Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Полиестер, PET, boPET, Mylar и тем подобни животни?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Полиестер, PET, boPET, Mylar и тем подобни животни?

    Тъй,

    Според известни и неизвестни стандарти за изолация на импулсни трансформатори в електрониката, че и други неща, доста автори споменават използването на "Mylar tape".

    Според уикипедия, това е "boPET" материал, или вид полиестер, подложен на определена обработка, с цел определени качества. Среща се под търговски наименования Mylar, Melinex и Hostaphan.

    Интересува ме, какво му е толкоз специалното, и най-вече има ли разлика с обикновения PET по отношение на електричните и топлинните му качества (топлопроводност и устойчивост на топлина)?

    Имам някакво подозрение че голяма част от обикновеното тиксо, което продават по книжарниците, или поне качественото такова, дето трудно се къса и разтяга, е направено от същото, но естествено трудно се намира информация, и аз до сега не съм успял да намеря такава.

    Някой да има някаква информация по въпроса?
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

  • #2
    До: Полиестер, PET, boPET, Mylar и тем подобни животни?

    Аз имам досех с Mylar, но от друга гледна точка на ползването му. Използва се ширико в леката авиация- делтапланери, парапланери и шиенето на платна на яхти. При нас се ползва заради твърдостта си и издържливостта си на прегъване. Съжалявам, но нямам и идея от елелкто гледна точка какво му има... Специално за устойчивоста му на топлина при нас производителите казват, че при температура над 80 градуса се бракува изделието. Но това е за безопастност.
    Land Rover Defender 110SW 300tdi

    Коментар


    • #3
      До: Полиестер, PET, boPET, Mylar и тем подобни животни?

      Уви, не е обикновено тиксо. Има доста добри изолационни качества, повечето издържат над 120 градуса. Имаше и някакви над 300. Не съм чел за механичните им качества, но изглеждат по-здрави от тиксото по книжарниците. Във Фарнел имат някаква номенклатура. Търси 3M - Electrical Tape 44, 1289, 1350.
      Като гледаш цените трябва да си ял и да си седнал удобно.
      При търсене в мрежата излизат и други производители. Ако попаднеш на нещо прилично и продават на дребно кажи. И аз имам интерес.
      Не чета коментари и не отговарям на такива.

      И коментаторите...

      Коментар


      • #4
        До: Полиестер, PET, boPET, Mylar и тем подобни животни?

        Аз съм поръчал едно, ама ще го видим що за стока е. Някъде 10-ина лв за 12мм широка ролка ще е цената.

        По информацията, която намирам, като материал не е нито нещо специално, нито нещо екзотично. Доста голям процент от хранителните опаковки са точно от такова, понеже има добри качества и за това. Остава да изнамерим кой го продава на поносима цена.

        Другото - масово се продава KAPTON, поне в eBay. Според информацията, която намирам, има подобни качества, а изолационните му свойства са дори по-добри. Остава и тоя въпрос да се проучи. Polyimide е другото му име. От него правят огъващите се печатни платки. Според Wikipedia-та е стабилно при температури от -273 до +400 градуса. Обаче има някои механични недостатъци, като например неустойчивост на абразия, което е довело до масово подменяне из разни самолети например, където се е износвал поради вибрации, и с времето започвал да върти номера.

        ПП: Сега виждам че правят точно каквото ми трябва 3mil жълта полиестерна лепенка с огнегасящо лепило. Е, ще хапна и ще седна стабилно преди да звъня и да питам.

        ППП: Намерих, ама само в промишлени количества - 1.20м широко на 100м дълго, за 800 и кусур долара.

        ПППП: Ето за лепенка от Kapton: http://www.ducttapesales.com/Product...Show=TechSpecs
        продава се масово и навсякъде, че и евтино.

        ППППП: Коже да се поръчва през Farnell (разбирай Комет), при това цените за 12мм ролка са 3 евра, което не е чак толкоз стряскаща цена. А е точно продукта 1350 на 3М. Kapton-ово също може да се поръчва от същото място, пак на 3М. Ето тук са полиестерните (Mylar) :http://bg.farnell.com/jsp/search/bro...atchallpartial

        Въпроса е решен, демек.
        Последно редактирано от sparkybg; 27-12-09, 03:28.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #5
          До: Полиестер, PET, boPET, Mylar и тем подобни животни?

          Имаше нещо с тангенса делта.
          Не е тиксото от книжарницата, тиксо за трансформатори си е. На пръв поглед лепи лошо, и като лепенка не става. А в трансформаторите си стои както трябва.
          Колко ти трябва? Имам по-тесни и по-широки, нещо френско, още от ембарговите времена. В ядрената електроника работи. Ролка стига ли? Ако нямаш производство, това е много.

          Коментар


          • #6
            До: Полиестер, PET, boPET, Mylar и тем подобни животни?

            Като ширина - нещо от порядъка на 10-20мм. Производство нямам. Като количество - от порядъка на ролка за тиксо.

            Идеята е че ако тръгна да правя нещо, трябва да отговаря на UL510 и разни други стандарти, че да мога да мина прототипа си през евентуално сертифициране по CE и подобни глупости.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #7
              До: Полиестер, PET, boPET, Mylar и тем подобни животни?

