Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отгатнете от какво е тази пружина, моля! :)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Отгатнете от какво е тази пружина, моля! :)

    Здравейте,
    Малко предистория.
    Джипката е Дайхатсу Фероза. Купих я с променено окачване отзад. Стандартните за модела ресьори са заменени от пружини, като са добавени по две надлъжни стабилизиращи щанги и панхард:





    На 31.12.2012 докато атакувахме с още две джипки едни горски пътища, насред пустощта лявата ми пружина се счупи на две. Зарязах в гората колата и отидохме да празнуваме новата година в една хижа.
    Докато си пиех ракията, снадих двете парчета пружина с тел:





    Дублирах около две витки. Съответно пружината се скъси. На другия ден слезнах пеш до колата и сложих ремонтираната пружина. Ограничих хода от тази страна с колан за теглене който омотах между моста и рамата при сгънато положение и го вързах с един шегел.
    Така успях да слеза до асфалта и после да се прибера около 120км до София.

    Сега въпроса е какви са тия пружини? Информация от предишния собственик няма как да получа.
    Свалих здравата и я наснимах:

    От ракурса не си лични точно, но дължината и е 33.5см

    Както се вижда в единия край е малко по-тясна.
    Витките аз лично ги броя като 10 броя.
    Жълтите петна са остатъци от боята и.

    Дебелина на пружината - 11.76мм:


    Дебелия край мерен вътрешно - 80.95мм:


    Тънкия край мерен вътрешно - 71.09мм:


    Дебелия край мерен външно - 106.20мм:


    Тънкия край мерен външно - 93.47мм:


    Знам че решението е обикаляне с пружината, но понеже знам че тука има всякакви специалисти, предпочитам първо вас да питам.
    Благодаря предварително.
    Поздрави.
    Георги Тонев

  • #2
    От: Отгатнете от какво е тая пружина, моля!

    Това не беше ли правено за съфорумник от братя Флекс? Предишния собственик от форума ли е?

    Пружини принципно можеш да си поръчаш в Крън ако им занесеш здравата да и направят копие. Ама се чака около месец, ако помня добре.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #3
      От: Отгатнете от какво е тая пружина, моля!

      Да, Спарки, купих я от Yan, който беше съфорумец. Той обаче понастоящем живее в Солун и нямам връзка с него.
      Ферозата е правена при братя Флекс, обаче предишни пъти като съм им търсил координати така и не можах да се свържа с тях, не помня по каква причина конкретно.
      Здравата пружина вероятно е поуморена вече за да се взимат размери по нея. Все си мисля че ако отгатна от какво е, ще е най-лесния вариант да си купя две нови.
      Георги Тонев

      Коментар


      • #4
        От: Отгатнете от какво е тая пружина, моля!

        Това от мнение на Yan:

        Братя Флекс са в Лозенец, до офиса на Лукойл. Знам гсм на единия от братята - Гого Антов - 0888515018.
        На мен ми се мотае някакъв Вартбург в главата за тия пружини.

        На тая снимка лявата е оригинална предна от вартбург:
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0324.jpg
Прегледи:1
Размер:92.1 КБ
ID:5440669
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #5
          От: Отгатнете от какво е тая пружина, моля!

          Спарки, Мерси!
          Свързах се с братята Флекс.
          Сетиха се за коя кола става дума. По всяка вероятност (90%) пружините ми са били тунингови TJM за Сузуки Витара.
          Гого Антов рече че такива вече нямало откъде да намеря. Интересно с какви размери са заводските витарови пружини?
          Заравям се в търсачката.
          Георги Тонев

          Коментар


          • #6
            От: Отгатнете от какво е тая пружина, моля!

            sparky, не са от варбург - те са 42см дълги.

            Като размери са мнооого близки до такива от витара, задни!
            дължина - 325мм
            диаметър голян външен - 106мм
            диаметър голям вътрешен - 83мм
            диаметър малък външен - 96мм
            диаметър малък вътрешен - 70мм
            Размерите може да бягат с някой милиметър, но са взимани на бързо с ролетка....

