Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Полиестер, PET, boPET, Mylar и тем подобни животни?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Полиестер, PET, boPET, Mylar и тем подобни животни?

    Има и други начини освен паралелното свързване. Всеки диод със собствена намотка. Естествено, с по-тънък проводник. Руснаците доста често ползват тоя метод в самоделните си електрожени. Не е технологично, но и тоя метод си има своите предимства.
    Активен изправител?

    PFC на входа предвидил ли си? При тия киловати трудно ще минеш сертификация без.

    Понеже знам, че си падаш по писането, да ти пусна мухата за тоя чарк. Не съм го пробвал, но на хартия много добре звучи!
    Не чета коментари и не отговарям на такива.

    И коментаторите...

    Коментар


    • #17
      До: Полиестер, PET, boPET, Mylar и тем подобни животни?

      Да, лови окото.
      А па като се завреш в тия мощности, лъжеш го - не лъжеш, периодически ядеш шамарите и всичко трещи. По-страшно е само и товара ти да е импулсен.

      Коментар


      • #18
        До: Полиестер, PET, boPET, Mylar и тем подобни животни?

        Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
        Има и други начини освен паралелното свързване. Всеки диод със собствена намотка. Естествено, с по-тънък проводник. Руснаците доста често ползват тоя метод в самоделните си електрожени. Не е технологично, но и тоя метод си има своите предимства.
        Активен изправител?

        PFC на входа предвидил ли си? При тия киловати трудно ще минеш сертификация без.

        Понеже знам, че си падаш по писането, да ти пусна мухата за тоя чарк. Не съм го пробвал, но на хартия много добре звучи!
        Първо ще го подкарам без PFC. До колкото знам за тоя клас устройства няма изискване за PFC(поне не и за CE, а на мен на първо време друго няма да ми трябва), понеже така или иначе не е много смислено, особено за електрожен - там синусоидален входящ ток така или иначе няма да се докара. Много малко устройства на пазара са с PFC. За телоподаващо също е малко мъгляво. Изобщо товарите са малко гадни.

        За цифровите контролери и аз съм мислил, и тепърва ще домислям. За активен изправител - също. Всъщност мисля за "phase shifted ZVS full bridge". Не е нещо ново, обаче с внимателно проектиране и опити се постига ефективност над 85%, а често дори над 90%, при честоти да речем 400KHz, което си е направо супер.

        Ама, първо да подкарам нещо по-скромно, да успея да стекна 2 и повече, а после ще се тунингова. Разликите между класически и phase shifted ZVS пълен мост като топология не са големи, и са най-вече в изправителната част. А хубавото му е че използва и "leakage" (така и не запомних българската думичка за това) индуктивността на трафа в своя полза.

        Другата причина за стекване е че при големи мощности и високи честоти, оптималния брой навивки във вторичната намотка стават нисък брой, и трудно се докарват нужните волтажи. когато например имаш вторична намотка от само една навивка, мястото за мърдане не е голямо, макар все пак да има и техники за реализиране на половинки намотки например.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #19
          До: Полиестер, PET, boPET, Mylar и тем подобни животни?

          Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
          Да, лови окото.
          А па като се завреш в тия мощности, лъжеш го - не лъжеш, периодически ядеш шамарите и всичко трещи. По-страшно е само и товара ти да е импулсен.
          Трещи. Със сигурност ще има трещане. Сложил съм си мощен абсорбатор над масата, та поне да не опушвам целия апартамент.

          А цялото захранване на това ще е на отделен бушон, пак локално.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #20
            До: Полиестер, PET, boPET, Mylar и тем подобни животни?

            Горе казах нещо за дълбоки води... Вземам си думите назад. С тия резонансни захранвания и при тия мощности ще си в центъра на водовъртежа...

            Освен да ти пожелая по-малко гледки като тая по-долу. Хептен без такива няма да минеш де.

            Не чета коментари и не отговарям на такива.

            И коментаторите...

            Коментар


            • #21
              До: Полиестер, PET, boPET, Mylar и тем подобни животни?

              Знам, ама пък е интересно.

              А конкретните снимки ги гледах. Има много такива, и най-общото помежду им е че са дело на хора, дето се захващат с нещо, от което нямат кажи-речи никаква представа.

              То няма да е скоро, ама като има гледки за споделяне, ще снимам и ще постна. Без пушеци няма истинска електроника. Силова пък - съвсем.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #22
                До: Полиестер, PET, boPET, Mylar и тем подобни животни?

                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                и най-общото помежду им е че са дело на хора, дето се захващат с нещо, от което нямат кажи-речи никаква представа.
                За да не съм голословен, това например е схема, непонятна за повечето "домашни специалисти", а всъщност е крайно проста и е подходяща за симулиране на основния принцип за регулация по ток, при това само от графиките за тока и напрежението в различни точки може да се научи доста и да се види кога-какво става, и защо, стига по принцип да знаеш какво да очакваш. За същите хора "индуктивност" граничи с "черна магия". И разбиранията им за нея са или тотално никакви, или тотално сбъркани. Какво остава за методи за изчисляване и навиване на трафове и индуктивности, за борба с нестабилности, паразитни осцилации и т.н. Масово ползват например ферити от високото напрежение на стари телевизори, или поне се опитват де. Неизвестен материал, с неизвестни изобщо характеристики, а за конкретната честота на въпросната машина - никакви, и често крайно неподходящи.

                Ето:


                Това разбира се е само в общи линии, но при подходящ подбор на моделите се симулира съсем успешно, че и достатъчно бързо на средномощен компютър. Практически представлява Buck регулатор на ток. По-просто от това в импулсните захранвания просто няма.
                Прикачени файлове
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X