Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Смяна на предавателно число на Чероки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Смяна на предавателно число на Чероки

    Оценявам шанса да получа от тази тема някаква ценна информация като минимален, затова ще помоля в нея да се пише само по същество, като се намали броя на мнения с остроумия, прехвърляне към други теми, уикипедия, и варианти - сложи нещо от нещо друго...

    Та така:

    Джипката е Чероки 2,5 ТД с механична кутия - някъде края на 1995.
    (Първата му регистрация е Януари 1996)

    Модификацията е Кънтри.
    Предполагам че кутията е АХ15 а мостовете са Дана.
    Раздатката е 231.

    За тази кутия намерих информация, че когато е куплирана към 4литров бензин (изходящ вал с 23 шлица),
    предавателните отношения са както следва:
    1. = 3,83
    2. = 2,33
    3. = 1,44
    4. = 1.00
    5. = 0,79

    когато обаче върви с бензин - изходящият вал е друг и първите няколко предавки били различни. Предполагам, че това значи от първа до трета.

    Диференциалите, които се монтират на XJ са:
    3.07
    3.31
    3.55
    3.73
    4.10
    4.56
    като по непотвърдена информация диференциалите, които вървят с 2,5 ТД на ВМ са винаги 3,73

    Какъв е казуса?

    Чероките дойде с 225/75R15 и в момента го карам с такъв размер зимни гуми.
    Върви много добре, на по-ниски предавки е доста динамичен, на дълги баири на високите предавки е относително слабичък.
    Налага се превключване на по-ниска предавка когато не трябва.

    През лятото слагам 235/75 R 15, които му идват малко големи и свалянето на по-ниски предавки се налага по-често.

    по данни на БФГ 225/75R15 правят 457 об/км, а 235/75R15 правят 448 об/км, което при смяна на малките с големите прави мултипликация от 1,02

    Правя едни сметки че ако диференциала на колата е 3,73 - ако го сменя на 4,10 - с големите гуми колата ще има поведение като с фабричния размер но с малко по-високо предавателно отношение. Получава се къмто 4.

    Въпроса ми е:

    1.) Някой може ли да изрови графика на въртящия момент и мощността на ВМ дизела на Чероки 1995-1996?
    Данните за максималните стойности не вършат работа за такава преценка.

    2.) Някой има ли достоверна информация за предавателните числа на предавките на механичните кутии които вървят с 2,5 ТД?

    3.) Някой има ли достоверна информация за предавателните числа на диференциала в дизеловите машини с ръчни скорости?

    3.) Някой правил ли е нещо подобно?
    Последно редактирано от vlageo; 05-02-13, 18:02.

  • #2
    От: Смяна на предавателно число на Чероки

    До колкото знам 2.5тд са били с две разновидности според това каква е била спецификацията на автомобила. Тези с 3,73 са слагани на автомобили с пакет за теглене, но е имало и с 4,10 които са излизали със спецификация за офроуд.


    Предавателните числа евентуално може да ги намериш на един метален етикет закачен с болт за капака на диференциала. Ако не, тогава има един начин със отваряне на дифа, разкачване на вала, броене на зъбчетата по зъбни колела и прочее. Така може да установиш предавателните числа и на скоростната кутия, но не знам дали ти се занимава (пък и е сложно за описване)...

    Коментар


    • #3
      От: Смяна на предавателно число на Чероки

      От Дизели нищо не разбирам но знам със сигурност че ако предния мост е Дана 30 смяната на предавателните числа на 4.10 е най голямата грешка която сме правили.На бензиновия и при спортно каране корона и пиньон се сменят по често от наливането на бензин.Може ако не се натиска толкова и с мощността на дизела да го няма този проблем но при агресивни гуми и буксуване сигурно ще е същото.Просто при 4.10 в Дана 30 зъбите на пиньона захапват на малка площ.Тези мостове са предвидени от производителя за нормално каране по прахоляк и евентуално да излезеш при сняг от вилата или да си пуснеш лодката на пристана.За агресивно каране по кал или на рали просто с 4.10 не стават.При такива заигравки си трябват мостове Дана 44

      С 3.73 сме карали формати по близки до трофи с агресивни гуми на 34" и незнаех къде се намират предните черва на моста само доливане на масло.

      Коментар


      • #4
        От: Смяна на предавателно число на Чероки

        Първоначално публикуван от Asteri Преглед на мнение
        Предавателните числа евентуално може да ги намериш на един метален етикет закачен с болт за капака на диференциала. Ако не, тогава има един начин със отваряне на дифа, разкачване на вала, броене на зъбчетата по зъбни колела и прочее. Така може да установиш предавателните числа и на скоростната кутия, но не знам дали ти се занимава (пък и е сложно за описване)...
        Въпроса беше да се избегне точно това, за да не се отваря два пъти дифа, ако ще се сменя предавателното число.

        Първоначално публикуван от PETER BLIZNAKA Преглед на мнение
        От Дизели нищо не разбирам но знам със сигурност че ако предния мост е Дана 30 смяната на предавателните числа на 4.10 е най голямата грешка която сме правили.
        Благодаря, това изчерпва интереса ми към конверсията.

        Слагайте ключа, освен ако някой друг няма интерес да допълва за обща култура.

        Коментар

        Активност за темата

        Свий

        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X