Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Хромиране на стомана

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Хромиране на стомана

    Здравейте, интересува ме технологията на хромиране на стоманата - какви валенции хром могат да се използват за хромиране на стомана и какви технологии съществуват за електролитно нанасяне на покритие. Целта е да се постигне 35 микрона покритие от Никел с горен слой от хром.

    Какви са свойствата на хром 5-та и 7-ма валенция и изобщо възможно ли е технологично да се постигне такова покритие.
    Александър

  • #2
    От: Хромиране на стомана

    Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
    Здравейте, интересува ме технологията на хромиране на стоманата - какви валенции хром могат да се използват за хромиране на стомана и какви технологии съществуват за електролитно нанасяне на покритие. Целта е да се постигне 35 микрона покритие от Никел с горен слой от хром.

    Какви са свойствата на хром 5-та и 7-ма валенция и изобщо възможно ли е технологично да се постигне такова покритие.
    Здравей,Съществуват наколко технологии за нанасяне такова покритие и една от тях е т.н. електрохимично.Хрома е най-горния слой на покритието като за целта се използва или хром3+(тривалентен хром) или хром 6+(шествалентен хром) но това е друга тема за разговор.Та да си дойдем на думата.Преди да се нанесе галваничното покритие се осъществява т.нар. предварителна подготовка,в какво се изразява тя.Обезмасляване в алкален обезмаслител следва байцване в сярна киселина за сваляне на ръжда или окалина.И накрая анодно обезмасляване за финишно почистване.От тук нататук има няколко варианта за покритие в зависимост от дебелината на покритието и респективно корозионната устойчивост.Единият е подслой алкална (цианова) мед,блестящ никел и хром.Друг е колонарен никел значително повишава корозионната устойчивост върху него се нанася блестящ никел и хром.Надявам се в общи линии да съм ви помогнал с обсненията си

    Коментар


    • #3
      От: Хромиране на стомана

      Да, с пояснението, че обратно на вс. друго тук теорията е доста проста, но практиката е "Джийзъс!!!"

      Коментар


      • #4
        От: Хромиране на стомана

        След като практиката ти е "Джийзъс" отиваш във военния завод "Терем" В.Търново, казваш какъв хром и каква дебелина на слоя искаш и ти го правят перфектно и не е много скъпо, на см2 се плаща и мисля че приемат още всякакви поръчки.Влизал съм там, не разбирам много но знай че се използват страшно много и различни химикали преди да се нанесе хрома.
        При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

        Коментар


        • #5
          От: Хромиране на стомана

          Ще използвам темата на колегата, за да попитам ,
          та, върти ми се в главата , да хромирам тръби на изпускателна система , като тръбите са обикновени ( черни тръби, не алуминизирани). Понеже това си е наука , за която нямам време , задавам конкретния въпрос- някой правил ли е това и би ли споделил опита си. Ще доуточня, че резултата, който искам да получа е покритие, същото или сходно , на покритието ,което имат така наречените спортни автомобилни гърнета (от неръждавейка).

          Благодаря

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X