която напъвах доста здраво,дори се скъса едната метална част на скобата и планка с дебелина 10мм се изкриви,но уви - буталото не помръдна.Аз ли пропускам нещо? Дори охлабих щуцерчето за обезвъздушаване с идеята да падне налягането ,ако има такова в спирачната система и това да улесни избутването на буталото,но също безуспешно.Единствено се съмнявам за жилото на ръчната ? Трябваше ли да го откача и него и то може ли да задържа буталото при положение,че ръчната не е дръпната? Просто не е реално след такова напъване със скоба и тресчотка с тръба( рамо) цилиндърчето дори не помръдна.Явно аз бъркам някъде- но къде?Благодаря ако някой помогне!
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0663.jpg
Прегледи:1
Размер:67.3 КБ
ID:6136751Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMAG0665.jpg
Прегледи:1
Размер:189.5 КБ
ID:6136752

  • #2
    От: Голф 3 - смяна на задни накладки.

    Буталото се ВЪРТИ по посока на часовника и натиска едновременно! Така,както си го подпукал, ще потрошиш всичкия инструмент който си приготвил!
    088пет722пет99
    http://www.hydropompi.com/

    Коментар


    • #3
      От: Голф 3 - смяна на задни накладки.

      Да ,обясниха ми вече,че задното бутало било на резба ,която да компенсира износването на накладките за да работи ръчната спирачка .Не го знаех това и се надявам да не съм смлял спирачния апарат с тези рамена и хардкор скоби (М20х1.5).Утре ще изработя и последния детайл от скобата - въпросната планка с 2 чопчета ,които въртят буталото и ще се разбере.Благодаря и се надявам да съм предпазил от моите мъки хора,които също не знаеха тази подробност за задните спирачки.
      Последно редактирано от stypkata; 08-08-17, 21:01.

      Коментар


      • #4
        От: Голф 3 - смяна на задни накладки.

        Щом предните си сменял преди 7г. задните ще ги смениш след 70г вероятно и не е нужно да си правиш никакви приспособления! Вземи по яки клещи с остри върхове и на ръка едновременно натискаш и въртиш, гарантиран успех!
        мисля, да зема а се замисля...

        Коментар


        • #5
          От: Голф 3 - смяна на задни накладки.

          Първоначално публикуван от evos Преглед на мнение
          Щом предните си сменял преди 7г. задните ще ги смениш след 70г вероятно и не е нужно да си правиш никакви приспособления! Вземи по яки клещи с остри върхове и на ръка едновременно натискаш и въртиш, гарантиран успех!
          Колегата ти го е казал.
          За клещи ползвай читави "гарги", а ако има кой да ти помага, пъхни някаква щанга, и докато въртиш напред-назад с гаргите, другия да натиска буталото.
          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

          Коментар


          • #6
            От: Голф 3 - смяна на задни накладки.

            Винаги ще се намери някой да помогне ,но целта беше и учебна ,защото съм начинаещ стругар и за това направих тази скоба.Първо пробвах с купешка гайка,което се оказа грешка.Явно купешките гайки не стават за многократно стягане и развиване а са да се стегнат някъде и да не се пипат повече.След няколко стягания резбата на гайката се съсипа.Накрая си купих шестограм S30 и си изработих гайка на струга .Ако някой реши да си прави такава скоба го съветвам да не прави моята грешка с купешка гайка а да си изработи гайка от шестограм.Ето какво се получи в крайна сметка :

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:brakes.jpg
Прегледи:1
Размер:105.2 КБ
ID:5763280

            Коментар


            • #7
              От: Голф 3 - смяна на задни накладки.

              Става с дърводелска стега и чираци

              Коментар


              • #8
                От: Голф 3 - смяна на задни накладки.

                Stypkata , ако беше успял да счупиш компенсатора на износване на накладките , спирачният апарат си остава работещ.Но само наполовина.Никога повече няма ръчна.
                Човешкият прогрес е резултат от обмен на информация?Аз поне съм съгласен.

                Коментар


                • #9
                  От: Голф 3 - смяна на задни накладки.

                  Останах с впечатление, че темата е "Как да си сменя накладките ?", а не "Как да си направя скоба ?".
                  ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                  Коментар


                  • #10
                    От: Голф 3 - смяна на задни накладки.

