Обява

Свий
Няма добавени обяви.

8mm неръждаема тръба - от къде

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • 8mm неръждаема тръба - от къде

    Здравейте,

    Щях да отварям тема "как да меря нивото на водата в 500л бидон", ама се отказах.

    Сега темата се казва "8mm неръждаема тръба - от къде", защото реших да си правя сам краен изключвател за нива - пълно и празно, а точната ориентировъчна вичочина на водния стълб, не ми е от критична необходимост.
    Ще я мерим по-нататък и ще се основаваме на нови физични принципи (както се казва)


    За момента, съм се спрял на крайни изключватели, от този тип - с поплавък за горно и долно крайно положение.
    Въпроса е че мусю китаец не предлага толкова дълги пръчки ~1-1.5m, най-дългия е 50 или 60 см.
    Сигурно заради транспортни ограничения.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Double-ball-float-switch-liquid-water-level-sensor-vertical-float-switches-water-level-switch-stainless-220V.jpg
Прегледи:309
Размер:52.7 КБ
ID:6628845
    В крайна сметка поръчах само поплавъците. и ще се пробвам да си го правя сам.
    2 рид ампули, малко епоксидна смола, жици, няколко органичителя на хода и една пръчка.....

    Само че не намирам пръчка
    Идеи от къде да взема 8мм тръба (на поплавъка отвора бил 9.5 китайски милиметъра, а на пръчката е 8 по размери от снимки в нета)


    ***Малко офтопик от началното питане, ама сигурно ще излязат въпроси:
    За ограничители мисля да ползвам кабелни щуцери, поне докато наглася нивата на пускане и спиране.

    Някакви идеи за контролер, мислех да ползвам 12в сигнал, минаваш през проодниците и рид ампулите и задействащ SSR релета на контакторите на помпата или хидрофора.
    Мусюто китаец продава и контролети, ама разчитат на разни висящи във водата кабели... дето не ми хващат вяра...

  • #2
    От Алиекспрес за много малко пари
    Натиснете снимката за да я уголемите  Име:transmiteri.jpg Прегледи:0 Размер:35.3 КБ ID:6628849

    И ниво мери в 3000 литра бидон и 8 метра кладенец и 10 метра кладенец и септична яма
    Прикачени файлове
    Land Rover Discovery II, V8 4.0
    VW Golf VI variant
    Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

    Коментар


    • #3
      Контролери за система за автоматично допълване на резервоари взехме от СТС Електроникс - Габрово. Води се ниворегулатор, правят и сонди за него.
      Ford Maverick II 2.3 XLT
      Ford Mondeo MK5

      Коментар


      • #4
        Погледни тези:

        https://www.intermetal.bg/bg/stainless

        Коментар


        • #5
          Има такива модулчета за управление на пълненето на профи кафе машини. Изход 5 /10 А реле и захранване 220В. 1 сонда с 2 телчета си правиш от неръждаема тел. Автоматиката пълни докато не се натопят телчета във вода.

          Ниво можеш да мериш и с налягане - топиш каква да е тръба. Към нея връзваш датчик за налягане /много ниско налягане/. Според налягането си избираш датчик и трансферна функция към някакъв индикатор в % примерно.
          Последно редактирано от stefsab; 07-08-20, 00:07.

          Коментар


          • #6
            Първоначално публикуван от stefsab Преглед на мнение
            Има такива модулчета за управление на пълненето на профи кафе машини. Изход 5 /10 А реле и захранване 220В. 1 сонда с 2 телчета си правиш от неръждаема тел. Автоматиката пълни докато не се натопят телчета във вода.
            Ниво можеш да мериш и с налягане - топиш каква да е тръба. Към нея връзваш датчик за налягане /много ниско налягане/. Според налягането си избираш датчик и трансферна функция към някакъв индикатор в % примерно.
            Здравей, мисля че знам за кои датчици говориш - идват с 3 "жици", които висят във водата. Никъде обаче не намирам информация на какво напрежние работят, предполагам на ниско... или пък са на капацитивен принцип, ама пък жиците са с изолация.

            За точно мерене на нивото, за статистически цели, мисля да използвам изменението на теглото на "топуз" от ВПЦ тръба. една, дупчена, за кожух и вътре друга, затапена. Затапената ще е запулнена с баласт(ра) с цел минимално и максимално тегло да са в границите 100г-3000г (примерно). Имам HX711 АЦП и 5кг модул (не знам как се казва на български Load cell). Само ми трябва време да се допитам до Архимед и да направя наколко сметки, ама съм ограничен от пространство и време.
            Цялото това нещо, мисля да го използвам само за индикатор, за да знам колко вода би трябвало да има в бидона.

            Към момента с подобно нещо си следя налягането в соларната система и давам команда "Пълни!" като спадне. Не се получиха добре натяганията при последното разглобяване и капе. Сега знам, кога точно да пращам Астронафт на покрива за космическа разходка . Щото след пълнене трябва и обезвъздушаване от разстворените газове във водата...

            https://thingspeak.com/channels/797436/

            За пускане и спиране искам нещо, което няма да забие.

            П.С. Преди това, мислех да меря налягането с ултразвуков сензор, или с лазерен. Има разни до 2м. Ама не знам влагата как ще им се отрази

            Коментар


            • stefsab
              stefsab коментира
              Редактиране на коментар
              При кафе машините - има схема, която изработва специфичен сигнал и го пуска по едната жица/сензор. Схемата чака същия сигнал да се получи на другата жица/сензор за "пълно" . Естествено това е галванично развързано и в диапазона 5-10 В. Като надеждност - твърда логика, работи докато не изгори.

              При хидравлични резервоари са слагат 2 бр. "водомера" на вх. и на изхода. Ако дават разлика, хидравликата се спира, защото има теч. Можеш да ползваш тази идея. Разликата м/у влязло и излязло винаги трябва да е положителна и не по-голяма от 500л. примерно. Измерването можеш да правиш някъде по тръбите, дори и далеч от съда......

            • large
              large коментира
              Редактиране на коментар
              Добра идея, мислех го с водомерите, имам такъв, с турбинка, на входа на панелите, но ме спира следния "проблем".
              Тръбата, по която тече водата е Фи40 или 50, доста е голяма и върви хоризонтално.
              Според мен ще се пълни с въздух, ако не е потопена в другия край, до дъното в бидона. Ако е потопена, тогава пък ще "мъти" водата.
              Мислех за още една клапа, след водомера, за който пък да направя вертикален участък.
              Мисля че програмно няма да е проблем да се изчислява моментното количество вода, дори така ще снам колко е влязло и излязло...
              А може и няколко метода накуп, и да се визуализират на графика, за по-сигурно.

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X