            Успех и дано откриеш от какво са! Ако ли не, мисля витарата е удачен вариант да пробваш

            ЕДИТ: докато си намеря записките и напиша, ти вече си намерил инфо. директно търси задни от витара дълга база. Ако дойдат меки - гранд витара
            о 88 з 417 оо 4 - Стоян

            Коментар


            • #7
              От: Отгатнете от какво е тая пружина, моля!

              Първоначално публикуван от VECTOR Преглед на мнение
              ... Интересно с какви размери са заводските витарови пружини?
              ...
              Това на първо четене. http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=79864
              Ще поровя и аз, ама имай предвид, че са различни за бензин и дизел доколкото разбрах.
              Животът е това, което се случва, докато ние кроим планове....

              тел. имаше преди, ама сега е в профила щото ...

              Коментар


              • #8
                От: Отгатнете от какво е тая пружина, моля!

                Хе, много благодаря за насоките! Ще почета и ще пиша до какви изводи достигам.
                А защо от дълга база? Вероятно са по-твърди, тоест би трябвало да е по-"стегната" и да се разклаща по-трудно, нали?
                Георги Тонев

                Коментар


                • #9
                  От: Отгатнете от какво е тая пружина, моля!

                  По-дългата е по-тежка и са сметнати за повече килограми.
                  "...колко ли скучен ми би бил живота без мотоциклета и без прекрасното, истинско усещане за Пътя..." - Бат Димо - R.I.P.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Отгатнете от какво е тая пружина, моля!

                    А и ферозата е с 250-300 кила по-тежка от витарата, ако помня добре.

                    Аз на твое място бих направил пружини в Крън по здравата. Могат да ти ги направят по-меки, по-твърди, от по-дебела или по-тънка тел, с повече или по-малко навивки... Поне ще знаеш че са чисто нови. Неприятно е само чакането.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Отгатнете от какво е тая пружина, моля!

                      Моето скромно мнение относно пружината е: Пружините са много далече от гумите и предлазполага за изкривяване на диференциала (кожуха). Първо за това трябва да се помисли.Ако се измести да стъпва по встрани горе на гредата тогава пружините трябва да бъдат по къси-то се вижда с просто око на снимката.С поздрав Борето По моргите е пълно с пружини(особено италианските коли)

                      Коментар


                      • #12
                        От: Отгатнете от какво е тая пружина, моля!

                        Ще ми се да ми покажеш крив ферозов мост заради пружини.

                        Возилото е от поне 4-5 години с тия пружини, и щом до сега няма проблем, няма основания за бърникане. Конкретния мост не е от лесните за кривене. Тия 300 кила отгоре, в сравнение с витарата са отишли в желязо, все пак.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Отгатнете от какво е тая пружина, моля!

                          Не виждам защо да се заиграва с поръчки в крън и т.н. нататък като витари на части дал бог, нови части за витари също, камо ли пък да се хвърля във филми с промяна на окачването като това видно му върши работа...

                          Вектор, взимай едни пружини от витара дълга база(прегледай обяви във форума - може някой да има). Ако са ти меки - от гранд витара(по света ги ползват за лифт на витара ~5см), ако пък са ти твърди(което ме съмнява) - от къса база
                          о 88 з 417 оо 4 - Стоян

                          Коментар


                          • #14
                            От: Отгатнете от какво е тая пружина, моля!

                            Благодаря за мненията.
                            Окачването не смятам да го променям. Може би не е най-удачното, но специално от крив кожух не се страхувам. Ако е за въпрос, то и амортисьорите са хванати на същото място и въпреки сравнително грубиянската експлоатация на колата за тези 4-5 години не се забелязват някакви проблеми с дифа.
                            Ще потърся значи пружини от дълга витара да видим какво ще се получи с тях.
                            Георги Тонев

                            Коментар


                            • #15
                              От: Отгатнете от какво е тая пружина, моля!

                              Чакам към вторник да пристигнат пружини от колегата firestorm. От дълга Витара са и по мерки са с около 1.5см по-къси от моите, но това не е проблем. Ще пиша с резултат и снимки като ги монтирам.
                              Георги Тонев

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X