                    1. ШестограН.
                    2. В магазина със сигурност има гайки, дето са по-здрави от твоята, просто защото на струга гайка например с якост 10.9 няма как да направиш без да ходят на друга обработка след това. За болта/шпилката важи същото. Твоите в момента са с якост 4.5, евентуално, ако си ги правил от стомана 45 и тя е била качествена (качествено оформена при спазена технология - без микропукнатини и прочие).

                    Стругар трябва да ги знае тия неща, иначе е само производител на стружки и нищо повече.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Голф 3 - смяна на задни накладки.

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение

                      Стругар трябва да ги знае тия неща, иначе е само производител на стружки и нищо повече.
                      Aми аз за това казах "Начинаещ"
                      И какво искаш да кажеш,че шестограма/на в суров вид незакален е с якост 4.5? Малко трудно ми е да го повярвам,защото знам какво е шпилка 3.8.Къса се като кашкавал .

                      Коментар


                      • #12
                        От: Голф 3 - смяна на задни накладки.

                        Накратко:
                        - нормализирана горещо валцована Ст45 има tensile strength примерно 560Mpa, и yeld strength primerno 310Mpa, което се равнява грубо на болт 5.5.
                        - в друго състояние (в зависимост от производствения процес) може да е с tensile междu 600 и 800Mpa и yeld примерно 400, което е между 6.6 и 8.5.

                        Ти знаеш ли каква точно стомана и в какво състоние си купил?

                        При производството на такава стомана обикновено външно е по-твърда и с напрежения, а към центъра е по-мека. Ти махаш повърностния слой и вече дори да си взел стомана с якост като втората, като махнеш тоя слой не знаеш какво е навътре.

                        Тоест за сигурност приемаш минималното въобще за тая стомана 5.5.

                        А сигурно ли е че стоманата е без дефекти, пукнатини и прочие? Достатъчно е да са ти разнали парчето в края на някой прът и може да очакваш всякакви изненади. Но да приемем че тук всичко е наред, оптимистично, значи продължаваме с 5.5.

                        В завода за болтове и гайки резбата не се прави с рязане на нож или с плашка/метчик, а с мачкане, от което става по-здрава. Ти я правиш на нож. Какво стана сравнено с якостта на болт или гайка 5.5?

                        Доуточняване поне накрая с плашка/метчик ще ти даде по-качествена резба поне като гладкост. Освен че режат по-прецизно (ако са качествени), малко и мачкат. Лично правя всичко до М20 с плашка директно и всичко до към М16 с метчик. Външно трудно се познава че не е заводска, но пак няма как да е здрава като заводска.

                        ...или накратко, от масовите материали не можеш да направиш ни болт ни гайка, дето да са гарантирано по-здрави от 8.8 (а от стомана 45 по-малко), а за 10.9 забрави. Даже и след термична обработка е трудно. Тоест при еднакви други условия (ширина на гайката най-вече), гайка 10.9 от магазина е гарантирано по-здрава от всичко, което можеш да сътвориш на струг без последваща обработка.


                        За подробности прочети тая тема и доста неща ще ти се изяснят:
                        http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=104303

                        ПП: Шпилка 3.8 е малко по-здраво от стомана 3. На стомана 3 руснаците, пък и в нашия форум, му казваме "говнолин". Много ясно че ще се къса като говно.

                        ППП: Заводска гайка 8.8, М20, гарантирано разгонва фамилията на резба върху стомана 45 - пробвано многократно. Просто ползвам често тоя размер резба с такива гайки.
                        Последно редактирано от sparkybg; 11-08-17, 01:06.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Голф 3 - смяна на задни накладки.

                          Не искам да споря с теб.Помагал си ми много и не поставям под съмнение знанията ти,обаче факт е ,че съсипах 2 купешки гайки за лявата спирачка а дясната стана само с моята (ст.45) и то доста по-лесно.Може да е защото е 2 пъти по-дълга от купешката,но моята гайка не е превъртяла а първата от купешките остана буквално без резба (резбата на болта е откъснала резбата на гайката) а втората превъртя.На болта (ст.45) му нямаше нищо.Може да са ми продали гайки <8.8 якост.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Голф 3 - смяна на задни накладки.

                            Е то на тях си пише с каква якост са. Ако нищо не пише са 5.6 или надолу.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X