              Де да знам. В Козлодуй и Нови хан го пускат. Съседите правят прибори за тях, в трансформаторите слагат това.
              Как да стане да ти дам?

              Коментар


              • #8
                До: Полиестер, PET, boPET, Mylar и тем подобни животни?

                Скоро гледах във Фарнел. Цените почваха от 15 евра, а за някои ролчици подминаваха 60. И не говорим за ролки с дължина стотици метри...

                Относно сертифицирането.
                В сайта на "Power integrations" имаше изискванията към импулсните трафове, разните пинизи при навиване и други полезни нещица.
                Предполагам, че ще ти трябва и "медно тиксо". Там цените са малко по-прилични.
                Не чета коментари и не отговарям на такива.

                И коментаторите...

                Коментар


                • #9
                  До: Полиестер, PET, boPET, Mylar и тем подобни животни?

                  Мани ги тия цени, аз не му го продавам

                  Коментар


                  • #10
                    До: Полиестер, PET, boPET, Mylar и тем подобни животни?

                    Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                    Де да знам. В Козлодуй и Нови хан го пускат. Съседите правят прибори за тях, в трансформаторите слагат това.
                    Как да стане да ти дам?
                    Ще се разберем след нова година да мина. Или ако имаш път към сервиза на Митко и Димата - обаждай се. Аз съм на 10 минути от там и ги навестявам често - с повод и без, а до колкото знам и ти така.

                    Иначе ето какво открих за полиестерните ленти:
                    на 3М са с номера 1318-1, 1318-2, 1350F-1, 1350F-2, 1351-1, 1350T-1, както и 5, 54, 56, 57, 58, 74, но последните са за малко по-други цели.

                    на Tesa са с номера 50501, 50503 и 50504.

                    Вероятно има и други производители, но не се сещам.

                    Както си и мислех, не е някаква екзотика, ама не е и масов продукт, та затова са и тия цените на дребно.

                    Във Farnel започват от 3 евра, за полиестерните на 3М, а тия от KAPTON са скъпи - по 20 и кусур евра ролката.

                    В крайна сметка се оказа че и двете стават, дори KAPTON-овите се броят по-високотемпературни.

                    ПП: С навиване, екраниране и т.н. ще се справя. Аз и сега си се справям де. Доста отдавна си купих разни литератури по въпроса. Само дето до сега ползвах обикновено тиксо за целта.

                    ...а и мисля разни планарни истории, ама ще видим до къде ще го докарам, понеже става дума за силови трафове - от киловат нагоре, 100Khz и повече.
                    Последно редактирано от sparkybg; 27-12-09, 12:27.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Полиестер, PET, boPET, Mylar и тем подобни животни?

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      ...а и мисля разни планарни истории, ама ще видим до къде ще го докарам, понеже става дума за силови трафове - от киловат нагоре, 100Khz и повече.
                      Коловат и повече... Нагазваш в дълбоките води.
                      Електрожен ли ще правиш бре?
                      Не чета коментари и не отговарям на такива.

                      И коментаторите...

                      Коментар


                      • #12
                        До: Полиестер, PET, boPET, Mylar и тем подобни животни?

                        Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                        Коловат и повече... Нагазваш в дълбоките води.
                        Електрожен ли ще правиш бре?
                        Да не е "Бластер"??

                        Коментар


                        • #13
                          До: Полиестер, PET, boPET, Mylar и тем подобни животни?

                          Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                          Коловат и повече... Нагазваш в дълбоките води.
                          Електрожен ли ще правиш бре?
                          Позна. 70-80А модули, в токов режим, синхронизирани, с общо управление, стекнати. Това значи по-добро разпределение на натоварването, съответно по-малко и по-евтини дефекти, а и по-добър топлинен режим. Всичко, дето трябва да се охлажда изнесено към вентилаторите, а останалото - плътно затворено и "имунизирано" срещу прах.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Полиестер, PET, boPET, Mylar и тем подобни животни?

                            А защо секции? За да ги нарастваш до безкрайност, и като гръмне един, останалите веднага да замижават?
                            А ще успяваш ли да ги опазиш в момента на изгарянето? Щото там от отразената вълна фронта ще нараства много бързо ...

                            Коментар


                            • #15
                              До: Полиестер, PET, boPET, Mylar и тем подобни животни?

                              Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                              А защо секции? За да ги нарастваш до безкрайност, и като гръмне един, останалите веднага да замижават?
                              А ще успяваш ли да ги опазиш в момента на изгарянето? Щото там от отразената вълна фронта ще нараства много бързо ...
                              Една от най-честите неизправности из електрожените е думкане на изправителната част след високочестотния мост. И става точно в следствие от неравномерно разпределение на натоварването, а там няма как да се ползват единични диоди - трябва да се слагат успоредни. А успоредното свързване на диоди, дето не са върху една и съща подложка си е гадна работа, сигурен съм че знаеш причините.

                              Другото е възможност за надграждане - общо взето колкото искаш.

                              За пазене в момента на изгарянето - там има заигравки и мислене, но пак е по-лесно, щото тоците са по-малки. Неразрушимо няма да стане - то такова няма, но поне се избягват някои неодстатъци на масовите продукти.

                              Топлата вода няма да откривам - това е сигурно.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X